Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Luna

Creat de StarDust, 29 Iunie 2009, 20:08:42

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Arhanghelul

#270
Im' cer scuze de dubla postare ... dar era pacat ...sa nu afisez aceasta poza"miscata" facuta in urma cu ceva zeci de minute  ... din care se observa dimensiunile "astrului noptii" comparativ cu elementele zonei (Drumul Taberei) ...

Poza este facuta cu un aparat foto-digital compact (Samsung NV24HD - vers. 2009) ... poza executata din mana sprijinita de un gard ...cu timp expunere de 7 secunde  ... zona pozata era mult mai "intunecata" pentru ochii fotografului ...

L.E. Se vede clar ... necesitatea unui trepied foto ... si pozare cu telecomanda ... pacat de "Moment" ... deh ... fotograf FOARTE-amator  ... MEA CULPA ....
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

elena78

incepand din anul 2015 va fi posibil sa calatorim pe luna noastra ,este o veste  minunata!!!! pentru a face aceasta calatorie este nevoie  ,,Excalibur,,  numele acesta  imi suna familiar  si are  multe semnificatii pentru mine , ma rog pentru a face aceasta calatorie   trebuie sa  platim 100 milioane de sterline  adica 124 milioane de euro ,ea va dura intre  6-8 luni ,bineinteles necesita si  o  instruire  foarte speciala....


http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-2161646/Excalibur-Almaz-prepares-tourist-trips-moon-500k-mile-round-trip-cost-100m.html

liviutatarus

Imagini de pe pe partea întunecată a Lunii.

Mai mult: SPECTACULOS! Imagini superbe de pe pe partea întunecată a Lunii | VIDEO - Magazin | Libertatea.ro
NASA | Tour of the Moon

jean

Pai bazele extrasterestre? Captatorul de suflete? Constructii vechi? Nimic din toate astea? Aaaaa, am uitat, astea sunt secrete, nu trebuie sa stim. Sunt secrete. In realitate nu cred ca exista asa ceva acolo, in planul nostru de existenta (fizic). Dar asta nu inseamna ca nu pot avea si manifestari fizice, materializari.
Adevarul este dincolo de noi

mariusvlad

Clipul este postat de NASA, deci ar fi fost o surpriza sa apara altceva decat praf in ochi. Obiceiul celor de la NASA este sa ascunda adevarul nu sa il divulge.

fiulploii

#275
Citat din: liviutatarus din  03 Iulie 2012, 07:47:50
Imagini de pe pe partea întunecată a Lunii.

Mai mult: SPECTACULOS! Imagini superbe de pe pe partea întunecată a Lunii | VIDEO - Magazin | Libertatea.ro
NASA | Tour of the Moon
Citat din: jean din  03 Iulie 2012, 09:43:07
Pai bazele extrasterestre? Captatorul de suflete? Constructii vechi? Nimic din toate astea? Aaaaa, am uitat, astea sunt secrete, nu trebuie sa stim. Sunt secrete. In realitate nu cred ca exista asa ceva acolo, in planul nostru de existenta (fizic). Dar asta nu inseamna ca nu pot avea si manifestari fizice, materializari.
Doar nu te asteptai colega @jean sa iti arate toate cele de mai sus .
Eu astept cu interes o asemenea filmare facuta de chinezi , indieni sau japonezi . NASA a inceput sa devina agentia de stiri principala a Terrei si tinand cont de cenzurarile practicate de ea pana acum, nu cred ca si-a schimbat politica .
Apoi, se mai zice ca in unul din punctele Lagrange ar exista oarece strainez .   :-D

http://en.wikipedia.org/wiki/Lagrangian_point
Asta este o alta problema asupra careia nasa pastreaza tacerea , din cate stiu eu .

jean

Citat din: fiulploii din  03 Iulie 2012, 16:47:01
Doar nu te asteptai colega @jean sa iti arate toate cele de mai sus .
Sigur ca nu asteptam sa arate ce nu trebuie sa stim. Am vazut asta in evolutia pozelor trimise de pe Marte. Inainte mai scapa cate ceva, eu mai gaseam, acum....nu mai este nimic interesant in ele.
CitatEu astept cu interes o asemenea filmare facuta de chinezi , indieni sau japonezi
Cred ca ai dat raspunsul pe jumatate, ai spus:
CitatNASA a inceput sa devina agentia de stiri principala a Terrei si tinand cont de cenzurarile practicate de ea pana acum, nu cred ca si-a schimbat politica .
La care ar mai trebui adaugat ca, in mod sigur este o legatura intre ei pe linia cercetari lunii si, mai mult ca sigur se pun de acord la ce sa spuna si sa arate la popoare. Care nu trebuie sa stie prea multe.
Citat din: mariusvlad din  03 Iulie 2012, 10:59:57
Clipul este postat de NASA, deci ar fi fost o surpriza sa apara altceva decat praf in ochi. Obiceiul celor de la NASA este sa ascunda adevarul nu sa il divulge.
Este posibila si acesta varianta.
Adevarul este dincolo de noi

mr

Un film documentar foarte interesant despre Luna, abia aparut. Vorbeste de o Luna mult mai vie, colorata si mai animata de fiinte inteligente decat se vede cu ochiul liber de pe Pamant. Cratere ce contin doom-uri prin care se zareste ...ceva verdeata sau cratere care incadreaza adevarate orase cu structuri megalitice (turnuri, statui). Merita vazut!
http://tblnfilms.com/index.html
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=O6ggirhnTm4#!
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

acme

We're born alone, we live alone, we die alone.

acme

#279
Citat din: StarDust din  28 Iulie 2012, 22:30:38
Daca bine am retinut pe site-ul NASA, la putin timp de la lansare s-a precizat ca ultimele doua minute ale amartizarii vor fi urmarite in direct (binenteles cu
L.E.
Mai pun un film HD cu simularea zborului de la etapa de apropiere pana la amartizare. de vazut in HD:

Amazing Movie of Next Mars Rover HD

are si ESA un film  :rocket::
Lunar Lander mission

Frumos filmul, dar e vorba despre o misiune pe Luna, deci mutat unde-i este locul ;) [StarDust]
We're born alone, we live alone, we die alone.

fiulploii

#280
Citat din: StarDust din  07 August 2012, 11:21:11
Bun, si ce propuneti? Sa ne apucam sa criticam lipsurile societatii in care traim acum? Asta e, si trebuie sa luam lucrurile asa cum sunt.
De acord ca se putea sa fim mult mai departe cu explorarea spatiului. NASA face ce poate cu fondurile si asa reduse, si ma bucur ca binevoieste sa ne impartaseasca si noua ata cat se poate. Mai bine decat nimic!
Eu zic sa ne limitam pe acest topic si la toata sectiunea "Astronomie" la comentarii pe cat posibil stiintifice si nu sociale (ca sa zic asa).
Ascult si ma supun , @StarDust    :lol:
Deci , in atasament , pentru inceput doua situatii :
- un crater blurat intentionat de naza si o incercare slabutza de deblurare
- poza prelucrata la lumini si umbre cu ceea ce pare a fi ... ce anume ?  :-D  in fundal facuta candva de Luna-Orbiter III

pozele originale se gasesc tot pe acest topic insa mai la inceputuri
Asadar ?

jean

Bun, interesante poze. Era bine sa ne spui si parerea ta despre ele. Ce crezi ca a prins Orbiter III in acste imagini?
Adevarul este dincolo de noi

fiulploii

#282
Citat din: jean din  07 August 2012, 16:50:12
Bun, interesante poze. Era bine sa ne spui si parerea ta despre ele. Ce crezi ca a prins Orbiter III in acste imagini?
Multumesc pentru aprecierile tale sau ale voastre? Care ''ne''?
In primul rand iti reamintesc ca mi-ai ramas dator cu niste raspunsuri la subiectul de aici
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,4163.50.html#lastPost
unde ti-ai folosit din plin umorul de la inaltimea spiritului tau de gluma . Eu ti-am gustat gluma si ma astept sa o gusti si tu pe asta de aici  :wink:
  Asadar , fara iritari , astept talentul tau analitic sa raspunda si abia apoi voi spune precis ce este in pozele atasate . Asa e frumos si corect .
Pozele facute de Orbiter III sunt de fapt..una singura  :-D

L.E. Pe cand un mesaj emotionant catre ..lunarieni ?  :roll: sau selenari  in acelasi spirit de gluma care te anima in anumite situatii .

Xanadron

#283
Iar o sa ma remarc probabil... negativ revenind p-aici c-un oximoron sadea, care ar putea fi exprimat cam asa: "Uite ca mai scriu ceva, ca sa explic de ce nu mai scriu pe RUFOn". :-D

Serios acum: ziceam deci cindva chiar pe topicul asta ca subscriu la scepticismul colegului @biss, inclusiv la ideea inutilitatii... practice a oricarei discutii argumentate (si) pe tema Lunii. :moon:
Daca nimeni n-a reactionat in vreun fel (macar sa ma contrazica) nici la contradictia flagranta dintre datele cu sursa NAZA referitoare la pozitia "punctului neutru" (si inca de la maretul Wernher Von Braun citire) si perpetuarea aburelii... tot de ei inventata cu gravitatia Lunii de sase ori mai mica decit a Terrei, chiar inclin sa cred ca-i totul inutil.

Nu mai repet deci demonstratiile cu care mi-am pierdut aiurea ore pretioase din viatza, conform carora gravitatia Lunii e de fapt de cca. 0,6 din cea a Terrei (si implicit teoria insuficientzei combustibilului modulului lunar pentru o alunizare /decolare neajutata de "colaboratorii ET din umbra"). :martiansmile:
Ori subiectul trecerii discutabile a misiunilor Apollo prin centura de radiatii Van Allen, in module a caror tabla de aluminiu era groasa in unele zone de numai 3 mm.

Sau tema bazelor secrete lunare - nu doar americane, ci chiar naziste - a caror existentza e probata circumstantial cu mult inainte de anuntarea filmului "Iron Sky". (n.b. aici chiar ma dixtreaza zicerea stimabilului Jean, care scria cindva ca "nici macar americanii, daramite nazistii/germanii n-au tehnologia sa... etc etc"). Ei bine, totu-i taman pe dos zic eu (dar nu numai eu) - nemtii au avut, au si-or sa mai aiba asadar acces la tehnologii pe care pina si americanii cu greu si le pot imagina.
Si continua experimente aiuritoare, unele incepute de prin 1924 si neintrerupte de regizatele rezbeluri. Auzirati de proiectul Kronos de pilda - ala cu vagonul de metrou de se misca si-acum sub Berlin cu 8 pasageri, pentru care cei 88 de ani trecuti pentru noi au insemnat pina acum doar 7 ore? :-o Nu cred - unele detalii cel putin fiind gasibile doar pe surse nemtesti.

Nu mai reiau nici datele cartografice de o precizie extrema privind mineralogia Lunii, disponibile cu multi ani inainte de-a putea fi obtinute la modul oficial-credibil de cineva.
Sau tema conexa a exploatarii... curente a Heliului-3 lunar, clarificabila doar prin urmarirea complicatului lantz al productiei efective a enormelor instalatii miniere lunare chiar aici, de catre firme foarte... pamintene. 8-)
Ori transporturile repetate de tip "Heavy Lift" decolate spre Luna  fara vreo publicitate inainte de 1969, de pe atolul Kwajalein si utilizind mega-rachete construite taman de firma apartinind lui... Buzz Aldrin  :-o (a naibii coincidentza, nu?)

De subiectul "releului lunar de sufletzele" :fullmoon: nici atit nu ma mai ating, ca frige si asta. :-D

P.S. (ca sa inchei simetric, c-un alt oximoron): "Odele martiene" emotionante pomenite de tine, colega fiulploii, cred ca-s  inspirate de apropiata intilnire a lui Curiosity cu... bacteriile martiene. :lol: Fiindca-s emise de-un sceptic aparent convins, care pe mine cel putin m-a lasat total in ceatza cu paradoxala-i inconsecventza pe tema "a fi sau a nu fi... martieni pe Marte". :martiansad:  (no offence, draga Jean, da' am prostul obicei de-a spune exact ce gindesc).
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

StarDust

OFF-TOPIC
Citat din: fiulploii din  07 August 2012, 14:53:29
Ascult si ma supun , @StarDust    :lol:
...

Citat din: fiulploii din  08 August 2012, 12:06:22
...
unde ti-ai folosit din plin umorul de la inaltimea spiritului tau de gluma . Eu ti-am gustat gluma si ma astept sa o gusti si tu pe asta de aici  :wink:
...
Sper doar ca nu ai luat-o prea personal! :)
ON-TOPIC
Sper ca se poate discuta "la rece" fara ca sa ne simtim inutil ironizati pe aici. Iar referitor la poza luata de Orbiter III nu cunosc multe detalii, si nu am timp acum sa analizez detaliat acea poza. Pot sa iti spun ca eu sunt satul de afirmatii gen uite piramida, nu e piramida pe Luna, sau "releul" de suflete (oare o fi vazut cineva sufletele terestre si itergalactice adunandu-se acolo de e asa sigura treaba???).
Poze care sunt realizate din mozaicuri, de relativa joasa rezolutie unde un pixel reprezinta sute de metri, si s-a incercat cumva aranjarea lor pt. a avea o imagine de ansamblu. Evident e vorba si de blurari intentionate, in zone in care nu e vorba de crop-uri si decupari. As vrea sa iti pot spune de ce sunt asa... dar nu fac parte din staff-ul NASA (as vrea eu!). De presupus pot sa presupun multe, dar ceea ce presupun eu e neaparat si real?
Asta e punctul meu de vedere(foarte pe scurt ca sunt in criza de timp).
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16