Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Black holes

Creat de StarDust, 23 Aprilie 2009, 21:19:45

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

jean

Nu ne contrazicem, nu asta urmaresc, discutam, chiar daca avem credinte diferite. Discutiile sunt constructive.
CitatIntr-un asemenea spatiu nu poate fi vorba de un roi globular de stele de exemplu ci cu totul altceva...
Intradevar, este vorba de cu totul alceva, desi, densitatea de stele in acea regiune este destul de mare.
Citataici e vorba de masuratori exacte, de orbite determinate exact, si nu povesti.
Masuratori exacte la asemenea distanta? Si orbite bine determinate? Nu prea cred ca omenirea a ajuns la asemenea performante. Nu trebuie sa uitam ca noi, oamenii, abia am deschis ochii. Cunostintele noastre sunt un pic peste zero. Universul asta nemarginit ne va rezerva multe surprize. Uite una recenta:
Un obiect spaţial nemaivăzut emite energie cât 10.000 de sori!!!!!
http://www.descopera.ro/dnews/13376654-un-obiect-spatial-nemaivazut-emite-energie-cat-10000-de-sori
Descoperitorii au declarat că nu au mai văzut niciodată aşa ceva; cu toţii credeau că un obiect spaţial care emite atât de multă energie nu poate fi decât o gaură neagră. Dar obiectul, situat în galaxia Messier 82 (M 82, zisă şi galaxia ,,Trabuc") s-a dovedit a fi, în realitate, un pulsar. Este cel mai luminos pulsar descoperit vreodată, de 100 de ori mai luminos decât sugerează calculele.

Deci, au gresit..... In realitate nu era o gaura neagra si nici calculele nu au fost bune. O sa cred in gauri negre cand or fi dovezi adevarate, nu am sa cred in gauri negre imaginate si impuse aproape cu forta de altii. Pana atunci las mintea sa zboare liber si sa-si imagineze ce se afla cu adevarat in centrul de rotatie al galaxiilor.
O seara buna.
Adevarul este dincolo de noi

StarDust

Da, colega Jean, dar ce vroiam sa subliniez eu e faptul ca atat stelele neutronice cat si gaurile negre ocupa un spatiu redus raportat in comparatie cu masa lor. Spre deosebire de gaurile negre, stelele neutronice nu au atins masa critica astfel incat gravitatia sa isi faca bine treaba iar viteza de evadare necesara sa fie ceva mai mare de viteza luminii facand astfel obiectul "inchis".
Cred ca esti si tu constient ca intr-un spatiu ce ar cuprinde orbita lui Uranus nu pot exista 400 mil. de stele asa cum le stim noi... si mai ales, sa fie invizibile optic.
Gaura neagra in sine nu emite radiatie vizibila decat atunci cand cade materie in ea. Daca in vecinatatea ei nu se afla nimic ea sta tacuta si neobservata optic... acesta e cazul GN din galaxia noastra, iar stelele care le-ai vazut acolo o orbiteaza dupa cum probabil ai vazut ca li s-a stabilit orbitele. Gravitatia generata de ea creaza un sistem propriu asa cum soarele nostru tine pe orbita planetele, GN tine pe orbita alte stele. Dar ma indoiesc ca trebuie sa iti explic eu tie asta...
Iar despre precizia determinarii acelor orbite, scuza-ma dar nu sunt de aceeasi parere cu tine. In ceea ce priveste masuratorile facute in cosmos, stam destul de bine, nu insa la fel de bine si cu intelegerea exacta a fenomenelor ce se intampla la nivel "macro"asa cum am mai spus.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

jean

Colega StarDust, era previzibil raspunsul tau. Binenteles, cunosc foarte bine toata teoria despre gauri negre. Ce am vrut eu sa subliniez este faptul ca, in momentul de fata cunoastem foarte putine despre univers si acele entitati care presupunem a fi gaurile negre. Universul nu reprezinta numai materia si energia cunoscuta de noi, este mult mai mult de atat. Avand asemenea lipsuri in cunoastere nu putem avea o idee clara despre univers si procesele cosmice de acolo. Doar presupunem asa, ca in cazul gaurilor negre. Parca oamenii de stiinta spun ca, noi cunoastem doar 5% din univers. Dar restul 95%?.....Ce reprezinta? Cat din acest rest se regaseste in gaurile negre? Ce se intampla cu informatia?
Ai sa vezi, se vor schimba multe in timp. Sunt sigur ca in momentul de fata noi intelegem gresit aceste entitati.
Sa auzim de bine.
Adevarul este dincolo de noi

StarDust

Se pare ca mult asteptata cadere a ceea ce se credea a fi un nor de gaz pe SagittariusA gaura neagra din centrul galaxiei noastre nu a mai avut loc. "G2" cum a fost numit "norul de gaz" alungit a ocolit GN fara sa fie inghitita de aceasta. Acum, exista suspiciuni ca ceea ce se credea a fi un nor de gaz e de fapt o stea sau un dublet de stele, deci ceva cu densitate mult mai mare, lucru care ar explica aceasta manifestare.

Aici este sursa stirii.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

jean

Interesant cum noi, oamenii, incercam sa gasim raspunsuri la diferite observatii inexplicabile momentan. Valabil si in cazul gaurilor negre.
Adevarul este dincolo de noi

prodcomb

#65
Desenul preluat arată ceva saturnian, în nici un caz o "gaură neagră". Nici un efect relativist nu este prezent, imaginea preluată nu reprezintă realitatea.

Continuare de pe topicul: http://www.rufon.org/forum/astronomie/astronomie-stiri/msg93131/#msg93131 
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

Xanadron

Citat din: prodcomb din  02 Martie 2015, 08:31:31
Desenul preluat arată ceva saturnian, în nici un caz o "gaură neagră". Nici un efect relativist nu este prezent, imaginea preluată nu reprezintă realitatea.

Asa a vazut (vorba vine) artistul o gaura neagra dintr-un quasar - care, ce-i drept, arata ca o sfera intr-o cada cu spume.
Adevaru-i ca nu stiu cine ar putea figura grafic gaura dintr-un covrig. :lol:
Si-nca unu' relativist...
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Aliosa

Citat din: prodcomb din  02 Martie 2015, 08:31:31
Desenul preluat arată ceva saturnian, în nici un caz o "gaură neagră". Nici un efect relativist nu este prezent, imaginea preluată nu reprezintă realitatea.
O gaura neagra nu poate fi desenata :D e invizibila din cate stiu :D .

tractorbeam

Citat din: Aliosa din  02 Martie 2015, 13:58:32
O gaura neagra nu poate fi desenata :D e invizibila din cate stiu :D .

O gaura neagra este neagra iar in jurul gaurii spatiul este... negru! Whopeee!!!
Este cam acelasi efect ca la franceza de la gradinita: "Un ver vert  :-) dans un verre en verre vert.  :-)"

tractorbeam

Citat din: Aliosa din  02 Martie 2015, 13:58:32
O gaura neagra nu poate fi desenata
NU poate fi desenata deoarece odata desenata isi va intra in atributii si va atrage creionul si pe mana care tine creionul intr-o bilionime de secunda si adio desenator, creion si foaie de hartie ba chiar si masa, scaun, recamier si mai tot ce salasuie prin apropiere.
Restul obiectelor maricele vor fi ejectate deoarece vorbim totusi de o micro gaura, deci catzelul familiei daca are o viteza suficient de mare poate scapa atractiei inexorabile a gaurii si poate ateriza pe geam la vecini. 

prodcomb

O "gaură neagră" poate fi văzută, deci și desenată, datorită celor două radiații emise.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

Aliosa

Citat din: prodcomb din  03 Martie 2015, 07:58:59
O "gaură neagră" poate fi văzută, deci și desenată, datorită celor două radiații emise.
Nu gaura neagra emite radiatii , ci materialul care este afectat de aceasta in imediata vecinatate (pe buza orizontului , prost spus pentru ca nu e vb de o gaura ci de o sfera) , deci practic se poate desena perimetrul unei gauri negre nicidecum gaura in sine :D . Iar imaginea model saturnian (un inel(e) care orbiteaza in jurul a nimic) atasata de colegul Xanadron e cea mai aproape de realitatea (teoretic) , daca tinem cont de faptul ca are o miscare de rotatie si o forta gravitationala imensa + multa multa multa mancarica  :-D .

prodcomb

Citat din: Aliosa din  03 Martie 2015, 12:32:02
Nu gaura neagra emite radiatii , ci materialul care este afectat de aceasta in imediata vecinatate (pe buza orizontului , prost spus pentru ca nu e vb de o gaura ci de o sfera) , deci practic se poate desena perimetrul unei gauri negre nicidecum gaura in sine :D . Iar imaginea model saturnian (un inel(e) care orbiteaza in jurul a nimic) atasata de colegul Xanadron e cea mai aproape de realitatea (teoretic) , daca tinem cont de faptul ca are o miscare de rotatie si o forta gravitationala imensa + multa multa multa mancarica  :-D .

Unele explicații au un non sens.
Este adevărat că nu a văzut nimeni una. Dar cu datele actuale ne putem imagina mai bine sau mai rău.
Imaginea în cauză nu este afectată de câmpul gravitațional și în general de continuumul spațiu-timp.
Dar oare este o sferă neagră?
Și dacă ține dietă?
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

StarDust

Am mutat dezbaterile de la topicul cu stiri: http://www.rufon.org/forum/astronomie/astronomie-stiri/msg93131/#msg93131
pe acest subiect unde se poate dezbate cat doriti...

Din punctul meu de vedere, o GN care se "hraneste" chiar formeaza un disc de acretie in jurul ei, la fel cum s-au format discurile protoplanetare in jurul stelelor la formarea lor.
prodcomb, o schita de mana a aspectului unei GN ar fi chiar interesanta. Chiar ma intereseaza viziunea ta asupra acestui lucru  :-)

Si ca ai adus vorba de GN care "tine dieta" am tras o vizita la una din galaxia noastra reprezentata in simulatorul "Space Engine", binenteles mi-am luat precautiile de rigoare...
Orizontul evenimentelor e undeva intre cele patru sageti ce incadreaza GN.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

fiulploii

Acuma nu ca as avea dovezi dar e f posibil ca gaura neagră sa aibă o forma exterioara de cub iar geometria spațiului interior sa difere . ( ceva de genul ca afara e vopsit gardul iar înăuntru șade leopardul  :lol: )