Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Ufologia din ziua de azi

Creat de jackie28t, 07 Martie 2009, 17:53:19

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

jackie28t

O prezentare despre OZNuri si extraterestri. Doar 5 minute hazlii despre cum se prezinta ufologia din ziua de azi.
Ah, iar Neil deGrasse Tyson nu este comedian ci doar un om de stiinta.





StarDust

:D Jackie, am gustat din plin filuletz-ul, tare de tot LOL! Dar vreau sa fac din nou o rectificare, adica, sa imi exprim parerea. Stiinta necesita dovezi si repetabilitate, dar dupa tot ce am studiat eu, fenomenul OZN real, are o componenta care din pacate depaseste granitele stiintei conventionale si e total ignorata, anume ca manifestarea fenomenului nu e necesar sa se supuna logicii noastre. Multi oameni de stiinta se amuza referitor la aparentele absurditati ce insotesc fenomenul OZN, dar ei refuza sa ia in considerare ca acest fenomen nu e necesar sa se supuna neaparat intelegerii noastre. EI pot avea cu totul alta "logica" care pt. noi poate parea "ilogica" sau total absurda. Crede-ma, si eu sunt dezamagit de multe asa zise cazuri "serioase" OZN inclusiv Roswell, pe care eu le consider mari mistificari, dar sunt cazuri care merita toata atentia si nu trebuie sa fie ignorate pt. ca sunt "absurde" si nu se incadreaza in logica noastra, de fapt cred ca cele din aceasta categorie sunt cazurile "cu greutate".
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

jackie28t

#2
Ma bucur foarte mult StarDust ca ti-a placut acea mica prezentare si sa stii ca si mie mia placut de acea am si expus-o aici. Explica efectiv cam cum se prezinta ufologia  din ziua de azi. La fel apreciez punctual tau de vedere pe care l-ai prezentat mai sus, este opinia ta si cred ca fiecare are dreptul sa-si deseneze liber propria lui parere dupa propriile documentari. Ma simt totusi dator sa adaug aici o ultima concluzie pentru a puncta mai bine punctual meu de vedere legat de fenomenul UFO/Alien.

Dupa toti acesti ani de documentare am ajuns sa cred ca sansele ca planeta noastra sa fie sau sa fi fost vizitata de extraterestri sunt minime si asta din cauza ca pana in momentul de fata nu exista NICI O DOVADA care sa dovedeasca ca intr-adevar EI extraterestrii sunt printer noi asa cum prezinta ufologia din ziua de astazi cu sutele de mii de rapoarte din intreaga lume.

Un factor care ar trebui luat in considerare este DISTANTA foarte mare dintre galaxii.
Sunt miliarde de galaxii cu miliarde de tot felul de planete in acest intins univers. Sa nu uitam faptul ca din toate  planetele din sistemul nostru solar doar planeta noastra are atmosfera si condiitile necesare pentru a exista acea evolutie ajunganduse pana la ''humonoidul inteligent''. Sa nu uitam timpul indelungat pana cand omul a pasit pe Luna, timpul si munca necesara pana sa putut pune anumiti roboti pe planeta Marte care este doar planeta cea mai apropiata. In viitor oamenii vor pasi poate chiar si pe solul planetei Marte dupa care noi vom deveni extraterestri dar cat timp va dura pana vom pasi si pe celelalte planete sau celelate galaxii?
Durata timpului ca lumina sa strabata de la soare pana pe pamant este de 8.3 minute asta la viteza luminii sa nu se uite acest lucru.
Cu viteza luminii, de la pamant pana in centrul ''Calea Lactee'' este de 26.000 de ani lumina iar pana la galaxia Andromeda distanta este de 2.9 milioane de ani lumina care este si una dintre cele mai apropiate galaxii fata de noi. Varsta celor mai vechi stele din Calea Lactee a fost estimata recent la aprox. 13.6 miliarde de ani adica doar putin mai mica decat varsta estimata a Universului de 13.7 miliarde de ani.

Daca ar exista alte fiinte inteligente pe alte planete in univers ganditiva cat timp le-ar trebui lor doar pentru a scormoni toate miliardele de planete din miliardele de galaxii care exista in acest intins univers. Chiar si cu viteza luminii vor avea nevoie de mii de urmasi si nopoti in nava lor spatiala pentru a parcurge aceasta imensa distanta si asta excluzand timpul necesar pentru exloatarea amanuntita a fiecarei planete in parte.
Iar daca EI au ajuns pana la noi cred ca ar avea lucruri mai importante de facut decat sa mimeze planeta Venus, baloane, puncte pe cer si nave prabusite asa cum ne prezinta sutele de rapoarte din ufologia de azi. Multi vor spune acum ca poate EI au o tehnologie super avansata si pot calatori distante mari prin teleportare sau alte metode gen Star Treck dar hei alea sunt doar episoade SF si pana nu vom avea ceva dovezi nu cred ca este nevoie de astfel de speculatii. Imaginatia nu are limita dar noi avem nevoie de fact. La fel nu exista nici o stire oficiala unde sa se spuna pentru toti pamantenii ca pe planeta cutare sa descoperit fiinte inteligente cu o tehnologie super avansata sau ca EI arata asa cum ne-am dorit. Daca exista extraterestrii posibilitatile sunt efectiv multe dar fara realitate la fel putem specula ca EI extraterestrii sunt inca la stadiul de evolutie adica inca la stadiul de vierme, flure sau soparla si asa mai departe deci variantele sunt la fel ce ne poate pune pe noi ca fiind cei evoluati. Dar atata timp cat nu avem ceva ca fact astfel de speculatii nu reprezinta altceva decat pierdere de vreme.

Va rog sa urmariti acesta prezentare de mai jos de la ''TEDtalks'' ca sa se inteleaga un mic aspect legat de univers ca pe un ex:

http://www.youtube.com/v/c64Aia4XE1Y


Multi uita ca povestile martorilor legat de fenomenul OZN nu sunt dovezi ci doar anecdote. Iar asta puteti vedea chiar si din ultimile stiri legate de fenomenul OZN din Romania si nu numai prezenate pe marele ecrane sau internet intoxicand o lume intreaga ca extraterestrii sunt printre noi cand defapt dupa o analiza mai atenta sau dupa putin timp se descopera ca sarmanele OZNuri sau asa numite de martorii oculari drept nave extraterestre nu sunt altceva decat mistificari ca baloane, stele, lumini de la fel si fel de apara de zbor man-made, conditii atmosferice sau aburirea cazurilor cu fel si fel de imaginatii doar pentru a contura OZNul legandu-l de extraterestri. Nu este chiar asa de simplu doar pentru ca asa spune martorul ocular. Orice trebuie analizat si pana nu este dovedit si verificat expunand ca fiind ceva ca fact nu putem sa spunem chiar atat de usor ca extraterestrii ne viziteaza sau ca obiectul luminos zburator a avut vre-o legatura cu vizitatori veniti de pe alte planete. Deci marturiile martorilor nu reprezinta dovezi nicidecum si chiar unele din rapoarte sunt ridicole dupa o mica analiza deci sutele de mii de povesti legate de OZNuri si extraterestrii provenite de la fel si fel de oameni care nu reprezinta nicidecum dovada ca exista extraterestrii si ca ne viziteaza.

Aici am sa subliziez faptul ca nu spun nicidecum ca nu exista extraterestrii....o fi existand ei, posibilitati sunt dar neavand dovezi si ceva ca fact, posibilitatile cu care se falesc unii ca exista extraterestrii nu prea au valoare. Atata timp cat nu exista ceva ca fact de ce sa traiesti intr-o iluzie? Sa nu ma intelegeti gresit....si eu am fost in trecut un ''believer'' si eu am fost poate ca naiv si credul implicandu-ma in multe cazuri de non-sens dar totusi a trecut un timp, iar atat timpul, documentarea cat si dovezile care nu exista a-mi arata ca nu exista nimic solid care sa ma faca sa cred ca extraterestrii au vizitat sau inca vizita aceasta planeta. De acea spun binenteles doar din punctul meu de vedere ca ufologia din ziua de astazi mi se pare o pierdere de vreme. Daca vor aparea extraterestrii cu nave spatiale va fi o stire pe plan global in nici un caz pe un mic forum unde se prezinta cazuri de OZN precum ca sateanul din comuna cutare a fotografia nava spatiala cu celularul mobil.

Una este sa studiezi serios stiintific acest mare si intins univers precum fac oamenii de stiinta ca cei de la NASA si nu numai prezentand anumite lucruri ce se leaga oarecum de realitate bazanduse pe anumite dovezi si alta este ufologia forumista sau cea stradala din ziua de azi in care spuculatiile, fanteziile si rapoartele OZN sunt precum grauntele din podul fermecat.

Deci o fi existand extraterestrii in acest mare si intins univers nu spun nu, dar distanta este foarte mare iar din punctul meu de vedere cred ca va dura mult si bine pana vom avea cu totii ceva concret. Binenteles pana atunci ata ufologia cat si povestile pot continua. Unii se implica altii mai putin, rezulattul este acelasi adica NO ALIENS!
Sa nu se uite ca viata este frumosa si pacat de timpul care se pierde prin unele non-sensuri si iluzii.
Va doresc la toti toate cele bune in continuare.

jackie28t 

alx

Ei ei ...Jackie...nu fi asa categoric!  Desi nu imi explic ceea ce ti s-a intamplat,de te-ai "transformat" atat de radical,tin sa iti reamintesc ca tu insuti ai o inregistrare pe care as dori sa mi-o explici prin prisma noii tale "credinte",aceea ca nu exista ozn-uri...
   si daca nu iti mai amintesti inregistrarea,o poti (re)vedea aici:
http://ufo-media.com/ufo-videos/ufo-fleets/ufo-battle-of-two-spheroids.html
   deci ai o explicatie pentru mine/noi?
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Unidentified

 Renumitul video... Batalia celor 2 faclii de bricheta...  :-D. L-ai lovit direct unde nu trebuie pe guru Jackie. Sunt sigur ca are o explicatie.

alx

Citat din: Unidentified din  26 Martie 2009, 18:22:16
Renumitul video... Batalia celor 2 faclii de bricheta...  :-D. L-ai lovit direct unde nu trebuie pe guru Jackie. Sunt sigur ca are o explicatie.

nu stiu daca te-ai uitat cu atentie la film...eu sigur am facut-o,mai ales ca am avut originalul la dispozitie...si in mod sigur alea nu sunt ceea ce ai spus tu...asa ca fii bun si lasa bascalia pe subiectul asta...daca ai chef de asa ceva,iti recomand sa bantui prin alte sectiuni ale acestui forum...ca ai de unde alege!

si chiar imi doresc sa aud explicatia lui Jackie,mai ales datorita faptului ca Johny Anonymous a facut si el analiza acelui film,si nu a putut afirma ca alea ar fi niste obiecte cunoscute...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Unidentified

Confirmi la fiecare post ca ai gura mare si ca esti un pic frustrat. Nu o spun cu rautate dar asta esti tu si trebuie sa te acceptam asa cum esti. Ma intreb daca si in realitate esti la fel de 'dur' pe cat incerci aici sa pari. Pe viitor incearca sa stai potolit cu recomandarile tale si fa tu ceva bun. Cat despre acel filmulet, ai dreptate cand zici ca nu sunt de la bricheta dar nici obiecte zburatoare neidentificate nu sunt.

alx

#7
Citat din: Unidentified din  26 Martie 2009, 19:56:39
Confirmi la fiecare post ca ai gura mare si ca esti un pic frustrat. Nu o spun cu rautate dar asta esti tu si trebuie sa te acceptam asa cum esti. Ma intreb daca si in realitate esti la fel de 'dur' pe cat incerci aici sa pari. Pe viitor incearca sa stai potolit cu recomandarile tale si fa tu ceva bun.

mda...deci daca eu am pus o intrebare direct lui Jackie,si tu te-ai bagat ca musca in lapte,tot eu sunt de vina?
   nu vreau sa comentez mai mult pe afirmatiile tale despre mine...daca doresti,ne putem intalni fata in fata,si atunci om vedea care si cat e de dur...
 
Citat din: Unidentified din  26 Martie 2009, 19:56:39
Cat despre acel filmulet, ai dreptate cand zici ca nu sunt de la bricheta dar nici obiecte zburatoare neidentificate nu sunt.
pai daca nu sunt NEIDENTIFICATE,te rog/implor sa ma luminezi si sa imi spui TU ce sunt alea...ca eu nu am reusit sa-mi dau seama...asta in cazul in care poti...altfel,o sa afirm si eu despre tine ca scrii  numa ca sa te afli in treaba...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

jackie28t

#8
Citat din: alx din  26 Martie 2009, 14:08:07
Ei ei ...Jackie...nu fi asa categoric!  Desi nu imi explic ceea ce ti s-a intamplat,de te-ai "transformat" atat de radical,tin sa iti reamintesc ca tu insuti ai o inregistrare pe care as dori sa mi-o explici prin prisma noii tale "credinte",aceea ca nu exista ozn-uri...
   si daca nu iti mai amintesti inregistrarea,o poti (re)vedea aici:
http://ufo-media.com/ufo-videos/ufo-fleets/ufo-battle-of-two-spheroids.html
   deci ai o explicatie pentru mine/noi?

alx, sigur ca pot sa-ti raspund daca consideri ca este necesar si de ajutor.
Dar mai intai da-mi voi sa clarific un anumit aspect.

Eu in nici un caz nu am precizat ca nu exista OZNuri. OZNuri exista, chiar si cu galeata daca luam in considerare toate cazurile care se gasesc pe internet si nu numai.
Ca doar pana la urma un OZN nu este altceva decat ceva ce zboara, uneori doar o lumina sau un punct pe cer sau fotografie/video iar martorul nu poate da o explicatie poate si va cataloga drept un Obiect Zburator Neindentificat dar asta nu inseamna ca acel ceva neindentificat are vre-o legatura cu fiinte extraterestre venite de pe alte planete.
Deci eu nu spun ca nu exista OZNuri ci doar am precizat ca din lipsa de dovezi din punctul meu de vedere nu cred ca extraterestrii vizita sau ca au vizitat vre-odata aceasta planeta. Doar atat!

Referitor la acel video de care precizezi intr-adevar ceva ''banal'' sa intamplat atunci, a fost o confuzie dar exista si o explicatie.
In acea perioada am fost un ''believer'' deci si subconstientul meu a reactionat altfel. Cred ca acele doua obiecte pe care le-am filmat atunci nu au fost altceva decat doua pasari. Da-mi voi sa si explic ca sa fiu mai bine inteles. Era o zi cu soare, lumina puternica afara, am sesizat acele obiecte doar pentru cateva secunde sau poate ca mai putin adica a fost doar o privire, in acel moment posibil ca acele doua pasari in momentul cand am privit in acea directie pasarile sa-si fi strans aripile sau poate ca a fost unghiul de zbor fata de mine in asa fel incat sa-mi fi redat acea iluzie de doua sfere. Pasarile  pot zbura si schimba traiectoria chiar cu aceasi viteza in acelasi moment simultan. Ei, fiind o zi cu soare si unghiul de unde priveam nu a fost chiar unul in care sa-mi fi dat o claritate ca sa pot sa le indentific cu ceva deci am ramas cu o impresie falsa adica cu o iluzie. Am filmat si din cauza rezolutiei slabe, unghiul de filmare si soarele puternic a facut sa apara pe pelicula asa cum se vede. Chiar si in una din editari dupa secventa originala cea facuta de tine  alx referitor la acele sfere sa putut observa foarte vag oarecum zborul unei pasari. De aici si culoarea diferita. Obiectul de sus era mai inchis la culoare deci o fi fost o pasare mai inchisa la culoare. Si se observa acest lucru chiar si in video. Problema este ca din cauza unor factori nu am putut sa indentific in acele momente acele doua sfere iar pe pelicula iar nu se distinge bine de aici si iluzia ajungand sa le cataloghez pe acea vreme drept OZNuri. Acum dupa tot acest timp la care am mai prins si experienta legat de analizari, fiind si sceptic si luand in considearare si elementele logice ce pune cap la cap toata povestea cred si sunt sigur ca acele doua sfere pe care le-am filmat atunci nu au fost altceva decat doua pasari. De acea am si scos de pe net acel video iar faptul ca unii au copiat filmul meu fara permisiune postandu-l prin alte locuri asta deja nu mai tine de mine. La fel au fost si alte fotografii luate de mine cu unele obiecte pe care nu le-am putut indentifica in acele momente ramanand cu iluzia de OZNuri dar totusi timpul a trecut se prinde experienta si uite asa apar si raspunsuri si explicatii logice rezolvand cazuri pe care le-am considerat in trecut neexplicabile. Iar Johny Anonymous intr-adevar a analizat acea secventa dar el mai mult a editat-o asa cum cerusem iar din cauza ca nici el nu a putut sa-si dea seama ce sunt acele doua obiecte poate din cauza ca rezolutia nu a fost suficient de clara sau poate din lipsa altor date. Sper ca am dat si raspunsul necesar, daca nu... asta e!

Oricum pentru mine atat acea filmare personala cat si alte filmari sau cazuri tot nu dovedeste ca suntem vizitati de catre fiinte extraterestre venite de pe alte planete.
Este nevoie de mult mai mult decat credem pentru ca foarte usor putem cadea intr-o iluzie daca nu avem dovada necesara prezentata tuturor ca fact pentru a fi cu totii multumiti de realitatea ca intr-adevar suntem vizitati de catre fiinte extraterestre. Posibil in viitor! Timpul le va arata pe toate.

StarDust

Sunt de acord Jackie, si eu sunt satul de "luminite", Venus  si chestii de astea. Totusi sunt cazuri ca cel de la Woodbridge/Rendelsham forest (UK) cu martori militari cu grade, sau cazul de la noi de la Certesti sau alte (multe, si care nu mi le amintesc acum) cazuri de acest gen. Ce zici de astea? Sa fie vorba de manipulare in masa? Inductii telepatice sau de alta natura la mai multe persoane? Eu ma cam indoiesc. Si eu sunt sceptic, dar fenomenul OZN are un "miez" de adevar, care e tinut departe de "prostime". Cred ca explicatiile reale fenomenului sunt mult mai subtile si intr-adevar pot pune in pericol (daca s-ar expune pe fata) insasi societatea umana. (vezi iarasi J. Vallee). Ce e deranjant e ca multi din cercetatori, oameni de stiinta "fug" de asemenea cazuri, si mai mult, au grija sa le ascunda sub ridicol, poate din cauza incapacitatii de a le explica. (sau e vorba de ascunderea voita a adevarului).
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

alexbr

OZN-urile sunt cel putin avioane secrete ale S.U.A care sunt construite tot dupa tehnologie dobandita de la extraterestrii.

Shadowman

#11
 Informatia valoroasa ori e scumpa,ori e secreta, ori e rara !
Iar adevarul despre UFO si ET e un "hap" foarte,foarte mare !  :wink:
Ca sa faci lumina,trebuiesc multe.Iar instrumentele ajutatoare nu sunt la indemina "farfuristilor" ! :-D  Cu stiri din Pravda,din tabloide,din brosurele vandute la kilogram sau din emisiuni care se adreseaza gurilor cascate ale guvizilor :-D,nu se poate afla adevarul...
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

jackie28t

Si ca sa fie si o coperta la acest topic ma simt nevoit sa imprim si cateva fraze in rapuns celor care tot repeta intr-un mod penibil ca exista dovezi precum ca noi am fost si inca suntem vizitati de catre fiinte extraterestre.

''Nu exista dovezi ci doar cazuri sau povesti. Cazurile se cerceteaza iar dupa rezolvare devin anecdote.
Dovezile se prezinta, povestile doar se spun, este o mare diferenta.''

Nox

ªi tu te repeþi într-un mod la fel de penibil.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

jackie28t

#14
Citat din: Nox din  25 Septembrie 2009, 00:36:53
ªi tu te repeþi într-un mod la fel de penibil.

Fii sigur ca nu mai e cazul. Te las pe tine sa te repeti in continuare.  :lol: