Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

OZN [Timiºoara, jud. Timiº] [17 martie 2006]

Creat de animal, 17 Martie 2006, 11:37:52

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

animal

Buna ma numesc Guga Sorin si vreau sa va spun ca am vazut un ozn...........avea o forma triunghiulara si avea 3 lumini orbitoare.........din pacate nu am putut sa il fotografiez ca tocmai veneam de la scoala :-( :-( :cry: oricum..am facut o schita in paint.........una foarte foarte nereusita :          Stiu ca nu e reusita...........dar totusi :D mai bine decat nimic!
Sper sa intrelegeti.

animal

#1
k............pai sa vedem...........hmmmm nu se deplasa f repede si va dau o img mai amanuntita:
Avea 3 lumini cum am mai zis.........si avea si un fel de orb intre cele 3 lumini.........era cam la vreo 300-350 m altitudine............si era cam de vreo 4 cm linia din stanga-jos 3 dreapta si 5 stanga sus.Parerea mea este ca era f mare. Nu stiu dc cineva l-a mai vazut da` totusi o sa intreb niste vecini cu speranta sa va dau mai multe amanunte! ca mie imi batea si soarele in ochi  :cry:. Oricum sper sa fie destule info pt. moment si aaaaa se deplasa spre....est dupa aia a luat o curba mica..............si a plecat spre vest apoi a venit in locul unde l-am vazut prima oara si a plecat spre nord dupa aia.Sper sa fie destule info.L-am vazutin TM sa sti si cam pe la 5:12. Eu am 12 ani (stiu stiu.............dar totusi ma pasioneaza f f f f f si un infinit de f uri mult Ufologia si tot ce este legat de ozn.........si oricum.......ce conteaza varsta? Ca pana la urma tot ajungem la varsta aia.......de exemplu de 14 ani sau de 13............. insa in unele cazuri sunt excepti.......si stiti voi cand..................cand nu mai apucam ziua de maine)

draculasblood

ok tu mai intreaba...si unde anume ? in bucuresti ? cam pe la ce ora ? tu cati ani ai ?

Skywalker

#3
 Eu nu cred ca pasiunea cunoaste limite de varsta.

Animal, zici ca ai vazut obiectul in TM? In ce data? Te intreb ca si eu sunt tot de acolo, insa nu am avut norocul sa vad obiectul. Si in ce zona a orasului l'ai vazut?

Skywalker

Uite aici, Animal, un OZN triunghiular. Semana cu ce ai vazut?

animal

#5
Da aproape numa ca era mai mic :D  si stau in zona steaua

DepthOfField

Salut "animal"!
(apropo, ciudat pseudonim ti-ai ales, daca imi permiti ..  :-P ..desi nici eu nu am un nume prea jmecheros  :roll:)

Poti sa mai prezinti cateva elemente despre observatia ta? Sunt mai multe intrebari, dar "ma risc" sa ti le pun.
te-as intreba asa, si numerotez intrebarile, ca sa poti da direct numai raspunsurile, tot asa numerotate, daca te ajuta:
1) obiectul triunghiular era mai deschis sau mai inchis la culoare?
2) avea o forma constanta de triunghi? sau cateodata era un triunghi mai turtit sau mai inalt?
3) luminile alea erau constante sau luminau mai tare sau mai incet sau chiar se stingeau din cand in cand? daca se stingeau, se stingeau toate odata sau nu neaparat toate odata? si ce culoare aveau? albe? galbui? rosietice? alte nuante?
4) cum se misca obiectul..adica spui ca nu se deplasa foarte repede..parea ca zboara drept sau mai degraba semana cu un fel de dans, leganare sau cam asa?
5) spui tu ca obiectul avea cam asa:
Citat......si era cam de vreo 4 cm linia din stanga-jos 3 dreapta si 5 stanga sus.
desi in desen, mi se pare ca ai desenat invers, adica latura din stanga-sus e mai mica decat latura din dreapta-sus. Cum era de fapt, mai ti-aduci aminte? Poti sa precizezi?
6) spuneai ca era 5:12 si te orbea soarele cand priveai obiectul. deduc ca priveai practic spre vest (soarele nu mai avea mult sa apuna) .. Cand spui ca obiectul se deplasa spre est, deduc eu ca practic venea cam spre tine. Este corect acest lucru? Ai observat in situatia asta daca obiectul parea mai mare daca se apropia de tine sau nu ai bagat de seama?
7) cam cat timp l-ai observat?
8 ) in directia unde era obiectul (spre vest), ce altceva mai este? adica este orasul cu blocuri inalte, sau case, sau poate zona libera, parc, spuneai ceva de un stadion....
9) in final obiectul a disparut, sau a plecat, sau nu l-ai mai vazut din cauza de copaci sau cladiri, sau ai plecat tu?
10) nu ai mai gasit nici un martor, vecini, colegi care sa-l fi vazut?

cam astea as vrea eu sa stiu, daca poti sa-mi spui.
Multumesc.
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

animal

pai sa vedem .......... sincer nu mai imi amintesc f bine.... :cry:
Oricum........uite aici rasp. aprox la intrebarile tale ciuculete:
1)Nu stiu sigur cred ca era mai inchis
2)da avea o f constanta de triunghi
3)Luminile erau constante din cate imi amintesc.
4)Pai un fel de dans dupa care a zburat drept si a disp.
5)Eh aici nu mai stiu sigur sry.
6)Pai nu prea venea spre mine.......isi pastra marimea (adica si dist. ca daca se apropie devine mai mare....)
7)Pai cam vreo 12 sec parca sau mai putin........in orice caz mai mult de 6.
8):) nu spunea-m nimic de un stadion ci............ in dreapta erau niste blocuri si in stanga erau niste case. L-au vazut mai multi oameni si din masina da` nu i-au dat imp. credeau ca e un avion.
9) A disp.
10)Pai cica nu isi mai amintesc da` uite o marturisire de la cel mai bun prieten care a fost aproape de mine atunci:
CitatPai nu prea stiu da` totusi avea o forma triunghiulara mica si se deplasa incet  apoi dupa vreo 9 sec. a disp. Nu stiu sigur ce a fost da` dc zici u ca a fost un alien atunci asa sper :) Totusi nu am obs. orbul acela de care ai zis.
. Atata.
Sper sa va mai fie de folos si asta

DepthOfField

Multumesc "animal"

M-am gandit la ce ai vazut tu prima data, si am vrut sa exclud fenomene banale, pamantesti, pe care sa le fi confundat. De aceea ti-am pus acele intrebari, pentru ca aveam o banuiala.

M-am gandit ca poate ai vazut..un zmeu. :|

Si am vrut sa verific aceasta explicatie, din detalii mai amanuntite.

Gandeste-te, din ce ai spus tu primele dati, eu am dedus ca putea sa fi fost un zmeu de forma triunghiulara, si care avea lipite pe el niste "petice", adica niste forme dintr-un material reflectant gen poleiala de ciocolata, probabil ca sa imite 2 ochi si o gura, deci o fatza. Si, respectivul zmeu, fiind spre vest, aproape de soarele aflat destul de jos fata de orizont, intr-o pozitie deci predispusa ca razele soarelui sa cada mai tangential pe suprafata lui, practic cele 3 petice (sau poate 4, deci inclusiv nasul, daca luam in considerare ca spui ca ai fi vazut si acel orb), deci cele 3-4 petice ar parea lucitoare in lumina soarelui...Sau pur si simplu in loc de acele "petice", erau decupate niste mici gauri, asa incat ceea ce vedeai ca lumini sa fi fost de fapt portiunile de cer luminos de asfintit ce se vad prin acele gauri..(si care, datorita distantei, nu mai apareau ca pete mari luminoase, ci ca puncte luminoase, lumini).
Si da, un zmeu triunghiular aflat departe, nu i se vede sfoara cu care e legat, se vede numai zmeul, iar leganarea in adierile de vant sa dea impresia de "dans", iar baiatul ar da mai mult sau mai putin drumul la sfoara dupa cum vrea el.....mai ales si dupa cum ai desenat tu traiectoria in primele poze. Acuma ca in final obiectul pur si simplu a disparut, nu stiu..poate o pala puternica de vant l-a destabilizat si a "cazut" dincolo de portiunea vizibila tie in acel moment (blocuri, case)... m-am mai gandit si ca poate in zona acolo sa fie vre-un teren mai mare, gen parc, zona libera, unde chiar se poate sa ridici zmeee si sa ai spatiu de manevra, de aceea te-am intrebat despre ce mai era prin zona.
Si da, a venit primavara, e senin si adie mai caldut, bate vantul poate dinspre sud, numai bine ca niste copii sa se bucure cu zmee.

De aceea m-am gandit ca ce ai vazut ar putea fi zmeu, desigur, luandu-ma dupa ce ai spus, sau mai bine zis, ce am putut intelege eu din explicatiile tale. Este greu sa descrii prin cuvinte o experienta vizuala, stii cum se spune, "o imagine face cat o mie de cuvinte."

Dar, nu am suficiente elemente din ce mi-ai spus ca sa cred ca era zmeu ce ai vazut tu, eu cred ca cel mai bine stii tu ce ai vazut. Iti multumesc pentru detalii, si sa ma scuzi daca poate ce m-am gandit eu ca o posibila explicatie, nu corespunde realitatii observate de tine, dar e foarte greu de dedus.
Poate ai vazut un obiect triunghiular neidentificat de genul celui din poza lui Skywalker.. De aceea in asemenea cazuri este bine de aflat si ce au vazut alti martori, daca ei exista, si un investigator adevarat asta probabil ar face. In fond ne dorim cu totii sa lamurim despre ce este vorba.

Oricum, observatiile tale sunt binevenite, si foarte bine faci ca le prezinti.


David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

DepthOfField

"animal", spune-ne, poate fi zmeu ce ai vazut sau nu?  :? ca tu stii cel mai bine ...
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

Skywalker

#10
 Aici intervin si eu. Priviti poza aceasta. Da, se mai gaseste intr-un loc pe forum.

  Ele sunt niste zmee, avioane terestre sau OZN-uri triunghiulare?

animal

Nu a fost un zmeu si.......skywalker credema ca alea sunt zmee ca se vede si ata............si stiu sa deosebesc un zmeu de un avion sau un ozn!

ryn

Citat din: Skywalker din  06 Aprilie 2006, 20:07:39
Aici intervin si eu. Priviti poza aceasta. Da, se mai gaseste intr-un loc pe forum.

  Ele sunt niste zmee, avioane terestre sau OZN-uri triunghiulare?


Umbrele din dreapta imaginii imi par cunoscute... :-D

Skywalker

Animal, eu n-am zis ca a fost zmeu. Am vrut doar sa-ti arat o poza cu niste OZN-uri triunghiulare facand miscari acrobatice de care ai scris si tu. Daca mai gasesc imagini, le voi posta.

avramescub

Credeti-ma nu sunt pasari pentru ca a fost de fata cu mine si tatal meu si cu ochiul liber nu se vedea nimic. Iar apoi am incercar sa le unesc intr-o ordine posibila prin linii si da un triunghi perfect....este prima data cand vad asa ceva si am ramas socat....nici nu credeam asa ceva. Poza aceasta am facut-o doar ca sa le arat colegilor satul natal al tatalui meu care se afla in Bumbesti - Jiu jud.Tg - Jiu dar mai exact in Sadu. Astept explicatii si intrebari despre ce am reushit sa pozez. :? :? :? :? :? :