Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Teoria conspiratiei despre crestinism.

Creat de Leonard, 19 Aprilie 2009, 11:24:06

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Crezi in dumnezeu?

Da
30 (78.9%)
Nu
8 (21.1%)

Numărul total de membrii care au votat: 38

jean

#15
Citat din: criss din  29 Ianuarie 2010, 22:01:52
Isus este fiul,lui Dumnezeu.Dumnezeu a acceptat ca fiul sau,sa fie torturat,rastignit si in final,omorat.Nu cumva primul PACAT,este in casa Domnului
Eu cred ca Isus este in primul rand un spirit foarte evoluat. S-a intrupat in fiinta umana pentru ca avea o misiune pe pamant, printre oameni. A fost un hibrid si probabil au mai fost si sunt si altii printre noi. A trebuit sa ia forma umana pentru a duce misiunea la bun sfarsit. Cred ca, rastignirea si moartea lui fac parte din acest plan. El a inteles ca asa trebuie sa se intample, cu asta se va termina misiunea lui si se va intoarce in planul- dimensiunea de unde a venit. Omul Isus nefiind adevarata entitate, a fost o copie umana a spiritului sau. Cred ca misiunea lui a fost aceia de a face oamenii sa inteleaga ca o data cu moartea nu se incheie viata entitati numita om. Deci moartea lui nu reprezinta un pacat in casa Domnului, reprezinta sfarsitul unei etape. Ca si in cazul omului.
Adevarul este dincolo de noi

k3t3lin

  "Eu cred ca Isus a fost un hibrid si probabil au mai fost si sunt si altii printre noi Cred ca, rastignirea si moartea lui fac parte din acest plan."

Bravo frate...lumineaza-ne tu cu intelepciunea ta infinita...ce alte opinii mai ai? Ca Fecioara Maria era un cyborg, Noe s-a nascut pe Atlantida si ca David il batea la skandenberg pe Oncescu!:))

Am spus-o si o repet...sunt multi oameni intelepti pe acest forumul...dar si nebuni si dobitoci cat incape. Fara suparare!
 Fãrã atacuri la persoanã.

jean

  Am spus ca este parerea mea si nu vreau sa luminez pe nimeni. Fiecere se lumineaza sau se intuneca singur. Si nu sunt sigur ca asa a fost, doar presupun. Spiritul nu are nimic comun cu cyborg-ul cu materia. El poate tranforma materia. Maria a fost o fiinta omeneasca aleasa pentru aceasta.
Cat despre jicniri....Prefer sa ma abtin.
Adevarul este dincolo de noi

Shadowman

#18
Citez :"Este prima data cand scriu pe acest forum...ca multi altii, imi place sa stau retras si doar sa "ascult" opiniile celor mai intelepti. Am observat ca sunt multi membri ai forumului care au o pregatire temeinica si care pot sustine orice afirmatie pe care o fac. Dar din pacate, sunt mai numerosi cei care abia trec de varsta pubertatii si care au impresia ca Luna e goala pe dinauntru si ca extraterestrii au tractat-o vreo 20.000 de ani lumina ca sa ne poata spiona ca la Big Brother."
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,149.msg44518.html#msg44518


Citat din: k3t3lin din  30 Ianuarie 2010, 02:03:11
 "Eu cred ca Isus a fost un hibrid si probabil au mai fost si sunt si altii printre noi Cred ca, rastignirea si moartea lui fac parte din acest plan."

Bravo frate...lumineaza-ne tu cu intelepciunea ta infinita...ce alte opinii mai ai? Ca Fecioara Maria era un cyborg, Noe s-a nascut pe Atlantida si ca David il batea la skandenberg pe Oncescu!:))

Am spus-o si o repet...sunt multi oameni intelepti pe acest forumul...dar si nebuni si dobitoci cat incape. Fara suparare!

 E usor a scrie mesaje cind nimic nu ai a spune...La fel de usor e sa cataloghezi membrii forumului,stand pe bara sau pe tusa,fara sa te implici in dezbateri,fara sa prezinti un punct de vedere,fara sa argumentezi...Atitudine tipica ,de spectator in tribuna,urmarind spectacolul sau meciul.Injurind ori fluierind... Cu punga de seminte (ori corn flakes) intr-o mina si cu cealalata gesticulind...
 Posturi de genul "Unii e prosti pe forum iar altii e destepti" :-D,fara sa participi la discutii,fara sa argumentezi,nu-si au rostul.Mai bine te abtii...  
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

k3t3lin

Iata ca din nou "Fratia oamenilor care au o parere" a triumfa... Ma bucura solidaritatea dumneavoastra si abnegatia de care dati dovada in a va sustine opiniile. Dar in egala masura ma intristeaza ceea ce spuneti.
Nu doresc sa continui aceasta discutie sterila, care oricum nu va avea nici un rezultat, asa ca ma voi reintoarce la modul "spectator care injura si mananca seminte" ca e mult mai bine decat sa fiu un "forumist cu parere" care afirma ca Iisus era hibrid.

Leonard

#20
Retrag absolut tot ce am spus la inceputul subiectului si am cerut stergerea subiectului.Mi-am schimbat opinia de tot despre crestinism si nu o sa mai scriu despre asa ceva.Tot ce vreau sa mai zic este ca sunt foarte multi care nu mai cred in dumnezeu nu mai merg la biserica si unele tari din Europa nici nu mai au popi.Da deci subiectul asta va fi sters.
Cei care stiu tac.

Florin Croitoru

Isus a fost un evreu,mai precis un arameu iudaizat,care în urma unei certe pe teme teologice cu ºefii bisericii evreieºti a fost condamnat de un tribunal ecleziastic iudeu ºi executat de cãtre romani conform normelor lor de execuþie, adicã pe cruce. Asta e povestea pe scurt aºa cum e redatã în Noul Testament.
Pãrerea mea este cã toatã chestia e doar o poveste ca sã justifice însuºirea unei religii.Nu merge sã spui cã guvernatorul roman lua de bun ce spunea un tribunal ecleziastic strãin, în acest caz evreiesc.Guvernatorul roman putea executa pe cineva numai dacã acest lucru era ordonat de un tribunal roman.Aºa esra în tot imperiul ºi Iudeea nu putea face excepþie.
Afirmaþii de genul Isus a fost fiul lui D-zeu sau Isua a fost extraterestru sau Isus a fost hibrid, sînt caraghioase ºi vãdesc o mentalitate de om rãmas în stadiul infantil de gîndire.
Showdowman, ceea ce k3t3lin a scris este f clar.Tocmai cã a avut ce spune ºi tu ai priceput f bine ce a spus el..Dupã ce îl critici cã el catalogheazã în aceeaºi frazã îl cataloghezi ºi tu pe el.Sînt convins cã ºi pe mine ai sã mã cataloghezi din primul minut.Aºa cã nu mai face tu observaþii din astea.
Discuþii de acest fel se duc de mii de ani ºi este evident cã aceia care vor sã gãseacã zei în Olimp,zîne în pãdure, sau un zeu în cer vor gãsi aceste lucruri în imaginaþia lor.
Pentru mine este trist,chiar enervant, cã oameni care în trecut au fãcut paradã de ateism, dupã 1990 au început sã facã paradã de creºtinism.Ei care în trecut nu puteau fi opriþi din criticarea religiei acum nu mai pot fi opriþi din lãudarea acesteia. Octavian Paler de pildã ,care în trecut a ºi dat lecþii de ateism ºi este inventatorul expresiei " epoca de aur, epoca Ceauºescu" , dupã 1990 s-a tot vãitat de ce asupriþi au fost ei intelectualii ºi ce mare credincios creºtin este el. George Pruteanu îºi afirma mereu credinþa ºi pe saitul lui a scris cã "eu îl am pe Dumnezeu în mine". Asemenea indivizi bicisnici mie îmi provoacã silã.
Cred cã subiectu poate fi ignorat de unii.Forumul e fãcut pt discuþii.Nu vrei,nu discuþi; dar nu spui altora ce ºi cum sã discute.În mod normal nici administratorul forumului nu are voie sã interzicã anumite subiecte pe motiv cã ar fi contra legislaþiei în vigoare , ar fi fasciste,sioniste,imperialiste,legionare,comuniste.Unde e interzicere nu mai e libertate ori un forum dacã nnu e liber de ce mai e numit forum ºi nu ºedinþã de partid.Se pot interzice înjurãturile,vorbirea fãrã respect,jignirile (chiar ºi acelea subtile),bãtutl cîmpilor (offtopic), dar nu e bine sã fie interzise exprimarea de opinii contrare pt cã atunci nu mai e forum; putem sã stingem lumina sã ne culcãm.

Nox

Citat din: Leonard din  31 Ianuarie 2010, 03:08:36
Retrag absolut tot ce am spus la inceputul subiectului si am cerut stergerea subiectului.Mi-am schimbat opinia de tot despre crestinism si nu o sa mai scriu despre asa ceva.Tot ce vreau sa mai zic este ca sunt foarte multi care nu mai cred in dumnezeu nu mai merg la biserica si unele tari din Europa nici nu mai au popi.Da deci subiectul asta va fi sters.


Citat din Regulament:
Citat4.3. Nu se va da curs cererii de stergere a mesajelor unui utilizator decat in situatii exceptionale sau in situatiile in care mesajele nu sunt conforme cu celelalte prevederi din regulament. Daca un utilizator doreste sa se retraga sau nu mai doreste ca anumite mesaje sa apara, cererea lui de stergere a mesajelor nu va fi acceptata.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Shadowman

#23
Citat din: k3t3lin din  30 Ianuarie 2010, 18:26:04
Iata ca din nou "Fratia oamenilor care au o parere" a triumfa... Ma bucura solidaritatea dumneavoastra si abnegatia de care dati dovada in a va sustine opiniile. Dar in egala masura ma intristeaza ceea ce spuneti.
Nu doresc sa continui aceasta discutie sterila, care oricum nu va avea nici un rezultat, asa ca ma voi reintoarce la modul "spectator care injura si mananca seminte" ca e mult mai bine decat sa fiu un "forumist cu parere" care afirma ca Iisus era hibrid.


Citat din: Florin Croitoru din  31 Ianuarie 2010, 09:16:43
Showdowman, ceea ce k3t3lin a scris este f clar.Tocmai cã a avut ce spune ºi tu ai priceput f bine ce a spus el..Dupã ce îl critici cã el catalogheazã în aceeaºi frazã îl cataloghezi ºi tu pe el.Sînt convins cã ºi pe mine ai sã mã cataloghezi din primul minut.Aºa cã nu mai face tu observaþii din astea.


Citat din: Florin Croitoru din  31 Ianuarie 2010, 09:16:43
Cred cã subiectu poate fi ignorat de unii.Forumul e fãcut pt discuþii.Nu vrei,nu discuþi; dar nu spui altora ce ºi cum sã discute.În mod normal nici administratorul forumului nu are voie sã interzicã anumite subiecte pe motiv cã ar fi contra legislaþiei în vigoare , ar fi fasciste,sioniste,imperialiste,legionare,comuniste.Unde e interzicere nu mai e libertate ori un forum dacã nnu e liber de ce mai e numit forum ºi nu ºedinþã de partid.Se pot interzice înjurãturile,vorbirea fãrã respect,jignirile (chiar ºi acelea subtile),bãtutl cîmpilor (offtopic), dar nu e bine sã fie interzise exprimarea de opinii contrare pt cã atunci nu mai e forum; putem sã stingem lumina sã ne culcãm.

K3t3lin,spre deosebire de tine,care ti-ai exprimat punctul de vedere ,categoriseste "scurt si cuprinzator" unii membrii ai forumului ("sunt multi oameni intelepti pe acest forumul...dar si nebuni si dobitoci cat incape. Fara suparare!") Este indignat de afirmatiile lui jean ( "A fost un hibrid si probabil au mai fost si sunt si altii printre noi."),dar nu ne spune, ce crede el,ca a fost Iisus...! Poate afirmatiile (credinta) lui ar fi stirnit indignarea unor membrii ai forumului ! Ori ar fi fost sustinut si aplaudat ! :-D  Sau luat in bascalie... :lol:
Suntem forumisti,pe un forum de discutii .Dezbatem ,expunem pareri...Nu suntem cititori de gazeta,nu postam la "Opinia cititorului" !

 Discutiile pe tema religiei ori a credintei fiecaruia pot degenera foarte usor.Mai ales pe un topic ca acesta...Subiectul este extrem de sensibil si poate da nastere la adevarate "batalii" pe forum. Vezi topicul "Vã rugãm nu hrãniþi trolli!!!"    http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,1989.0.html

Cit de usor pot sa degenereze ori sa declanseze "razboaie"...? Chiar zilele acestea au fost scandaluri ! Si nu pe un forum unde intra zilnic citeva zeci de membrii,ci la nivel mult,mult mai mare :





Un rezumat al emisiunii il puteti citi aici :
http://rrodia.blogspot.com/2010/01/pavel-corut-invitat-de-dan-diaconescu.html
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

Nox

Emisiunea asta am sãrit-o. Voi vã dați seama cine ne reprezintã pe noi în PE? Pffffffff...
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

padme

Citat din: Florin Croitoru din  31 Ianuarie 2010, 09:16:43
Isus a fost un evreu,mai precis un arameu iudaizat,care în urma unei certe pe teme teologice cu ºefii bisericii evreieºti a fost condamnat de un tribunal ecleziastic iudeu ºi executat de cãtre romani conform normelor lor de execuþie, adicã pe cruce. Asta e povestea pe scurt aºa cum e redatã în Noul Testament.
Pãrerea mea este cã toatã chestia e doar o poveste ca sã justifice însuºirea unei religii.Nu merge sã spui cã guvernatorul roman lua de bun ce spunea un tribunal ecleziastic strãin, în acest caz evreiesc.Guvernatorul roman putea executa pe cineva numai dacã acest lucru era ordonat de un tribunal roman.Aºa esra în tot imperiul ºi Iudeea nu putea face excepþie.

Da, doar ca Isus era urmas al lui David si conform legii evreiesti putea revendica tronul doar in baza acestei mosteniri. Genealogia lui Isus nu este scrisa in mod intamplator. Si in plus de asta, deja facea eforturi pt a elibera Iudeea, ceea ce nu convenea romanilor, plus ca a interzis afacerile capilor religiosi, care evident s-au razvratit-pt Roma a fost un motiv suficient, sau sa zicem ca faptul ca a venit chiar din interior de la ai lui, a fost chiar mai bine. Nu vroiau o rascoala. Nu intamplator guvernatorul (nu imi vine acum numele) l-a intrebat "tu esti rege?".

StarDust

Din fericire, inchizitia nu mai exista! Daca se putea, cele doua persoane ce au luat cuvantul in emisiunea expusa de Shadowman, l-ar fi ars pe rug pe loc pe dl. Corut. Sa nu se mire cele doua persoane, ca lumea se indeparteaza de cei asemeni lor, vremea lor a trecut, si va trece in continuare. Diavolul, daca exista eu l-am vazut in modul cum cei doi si-au tinut "cuvantarile". Cu un asemenea mod de gandire, si de a pune problema nu se merge inainte. Sper ca vom vedea lucruri si mai bune in viata noastra, lucruri care ar fi existat acum, poate daca anumite evenimente din istoria noastra, nu ar fi existat, mai precis, o epoca in directa legatura cu cele doua persoane de care pomeneam. Sa nu uit... parerea mea...
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Shadowman

#27
Inregistrarea emisiunii de la OTV,de duminica, 24 ianuarie 2010, o gasiti aici : http://nemuritor.blogspot.com/1999/01/24012010-aer-01.html
Sunt 46 de parti.La inceputul emisiunii,scriitorul Pavel Corut  vorbeste despre "atacurile energetice" .

Partea 1
"24/01/2010 OTV - Pavel Corut - Atacurile energetice, religie 01/46"


" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

Tayka

Dupã cum se vede religia este cel mai mare ºi mai greu bolovan legat de gâtul bietului pãmântean,închipuiþi-vã doar pentru o clipã cum am trãii fãrã ea eliberaþi de dogme ºi minciuni,clerul ar zice cã atunci va stãpânii satana,dar se pare cã satana e ascuns în sutanã.Dacã în ultimii 20 de ani au mâncat numai dela statul român peste 12 miliarde de euro vã daþi seama cam cu cât iau înºelat ºi pe bieþii creduli, ºi ce au realizat aceºti screlozaþi,au þinut omenirea în beznã peste 15 secole! ne-au schingiuit ºi ars pe rug-nici hitler ºi stalin ºi toþi dictatorii la un loc nu depãºesc ororile inchiziþiei,ºi nu ºtiu cine ar putea sã-mi aducã dovezi  clare despre vreun lucru bun dat omenirii de cãtre cler,care de 2010 ani ne repetã aceiaºi poveste falsã dar.. rentabilã.Cum mai pot unii oameni acum în mileniul electronicii,ciberneticii,informaticii,sã mai creadã niºte preoþi care au nesimþirea sã te înveþe cã dacã te rogi þi se iartã pãcatele,ºi þi se dã totul?Dacã lumea s-ar trezii la realitate ºi clerul ar intra la somaj ºi faliment,credeþi-mã cã ei vor fii primii care vor propovãdui greºelile dogmei,ºi  mãcar pentru acest lucru cred eu cã ar trebuii sã-ºi cearã iertare.
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

abyss

Pânã la un punct religiile sunt bune. De fapt doar în momentul lansãrii lor. Apoi oamenii le transformã în mizerie purã. Energile se irosesc pe dezbateri sterile ºi lipsite de substanþã intelectualã. Apare insulta, ura, patima ºi lipsa totalã de armonie între oameni. Cineva are cu siguranþã de câºtigat din aceastã stare de haos. Elita puterii doreºte ca aceste poveºti dezbinante sã fie sãdite în conºtiinþa populaþiei pt ca adevãrul sã fie astfel îngropat. E o parte a unui plan, acela de a opune un grup celuilalt grup.  
Ne aflãm în punctul de confluenþa în care planeta noastrã trebuie sã scape de pestilenþa pe care noi, oamenii, i-am impus-o, dacã nu o îndepãrtãm singuri... Oare cât se mai poate continua aºa?  
Indiferent de relige sau de credinþe ar trebui mai bine ca în gândurile, meditaþiile ºi rugãciunile noastre sã cãutãm mijloace sau sã cerem transformarea oamenilor ca fiinþe educabile ce sunt, iluminarea minþii acestora în detrimentul manifestãrii duºmãniei ºi tensiunii.
 Mesajul marilor figuri spirituale ºi extraordinare ale umanitãþii, indiferent de nume, loc sau rasã a fost unul de schimbare ºi pace, de a ne transforma într-o civilizaþie paºnicã, mesaj care a apãrut în momente sumbre ºi locuri întunecate. Aceste mesaje au fost simple întotdeauna...dar fanatismul devorator de conºtiinþã ºi duºmãnia tot au reapãrut. ªi esenþa mesajului s-a pierdut din nou....  Pânã când aceastã nebunie care existã doar în mintea omului ºi care acum începe sã otraveascã timpul, spaþiul ºi poate chiar eternitatea?    

P.s.: Tayka are dreptate în privinþa popilor. Sunt doar oameni... Atât ºi nimic nou sub soare!