Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Paleoastronautica in arta veche religioasa si preistorica

Creat de Skywalker, 17 Martie 2006, 21:45:04

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

calinahanna

PS
Se stie ca in Renastere, fie ea timpurie sau nu, se punea accent pe reprezentarea in detaliu a fundalului. Era o mare arta sa oferi cat mai multe detalii.
Aceste fundaluri erau folosite pentru a spune fel de fel de istorii, povesti etc, in functie de dorinta pictorului respectiv.

focusXX

se pare ca din cele mai vechi timpuri apar reprezentari ale OZN-urilor
de exemplu

focusXX


focusXX

oare toti acesti simpli "naratori" au desenat ce au vazut??
E fantastic cu cate detalii sunt realizate unele dintre ele.
Ma intreb daca nu cumva Jules Verne este doar un simplu culegator de informatii si nu un simplu vizionar???

calinahanna

http://www.sprezzatura.it/Arte/Arte_UFO_1.htm
Pentru detalii legate de pictura mai sus amintita si ... just for fun, pana la urma :-)

focusXX

cat despre costumele performante din ziua de azi Nasa si altii ca ei ar trebui sa fie foarte invidiosi.Se pare ca altii cu mult mai batrani decat noi aveau probabil nu doar o Idee....

calinahanna

http://www.sprezzatura.it/Arte/Arte_UFO_1.htm
Am inteles ca aici e locul acestui link pe care l-am gasit...
Oricum, sunt multe explicatii in el, mai multe decat am vazut aici. Mie imi place titlul..."no thanks, only art"...


lylyt_ice

Un "Dumnezeu Zburator"...Scluptura-Mayase in Flores (Guatemala)
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

lylyt_ice

Un astronaut din zilele noastre//"Dumnezeul Soarelui"din Xunantunich...
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

calinahanna


lylyt_ice

Autor:Erich von Däniken: (in Germana) Fremde aus dem All,Iar in Rom,(cred!)Strainii dinspatiu.
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

entitate

pozele puse de calinahana sunt incredibile. mai ales ultima cea presupusa a fi pe peretii unei pesteri din uzbekistan. e atat de explicita incat imi vine a crede ca e un fals

calinahanna

@entitate

Poza cu "desenul" gasit in Uzbekistan, intr-o pestera... Nu este postata de mine... Ci de FocusXX.
Oricum, nu poti spune ca un lucru e fals, atat timp cat nu il analizezi si il vezi "live"... In concluzie... Ai grija ce crezi. :wink:

lylyt_ice

Ce parere aveti,despre dumnezeul Ganescha,unul dintre fii lui schiwa?dupa cum se vede nu-i prea placea admosfera terestra....
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?