Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Chivotul Legii - Dat Publicitatii (Locatie Eiopia)

Creat de Sys_Ascendent, 18 Iunie 2009, 16:56:23

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Sys_Ascendent

Patriarhul Etiopiei: In curand Lumea va cunoaste Chivotul Legii: June 17, 2009

Roma - Patriarhul Ortodox, Abuno Paulos, doreste sa impartaseasca lumii secretul mileniumului, spunand intrun inverviu exclusiv acordat  Adnkronos  , "Timpul a venit sa spunem adevarul."
Un muzeu pentru simbolul sacru (Chivotul Legii) va fi construit in Axum.
Patriarhul Ortodox al Bisericii din Ethiopia, Abuna Paulos, este in Italy pentru un "G8 al religiei," si maine se va intalni pentru prima oara cu Papa Benedict Al XVI, cui ii va  spun daca "va intreba" toata situatia legata de Chivotul Legii.

"Chivotul Legii" afirma Paulos, "este in Ethiopia de multe secole. Ca Patriarh l-am vazut cu propriul mei ochi si numai un grup mic de persoane au putut face asta pana acum."
Chivotul Legii este tinut intr-o biserica din Ethiopia, dar pentru Al proteja , o copie al simbolului religios a fost pus in fiecare biserica din tara.
Anuntul official, in care Ethiopia va da lumii cheile secretului "Chivotului Legii" va avea loc Vinerea viitoare la o conferinta de presa din Roma, Hotel Aldrovandi, la orele 14:00 de catre Patriarh si Printul Aklile Berhan Makonnen Haile Selassie si Duke Amedeo D'Aosta, care va sosi Roma in dimineata urmatoare.

http://www.adnkronos.com/
http://www.adnkronos.com/IGN/News/Cultura/?id=3.0.3437413641
http://www.abovetopsecret.com/forum/thread474058/pg1

Mai multe informatii pe http://www.abovetopsecret.com/forum/thread474058/pg1

Kbal

Interesanta veste ... ma numar si eu printre cei fascinati de aceasta povestioara a chivotului dar sa fie oare adevarata ? Stau si ma intreb daca chiar a venit vremea pentru noi, cei de rand, sa ne mai luminam mintile sau este doar o improvizatie religioasa intr-un moment in care religia pierde din ce in ce mai multi adepti (in sensul ca este posibil sa primim din partea institutiei religioase din etiopia marea veste si chivotul sa fie prezentat public dar acel obiect sa fie doar o facatura!) ?
Only the best is good enough ...

klingonianul mascat

Nu am auzit nimic la stiri despre asta. Nici in alte emisiuni. Cred ca e o pacaleala.
Soarele este o stea din 100 de bilioane de stele in aceasta galaxie. Galaxia noastra este una din bilioanele de galaxii ce populeaza universul. Ar fi ilogic sa credem ca suntem singuri in acest univers. (Werner von Braun)

Andy

Daca se stia demult de locatia adevaratului chivot al legii de ce nu a fost dezvaluit pana acum? Intrebarea mea este de ce acum? Daca stirea este adevarata cred ca are scopul de a o contrabalansa pe Ida. Adica crede cineva ca stia patriarhul Etiopiei despre locatia chivoutului si nu stia Papa? :star:

starlookboy

A fost mai de mult pe Discovery un documentar din seria "Biblia secreta" despre Chivotul Legii si intr-adevar spuneau ca cea mai posibila locatie este Etiopia. Insa bineinteles ca nu au avut voie sa filmeze decat in afara cladirii. Aceeasi intrebare ca a tuturor: de ce acum ? Pentru ca religia pierde teren pe zi ce trece, parerea mea.

Seraphim

Da au vazut ca nu mai merge treaba cu religia si scot Asii din maneca

liteady73

Citat din: starlookboy din  19 Iunie 2009, 11:38:38
][...] Pentru ca religia pierde teren pe zi ce trece [...]

In sfarsit se mai lumineaza de ziua. Asa e.

Biserica are nevoie de ajutor din partea enoriasilor. Daca ei dispar, dispare si puterea bisericii.

Clasica lupta credinta-realitate. Tema asemanatoare, ca mi-am adus aminte in volumul Dune de Frank Herbert. Misionaria Protectiva.

Adica, inventeaza ceva cat mai realist, ce urmeaza sa se intample- binenteles ca nimeni nu stie-, astfel incat sa fie protejati misionarii din viitor.
E o tehnica de supunere veche.

Acum daca se intelege lucrul acesta, de ce capii bisericilor crestine nu se dezic. Pentru ca nu au alta meserie. Decat credinta. E cea mai subtila meserie din lume sa fii propovaidorul unui dumnezeu oarecare. Aproape ca in spectrul politic. De la stanga la dreapta.

Asta-i pacat adus contiinei umane. Sa gandesti ca esti intermediar intre o divinitate intangibila prin orice mijloace, chiar si dupa moarte, si sa perpetui ideea de armonie. Cand omul de rand poate suporta orice soc.

S-ar zice ca e lucrare diavoliceasca ce fac acuma. Sa se gandeasca mai bine unii/unele. Tot propria ratiune si prezenta de spirit - corect, prin propria experienta - s-au realizat.

Nu exista dumnezeu. Dumnezeu e o entitate virtuala, imaginara, de care avem -  poate unora -  nevoie, ca reper nu ca mijloc de trai in sine, ca marea majoritate a paturii de mijloc.



Yagg

Citat din: liteady73 din  20 Iunie 2009, 23:46:09
In sfarsit se mai lumineaza de ziua. Asa e.

Biserica are nevoie de ajutor din partea enoriasilor. Daca ei dispar, dispare si puterea bisericii.

Clasica lupta credinta-realitate. Tema asemanatoare, ca mi-am adus aminte in volumul Dune de Frank Herbert. Misionaria Protectiva.

Nu exista dumnezeu. Dumnezeu e o entitate virtuala, imaginara, de care avem -  poate unora -  nevoie, ca reper nu ca mijloc de trai in sine, ca marea majoritate a paturii de mijloc.


Enoriaºi în sensul, necenzurat ºi crud, de supuºi, habotnici, inculþi, ignoranþi ºi sclavi ai unei iluzii care dãinuie ºi se multiplicã ca un virus, mai ales cu ajutorul tradiþiei. Nu mã gândesc la aceºti enoriaºi, în sens peiorativ al cuvintelor de mai sus, ci cu milã. ªi nu mã refer, în particular, la o singurã bisericã, una sfântã, soborniceascã ºi apostoleascã, ci la toate bisericile, religiile ºi zeitãþile create de oameni, cele istorice, pierdute, cele contemporane, dar ºi cele viitoare. Enoriaºii sunt de multe ori scutul care protejeazã ideea bisericii de la detaliile cele mai vechi pânã la cele inventate de tradiþia localã. A-i spune unui român de rând, majoritatea bisericoºi de P ºi C, adicã de Paºte ºi Crãciun, indiferenþi faþã de nevoile bisericii sau indiferenþi faþã de primele 10 pagini din Biblie, cã nu existã dumnezeu, diavoli sau orice altceva a creat religia ca anexe pe lângã ea, ai putea fi privit ca trãdãtor, prost, posedat etc. Românii nu sunt chiar atât de violenþi ºi nu cred cã s-ar rãspunde cu violenþã, ci cu respingere. Nu vreau sã-mi imaginez, însã, cum ar reacþiona un musulman dacã i-ai spune cã nu existã Allah sau cã în coran, la fel ca în biblie, sunt adunate colecþii de texte diverse pentru a fi folosit ca instrument de "orice fel". E un exerciþiu de gândire asupra enoriaºilor. ªi biserica nu are nevoie de enoriaºi doar pentru supunere, ci ºi pentru cã aceºtia au drept de vot sau culori politice. Statul are nevoie de bisericã, biserica este alimentatã cu foarte mulþi bani de la stat, enoriaºii fac ritualurile ºi se bat cu morile de vânt ºi toatã lumea trãieºte bine, cu speranþa cã într-o zi va fi ºi mai bine.
De aceea România este o þarã în primul rând o þarã coruptã. Pentru cã puterea politicã se foloseºte fãþiº, involuntar sau, în cele mai multe cazuri, voluntar, de bisericã pentru a-ºi promova campaniile. Dupã cercul vicios de mai sus, urmeazã presa, care e la fel de coruptã ºi se foloseºte tot de dumnezeu pentru a creºte ratingul. Românii, însã, s-au deºteptat, vorba celebrului hit de Andrei Mureºanu, ºi nu prea mai înghit minciunile politicii amestecate cu crucea, dar minoritatea care a votat a punctat pentru bisericã.

Avem voie sã zicem astea aici pe forum sau RUFOn a adoptat rezoluþia Naþiunilor Unite privind blasfemia? Sã mã tem, ca George Orwell, cã libertatea de exprimare va dispãrea? http://www.youtube.com/watch?v=Ji-qdC5zYd4 (glumeam, a fost un apropo)

klingonianul mascat

Presupunand ca acest Chivot chiar exista, daca este adus la lumina ce ar putea sa contina? Tablitele cu cele 10 porunci? Parca e prea tras de par totul.
Soarele este o stea din 100 de bilioane de stele in aceasta galaxie. Galaxia noastra este una din bilioanele de galaxii ce populeaza universul. Ar fi ilogic sa credem ca suntem singuri in acest univers. (Werner von Braun)

ReBorn

deocamdata tot ce a aparut au fost niste articole pe niste site-uri obscure, nimic oficial  :|
Romania e cel mai frumos lucru care li s-a putut intampla romanilor !
Man should be wath he was born to be .. free and independent ! - Jhon Fritzgerald Kennedy

Renovatio

Cineva  din adminii mai mari modificati titlul topicului acolo la nume ETIOPIA   nu "Eiopia" ca prea sare in ochi.


totoslack

Citat din: liteady73 din  20 Iunie 2009, 23:46:09
In sfarsit se mai lumineaza de ziua. Asa e.

Biserica are nevoie de ajutor din partea enoriasilor. Daca ei dispar, dispare si puterea bisericii.

Clasica lupta credinta-realitate. Tema asemanatoare, ca mi-am adus aminte in volumul Dune de Frank Herbert. Misionaria Protectiva.

Adica, inventeaza ceva cat mai realist, ce urmeaza sa se intample- binenteles ca nimeni nu stie-, astfel incat sa fie protejati misionarii din viitor.
E o tehnica de supunere veche.

Acum daca se intelege lucrul acesta, de ce capii bisericilor crestine nu se dezic. Pentru ca nu au alta meserie. Decat credinta. E cea mai subtila meserie din lume sa fii propovaidorul unui dumnezeu oarecare. Aproape ca in spectrul politic. De la stanga la dreapta.

Asta-i pacat adus contiinei umane. Sa gandesti ca esti intermediar intre o divinitate intangibila prin orice mijloace, chiar si dupa moarte, si sa perpetui ideea de armonie. Cand omul de rand poate suporta orice soc.

S-ar zice ca e lucrare diavoliceasca ce fac acuma. Sa se gandeasca mai bine unii/unele. Tot propria ratiune si prezenta de spirit - corect, prin propria experienta - s-au realizat.

Nu exista dumnezeu. Dumnezeu e o entitate virtuala, imaginara, de care avem -  poate unora -  nevoie, ca reper nu ca mijloc de trai in sine, ca marea majoritate a paturii de mijloc.




Asta e parerea ta. Nu o pune ca o axioma. Ce garantie imi dai tu ca spui adevarul? Sau ce este adevarul? Sincer, cand afirmati ceva aduceti argumente!
Bun, o  sa aduci argumentele clasice. Asta nu e suficient, ci argumentele din experienta ta proprie: ce experienta te-a adus la concluzia asta?
Daca nu, atunci mai citeste, mai studiaza, vezi cu ce se mananca una alta.

totoslack

Citat din: Yagg din  21 Iunie 2009, 04:45:12
Nu vreau sã-mi imaginez, însã, cum ar reacþiona un musulman dacã i-ai spune cã nu existã Allah sau cã în coran, la fel ca în biblie, sunt adunate colecþii de texte diverse pentru a fi folosit ca instrument de "orice fel". E un exerciþiu de gândire asupra enoriaºilor. ªi biserica nu are nevoie de enoriaºi doar pentru supunere, ci ºi pentru cã aceºtia au drept de vot sau culori politice. Statul are nevoie de bisericã, biserica este alimentatã cu foarte mulþi bani de la stat, enoriaºii fac ritualurile ºi se bat cu morile de vânt ºi toatã lumea trãieºte bine, cu speranþa cã într-o zi va fi ºi mai bine.
De aceea România este o þarã în primul rând o þarã coruptã. Pentru cã puterea politicã se foloseºte fãþiº, involuntar sau, în cele mai multe cazuri, voluntar, de bisericã pentru a-ºi promova campaniile. Dupã cercul vicios de mai sus, urmeazã presa, care e la fel de coruptã ºi se foloseºte tot de dumnezeu pentru a creºte ratingul. Românii, însã, s-au deºteptat, vorba celebrului hit de Andrei Mureºanu, ºi nu prea mai înghit minciunile politicii amestecate cu crucea, dar minoritatea care a votat a punctat pentru bisericã.

Avem voie sã zicem astea aici pe forum sau RUFOn a adoptat rezoluþia Naþiunilor Unite privind blasfemia? Sã mã tem, ca George Orwell, cã libertatea de exprimare va dispãrea? http://www.youtube.com/watch?v=Ji-qdC5zYd4 (glumeam, a fost un apropo)
Facand abstractie de relatia dintre biserica si politica vreau sa aduci argumente cand afirmi ceva. Ce intelegi tu prin biserica? Cumva cunosti textele in original ale Bibliei, Codexurile? Ai facut vreun studiu de istorie comparata ca sa vorbesti de biserica ca e.......?  Ce inseamna ritual? Care e legatura dintre simbol si ritual? Cand ai citit ultimul tratat de istorie a religiilor?

P.S:
A fi inteligent cu adevarat inseamna sa accepti si ideile care nu iti convin, dar ideile argumentate.

liteady73

Salut Totoslack !...

Sa imi lamuresc pozitia: sant liber cugetator, adica ateu in limba romana.

Cred, in schimb, ca exista o ordine superioara care se sustrage intelegerii noastre. Si aici pot enumera nenumerate enigme care implica existenta unei astfel de entitati (a se vedea constantele fundmentale ale fizicii).

Chivotul legii sau alte totemuri religioase de factura crestina au fost, sant si vor fi folosite in cadrul controlarii (oamenii bisericii ii spune imbogatire spirituala) populatiei dornice de astfel de adorari si stari de exaltare.Corect, sant obiecte arheologice de mare valoare dar  care nu mai dispun de aceleasi functii primare, initiale, de care am fost invatati ca le au. Toata lucrarea religioasa efectuata pe parcursul atator sute de ani, mi se pare un basm. E un basm inteligent, bine venit in cadrul culturii, un necesar in bagajul de cunostinte general. Dar doar atat, cunostinte generale.

Am trait indeajuns de multe experiente sa-mi dau seama de ridicolul si pierderea de energie de care dau dovada oamenii religiosi. Imi da impresia de circ. Sau piesa de teatru intr-atat de exersata, incat au uitat (cum se intampla in cazul repetivitatii intense) ce au de facut si de unde au plecat. Au doar ca reper un anume ritm (cor, toaca, clopote, zile cheie).
Si am citit biblia de doua ori de la cap la coada. Prima oara nu mi-a fost de ajuns. Credeam. Apoi am citit si din isihasti. Apoi Bardo Todol. Am citit in tinerete tot ce mi-a cazut in mana legat de religie si curente religioase. Am vazut aceasi perdea de ceata de vorbe frumoase si arhaice care doar descriu vietile si experientile unor simpli muritori. Nu e nimic deosebit in afara faptului ca oamenii sant mai mult sau mai putin polarizati in jurul unei credinte oarecare.

Si stiinta isi cauta propriul dumnezeu. Prin cunoastere si ratiune. Bine fundamentat rational sa inteleaga si generatiile viitoare. Pentru eventualitatea de a fi schimbate acele teoriile vechi cu altele noi mai cuprinzatoare, verificate.

Sper ca lumea incetul cu incetul sa inteleaga ce-am priceput si eu. Atunci o sa inteleaga ca e condusa de atei de un anumit soi - cel corupt-, si-si exercita puterea de control chiar din cadrul unor organizatii de tip religios.