Sectiune pentru limba româna > Astronomie

Astronomie - Stiri

<< < (2/107) > >>

lylyt_ice:
O fi o descoperire interesanta, dar cum se face ca stiu ce-i sub scoarta de gheata a lui Enceladus si despre Luna de langa noi, o scalda si nu stiu mai nimic? Sau ei stiu sigur, numai ceea ce inca nu poate contesta nimeni?

jean:

--- Quote from: lylyt_ice on  28 June 2009, 16:42:35 ---Despre Luna de langa noi, o scalda si nu stiu mai nimic?
--- End quote ---
Sa stii ca nu ai dreptate, ei stiu multe si despre Luna. Iti recomand o carte, se numeste ,,Ce Stim Despre Luna", aparuta la editura tehnica in 1989. Daca citesti aceasta carte ai sa ramai uimita cate lucruri cunosc ei. Prin intermediul acestei carti aflam si noi cate ceva. Imagineaza-ti cate stiu ei si cate spun publicului.  :moon: :-o

lylyt_ice:
 Am cateva carti bune despre luna...dar nici una nu-i ca cealalta...deci:o scalda! Si cand am spus:"magie", tocmai la modul in care suntem info-dezinformati m-am referit.

StarDust:
Propun sa revenim la topicul acestui subiect: "astronomie-stiri", si sa nu mai dezvoltam.
Detalii despre fiecare stire in parte sunt date in link-urile expuse aici. Pentru lamuriri suplimentare se pot deschide topicuri la obiect daca se considera necesar.
Multumesc!

jean:
 Galaxii situate la peste 10 miliarde de ani lumina de Terra, extrem de dense si de compacte, pun sub semnul intrebarii actualul model al evolutiei universului, potrivit unui studiu publicat miercuri de revista Nature si citat de AFP.
http://science.hotnews.ro/stiri-spatiul-6028361-galaxii-foarte-indepartate-extrem-dense-compacte-pun-sub-semnul-intrebarii-modelul-evolutiei-universului-studiu.htm

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version