Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Luna

Creat de StarDust, 29 Iunie 2009, 20:08:42

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

calator astral

Citat din: Vlad6 din  23 Septembrie 2010, 04:21:21
luna nu poate fi o proiectie.asta iese din discutie.
este ceva material.
ca ar fi o baza gen deathstar,nu este exclus.oricum ceva ciudat se intampla acolo,asta o simt.


btw.vreau sa fac un mic experiment,vreau sa fotografiez luna.are cineva de pe forum vreun telescop mai ''performant'' ?

Sînt obligat sa recunosc ca ai o buna intuitie, as zice chiar un fler iesit din comun, Vlad6 !
Efectiv, unii dintre noi sînt posesorii acestui tip de instrument de observatie, în vînzare libera peste tot, deci confirm, da, eu unul am un astfel de mic telescop cu care observ deseori Luna, asta cu prietenii mei, pasionati si ei de astronomie & exobiologie, contemplam miscarile de "trupe" extra/intra-terestre  nopti întregi în munti, unde obscuritatea este mai puternica si ne minunam de frecventa intrarilor/iesirilor navelor în satelitul nostru deloc natural.
Si eu cred ca celebra Deathstar din STARWARS este de fapt proiectia subliminala a Lunii, asa cum o vede George Lucas, care, afirma în toate interviurile ca scenariul trilogiei respective i-a fost "dictat" de fiinte "superioare" noaptea, în timpul somnului.
Propun un scurt clip explicativ, un punct de vedere neîntemeiat, precizez, bazat aproape exclusiv pe "intuitie", ca si în cazul tau... :wink:










darksid3

Interesant...si  in una din cartile seriei Montauk spune acelasi lucru despre George Lucas
11.11

abyss

cãlãtorule... Cu un telescop mic nu vezi mare lucru. Probabil voi vedeþi sateliþi ºi din cauza cã lumina lunii e puternicã nu-i observaþi decât atunci când ei trec de lunã, asta în cel mai bun caz. Zic ºi eu... nu dau cu barda :)

StarDust

#123
Citat din: @biss din  23 Septembrie 2010, 19:06:57
cãlãtorule... Cu un telescop mic nu vezi mare lucru. Probabil voi vedeþi sateliþi ºi din cauza cã lumina lunii e puternicã nu-i observaþi decât atunci când ei trec de lunã, asta în cel mai bun caz. Zic ºi eu... nu dau cu barda :)

Cu siguranta, sateliti, lilieci, insecte, deseuri din spatiu, etc... Cu un telescop de amatori bun, nu vezi detalii sub 5-10 km pe suprafata Lunii, iar asta doar in conditiile de vizibilitate f. buna, cu atmosfera fara turbulente(destul de rare). dar, ma rog, unii poate vad cohorte de mothership-uri asa la fiecare seara de observatii....
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Vlad6

quicksilver,ar fi o idee buna.


calator astral,interesant filmuletul.poate daca reusim sa facem niste fotografii/clipuri interesante le facem un montaj si le bagam pe youtube.
tre sa ma interesez ce accesorii imi trebuiesc la camera

StarDust

#125
Ar fi interesant a prezenta aici niste filmari reale facute asupra Lunii si eventual sa le studiem. Asa ca, il rog pe calator astral sa nu ne mai prezinte aici filme artistice care se incadreaza la categoria "manele stiintifice", ci, daca are telescop sa filmeze, si sa ne prezinte si noua acele nave care le observa in mod curent.

Vlad6, pentru Luna, nu iti trebuie decat un webcam, caci are luminozitate buna, un instrument bunicel, reflector sau refractor(preferabil pt incepatori), dar neaparat si sistem de urmarire automata a Lunii, deci montura ecuatoriala cu axa RA(right ascension) motorizata, daca vrei sa observi timp mai indelungat anumite zone de pe Luna. Fara motorizare, la puteri mari de marire Luna iti "fuge" din campul vizual in 20-30 sec, iar cu urmarire manuala, nu faci mare lucru.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

rontzo

da.. da :p
subscriu si eu la:
Citatcalator astral ... daca are telescop sa filmeze, si sa ne prezinte si noua acele nave care le observa in mod curent.

PS asteptam provincia :p

calator astral

#127
Numai Toma-Necredinciosi p-aici, nu-i ascultati, cumparati sau închiriati un telescop, nu vreau sa conving pe nimeni de absolut nimic, desi am anumite filme personale, similare celor de mai jos, întradevar, se poate observa o anumita activitate în apropierea Lunii si chiar pe suprafata ei,  nu vreau sa le postez pe internet p-ale mele. E valabil pentru Luna, Bucegi sau Retezat...tot ce e filmat de pe teritoriul României sau Frantei e taboo pentru mine,punkt. Am motivele mele.



calator astral

#128
Citat din: StarDust din  24 Septembrie 2010, 10:08:10
Ar fi interesant a prezenta aici niste filmari reale facute asupra Lunii si eventual sa le studiem. Asa ca, il rog pe calator astral sa nu ne mai prezinte aici filme artistice care se incadreaza la categoria "manele stiintifice"

îhî...tu ai stiinta infuza si proprietatea Adevarului, starduste, exact? un fel de arbiter elegantiarum pe Rufon ,care decide de calitatea filmelor, catalogheaza si noteaza...uite aici o "manea" d'a mea, imagini luate de pe NASA Oficial, studiaz-o cu atentie si spune-mi rezultatul analizei :





ps> repet, pentru tot soiul de critici autoproclamati, ia puneti mînutele si faceti voi un mini-film, asa cum puteti voi, si dup-aia aveti o oarecare autoritate si dreptu sa jigniti...


StarDust

calator astral filmul 2 (de la stanga la dreapta) il cunosc de mult, e fake, ai avut curiozitatea sa compari putin directia umbrelor, create de obiect si cele generate de craterele selenare? nu corespund deloc. Restul, cum ma asteptam avioane si pasari.
Singura filmare care merita atentie e a 4-a, dar si acolo poate fi vorba de o pasare de noapte, care apare defocalizat, instrumentul fiind focalizat pe obiecte mult mai indepartate(Luna). Am o rugaminte, daca ai filmari personale, dar nu poti sa le expui aici, nu mai pomeni de ele, si gata. Personal cred ca nu ai nimic, doar vorbarie goala. Pe youtube toti putem sa cautam daca ne intereseaza ceva.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

StarDust

Citat din: calator astral din  24 Septembrie 2010, 12:48:41
...
ps> repet, pentru tot soiul de critici autoproclamati, ia puneti mînutele si faceti voi un mini-film, asa cum puteti voi, si dup-aia aveti o oarecare autoritate si dreptu sa jigniti...

Ce-ar fi sa pui tu "manuta" si sa ne expui aici filmele tale mult laudate. Tu esti acela care a facut referire la ele, deci expune-le sau nu mai pomeni de ele daca e strict secret. Punct si nu mai discutam pe subiectul asta. Daca ai ceva concret de prezentat, te astept. Cand o sa am un "mini-film"(real, filmat cu mana mea) si care prezinta interes aici pe forum, o sa-l prezint de urgenta si o sa garantez personal autenticitatea lui.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

calator astral

Ei si tu...o scalzi starduste...o scalzi. Deci în opinia ta postarile astea arata doar "pasarile & cuibu lor selenar" nimic altceva, nu?!

StarDust

Ceea ce vad interesant, e in filmarea a 4-a. Din pacate poate fi orice, pentru ca nu vom afla niciodata la ce distanta a fost in fata telescopului. Nu in ultimul rand ar putea fi un satelit cilindric. In nici un caz, obiectul nu "decoleaza" de pe Luna, pur simplu trece intre Luna si observator. E intr-adevar un Obiect Zburator Neidentificat. BTW, calator astral, nu o "scald" nicicum, imi spun doar parerea.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

calator astral

starduste,se poate sa fi fost vreun satelit, dar eu cu okii mei am vazut un astfel de cilindru gigantic în Bucegi, pe timp de noapte, era în flacari, probabil se inflamase la intrarea în atmosfera, l-am vazut cu ochii mei, repet cum venea "din cer",  cred ca avea dimensiunea unui stadion, s-a îndreptat spre un anumit loc pe care nu doresc sa-l divulg aici,  era supravegheat de la distanta de o sfera luminoasa mare cît intercontinentalu, care l-a urmat fara cel mai mic zgomot si a intrat si ea în pîntecele muntelui...Sigur nu era de origine terestra, nici vreun proiect secret nu cred, era prea maiestuasa, iar cilindrul "s-a stins", si parca avea un fel de hublouri...
Nu eram singur starduste si nu am consumat substante ilicite, doar o tuica ca era ger afara. Cilindrele alea exista, ma crezi bine, nu ma crezi iar bine, stiu ca esti convins ca ozeneurile sînt o forma de viata nerepertoriata sau o forma de energie subtila, dar actul de observatie m-a ajutat sa elimin aceasta ipoteza, e vorba de NAVE, nave extraterestre, omule.

StarDust

#134
Nu te contrazic, dar, aici vorbim despre Luna. Deci, sa revenim la subiect !!!.

P.S. Inca astept o filmare care sa imi arate fara dubii o asemenea "nava" pe Luna! (in afara de cea a William Rutledge de pe youtube care pt. mine nu reprezinta o "nava").
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16