Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Luna

Creat de StarDust, 29 Iunie 2009, 20:08:42

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

fiulploii

Nah, avem apă pe fața vizibilă a Lunii.  8-)
Oare pe cealaltă față ce avem? Mă rog, ce au alții că nu ştiu sigur dacă Luna e a noastră.

fiulploii


hoinar

La cat de "usor" se ajunge cu o proba teleghidata pe Marte, devezile aduse publicului fiind simulari 3D si filmari indoors cu echipe NASA care aplauda fortat, desigur... Desigur ca vom avea 4G, gradini botanice, KFC, cafenele nu numai pe Luna dar si pe alte sisteme solare in urmatorii 20 de ani.

Din pacate nu mai e loc pe pamantul asta, de care sa stiu eu, unde sa pot evada prostiei.
the older I get, the faster I was

fiulploii

Citat din: hoinar din  28 Octombrie 2020, 00:54:30
La cat de "usor" se ajunge cu o proba teleghidata pe Marte, devezile aduse publicului fiind simulari 3D si filmari indoors cu echipe NASA care aplauda fortat, desigur... Desigur ca vom avea 4G, gradini botanice, KFC, cafenele nu numai pe Luna dar si pe alte sisteme solare in urmatorii 20 de ani.

Bănuiesc că ai ceva argumente pt a susține aceste păreri conspi şi ar fi frumos dacă le-ai pune pe aici, nu?

hoinar

Citat din: fiulploii din  28 Octombrie 2020, 09:01:59
Bănuiesc că ai ceva argumente pt a susține aceste păreri conspi şi ar fi frumos dacă le-ai pune pe aici, nu?
Desigur. Nu trebuie decat sa urmaresti obiectiv misiunea Curiosity catre Marte, o ecranizare Nasa. Filme se gasesc nenumarate pe Youtube.

https://www.youtube.com/watch?v=TPHSTXW54NE
the older I get, the faster I was

fiulploii

Citat din: Xanadron din  14 Aprilie 2014, 11:01:351.
2. Am postat zeci, daca nu sute de pareri "anti-debukeriste" apropo de ajungerea (sau nu?) a 'meriganilor pe Luna. :moon: Pot fi gasite lejer, asa ca nu ma revin la ele si argumentele - solide, cred - cu care-am pierdut timp pretios sa le "asamblez".
Personal, ramin deci ferm pe pozitii: AU FOST acolo, dar nu de capu' lor si ajutati pe ici-colea (prin punctele esentiale) de "amicii" lor aliati intr-un gen de NATO cosmic. :-)

Distorsiunile cognitive cu care incearca (si de fapt a reusit perfect :lol:) coana NAZA sa ne aiureasca neuronii tin in primul rind de incurajarea tocmai din partea ei, a NASA-ei (Never A straight Answer) a teoriei ca totul ar fi fost in '69-70 etc doar un hoax enorm.

Nici vorba de hoax, zic eu (desi Stanley Kubrik a filmat realmente un "fake Moon-landing", niciodata neexistind o conexiune reala, directa si mai ales publica cu modulele de aselenizare) - dar deraparea-n directia asta a facut ca mai nimeni sa nu se mai intrebe CE ANUME au vazut/aflat ei :evil: intr-adevar pe Selena, satelitul nostru artificial.
Si, evident, de ce anume nu (mai) avem permisiunea de-a mai calca p-acolo - sub forma de "circ mediatic" mai precis.

Fiindca activitatile umano-ET :martiansad: de pe Luna in care-s implicati nu doar americanii (si care tin nu doar de minerit - He-3, regolith etc) continua bine-mersi - poate-i doar parerea mea si asta, clar. 8-)

Totul la vedere, nu? ca oricum nu se vede
http://www.planetology.ru/panoramas/lunokhod2.php?page=10&language=english

E vorba despre monolit, ma rog, presupus monolit. La o cautare pe gogu se pot gasi mai  multe informatii destul de ingropate in alte gunoaie.

Interesanta este si harta cu toate aselenizarile umane - oficiale.