Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Paleoastronautica in arta veche religioasa si preistorica

Creat de Skywalker, 17 Martie 2006, 21:45:04

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

toma

Anul 3006. Un forum publica o fotografie document, insotita de urmatorul text:
" S-ar parea ca deja in anii 1900, pamintenii stapineau perfect electricitatea si tehnica zborului cu aparate mai grele decit aerul, probabil invatati de extraterestri. Ilustratia alaturata ne sustine perfect aceasta supozitie: un aparat de zbor, pilotat probail de un robot, poarta o doamna ce intinde unul barbat o catre de vizita. Pe cer se vad si alte tipuri de aparate de zbor si o multime de retele electrice. Notai un lucru foarte interesant, aparatul, ca si cele din jur, este de tip antigravitational: nu se vad aripi, elici  sau vreun motor!"
Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)

toma

Acelasi an, acelasi forum, alta fotografie, alt text:
" Din pacate, oameni anului 1900 au inteles sa aplice cuceririle stiintei pentru a se autonimici in razboaie purtate pe uscat si, mai ales, aerian. Soldati inaripati ataca o baza terestra cu scopul de a o nimici. Pe cer sa vad un fel de capcane purtatoare de capsule ce contin antimaterie cuplate la dispozitive antigravitationale de deplasare. Finalul luptei nu putea fi decit dezastruos"

Sper ca ati inteles gluma si ...morala. Noi tindem sa interpretam anumite lucruri prin prisma cunostintelor
Citatactuale
si nu celor din epoca respectiva. Oamenii anului 1900 asa vedeau viitorul trasnsportului si al electricitatii: o padure de stilpi, un paienjenis de fire electrice si un cer brazdat de dirijabile!
Viitorul transportului interstelar nu va fi cel pe care il vedem noi acum, cu rachete cit o planeta de mari, cu tot felul de turnuri si turnulete, hublouri si alte acareturi ...inutile, zburind cu viteze similare cu cea  a luminii. Asta visam noi acum, dar poate in viitorul, destul de indepartat totusi, alta va fi situatia.
Sa nu ne miram daca viitorimea va ride de previziunile noastre, asa cum noi ridem si interpretam desenele de acum o mie de ani!
Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)

jackie28t

Salut Toma,
Daca esti interesat de subiectul OZN'uri trasmise prin arta ti-as propune sa arunci o privire cand ai timp pe acest link.Este ca o biblioteca al acestui subiect.Multe lucruri interesante: http://www.ufoartwork.com/

Skywalker

Toma a scris:
CitatOamenii anului 1900 asa vedeau viitorul trasnsportului si al electricitatii: o padure de stilpi, un paienjenis de fire electrice si un cer brazdat de dirijabile!
Viitorul transportului interstelar nu va fi cel pe care il vedem noi acum, cu rachete cit o planeta de mari, cu tot felul de turnuri si turnulete, hublouri si alte acareturi ...inutile, zburind cu viteze similare cu cea  a luminii. Asta visam noi acum, dar poate in viitorul, destul de indepartat totusi, alta va fi situatia.
Sa nu ne miram daca viitorimea va ride de previziunile noastre, asa cum noi ridem si interpretam desenele de acum o mie de ani!

  Bine scris, insa iti pun acum si eu niste intrebari: Pe ce se cladeste viitorul?
Daca acum omenirea s-ar opri brusc din a emite idei inovatoare, atunci unde va fii viitorul? Si mai ales ce va fi?

toma

Viitorul se face azi si ieri!
Una este o idee novatoare, alta o un vis izorit din necunoastere.....


Da jackie28t, interesant siteul, multe le stiu si eu! Cum spuneam, marea majoritate sint reprezentari iconografice ale unor evenimente reale sau imaginare. E drept, sint unle ce merita intr-adevar luate in seama si aici ma refer in special le cele de sorginte indiana.
Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)

Necunoscutul

   Am gasit in ziarul transilvania expres acest articol referitor la OZN-urile din icoane http://www.transilvaniaexpres.ro/index.php?mod=articol&dataed=2005-11-17&id_articol=7719 . Voi ce parere aveti?



8-)

toma

Citateste o cunoscuta pictorita de icoane pe sticla
tu crezi o pictorita ce copiaza icoane sau un expert in arta iconografica???
Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)

paleoastronaut

voi incepe prin a posta diverse imagini cu tablouri cu teme religioase din diverse muzee celebre ale lumii..astept comentariile voastre...ce vedeti voi acolo?inspiratie divina sau oznuri comune in acele timpuri ca si azi sau si mai si...?

paleoastronaut

si cateva desene rupestre si petroglife din australia,anglia,sua...

paleoastronaut


Elvin

exista si nishte picturi in biserici, care arata 'ingeri' la bordul unor ozn-uri ! chiar il vedem pe IIsus ca de fapt s-a inaltzat intr-un fel de capsula spatiala, un modul de forma ovoidala
       Exista o astfel de biserica la Dechany in Bulgaria [parca], si inca si la noi, din cate stiu. Informatiile si pozele le gaseshti in Enigmele Miturilor Astrale de Kernbach

pri3st3ss

Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

paleoastronaut

#27
Primul desen rupestru este celebra scena cu extraterestri de la VAL CAMONICA....Este un desen de referinta.....da

nemo

Spre deosebire de fotografiile UFO de pe internet, aceste artefacte sunt autentice si se pot vedea in marile muzee ale lumii sau in camp deschis . Cele care dau cel mai mult de gindit sunt picturile rupestre . In acea epoca 7-10 mii ani BC artistii anonimi pictau ceea ce vedeau, neexistind o arta imaginativa . Se ajunsese la perfectiune in scenele cu animale prin redare anatomica exacta si in miscare a subiectului . Numeroasele figurine cu casti terminind cu "marele zeu martian" a lui Lotse sint deosebit de stranii si nu isi gasesc explicatii in teoria artei. In ce priveste pictografia religioasa sunt unele elemente de decor (in scenele religiase) care iar nu se potrivesc nici cu subiectul biblic, nici cu regulile de reprezentare . Sa nu uitam ca primul care a spart canoanele oficiale in pictografia crestina a fost Michelangelo in Capela Sixtina . Cu atit mai straniu, cu cit un biet pictor anonim isi permitea sa-l reprezinte pe Dumnezeu sau sfinti in mijloace de transport ovoidale sau discoidale. Cred ca ar trebui sa acordam mai multa atentie unor subiecte de acest tip ( care sunt palpabile ) avind si de cistigat colateral prin informatii de istorie, arta, religie ... decit sa alergam dupa copite de cai morti lasate pe internet de diversi contactati cu mijloace Photoshop si Corel Draw.

paleoastronaut

#29
  pai vezi nemo..tocmai de aceea eu personal nu ma dau in vant dupa rapoartele ozn...imi plac dovezile palpabile..cele arheologice...dintr-o vreme in care conceptul de manipulare fie era incipient fie nu exista de loc...cel putin nu in mintea bietilor primitivi...sigur insa in planurile "zeilor"...de aici si nickul meu...nu trebuie sa ne uitam dupa oznuri pentru a ne convinge ca am fost vizitati si "indrumati" din timpuri imemoriale...trebuie doar sa trecem prin cateva pesteri cu desene rupestre....sa rasfoim cateva albume cu reproduceri ale unor picturi religioase...sa citim din analele cronicarilor lumiii...si e deajuns