Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Aurora... stalpi de lumina / cristale de gheata

Creat de spooky, 05 Martie 2006, 09:39:54

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

spooky

CitatExplanation: How can an aurora appear so near the ground? Pictured above are not aurora but nearby light pillars, a local phenomenon that can appear as a distant one. In most places on Earth, a lucky viewer can see a Sun-pillar, a column of light appearing to extend up from the Sun caused by flat fluttering ice-crystals reflecting sunlight from the upper atmosphere. Usually these ice ice crystals evaporate before reaching the ground. During freezing temperatures, however, flat fluttering ice crystals may form near the ground in a form of light snow, sometimes known as a crystal fog. These ice crystals may then reflect ground lights in columns not unlike a Sun-pillar. In the above picture, the colorful lights causing the light pillars surround a ice-skating rink in Fairbanks, Alaska.

http://antwrp.gsfc.nasa.gov/apod/ap060305.html
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

aswotim

iata un fenomen frumos . E bun de bagat la cutiuta cu fenomene naturale . Cu cat cunoastem mai multe , cu atat suntem mai aproape de adevar.

TurnusX

Sunt fericitul martor al unui fenomen daca nu identic, cel putin asemanator cu acesta. Undeva prin '88 (sunt nascut in '84 deci aveam cam 4 ani pe atunci) in orasul meu de bastina, Medgidia, am fost trezit de maica-mea sa vad ceva deosebit. Afara desi era iarna ploua. Timp de cateva zeci de secunde, am vazut cum aerul din jur trece de la rosu aprins, la violet cu o frecventa extrem de mare. S-a terminat brusc iar afara a inceput sa ninga. Maica-mea a crezut ca e vorba de un fulger globular.

TurnusX

Nu, in afara culorilor. Mi se parea, este posibil insa ca timpul sa-mi fi distorsionat amintirile, ca totul se desfasoara de jur imprejurul meu, ca un cerc de foc (semicerc, avand in vedere ca nu vedeam ce se afla in spatele blocului) in centrul caruia ma aflam. As aprecia distanta de la locul din care am vazut la cel mai apropiat punct al fenomenului cam la 6-7 metri.

spooky

O sa avem ocazia sa vedem din ce in ce mai multe astfel de "show"-uri la latitudini mai mici...
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984