Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Luna

Creat de StarDust, 29 Iunie 2009, 20:08:42

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Urban

#75
Citat din: jean din  15 Iulie 2010, 21:00:32
Pai cum am spus, sunt numai descrieri ale unor aparate de zbor, nu avem asemenea masini ramase din anticitate si nici piese din ele. Nici macar un surub, nit, ceva.  Daca ar fi fost ale altora?....Cum scrie mai sus ,,vehicule ale zeilor". In acest caz se schimba situatia, oamenii le-au vazut si descris, avem scrieri. Constructorii acestor masini au avut grija sa le tina ferite de oameni curiosi si care nu intelegeau pe deplin modul lor de functionare. Sau puteau face rau cu ele semenilor sau poate constructorilor. Se tot vorbeste de tehnologie. Pai din antichitate a ramas numai constructii mai ales bazate pe piatra care, intradevar, ne uimesc si acum cat de impozante sunt, dar nu stim exact cine si cu ce le-a facut. Unde e tehnologia, cu ce le-au ridicat? Dati-mi si mie un exemplu cat de mic.

Jean, urmareste cu atentie poza atasata mai jos....e un puzzle.
Presupunand ca ai avea pe masa piesa lipsa...ai stii unde sa o potrivesti pe imaginea puzzle-ului?
Presupunem ca ai pierdut ultima piesa...mai ai nevoie de ea ca sa stii unde vine lipita?

Nu stau sa insir dovezile palpabile acum, ar dura foarte mult timp...sunt convins ca stii la ce ma refer (Egipt, Sfinx, Atra Hasis, Enuma Elish, Cartea lui Enoh, Manuscrisele de la Marea Moarta, Puma Punku, Sumer, Akkad, India, Vimanas...tablite de lut, Nimrod...Maya, Inca, Olmec, Insula Pastelui, Yonaguni, Teohtihuacan, sunt 0,0000000001 din dovezile palpabile......etc).
Toate sunt piese din puzzle, cu cat le lipesti mai bine cu atat iti dai seama de imaginea de ansamblu.
Ai toate dovezile in fata ta, nu e nevoie sa inventezi nimic.
Priveste-le inca odata, din alt unghi....nu te mai pierde in amanunte nesemnificative "unde sunt suruburile, unde e aripa navetei, de ce nu se invarte Luna, de ce Soarele are pete negre, poate Phobos e nava spatiala, Piramidele sunt aliniate asemenea constelatiei Orion samd..in loc sa privim in sus sa vedem cat de inalta e "cladirea" noi ne oprim la prima treapta intrebandu-ne ce cauta gandacul ratacit pe ea.

O specie evoluata niciodata nu va ateriza in fata Casei Albe sau Cotroceni-ului, nu ar avea de ce...inca nu suntem suficient de maturi ca specie, suntem deocamdata maimute, poate peste 2-300 de ani sau chiar mai mult dar nici atunci nu sunt sigur...In schimb contactele la nivel inalt sunt necesare pentru a intretine Echilibrul fragil al Societatii....oamenii nu sunt buricul Universului si ca atare planeta asta nu apartine Oamenilor ci Universului si tuturor speciilor evoluate din el, totul e simbioza, nimic nu e Separat.
Cum spunea Bertrand Russell aici http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,3090.msg51175.html#msg51175  "ar fi imposibil de gandit o insurectie organizata a oilor impotriva practicii de a manca carne de oaie.
Te las pe tine sa ghicesti cine sunt oile in ecuatia noastra... :fullmoon:

jean

 Nu am sustinut nici o data ca Luna nu mai are secrete pt. noi, ca este imposibil sa nu se gaseasca ceva baze acolo. Am spus,  eu nu cred ca oamenii au asa ceva acolo. Cu atat mai putin pe alte planete.
CitatNu stau sa insir dovezile palpabile acum, ar dura foarte mult timp...sunt convins ca stii la ce ma refer (Egipt, Sfinx, Atra Hasis, Enuma Elish, Cartea lui Enoh, Manuscrisele de la Marea Moarta, Puma Punku, Sumer, Akkad, India, Vimanas...tablite de lut, Nimrod...Maya, Inca, Olmec, Insula Pastelui, Yonaguni, Teohtihuacan, sunt 0,0000000001 din dovezile palpabile......etc).
Da stiu la ce te referi, nu-ti pierde timpul cu mine sa-mi demonstrezi. Draga Urban, cele de mai sus nu demonstreaza ca oamenii, civilizatiile trecute aveau tehnologia efectuari zborurilor spatiale spre Luna si tehnologia construiri de baze acolo. Cat despre alte planete....Daca sunt baze acolo nu sunt ale noastre, si daca dorim sa le cercetam, sa aflam tehnlogie extraterestra s-ar putea sa fim refuzati sau chiar amenintati sa nu mai calcam pe acolo. Chiar tu ai spus ,,inca nu suntem suficient de maturi ca specie, suntem deocamdata maimute, poate peste 2-300 de ani sau chiar mai mult dar nici atunci nu sunt sigur". Este posibil ca semeni de-ai nostri sa fi vazut asemenea tehnologii intrind in contact cu entitatile care au produs o asemenea tehnologie. Iar ei au povestit ce cred ei ca au vazut si inteles. Dar tehnologia nu este a noastra. Desi, probabil, oamenii fiind ajutati, ar fi putut beneficia de ea.
CitatO specie evoluata niciodata nu va ateriza in fata Casei Albe sau Cotroceni-ului, nu ar avea de ce...inca nu suntem suficient de maturi ca specie, suntem deocamdata maimute, poate peste 2-300 de ani sau chiar mai mult dar nici atunci nu sunt sigur...In schimb contactele la nivel inalt sunt necesare pentru a intretine Echilibrul fragil al Societatii....oamenii nu sunt buricul Universului si ca atare planeta asta nu apartine Oamenilor ci Universului si tuturor speciilor evoluate din el, totul e simbioza, nimic nu e Separat.
Sunt total de acord cu aceste afirmatii.
O zi buna.
Adevarul este dincolo de noi

darksid3

Aici nu cumva este eroarea de a conditiona cum sa fie o dovada? Spun asta pentru ca, in cazul asta, nu e problema informatiei ci a celui care o "decodifica".

Fac un mic "ocol". Ne  imaginam Planeta, privita de la distanta. Luam orice individ care locuieste acolo. Trasam un cerc si sa vedem de cate ori iese din cercul ala. Unii mor si nu ies niciodata. Cati nu sunt asa? Majoritatea. Cum poti dovedi unui astfel om idei ce nu pot fi dovedite material? Asta nu inseamna ca ele nu exista. Este 50-50
11.11

Siberia

Ma bag si eu in seama cu cateva pareri legate de anumite aspecte relatate mai sus.
1. Daca Luna n-ar prezenta anumite anomalii "greu explicabile" sau foarte pueril explicate de catre NASA, nu ar mai fi cazul aparitiei multor speculatii si teorii cu privire la formarea ei.
Oricum, din punctul de vedere al unor oameni de stiinta, teoria formarii satelitului "natural" in urma impactului este nefondata, foarte slab argumentata si depasita.
   (E foarte convenabila slaba miscare de rotatie a Lunii si atat de bine sincronizata tocmai pentru a aveamereu o fata ascunsa...)
2. Nu inteleg de ce ar fi trebuit neaparat sa gasim o nava a unor civilizatii care ne-au vizitat. De ce ? Ar fi putut foare bine doar sa ne viziteze... si apoi sa-si suie corpurile fizice, eterice, cum or fi fost, in navele lor maiastre si sa se duca in alta parte. Sau in cazul in care nu ne-au parasit niciodata si salasluiesc in orase ascunse in adancurile pamantului, le-ar fi luat si acolo cu ei: ar fi avut si tehnologia sa-si care nava in adancuri cu ei si motive bine intemeiate sa n-o lase la suprafata (cati parinti si-ar lasa copiii sa-si bage degetele in priza? sau sa se joace cu "tractorul" prin sufragerie?)
3. Sa presupunem ca maine as face excavatii in curte, as sapa o gaura si-as gasi o bucata de OZN, sau un aparat cu laser nemaivazut pe Pamant, etc. In mod normal, om fiind, as vorbi cu cineva despre ceea ce am gasit, poate nu pentru a ma lauda dar macar pentru a asculta si parerea altuia, etc... Daca bucatica descoperita de mine este indeajuns de intriganta si pentru alte persoane, cu siguranta voi ramane fara ceea ce am descoperit considerandu-se ca este un tezaur national, ca trebuie studiat acel obiect, ca ar fi cazul sa uit despre descoperirea mea daca vreau sa-mi fie bine mie si familiei, sau as fi discreditat in fata tuturor ca om in cazul in care n-as vrea sa instrainez descoperirea facuta. Daca in schimb as descoperi o nava, ar fi chiar mai grav... Ar trebui sa ma tem pentru viata mea...
4.
CitatO specie evoluata niciodata nu va ateriza in fata Casei Albe sau Cotroceni-ului, nu ar avea de ce...inca nu suntem suficient de maturi ca specie, suntem deocamdata maimute, poate peste 2-300 de ani sau chiar mai mult dar nici atunci nu sunt sigur...In schimb contactele la nivel inalt sunt necesare pentru a intretine Echilibrul fragil al Societatii....oamenii nu sunt buricul Universului si ca atare planeta asta nu apartine Oamenilor ci Universului si tuturor speciilor evoluate din el, totul e simbioza, nimic nu e Separat.
Cum spunea Bertrand Russell aici http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,3090.msg51175.html#msg51175  "ar fi imposibil de gandit o insurectie organizata a oilor impotriva practicii de a manca carne de oaie.
Eu cred ca pana si "extraterestrii" au o parere mai buna despre noi! Si cred ca daca au chef sa aterizeze in curtea Casei Albe ar face-o fara nici o retinere !
In schimb, nu inteleg de ce unii oameni vad doar o parte a povestii, si anume partea in care suntem total insignifianti... Cred ca asa gandesc si furnicile... si totusi, cateodata le stricam musuroaiele din pura curiozitate, sadism, sau "in scopul cercetarii", constienti fiind de insignifianta lor !
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

padme

Citat din: Siberia din  16 Iulie 2010, 10:24:12
2. Nu inteleg de ce ar fi trebuit neaparat sa gasim o nava a unor civilizatii care ne-au vizitat.

Pt ca pe Terra au mai avut loc prabusiri, ba la Roswell, ba prin Rusia, etc. Mi se pare putin probabil ca aceste nave sa se prabuseasca doar acum... Nu stiu, zic si yo! Or fi fost si misiuni de recuperare.......


@Urban, ce este in manuscrisele de la MM, da-mi un exemplu sau trimite-ma la un text?!


Urban

#80
Citat din: jean din  16 Iulie 2010, 09:49:41
Nu am sustinut nici o data ca Luna nu mai are secrete pt. noi, ca este imposibil sa nu se gaseasca ceva baze acolo. Am spus,  eu nu cred ca oamenii au asa ceva acolo. Cu atat mai putin pe alte planete.

De acord cu tine...cred ca nu ai inteles bine ce am vrut sa subliniez.
Homo Sapiens are o varsta foarte mica comparativ cu alte specii inteligente probabile din intreg Cosmosul...dovezile deja existente care pun sub intrebare insasi faptul ca noi nu ar trebui sa fim in stadiul actual de dezvoltare duc implicit catre existenta mai multor civilizatii care s-au perindat de-a lungul vremii pe Terra (Atlantida, Lemuria etc)...miturile exista, scrierile exista si ca intotdeauna nu iese fum fara foc, un sambure de adevar o exista in toate astea si daca mai adaugam si faptul ca e foarte putin probabil ca istoria oficiala sa fie cea adevarata avem intregul tablou.
Si atunci te intreb pe tine....cine sunt Oamenii?
In mod normal am defini un Om, o fiinta Homo Sapiens nascuta pe planeta Pamant...dar daca cei dinaintea noastra au fost fiinte nascute tot pe planeta Pamant, cum i-am denumi?...Oamenii din Vechime sau Extraterestrii din timpuri imemoriale?
Vezi, aici e dilema....
Ce inseamna extraterestru cu adevarat?...o fiinta nascuta in adancurile Cosmosului pe cine stie ce planeta si sistem indepartat, sau includem in definitie si vechile civilizatii pamantene, ajunse la apogee tehnologice greu de imaginat?
Nu crezi ca dai prea mare importanta termenilor si mai putin cauzelor?
Omul spre exemplu in momentul asta ar fi trebuit sa fie inca "in copaci"...si totusi nu e...."cineva" s-a ocupat de treaba asta, se vede clar.
Daca maimutei i-au trebuit peste 3 milioane de ani sa ajunga la mersul biped nu ti se pare ciudata trecerea la computere si tehnologie spatiala in doar 30000 de ani?
Oare n-a umblat chiar nimeni la codul genetic, dand astfel posibilitatea Omului sa parcurga mai rapid niste pasi morti?
Personal mie Omul nu mi se pare o fiinta chiar atat de inteligenta si lucrul asta il poti observa in directia spre care se indreapta Societatea, asa cum spunea si Nox, o viitoare distopie tehnocratica, adica clar un viitor sumbru si incert si nicidecum o evolutie spre un Viitor armonios si evoluat din punct de vedere spiritual si tehnologic.[/quote]

Citat din: jean din  16 Iulie 2010, 09:49:41
Draga Urban, cele de mai sus nu demonstreaza ca oamenii, civilizatiile trecute aveau tehnologia efectuari zborurilor spatiale spre Luna si tehnologia construiri de baze acolo. Cat despre alte planete....

Care este dovada care crezi ca te-ar convinge?
Nu iei in considerare faptul ca o civilizatie cu o vechime de milioane de ani sau hai sa zicem sute de mii de ani, a inteles deja ca trebuie sa Existe in perfecta armonie cu Universul Viu si ca atare tot ceea ce creeaza nu va intra niciodata in conflict cu mediul inconjurator....adica altfel spus nu te astepta sa vezi la o civilizatie extrem de avansata, blocuri din beton si sticla, masini sau aparate de zbor pe combustibili fosili si asa mai departe.
O civilizatie avansata si-ar construi habitatul numai din lucruri naturale, adica exact cum se prezinta ruinele de la Puma Punku sau alte situri arheologice pentru ca in momentul parasirii locului acesta in cateva sute de ani se va confunda deja cu natura respectand legile universale...Noi, oamenii mileniului 3, suntem ca porcii...traim in propria noastra cocina, nu ne intereseaza ca sticla PET aruncata aiurea din masina va sta in pamantul ala vreo 10000 de ani pana la descompunere, dar asta e alta discutie.

Citat din: jean din  16 Iulie 2010, 09:49:41
Daca sunt baze acolo nu sunt ale noastre, si daca dorim sa le cercetam, sa aflam tehnlogie extraterestra s-ar putea sa fim refuzati sau chiar amenintati sa nu mai calcam pe acolo. Chiar tu ai spus ,,inca nu suntem suficient de maturi ca specie, suntem deocamdata maimute, poate peste 2-300 de ani sau chiar mai mult dar nici atunci nu sunt sigur". Este posibil ca semeni de-ai nostri sa fi vazut asemenea tehnologii intrind in contact cu entitatile care au produs o asemenea tehnologie. Iar ei au povestit ce cred ei ca au vazut si inteles. Dar tehnologia nu este a noastra. Desi, probabil, oamenii fiind ajutati, ar fi putut beneficia de ea.Sunt total de acord cu aceste afirmatii.

Perfect de acord cu tine...dar iar nu tii cont de programele alternative de cercetare in domeniile interzise publicului (genetic, aerospatial etc).
Iti dau un singur exemplu....in momentul de fata putem afirma cu precizie ca stapanim destul de bine genetica si tehnicile de clonare, experimentele reusite si oficiale in acest sens confirmand acest lucru.
Acum te intreb...cat de greu crezi ca ar fi pentru asa zisa elita sa cloneze persoane decedate din timpuri imemoriale, poate doar pentru a afla anumite "secrete" care le-ar conferi si mai multa putere....putem sa-l clonam pe Tutankamon, pe Stalin, pe Kennedy si asa mai departe (sunt doar niste exemple)...si de aici imaginatia poate zbura spre sfere greu de crezut si chiar de imaginat.
Daca eu iti spun ca 99% din fenomenul OZN este de origine terestra (adica fabricat de oamenii din zilele noastre, ingineri tehnicieni etc) ma crezi?...nu cred.
Dar cum ramane cu acel 1% si cu acei 30000 de ani de evolutie tehnologica extrem de rapida?
Eu nu zic ca Luna este o mare nava extraterestra insa este foarte clar ca "ceva" se intampla pe ea, toate dovezile converg catre asta....dar, in acelasi timp ceea ce se intampla pe Luna poate fi si de origine extraterestra insa si de origine terestra...ambele variante sunt perfect plauzibile privind intregul ansamblu de situatii si cazuri.
Intr-un final...da, tehnologia "cu siguranta" nu este "a noastra" insa....o folosim deja.


Citat din: Siberia din  16 Iulie 2010, 10:24:12
In schimb, nu inteleg de ce unii oameni vad doar o parte a povestii, si anume partea in care suntem total insignifianti...
Pentru ca exact asa suntem...insignifianti.
Omul, genetic tinde sa se creada buricul Universului insa de fapt e o simpla rotita intr-un angrenaj pe care niciodata nu-l va intelege in totalitate.
Cand o sa-si inteleaga rostul atunci putem discuta de un salt evolutiv.

StarDust

#81
Citat din: Urban din  16 Iulie 2010, 11:39:46
....
Eu nu zic ca Luna este o mare nava extraterestra insa este foarte clar ca "ceva" se intampla pe ea, toate dovezile converg catre asta....dar, in acelasi timp ceea ce se intampla pe Luna poate fi si de origine extraterestra insa si de origine terestra...ambele variante sunt perfect plauzibile privind intregul ansamblu de situatii si cazuri.
....

Total de acord cu aceasta afirmatie. Nu contest ca pe Luna se intampla si lucruri dubioase, iarasi, sunt convins ca Luna are in subteran cavitati, tunele, etc, poate destul de mari ca si dimensiuni si nimeni inca (cel putin oficial) nu poate stii ce contin acele cavitati(in nici un caz activitati umane, :-D). Pun aici un link cu una din anomaliile observate in timpul misiunii Apollo8 care pe mine ma intriga destul de mult:

http://shadowboxent.brinkster.net/moon/esjmoon.html

Candva, demult am vazut acea filmare, dar acum nu am reusit sa o mai gasesc, dar pe acel site se poate observa o imagine in format GIF animat cu fenomenul in cauza.
Tot odata nu stiu cat de veridic e filmul, daca nu cumva a fost prelucrat ulterior, dar eu l-am vazut candva si mi s-a parut destul de interesant.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

jean

  Foarte interesant si competent comentariul tau Urban. Chiar mi-a placut. Ai intrebat:
CitatSi atunci te intreb pe tine....cine sunt Oamenii?
Nu stiu...Si tare mi-asi dori sa aflu. Cine stie cu adevarat cine sunt oamenii? Cum ai spus si tu ,,In mod normal am defini un Om, o fiinta Homo Sapiens nascuta pe planeta Pamant"
Citatdar daca cei dinaintea noastra au fost fiinte nascute tot pe planeta Pamant, cum i-am denumi?
Cum ai spus si tu ,,Oamenii din Vechime". In nici un caz extraterestrii din timpuri imemoriale. Gandind in felul acesta rezulta ca suntem toti extraterestri. Ceia ce poate fi corect daca tinem cont ca Pamantul ar fi putut fi insamantat cu viata din spatiu.
Citate...."cineva" s-a ocupat de treaba asta, se vede clar.Oare n-a umblat chiar nimeni la codul genetic, dand astfel posibilitatea Omului sa parcurga mai rapid niste pasi morti?
In mod sigur DA.
CitatAcum te intreb...cat de greu crezi ca ar fi pentru asa zisa elita sa cloneze persoane decedate din timpuri imemoriale, poate doar pentru a afla anumite "secrete" care le-ar conferi si mai multa putere....putem sa-l clonam pe Tutankamon, pe Stalin, pe Kennedy si asa mai departe (sunt doar niste exemple)...si de aici imaginatia poate zbura spre sfere greu de crezut si chiar de imaginat.
Clonarea, dupa mine, nu presupune ca, clonele trebuie sa aiba acelasi mental ca si originalul. Conteaza mediul in care se dezvolta.
Mai aveam de zis ceva dar timpul ma preseaza, mai vorbim.
Adevarul este dincolo de noi

Urban

Citat din: jean din  16 Iulie 2010, 16:50:14
 Clonarea, dupa mine, nu presupune ca, clonele trebuie sa aiba acelasi mental ca si originalul. Conteaza mediul in care se dezvolta.

De acord, insa pana la un anumit punct de crestere clona va avea acelasi tipar mental ca si originalul pentru ca mai apoi, in functie de mediul in care evolueaza sa aiba propriul tipar mental.
Odata ce devine constienta, o clona incepe sa experimenteze propriile actiuni, total diferite de original.
Scuze de offtopic, mai vorbim.

O seara excelenta

StarDust

Sa revenim la subiectul "Luna"! Deja discutia incepe spre alte domenii...
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

rontzo

#85
Revenind la Luna..si de problema ai cui suntem :p
mi s-a parut chiar interesant documentarul "Moon Rising" facut Jose Escamilla ( http://moonrising-themovie.com/) care sustine ca luna e plina ochi de populatie..dar nu de-a noastra  
Dixit !
cred ca se poate gasi documentarul si pe youtube ( http://www.youtube.com/watch?v=iZ3wh2cjekE)

PS astept pareri

Urban

#86
@Rontzo
La fel si la tine, era greu daca puneai filmul la share?
Nu toata lumea are fibra optica ca sa urmareasca online pe You Tube documentarul.

Download
http://dl.transfer.ro/moon_rising-transfer_ro-19jul-cedd4d.rar
(Documentarul nu are subtitrare insa e in lb. engleza)

Urban

#87

StarDust

Ma intreb ce a fotografiat sau filmat in zona craterului Yzsak (unde e presupusa nava extraterestra lunga de 4Km) agentia spatiala japoneza, JAXA, as fi fost tare curios sa vad niste imagini de acolo... Sunt mai mult ca sigur, ca acolo e doar un munte cu o forma mai deosebita. Jocul de lumini si umbre generat de el genereaza acelasi efect (binenteles cu o alta imagine) ca si aceluia care genereaza "chipul" de pe Marte.
Binenteles... e doar parerea mea.  :-D
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

calator astral

Citat din: Urban din  19 Iulie 2010, 18:05:25
Poze cu nava extraterestra de pe Luna  :ufo:

http://www.bibliotecapleyades.net/imagenes_luna/luna36_25.jpg
http://www.bibliotecapleyades.net/luna/esp_luna_36.htm#contents

foarte bine urbane!
a fost foarte clar filmata aceasta "nava extraterestra" [ sau poate un imens obelisc prabusit (  :wink:  )  ], propun din nou imaginile si sper sa numai fie sterse :