Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Paleoastronautica in arta veche religioasa si preistorica

Creat de Skywalker, 17 Martie 2006, 21:45:04

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

entitate

asta e problema pentru ca noi asociem imagini din secolul 21 pe care le vedem zi de zi cu ceea ce au realizat popoarele antice. de ce sa nu acceptam ca acel obelisc e pur si simplu un obelisc si atat

pri3st3ss

Citat din: pri3st3ss din  25 Iunie 2007, 23:31:50

Pe mine ma intereseaza ce e in varful obeliscului;acea fiinta care "face cu mana"...asa cu am trimis si noi in spatiu imaginile noastre cu mana sus in semn de salut....
Asta era ceea ce  ma interesa,nu neapart forma intregului obelisc.


din cauza asta..
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

Anna

Am observat ca foarte multa lume de pe forum e interesata de calendarul mayas si de prevestirile acestuia. Ar fi mai interesant sa descoperim ce era de fapt civilizatia maya. Secretele lor sunt multe, alaturi de Sarcofagul misterios de la Palenque sau "calendarul cu 2012" si li se da o atentie tot mai mare in domeniul paleoastronauticii.
In februarie 1517, flotila spaniola condusa de Francisco Hernandez de Cordoba, parasea portul La Habana, si pleaca inspre vest pentru a cauta aur pe noul continent.
Debarcarea va avea loc dupa 21 de zile,in extremitatea de nord est a peninsulei Yucatan mai exact la capul Catoche. Mica flotila spaniola a fost inconjurata de numeroase canoe in care se agitau indieni emotionati de asemenea vizita neasteptata. Erau primii indieni maya-yucataci pe care ii intalneau cuceritorii de mai tarziu ai Mexicului.
Spanoilii evident au intrebat de aur, asta fiind si scopul principal al fiecarei conquista. Indienii nu aveau aur, nu erau chiar asa de "salbateci", nu s-au lasat impresionati de margelele lor colorate si discutiile au generat in disputa. Mica flotila a fost nevoita sa plece repede. Au mai navigat inca 15 zile prin golful Mexicului dupa care au acostat in locul unde apoi se va ridica orasul Campeche pentru a-si umple butoaiele cu apa. Deodata vreo 50 de mayasi imbracati in togi lungi din bumbac ii inconjurara pe marinari. Spaniolii au fost foarte uimiti cand i-au auzit pe bastinasi strigand repetat: "Castila! Castila". De unde puteau sti indienii numele indepartatei patrii a conchistadorilor? Raspunsul a fost aflat mult mai tarziu. Se pare ca o expeditie spaniola formata din aproximativ 80 de persoane a fost capturata de indienii din Yucatan...multi au fost sacrificati, altii au murit de boli incurabile, ramanand numai doi supravietuitori pe care dorul de tara ii facea sa repete
adesea cuvantul Castilla...retinut se pare de bastinasi si asociat cu biotipul europenilor spanioli. Sa fie oare aceasta pura explicatie...sau mayasii au prevazut "din alta parte" conquista spaniola.
Informatiile le-am luat din cartea "Maiasii" scrisa de Horia Matei.
E o carte veche, dar am baza ca informatiile puse acolo sunt pur istorice, concrete, fara dorinta de a scrie o carte spectaculoasa, de a atribui civilizatiei maya legaturi cu extraterestrii, realizarea de navete spatiale sau altceva de genul.
Totusi...in carte am gasit cateva forografii interesante...chiar foarte interesante.
O pictura realizata pe o scoica...chipurile cu titlul de podoaba.
Ce ma amuza e ca in carte fotografia este pusa rasturnat...sau poate realizatorii nu au inteles prea bine ce e reprezentat in ea si nu au stiut cum sa o aseze. Daca intorci cartea peisajul e...mai mult decat misterios. Asemanarea cu "tubulaturile" navetei de pe sarcofagul de la Palenque e evidenta. Se pare ca si asta e tot un fel de vehicol...are si doi piloti care parca au casti pe cap...nu prea inteleg eu ce mesteresc pe acolo. Ce e si mai interesant e biotipul celor doi....biotip facial care nu aduce de loc cu biotipul mayas pus in poza de pe coperta.
Nasul lor e chiar fin....nu e incovoiat iar unul parca are si barba. Pacat ca reprezentarea in carte este de calitate proasta. La fel de interesanta este si poza cu statuia lui Quetzalquatl. Chipul sau este asemeni uni craniu de schelet uman, cu maxilare foarte proeminente, cu un aspect germanic as putea spune...oricum nu aduce de loc cu un bastinas. Quetzalquatl era si zeul suprem al aztecilor. Interesant e si costumul sau, dotat cu tot felul de instalatii.

Citat din: lylyt_ice din  26 Aprilie 2007, 20:00:47
Si aici cu ce fel de obiecte este dotat un preot Maias ,casa nu mai vorbim de costumatia "moderna"
da lylyt ai dreptate...si din ce vad eu acolo profilul lui nu aduce deloc cu al unui mayas...are un profil chiar super european, nasul, fruntea...tot.  Iar costumatia parca e a unui cavaler templier ... :roll:

pri3st3ss

aceste statuete au fost gasite in irak. au o vechime de 5000-4500 ani in prezent se afla in custodia british museum.
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

jean

Enigmatica sculptura in piatra de pe malul Oltului. Articol aparut in revista Rufor, nr10, pagina 26, din anul 1994.
Adevarul este dincolo de noi

pri3st3ss

painting by Paolo Uccello (1396-1475) and is entitled "La Tebaide" (painted c.1460-1465). The blown up picture on the right shows a red saucer shaped UFO seen near Jesus. It hangs in the Academy of Florence. - im 1

1660. The illustration depicts a sighting by two Dutch ships in the North Sea of an object moving slowly in the sky. It appeared to be made by two disks of different size. The source for this account is one of the books entitled :"Theatrum Orbis Terrarum" by Admiral Blaeu. These books were compilations of articles by different authors and consisted of detailed accounts of long engagements at sea, cartography information - im 2
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

redrose

peretii catedralei din salamarca....construita prin sec.XVII :roll:......pozele sunt autentice....sa fi fost vre-o farsa a restauratorilor?  :|

lylyt_ice

 EXTREM INTERESANT !!! Ai putea spune de unde ai luat aceasta poza?
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

redrose

 de la niste amici rusi, pasionati de paleoastronautica :lol: :martiansad:

lylyt_ice

 Mda...! Repet; "extrem interesant" atat poza cat si sursa...!
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

redrose

 fotografii ale catedralei le poti gasi si pe net , pe site-urile turistice cu Salamanca....se numeste la Nuevo Catedral Salamanca ...figura cu pricina mai rar,ce-i drept si doar in pozele amatorilor oricum arhitectura extrem de interesanta si la alte edificii din acest oras :roll:

spooky

Citat din: redrose din  09 Martie 2008, 23:13:24
peretii catedralei din salamarca....construita prin sec.XVII :roll:......pozele sunt autentice....sa fi fost vre-o farsa a restauratorilor?  :|

da... reala se pare, am dat si eu azi peste ea cautand altceva... :D

http://www.travel.neunerweb.de/Spain%20and%20Portugal%202.htm

http://www.tourspain.org/salamanca/showphoto.asp?id=76
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

Arckadii

Eu stiu ca e frumos sa visezi dar iata:

Citat
Its main entrance consists of 3 arcs, each leading to the 3 naves (sections) of the church. All three are richly carved.[2] Among the ornate carvings on the facade is the incongruous likeness of an astronaut floating in space. The astronaut was carved in recent years

sursa: Wikipedia

Ark

Shadowman

#103
Citat din: Anna din  19 Mai 2007, 10:51:52
Extraterestrul de la Manastirea Tutana1 Mai 2007
Laura Ilie

Pe o caramida din exteriorul lacasului de cult este desenat un personaj pe care satenii il considera nepamantean.
In satul argesean Tutana se afla o manastire de pe vremea lui Vlaicu Voda. Lacasul este amplasat intr-un decor deosebit, cu padurea aproape, dar principalul punct de atractie este o caramida din zidul exterior pe care pare a fi scrijelit un extraterestru.
,,Manastirea asta este comparabila cu Biserica Domneasca din Curtea de Arges sau cu alte biserici de aceeasi valoare din tara. Numai ca ea e mai putin cunoscuta", spune preotul Gheorghe Baranescu, care este si primar al comunei.

Desen vechi de peste 400 de ani

,,Aici a fost o fortificatie serioasa de pe vremea lui Mihnea Turcitul. Noi am incercat sa redam stralucirea bisericii. A fost sparta de tot de cutremure si nu a avut pictura. Acum arata bine si am reusit sa aduc aici fosti presedinti, prim-ministri si alte personalitati. Ar merita sa stie lumea de ea". Preotul primar e tare mandru de Manastirea Tutana, ca toti satenii de altfel.

Caramida din zidul bisericii, pe care este pictat ,,extraterestrul", starneste zambete localnicilor. ,,Mama, ei zic ca nu e om acela care e pictat acolo, pe biserica. E imbracat asa, altfel, e calare pe ceva. Lumea zice ca e un d-acela, istraterestru, ce naiba o mai fi si acela... Nu e de pe pamant", e convinsa Maria Dumitru, 75 de ani.
Batrana locuieste aproape de biserica si vine la slujba ori de cate ori e sarbatoare. Gelu Tenescu spune ca pe zid e desenat un cosmonaut. ,,E echipat cu echipament individual de zbor. Asa cred, ca e extraterestru".
Pe zidul exterior al bisericii, pusa mai ferit, preotul Baranescu ne arata caramida cu pricina. ,,Pare sa fie un cosmonaut, dar nu putem sti. Au venit istorici si au facut fotografii, dar nu au descoperit nimic. Caramida asta are peste 400 de ani. A fost scrijelita in crud, se vede. Cand am refacut zidurile am avut mare grija de ea si am pus-o aici".

,,Un mister neelucidat"

Nicolae Moisescu, fost director al Muzeului din Curtea de Arges, a studiat desenul si stie foarte multe despre Manastirea Tutana, pe care o considera ,,foarte valoroasa pentru istoria poporului roman". In opinia sa, desenul este misterios. ,,Nu as fi de acord ca este un astronaut. Este, clar, un desen pe care nu l-a descifrat nimeni, un mister neelucidat".
Personajul desenat are casca de protectie cu viziera, costum inchis cu fermoar si e calare pe un aparat de zbor. In apropierea bisericii se afla si un turn inclinat, caruia primarul ii spune ,,turnul de la Tutana", si crede ca seamana cu cel de la Pisa.
In perimetru mai sunt si cateva ruine. Este vorba despre prima scoala din zona si despre chiliile calugarilor, afirma primarul, ansamblul fiind in secolul al XIV-lea unul dintre cele mai importante din tara. Acest desen ii determina pe localnici sa creada ca zona lor a fost vizitata de extraterestri.

"Extraterestrul" a fost acoperit cu tencuiala.
No comment...

Manastirea TUTANA


Manastirea TUTANA-interior
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

maiami

nu prea e clara imaginea, parca ar reprezenta niste nori
dar daca se zice ca sunt niste ozn-uri subscriu si eu la aceasta idee
poate ca au si aterizat acolo in Franta :mrgreen: :martiansad:
VOICA MARIAN tel. 0746075513
va invit la cunoasterea prin stiinta