Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Paleoastronautica in arta veche religioasa si preistorica

Creat de Skywalker, 17 Martie 2006, 21:45:04

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

nemo

Par esample' ... de ce Dumnezeu si la dreapta Fiul nu aduce miracolul zapezii printr-un plafon de nori ( cum e normal ) ... ci printr-o excadrila care se mai si pierde in zare conform  legilor perspectivei . Mie imi sugereaza mai degraba similitudini cu debarcarea din Normandia ( iunie 1944 , faza aeropurtata ) ... decit un moment de gratie divina .

paleoastronaut

#31
Dar de ozneul vazut de cavalerul cruciat ce zici?sau de "bila cu antene" de care se tin..cei doi?.....si priviti in fundalul acestei picturi....ce este acea...palarie zburatoare?si uite ca si Breugel..a vazut asa ceva....concurs:"cate ozneuri sunt in tabloul lui Breugel?" :-D :-D :-D

apokryphos

Citat din: nemo din  25 Iulie 2006, 16:46:41
Cele care dau cel mai mult de gindit sunt picturile rupestre . In acea epoca 7-10 mii ani BC artistii anonimi pictau ceea ce vedeau, neexistind o arta imaginativa . Se ajunsese la perfectiune in scenele cu animale prin redare anatomica exacta si in miscare a subiectului .

Artistii care au pictat pesterile aveau tot vreo suta de miliarde de neuroni cizelati in cateva miliarde de ani de evolutie ca si noi. Un instrument e insa o aglomerare de fieratanii. Nu are inteligenta, simbolistica, nevoi si aspiratii, creativitate. De aia tind mai degraba sa cred inregistrarea automata a unui instrument decat ceea ce vad pe peretii pesterilor. Dincolo de asta, sunt insa unele aspecte, cateva dintre ele continute in imagini postate pe forum de "paleoastronaut" si altii, care dau de gandit. Pe mine ma surprind mai degraba obiecte care "nu-si au locul". Bila centrala cu antene imi pare mult mai putin probabila sa fie ceva paleoastronautic decat "palariile" de pe fundalul altei picturi. Alea chiar ca par a fi puse acolo pentru ca pe artist l-a impresionat ceva.

A.

paleoastronaut

#33
salutare apocryphos...chiar imi lipseai..dar de ce ai pus nickul meu in ghilimele?Asa de "nasol" e?Cat despre "bila cu antene" s-ar putea sa fie o referire la chivotul legiii prin care MOISE comunica verbal cu DUMNEZEU...Chiar ..exista deja un topic despre chivotul legii?Daca nu merita deschis...apropo..ce sa fie acest..balon...sau ce-o fi..dar la 1338 sa fi existat baloane?si are si niste detalii tehnice care nu prea il fac sa semene a balon?apocryphos tu ai deschis cutia Pandorei pe tema interpretarilor culturale si simbolistico-metaforico-parabolizanto-hiperbolizanto-alegorice..ce crezi despre aceste "palarii"...uite mai pun si acest stravechi desen rupestru...sunt ozneuri au ba?pe bune apocryphos!(sper sa nu ma citezi cu ironie la rubrica "limbaj de cartier")

apokryphos

Paleoastronaut,

Am pus in ghilimele ca sa spun ca este nickname-ul tau si nu substantivul comun paleoastronaut. Cred ca mai corect stilistic ar fi fost sa folosesc litera mare. Ce cred despre "palariile" din "triumful verii breugel 1566.jpg"? Ceea ce cred este ca nu prea au ce cauta acolo. Par aiurea in pictura, ceea ce in opinia mea inseama ca artistul a "simtit" ca trebuie sa le puna, desi nu a stiut despre ce e vorba. Nu pare un simbol al puterii, o marca a unui ritual, sau altceva usor de identificat. Balonul din "1338.jpg" poate fi foarte bine un simbol de putere. Ceva ma face sa cred ca mai este ceva deasupra (care e taiat in poza), probabil o cruce sau alt simbol indirect al puterii.

A.

paleoastronaut

#35
Dar ce sunt chestiile alea galbene de pe cer?stele ..ziua?cred ca e cevca cuidat cu tabloul acela....

pri3st3ss

Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

pri3st3ss

daca stam sa cautam cu atentie, gasim peste tot in lume asa ceva

http://www.etcontact.net/AncientAstronauts.htm ( iata si alte informatii)
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

pri3st3ss

Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

Skywalker

Statuetele DOGU

Cercetatorul A.P.Kazantzev a studiat o statueta japoneza denumita
"Gangu", descoperita in localitatea Kamukai(sculptura a fost categorisita ca facand parte din "cultura Djemon", datata prin metoda Carbonului la 5000-6000 de ani i.e.n.) Statueta avea casca rotunda, costum fara cusaturi si garnitura de etansare.
Kazantzev si-a extins studiile si axsupra seriei de statuete numite Dogu, provenite dintr-o alta zona a Japoniei. Datate la 4000 de ani i.e.n., aceste sculpturi se remarca deasemenea printr-o imbracaminte si prin casti de tip special, cu care erau dotate ciudatele personaje antice. Pe castile respective se pot distinge filtre respiratorii si antene. Detaliile de pe costume ar putea fi niste aparate speciale, similare celor purtate pe imbracaminte de catre cosmonautii terestrii.



paleoastronaut

#40
 Priestess si Skywalker va multumesc pentru fotografii..chiar mi-am downloadat si eu cea cu vimana si cea cu maryufo si caveufo...cat despre statuetele dogu am de spus doar atat..cand schite cu ele au fost prezentate acum peste 20 de ani unor tehnicieni de la nasa ei au replicat:"De unde aveti aceste schite?asa ceva experimentam noi acum pe ultimul tip de costume pentru iesirea in spatiu..." iar despre aparatele de pe pieptul lor acestea au fost identificate cu celebrele capsule ANTI-SQUEEZ!!!!Acestea au rolul ca in  cazul perforarii costumului spatial sa echilibreze instantaneu presiunea interna a costumului..Altfel astronautul ar fi "SUPT"afara din costumul lui..De fapt iar exploda capul in interiorul castii datorita vidului cosmic.Apoi se vad clar articulatiile de la umeri si genunchi fara de care ar fi imposibile miscarile acestuia.ce ziceti de asta?

pri3st3ss

Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

paleoastronaut

#42
Multumesc din nou priestess....poate ca aceste vimanas survolau pe timpuri mandrele piramide nu doar cerurile de la MOHENJO DARO ale INDIEI....Sa fi fost aruncate primele bombe termonucleare cu aceste aparate?

LupinThe3rd

Buna ziua natiune...
Referitor la tabolul despre care se discuta la incept de thread: este unul din cele mai cunsocute din folclorul UFO.
Ce am gasit eu in general e cam asa:
1. Este in Firenze in colectia Loeser
2. Are autor necunoscut dar este atribuit unui pictor italian de sec XV
3. Se pare ca are un UFO mic in colt
Ce nu am gasit:
1. Cand e achizionat?
2. Pe ce bani?
3. Cine l.a achizitionat?
4. Cine l-a certificat?
5. Este sau nu un fals?
De fapt referitor la acest topic: lipseste Metoda... Sper ca nu e asa si in cazul celorlalte topic-uri

calinahanna

Ok... am vazut o imagine cu o reprezentare a lui Bonaventura Salimbeni...
Se pare ca e vorba de simbolul globului creatiei... Apare si in pictura murala bizantina, si chiar in mainile unor regi, valeti, dame din anumite reperezentari ale cartilor de joc...
In schimb am gasit o alta imagine, respectiv "Madonna cu Sfantul Giovannino" pictata de Domenico Ghirlandaio la sfarsitul anilor 1400...
La asta nu am mai gasit (momentan) raspuns.