Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Ufologia din ziua de azi

Creat de jackie28t, 07 Martie 2009, 17:53:19

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

darksid3

#15
Poate ne aduce si dovezi...dar dovezi care sa demoleze matematica macar  :wink:

LE: Sunt de acord ca in mare parte, ce apare in media oficiala cu privire la acest subiect, sunt "Cartoon Network" dar asta nu inseamna ca putem generaliza asa grosolan.
11.11

alexbr

Avem dovezi de necontestat, atat spun !

jackie28t

#17
Citat din: darksid3 din  25 Septembrie 2009, 08:49:44
Poate ne aduce si dovezi...dar dovezi care sa demoleze matematica macar  :wink:

LE: Sunt de acord ca in mare parte, ce apare in media oficiala cu privire la acest subiect, sunt "Cartoon Network" dar asta nu inseamna ca putem generaliza asa grosolan.

Nu sunt eu cel care trebuie sa aduca dovezi ci cel care spune ca exista extraterestrii sau ca exista dovezi de necontestat trebuie sa aduca dovezi.
Cat despre ce spui tu acolo despre ''sa demole matematica'' sincer nu te-am inteles dar chiar nici nu ma intereseaza.


Citat din: @biss din  25 Septembrie 2009, 02:34:05
Este interesant cum jackie28t s-a transformat dupã mulþi ani de studiu ºi cercetare din "beliver" în "infidel"... Cred cã ar fi de ajutor multora din noi ca jackie sã ne povesteascã momentul când a avut certitudinea cã subiectul e timp pierdut. Adicã ce anume, ce informaþie l-a transformat atât de radical ºi care a fost factorul declanºator.  Mulþumesc anticipat !  

@biss, raspunsul il vei gasi prin posturile din acest topic.

darksid3

11.11

jackie28t

#19
Citat din: darksid3 din  25 Septembrie 2009, 22:07:37
jackie, vezi ecuatia lui Drake

darksid3, Drake si mai cum? Nu crezi ca era mai bine sa pui numele complet ca sa stim si noi cat si tu despre ce vorbesti?  :-D
Nu esti dragut sa expui aici un link direct catre locul unde ar trebui sa ma uit si sa argumentezi cu cateva cuvinte ce anume este important de vazut si de ce?
Sincer, nu se intelege nimic din cea ce spui si chiar nu vad legatura cu subiectul topicului sau cel putin cu ceva din cea ce sa postat pana acum.
Incearca sa fii mai explicit daca vrei sa fii inteles. Altfel risti sa te faci de rusine cu astfel de non-sensuri.

alexbr

#20
Daca dadeai un simplu search pe google "drake's equation" gaseai link-ul de la wikipedia. Jackie cred ca tu te faci de rusine cu asemenea raspunsuri. Ori esti dezinformator ori nush .. :evil:

jackie28t

#21
Citat din: alexbr din  26 Septembrie 2009, 18:56:31
Daca dadeai un simplu search pe google "drake's equation" gaseai link-ul de la wikipedia. Jackie cred ca tu te faci de rusine cu asemenea raspunsuri. Ori esti dezinformator ori nush .. :evil:

alexbr, daca dai un search pe Google ai sa vezi ca sunt mai multi ''drake''
Iar daca tu esti atat de inteligent si ai puteri paranormale de poti citi gandurile colegului darksid3 atunci de ce nu ai spus tu direct numele complet al lui acel ''drake''?
Sau nici tu nu esti sigur despre cine este vorba?  :-D


Citat din: alexbr din  25 Septembrie 2009, 18:25:11
Avem dovezi de necontestat, atat spun !

Nu esti dragalas sa ne arati si noua, cei de pe forum acele dovezi de care spui?  :lol:

Va astept pe amandoi cu raspunsuri, dar concrete!

liteady73

#22
Salut alexbr !...

Pe vremuri se ardeau vrajitoarele pe rug... Si nu era vina nimanui. Era la moda ideea sa te razbuni. In evul mediu.

Acum am evoluat. Criticam. Necolocvial. Mai ales cand cineva nu e de aceiasi parere cu tine... E mai greu.

Forumurile sant pline de astfel de flame-uri. Pe aici au fost doua razboie mai mari si... altele (multe) mai mici.

Mie personal mi-ar fi placut sa fiu in compania (ego-ul din mine) unui Hynek, Hobana, Valle, si de ce nu, Sagan. Era mai multa emulatie intelectuala si incitatie catre rezolvarea misterelor. Acum e mai simplu. Scriem.

Sper sa nu imi fie luat in nume de rau astfel de postari. Caut doar sa inteleg de ce nu cautam ce ne-am propus la inceput, si de ce ne pierdem energia pe astfel de nimicuri (a se vedea atacuri la persoana).

Ufologia asa cum este ea ponegrita, a reusit de cele mai multe ori sa ne incante... Aveam o speranta... Ea exista.


Nox

Citat din: jackie28t din  26 Martie 2009, 13:24:35

[...]

Multi uita ca povestile martorilor legat de fenomenul OZN nu sunt dovezi ci doar anecdote. Iar asta puteti vedea chiar si din ultimile stiri legate de fenomenul OZN din Romania si nu numai prezenate pe marele ecrane sau internet intoxicand o lume intreaga ca extraterestrii sunt printre noi cand defapt dupa o analiza mai atenta sau dupa putin timp se descopera ca sarmanele OZNuri sau asa numite de martorii oculari drept nave extraterestre nu sunt altceva decat mistificari ca baloane, stele, lumini de la fel si fel de apara de zbor man-made, conditii atmosferice sau aburirea cazurilor cu fel si fel de imaginatii doar pentru a contura OZNul legandu-l de extraterestri. Nu este chiar asa de simplu doar pentru ca asa spune martorul ocular. Orice trebuie analizat si pana nu este dovedit si verificat expunand ca fiind ceva ca fact nu putem sa spunem chiar atat de usor ca extraterestrii ne viziteaza sau ca obiectul luminos zburator a avut vre-o legatura cu vizitatori veniti de pe alte planete. Deci marturiile martorilor nu reprezinta dovezi nicidecum si chiar unele din rapoarte sunt ridicole dupa o mica analiza deci sutele de mii de povesti legate de OZNuri si extraterestrii provenite de la fel si fel de oameni care nu reprezinta nicidecum dovada ca exista extraterestrii si ca ne viziteaza.

Aici am sa subliziez faptul ca nu spun nicidecum ca nu exista extraterestrii....o fi existand ei, posibilitati sunt dar neavand dovezi si ceva ca fact, posibilitatile cu care se falesc unii ca exista extraterestrii nu prea au valoare. Atata timp cat nu exista ceva ca fact de ce sa traiesti intr-o iluzie? Sa nu ma intelegeti gresit....si eu am fost in trecut un ''believer'' si eu am fost poate ca naiv si credul implicandu-ma in multe cazuri de non-sens dar totusi a trecut un timp, iar atat timpul, documentarea cat si dovezile care nu exista a-mi arata ca nu exista nimic solid care sa ma faca sa cred ca extraterestrii au vizitat sau inca vizita aceasta planeta. De acea spun binenteles doar din punctul meu de vedere ca ufologia din ziua de astazi mi se pare o pierdere de vreme. Daca vor aparea extraterestrii cu nave spatiale va fi o stire pe plan global in nici un caz pe un mic forum unde se prezinta cazuri de OZN precum ca sateanul din comuna cutare a fotografia nava spatiala cu celularul mobil.

Una este sa studiezi serios stiintific acest mare si intins univers precum fac oamenii de stiinta ca cei de la NASA si nu numai prezentand anumite lucruri ce se leaga oarecum de realitate bazanduse pe anumite dovezi si alta este ufologia forumista sau cea stradala din ziua de azi in care spuculatiile, fanteziile si rapoartele OZN sunt precum grauntele din podul fermecat.

Deci o fi existand extraterestrii in acest mare si intins univers nu spun nu, dar distanta este foarte mare iar din punctul meu de vedere cred ca va dura mult si bine pana vom avea cu totii ceva concret. Binenteles pana atunci ata ufologia cat si povestile pot continua. Unii se implica altii mai putin, rezulattul este acelasi adica NO ALIENS!
Sa nu se uite ca viata este frumosa si pacat de timpul care se pierde prin unele non-sensuri si iluzii.
Va doresc la toti toate cele bune in continuare.

jackie28t 

ªi care este scopul acestei intoxicãri? Cine vrea sã ne facã sã credem cã ET sunt printre noi?
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

jackie28t

Nox, dupa ce am sa primesc acele raspunsuri concrete de la colegii nostri darksid3 si alexbr si dupa ce termin discutia cu ei poate ca am sa te bag si pe tine in seama. Nu am timp chiar pentru toti. Viata este scurta si trebuie traita. Nu se merita prea mult timp pierdut pentru niste cazane zburatoare sau luminite filmate pe timp de noapte si expuse drept dovada ca extraterestri ne viziteaza.  :lol: LOL

Ce am avut de spus am spus chiar in al doilea meu post din acest topic. Daca ai intrebari atunci ma bucur. Mai ganditi si voi ca doar nu e greu.

alexbr

http://www.youtube.com/watch?v=Fj0Jln9fdrk uite doar unul din filmele acreditate de cercetatori ca fiind autentice.

Urban

Jackie si-a pierdut interesul in privinta extraterestrilor.
Ca exista sau nu, who gives a shit?
Cred ca inainte de a crede in extraterestrii ar trebui sa credem in noi....

StarDust

#27
Citat din: jackie28t din  26 Septembrie 2009, 21:47:40
Nu se merita prea mult timp pierdut pentru niste cazane zburatoare sau luminite filmate pe timp de noapte si expuse drept dovada ca extraterestri ne viziteaza.  :lol: LOL

Jackie, daca din start tu asta consideri ca fiind sursa OZN-urilor, ce rost mai are sa postezi aici? E un forum unde se discuta despre UFO nu? Deci, se prezinta cazurile, iar noi le analizam atat cat ne permite nivelul de cunostinte pe care il avem fiecare.
Din pacate din postarile tale, se subantelege ca toti care nu subscriu parerilor tale sunt automat catalogati intr-un anume fel, pe care  eu evit sa il exprim aici, ca dovada, citez o ultima afirmatie a ta de aici:
Citat din: jackie28t din  26 Septembrie 2009, 21:47:40
... Mai ganditi si voi ca doar nu e greu.
Din asta ce sa inteleg? Ca esti singurul care gandesti pe acest forum? Imi pare rau...
Asta e parerea mea, ca si coleg de forum cu tine...

L.E.
Ce parere ai de cazul de la Certesti? Un caz unde doua persoane au avut simultan o "halucinatie", si culmea, identica.
Eu il consider asta un caz de intalnire de gr.III deosebit, intamplat la noi in tara.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

theonethatgotaway

interesant si amuzant acest clip,dar dupa umila mea parere nu are dreptate in cateva privinte:
1.despre rapiri,sunt asa de multe evidente (semne pe corp,traume psihice,diverse obiecte neidentificate gasite in corpul persoanelor rapite,etc) incat sunt de neocolit si de necontestat (unele dintre ele).Cum poti spune ,stii... data viitoare cand te rapeste fura-le ceva de prin nava altfel nu te cred,de parca un om rapit de extrateresti se poate misca,dupa relatarile celor rapiti toti spun ca sunt paralizati si nu se pot misca,si parca extraterestii aia or fi niste fiinte asta idioate incat sa lase un om speriat de moarte sa se plimbe prin nava lor nesupravegheat.ya right!
2.el nu are de unde sa stie din ce cauza s-au prabusit anumite nave extraterestre,poate s-au razboit cu alte nave extraterestre sau mai stiu eu ce,dar nu poti zice astia nu stiu sa "conduca" o nava spatiala.

CP

L-am vazut pe acest om de stiinta in mai multe filmulete care circula pe internet. Foloseste acelasi "numar" de fiecare data. Face aceleasi glume si subliniaza aceleasi lucruri. Desi ii recunosc coeficientul de inteligenta, l-am surprins in unele interviuri prezentand in mod eronat unele dintre intamplarile UFO investigate, ceea ce ma face sa ma gandesc ca ori nu este bine documentat ori incearca in mod intentionat discreditarea acestor fenomene si a persoanelor implicate.

Nu stau acum sa caut link-urile video-urilor in care acest om de stiinta povesteste si infloreste (sau nu mentioneaza anumite lucruri) anumite intamplari cunoscute destul de bine de cei care sunt cat de cat documentati in privinta acestui fenomen. DAR, daca cineva tine neaparat sa-i ia apararea si-mi cere link-urile, imi voi face timp si le voi cauta.