Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Paleoastronautica in arta veche religioasa si preistorica

Creat de Skywalker, 17 Martie 2006, 21:45:04

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

entitate


lylyt_ice

      Pardon !(?)!....M-i s-a parut mie sau ai vrut sa spui ceva in lecatura cu subiectul discutiei;"paleoastronautica in arta veche religioasa si preistorica"?Eu am spus ca pana in zilele noastre si cu toate ca ne consideram superiori indienilor,nu sundem departe de modul de gandire(din punct de vedere religios).Cine ? si...De ce ?trebuie sa fie ponderat? :?
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

entitate

pentru ca altfel ajungi ca zacharia sitchin. macar el castiga bani frumosi din elucubratiile pe care le scoate

Nox

Citat din: entitate din  02 Iunie 2007, 20:30:57
pentru ca altfel ajungi ca zacharia sitchin. macar el castiga bani frumosi din elucubratiile pe care le scoate

Nu cred ca Zacharia Sitchin se poate compara cu Isaac Asimov. Tu crezi ca poti sa produci o carte sau un documentar cu costuri zero? Ai facut afirmatia de mai sus gratuit!!?!?! Esti frustrat sau rau intentionat?
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

entitate

frustrat...poate..cand aud cum semeni de-ai mei preiau fara sa treaca prin filtrul gandirii tot ce scriu niste snapani

lylyt_ice

Ai cam intrecut masura,nu stiam ca tu hotarasti ce trebuie sa gandim noi,revino-ti la normal si schimba-ti filtrul ca e cam incarcat,daca nu ai inteles pana acum sensul cuvantului :PALEOASTRONAUTICA,despre care se discuta pe acest topic ,inteamna ca esti ratacit pe aici...Dupa cum se vede ai idei fixe impotriva autorilor de carti si a mentalitatii colegilor.Ce vrei in fond?
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Nox

#81
Citat din: entitate din  03 Iunie 2007, 01:54:50
frustrat...poate..cand aud cum semeni de-ai mei preiau fara sa treaca prin filtrul gandirii tot ce scriu niste snapani

Dar uite ce scrii aici:

Citat din: entitate
asta da o imagine despre ce ar insemna o rasa extraterestra...iar clarke e fantastic...no. 1

Daca vrei sa-l demontezi pe Sitchin adu argumente impotriva a ceea ce scrie in carti si nu impotriva faptului ca face bani de pe urma lor.

Din punctul meu de vedere teoriile lansate de Sitchin stau foarte bine...
Chiar si matematic vorbind (probabilistic)... asa ca nu poti sa ma acuzi ca nu gandesc.
Dar oare stau si ma intreb oare tu ai citit cartile lui Sitchin sau doar rezumatul lor...sau rezumatul rezumatului lor?

Asa ca te-as ruga sa revii la subiect... aici se descuta despre "paleoastronautica in arta veche religioasa si preistorica"
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Arckadii


entitate

clarke n-are cum sa fie vreodata comparat cu sitchin..punct


si cu asta am terminat disputa. nu mai raspund la provocari :-D

pri3st3ss

Obeliscul,simbolul solar al Egiptului; care a fost adevaratul motiv al construirii obeliscurilor?Nici pana in ziua de azi nu se stie cum au fost realizate,transportate...

-  obeliscul de la Abu Sir, ridicat langa mormantul regelui, are 4 metri inaltime; egiptenii il numesc TEKHENU ( originea cuvantului este necunoscuta)  - vezi im. 1
- obeliscurile sunt dedicate soarelui, dar acesta ... - im 2
..ce asemanare cu imaginea 3,nu?



in plus, operatii complicate pe creier acum 4000 de ani! ?      http://www.ufoarea.com/aas_surgeries.html

Voices from Legendary Times:

"My mother,
the god has given me these weapons,
they are such as are the work of immortals,
no mortal man could have made them!..."



alte desene:     http://www.ufoarea.com/aas_vallecamonica.html

                       http://www.ufoarea.com/aas_omphalos.html - aici veti vedea mai bine imaginea 2
                       http://www.ufoarea.com/aas_toromuerto.html

Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

Anna

Nu putini sunt cei care atunci cand vad un obelisc se gandesc la o racheta balistica gata montata pe rampa de lansare.
Am cautat niste poze mai relevante pentru a vedea similitudinile dintre modelul obeliscului de la egipteni si tehnica secolului 20.

DepthOfField

Bun, dar cum ar trebui sa arate un obelisc ca sa nu-l mai asociem rapid cu rachetele secolului 20? Ar trebui sa fie cubic? sau sferic? Pai atunci nu ar mai fi obelisc.  :mrgreen:
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

Anna

Eu nu cred ca un obelisc modeleaza neparat o racheta.....dar daca ma uit la unul sincer nu pot sa evit aceasta asociere.  :rocket:
La vechii egipteni obeliscul intruchipa zeul soarelui, Ra. Din alte scrieri reiese ca un monument de acest tip reprezinta o raza de soare pietrificata iar  Ra traieste in interiorul ei.
Iata si fenomenul care se presupune ca i-a inspirat pe egipteni in constructia obeliscurilor.

Arckadii

Din cate vad in imagine, raza este mai difuza spre extremitatea superioara. Daca egiptenii erau asa buni observatori incat sa se gandeasca la realizarea unui monument care sa simbolizeze zeul soarelui, ar fi trebuit sa faca o constructie a carei baza sa fie mai mica sau cel mult egala cu varful...


Ark

pri3st3ss

Bine..eu nu am nimic cu forma unui obelisc....
Pe mine ma intereseaza ce e in varful obeliscului;acea fiinta care "face cu mana"...asa cu am trimis si noi in spatiu imaginile noastre cu mana sus in semn de salut....
Asta era ceea ce  ma interesa,nu neapart forma intregului obelisc.
Si oricum, ciuciulete, oul / piatra ben-ben este destul de faimos/a.
Egiptenii aveau cunostinte despre meteori, pe care ii considerau ca fiind simboluri ale pasarii Phoenix;un astfel de exemplu este piatra Ben Ben, despre care se presupune ca ar fi o piatra meterorica, avand puterea de a vindeca.
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.