Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Earthlings -un documentar exceptional

Creat de Demiurgul, 02 Aprilie 2009, 02:04:27

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Demiurgul

Acesta este maretul OM...atentie pentru cei cu inimile slabe nu este recomandabil vizionarea acestui documentar ...e un documentar traumatizant ,putini pot sa priveasca pana la final eu am reusit ...concluzia este aceeasi pe care o veti trage si voi..
http://www.imdb.com/title/tt0358456/

si documentarul poate fi vizionat aici...

http://video.google.com/videoplay?docid=6361872964130308142&ei=w-MNSeqCMYSKqQODp7WHDg&q=earthlings&hl=en

adrianh

Desi nu am vazut tot documentarul,pt ca mi-a fost imposibil sa vad ce tehnici se folosesc pt omorarea animalelor,pot spune ca acest documentar demonstreaza ca noi oameni suntem mai rai de n ori decat animalele!
Viata e o piesa de teatru,ce trebuie jucata la maxim!Asa ca nu ezitati sa profitati de ea!

StarDust

Am vazut si eu documentarul. SOCANT! Se pare ca nici pe departe, in fabricile de procesare animalele nu sunt asomate asa cum se pretinde... In loc ca acele animale sa fie adormite sau aduse la inconstienta inainte, sunt pur si simplu transate de vii. Iar la capitolul animale de casa... n-am cuvinte. Iata inca un exemplu de ce poate face o specie care se autointituleaza "avansata"... Dreptul la viata al altor specii? HAH! Sau macar dreptul de a nu muri in chinuri? Astea-s prostii(pentru noi "avansatii").
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

romulus

CitatSe pare ca nici pe departe, in fabricile de procesare animalele nu sunt asomate asa cum se pretinde...
Deocamdata asomarea  se impune doar in UE, si nu peste tot la fel - nu si acolo unde au fost facute filmarile.
Cat despre omorarea animalelor, nu vad ce gasiti atat de socant ?!
Se intampla de cand omul exista pe pamant si mananca alte animale.
Este foarte aproape vremea aceea, cand,  ceea ce vedeti ca se face animalelor, se facea - fix la fel - oamenilor, de catre alti oameni (canibali).
Asta e viata dragilor. Vom schimba aceste lucruri - poate - cand vom gasi surse de hrana alternative - eventual artificiale.
A deveni vegetarian nu e o solutie. De ce ? Pentru ca si plantele pe care o sa vrem sa le mancam AU VIATA , au "sange", au constiinta, au lumea lor, comunica , au sentimente ! Asa ca nu e o mare diferenta - din punct de vedere al VIETII  - daca omori o vaca sa o mananci , ori tai  o laptuca din gradina ! Actiunea este identica .
Concluzia : asa este viata pe pamant. Treapta spirituala cea mai de jos.
Cand vom merege in ceruri, vom vedea multe lucruri schimbate,  va fi un pas inainte in evolutie ....
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

adrianh

romulus,deacord cu tine in ceea ce priveste animalele si aici ma refer doar la animale precum ovine,caprine,porcine,etc.dar cu bietele animale de companie  care nu sunt pentru consum,ti se pare normal ce se intampla?ti se pare normal modul in care sunt maltratate si omarate?ei bine,mie nu mi se pare normal!asta e parerea mea!
Viata e o piesa de teatru,ce trebuie jucata la maxim!Asa ca nu ezitati sa profitati de ea!

udar

Modul in care sunt "maltratate" animalele tine strict de eficientizarea procesului de productie. Nu cred ca este nimeni bucuros sa vada o vaca decapitata pe viu si apoi dezmembrata, insa sunt sigur ca suntem cu totii fericiti cand gustam o friptura de vita plina de savoare alaturi de niste cartofi natur aurii. Daca i s-ar citi fiecarui animal crezul, asa cum il citeste acum Gigi Becali in puscarie, am cumpara un kilogram de carne de pui cu 50 RON, nu cu 10 RON cum il cumparam acum. Ceea ce nu cred ca ar fi foarte placut pentru niciun romanas modest care traieste de pe o zi pe alta. Cei care jupoaie animale nu sunt niste criminali (cu 1-2 exceptii), ci sunt niste oameni care au un anumit target de atins in fiecare zi, si care eficientizeaza la maximum activitatea de abator, pentru ca la sfarsitul zilei sa isi indeplineasca aributiile si sa isi ia plata cu care poate trai linistiti o luna si din care isi pot hrani copii.

Ne indoisam cu totii cand vedem animale batute, omorate, schingiuite, dar nu ne uitam la farfuria noastra din care mancam in fiecare zi pui, porc si vita. Iar delimitarile acelea stupide intre animale de companie, care vezi doamne ar fi mai nobile, si animale care sunt crescute pentru a fi ucise, care vezi doamne ar merita sa fie taiate, pentru ca asta e scopul lor, e plin de bull-shit. La fel simte durerea o furnica strivita precum simte si un om sau un alt animal care e strivit de cine stie ce masinarie. Nu exista animale bune sau rele, exista doar animale. Si ne place sau nu, le mancam, deci ele sunt ucise.

Celor care mai au atitudini de genul "save the planet" le recomand sa priveasca in farfurie in fiecare zi si sa se gandeasca la viata si durerea fiecarui animal care se gaseste gatit in ea. Si daca in momentul acela se mai simte indeptatit sa lanseze mesaje pacifiste pe forum , il rog sa o faca. In caz contrar, cred ca ar trebui sa taca.

In viata reala oamenii se hranesc cu carne. Iar carnea provine de la animale. Si cu asta basta.
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

adrianh

udar,inteleg ca animalele ce sunt crescute sunt si omorate pentru ca noi sa le consumam,dar animalele de companie,de ce sunt omorate?care e scopul omorarii lor ca nu inteleg
Citat din: udar din  04 Aprilie 2009, 23:29:23

Iar delimitarile acelea stupide intre animale de companie, care vezi doamne ar fi mai nobile, si animale care sunt crescute pentru a fi ucise, care vezi doamne ar merita sa fie taiate, pentru ca asta e scopul lor, e plin de bull-shit. La fel simte durerea o furnica strivita precum simte si un om sau un alt animal care e strivit de cine stie ce masinarie. Nu exista animale bune sau rele, exista doar animale. Si ne place sau nu, le mancam, deci ele sunt ucise.


fara suparare,dar ce sa inteleg din asta?ca tu consumi printre altele si animale de companie :-D?si apoi nu e vorba de faptul ca animalele de companie ar fi mai nobile,insa cum am spus si mai sus nu vad rolul maltratarii,schingiuirii si omorararii lor!repet asta e parerea mea,strict personala
Viata e o piesa de teatru,ce trebuie jucata la maxim!Asa ca nu ezitati sa profitati de ea!

udar

Problema pe care o ridicam eu e aceea ca sunt persoane care sustin ca e ok sa omori pui si porci pentru ca sunt crescuti sa fie mancari, dar se simt ofensati cand acelasi lucru se inampla cu alte animale. Nu inteleg de unde ai tras tu concluzia ca eu as sustine uciderea animalelor de companie. Nu mi se pare un lucru drept sa ucizi fiinte in general, fie ele de companie sau nu. Dar adevarul este ca oamenii se hranesc cu carne.

Ceea ce doream eu sa arat este ca nu conteaza ca animalul in cauza este caine, pisica, pui, cal sau porc. Faptul ca o vulpe este schingiuta este la fel de grav ca faptul ca un pui este schingiuit. Si cu toate acestea, suntem mai tentati sa acordam compasiune vulpii decat puiului. Si asta incercam eu sa spun ca este un lucru gresit. Cu totii mancam carne de vita, pui si porc, si atata timp cat ne hranim cu astfel de alimente nu mi se pare ca suntem indreptatiti sa aruncam judecati de opinie asupra unor persoane care ucid animalele, pentru ca noi insine contribuim la uciderea lor.
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

adrianh

Viata e o piesa de teatru,ce trebuie jucata la maxim!Asa ca nu ezitati sa profitati de ea!