Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Clarificari

Creat de HuangDi, 09 Martie 2006, 13:03:12

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

HuangDi

Vreau in primul rand sa-mi cer scuze ca nu am scris mai devreme...dar nu am acces la net de acasa asa ca tre sa merg pe la prieteni sau cafenele...In al doilea rand ma bucura sa vad ca mesajul meu a starnit atat de mult, desi recunosc ca ma cam luat valul cand l-am scris. Nu am vrut sa par un sceptic care respinge orice nu se poate explica...asa cum din cate am vazut au inteles unii. Ideea era ca eu sunt de parere ca cercetarea OZN s-a indreptat spre zone care produc mai multa confuzie si stagnare decat ceva productiv. De asemeni nu am vrut sa par un neimformat. Am citit cca 8 ani carti, articole, etc. despre fenomenul OZN. Ba chiar am inceput sa introduc aceste cazuri intr-un catalog personal. Dar nu mi se pare indeajuns. Pot citi si voi mai citi informatii furnizate de altii si pararile lor mai mult sau mai putin obiective dar au inceput sa conteze din ce in ce mai putin la alcatuirea parerilor mele. De aceea prin acel mesaj am vrut sa subliniez ca nu ar trebui sa ne limitam la aceste informatii si mai ales la cele provenite de pe internet. In schimb ar trebui sa incepem sa investigam noi insine cazuri cat mai recente. Si aceasta investigatie sa fie cat mai transparenta. Asta am vrut sa subliniez prin acel mesaj: TRANSPARENTA. Lucrurile trebuie privite stiintific si nu fantezist, ca s-ar putea, ca daca ar fi, ...Studiul cazurile din trecut si investigate de altcineva pot ajuta foarte mult prin creare precedentelor la care sa ne raportam, dar mai mult decat ceea ce ni se ofera de respectivul autor nu avem. In plus am obervat ca pana si cartile incep sa fie copii, cam aceleasi cazuri si fara prea multe detalii. Voi posta in viitor mai mult si la topicurile celelalte dar astept sa vad reply-urile voastre. Probabil urmatorul post va fi sambata... de aceea va rog sa aveti rabdare cu mine. Inca o data sper ca nu voi fi considerat un sceptic sau critic si ca m-am inscris aici sa va critic, nici pe de parte. Admir initiativa voastra si am simtit nevoia sa imi spun parerea legata de modul de cum ar trebui privita cercetarea OZN. Ca la urma urmei asta e cercetare. Va multumesc ptr. atentie. Astept raspunsul vostru...

DepthOfField

Salut HuangDi.
in caz ca nu ai observat, si eu pare ca fac pe gigi-scepticu p-aici, tocmai, pt ca am tendinta sa procedez cum si tu spui:
CitatIn schimb ar trebui sa incepem sa investigam noi insine cazuri cat mai recente. Si aceasta investigatie sa fie cat mai transparenta. Asta am vrut sa subliniez prin acel mesaj: TRANSPARENTA. Lucrurile trebuie privite stiintific si nu fantezist,

David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm