Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Se cauta un moderator - partea II

Creat de spooky, 15 Martie 2009, 17:01:50

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Dintre cei enumerati, cine v-ar placea sa fie moderator? (Puteti alege maxim 2 persoane)

alx
5 (16.7%)
DepthOfField
4 (13.3%)
Jackie
0 (0%)
Kbal
11 (36.7%)
Kymosabe
5 (16.7%)
romulus
3 (10%)
StarDust
7 (23.3%)
Udar
0 (0%)
Urban
6 (20%)
Shadowman
6 (20%)
Yagg
3 (10%)
Jean
2 (6.7%)
LupinThe3rd
2 (6.7%)
Unidentified
1 (3.3%)

Numărul total de membrii care au votat: 30

Votare închisă: 23 Martie 2009, 15:30:05

spooky

Am inclus si persoanele care nu doresc sa fie moderatori... am uitat pe cineva?

Fiecare membru poate vota de doua ori
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

Urban

Interesant....desi Shadowman apare in "schema" in episodul I, totusi in partea a II a nu exista....dar probabil ca urmeaza si seria a III a si o sa-l vedem inclus in lista de acolo....


spooky

Ok... greseala mea. l-ma uitat pe shadowman. mai e cineva propus sau autopropus?

PS: l-am adaugat si pe Yagg, stiu ca si el a fost propus.

voturile au fost resetate
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

Kbal

#3
"Dintre cei enumerati, care ar ati dori sa fie moderator?" Eu doresc !

Numai ca m-am gandit la o mica problema, alegereile ar putea fi fraudate. Exista vreo posibilitate de monitorizare a celor care voteaza (dupa nume sau ip) ? in sensul ca unii ar putea crea conturi false special pentru votare ..

P.S. "Fiecare membru poate vota de doua ori "
De 2 ori acelasi membru sau 2 membri diferiti ?
Only the best is good enough ...

Shadowman

#4
Votul ar trebui sa fie un privilegiu,nu un drept...! Doar membrii care-au avut activitate (minim 50 de posturi,un exemplu...)si minim 1 an (un exemplu...) pe forum...! Parca vad cum voteaza unii pe 10 conturi facute pe Ip-uri rutabile... :-D
Parerea mea.
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

spooky

Sa clarificam.

E UN SONDAJ, NU E UN VOT PENTRU MODERATOR.

Sunt multi trecuti care au fost propusi dar care au refuzat sa fie moderatori din diverse motive.

E un vot consultativ.

Intru-cat lista s-a modificat, am resetat de mai multe ori votul. Asa ca votati din nou.
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

Serban M

#6
slujba de moderator este una foarte grea,datorita timpului necesar care trebuie acordat forumului pentru a modera (zilnic).

nu cred ca este cineva capabil din userii de mai sus sa modereze.

bluemoon este un moderator bun insa prea bland,acest lucru nu este de nerezolvat.  :-D

oricum ,rufon este un forum foarte pustiu.. o comunitate imensa in care se practica lurkingul masiv.. cam 90% din membrii inregistrati nu posteaza; ar trebui facuta o regula pentru userii noi, 10 posturi obligatorii in termen de 1 luna sau stergerea contului.

Kbal

#7
Citat din: Sirius13 din  16 Martie 2009, 13:55:29
slujba de moderator este una foarte grea,datorita timpului necesar care trebuie acordat forumului pentru a modera (zilnic).

nu cred ca este cineva capabil din userii de mai sus sa modereze.

bluemoon este un moderator bun insa prea bland,acest lucru nu este de nerezolvat.  :-D

oricum ,rufon este un forum foarte pustiu.. o comunitate imensa in care se practica lurkingul masiv.. cam 90% din membrii inregistrati nu posteaza; ar trebui facuta o regula pentru userii noi, 10 posturi obligatorii in termen de 1 luna sau stergerea contului.

Sirius,
Slujba de moderator este intradevar putin obositoare, placuta dar si necesara in acelasi timp (pentru cei care considera rufon un capitol important din viata lor).
Capabili cred ca ar fi mai multi sa modereze (din cei enumerati mai sus), difera doar timpul disponibil al fiecaruia, si asta cred ca este caracteristia principala care ar trebui sa faca diferenta. In orice caz, un moderator nou, eventual inca doi, si bluemoon ar fi suficienti incat sa rezolve problema timpului .
Despre atitudinea blanda sau agresiva.... e discutabil, dar nu cred ca tine intotdeauna numai de moderator(i)  :-D.

Cat despre ultima parte a mesajului tau Sirius, problema e mai delicata, cred ca ar trebui gasita o solutie mai "diplomata" adica prin sporirea interesului fata de utilizatori si nu prin fortarea lor sa posteze (nu de alta dar in nici un caz acele mesaje nu vor fi constructive, ci mai degraba se va produce o avalansa de flood/spam).Asa ca indiferent de e ma mult sau mai putin "pustiu" , eu il prefer de calitate  :wink:.
Only the best is good enough ...

spooky

Sirius13, multi utilizatori isi creeaza cont nu doar pentru a posta, ci pentru a putea fie primi notificari, sau sa vada mai cu usurinta ce s-a postat nou pe forum etc.

De ce am trece la stergerea conturilor? Din cand in cand mai fac curatenie prin conturi, dar sterg doar acei utilizatori care nu au posturi, nu au mai intrat de nu stiu cand sau cand emailul lor nu mai este unul valid si ei nu procedeaza la schimbarea emailului.

Oricum, NU e o problma faptul ca forumul are 300 de membri ce posteaza sau are 3000 de membri care nu posteaza.
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

Renovatio

Inclin sa cred ca un bun moderator ar putea sa fie ALX.De ce zic asta?Pentru ca  are   un fel de  a pune lucrurile intr-o ordine fireasca cu ceea ce se discuta pe forum.Din ce am citit pe forum  din topicurile lui si  felul cum abordeaza subiectele intr-un mod serios , cred ca are un caracter puternic  determinat de  o mentalitate si o educatie  buna.Cred ca este un om corect si apreciez ca este si putin incisiv ,autoritar ceea ce e un punct in plus pentru calitatea de a fi un moderator bun.Daca si omul are timp sa se ocupe de forum ,e foarte ok.L-am votat atit pe alx cat si pe romulus.Sa stiti ca respect pe toata lumea indiferent ca e moderator sau un simplu user,dar uneori ma intriga faptul ca apar pe forum tot felul de troli care  cauta sa ne macine nervii si sa ne puna rabdarea la incercare.
Fata de ceilalti nominalizati  in lista de votare :-D aveti tot respectul meu  .Va doresc   bafta.Sper ca pina la urma spooky sa aleaga corect si sa tina cont  si de parerile noastre.


Serban M

#10
Citat din: spooky din  16 Martie 2009, 14:47:51
Sirius13, multi utilizatori isi creeaza cont nu doar pentru a posta, ci pentru a putea fie primi notificari, sau sa vada mai cu usurinta ce s-a postat nou pe forum etc.

De ce am trece la stergerea conturilor? Din cand in cand mai fac curatenie prin conturi, dar sterg doar acei utilizatori care nu au posturi, nu au mai intrat de nu stiu cand sau cand emailul lor nu mai este unul valid si ei nu procedeaza la schimbarea emailului.

Oricum, NU e o problma faptul ca forumul are 300 de membri ce posteaza sau are 3000 de membri care nu posteaza.

intradevar nu asta este problema actuala chiar daca raportul lurking/active este cam 9,5/0,5 ;dar un fapt este cert.. din cauza atacului trollic din ultima vreme si a neseriozitatii anumitor useri intepati care se comporta ca pe maidan, multi dintre membrii activi importanti ai acestei comunitati au preferat sa nu mai posteze.

seriozitatea acestui forum trebuie ridicata semnificativ pentru ca discutiile sa se poarte intr`un mod civilizat si pentru mentinerea userilor.. asta se poate realiza fie prin upgradarea staffului actual,ceea ce recomand si eu, fie prin schimbarea atitudinii generale (din partea tuturor) ceea ce necesita o aplicare si respectare stricta a regulamentului.

DepthOfField

Pe mine nu contati.... merci celor care s-au gandit la mine.
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

spooky

Am prelungit perioada de vot cu 3 zile pana cand o sa am timp sa iau decizia corespunzatoare.

Se pare ca doar 25 de utilizatori (inclusiv cu mine) sunt interesati de acest forum...
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

Nox

Citat din: Osho din  21 Martie 2009, 13:27:13
As propune ca moderator inca pe cineva care nu a fost propus -Noua si Darie Globur-daca se mai poate...

Nu se mai poate din douã motive. 1 - pentru cã ar trebui resetat sondajul ºi 2 - pentru cã perioada de votare se apropie de final (Perioada de votare expirã: 23 Martie 2009, 15:30:05).

Dacã se tot trezesc unii ca tine aºa pe ultima sutã de metrii nu am mai ajunge nicãieri.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Kbal

#14
In orice caz daca mai erau doritori se pronuntau pana acum  :wink: .
Only the best is good enough ...