Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Stare Constanta de Conflict.

Creat de baaron, 03 Martie 2006, 12:58:45

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

baaron

  Un eseu pro-american al maiorului Ralph Peters a fost recent publicat de canalul alternativ de stiri Mathaba News Network, oferind o imagine comprehensiva asupra fortelor marine si terestre ale Armatei Statelor Unite ale Americii. Materialul prezentat poarta in totalitate amprenta oficialului american.

"NU VA exista pace. In orice moment, pentru restul vietilor noastre vor fi numeroase conflicte, in forme mutante pe tot globul. Conflictul violent va domina stirile, dar luptele in plan cultural vor fi mai serioase si in cele din urma decisive. Rolul de facto al fortelor armate ale Statelor Unite va fi acela de a mentine lumea in siguranta pentru economia noastra si deschisa asaltului nostru cultural. Pentru atingerea acestor scopuri, vom face un numar destul de mare de victime.

Am intrat intr-o epoca de conflict constant. Informatia este, in acelasi timp, marfa noastra de baza si cel mai destabilizator factor al vremurilor noastre. Pana acum, istoria a reprezentat o cautare de informatii; astazi provocarea consta in a manevra informatia. Aceia dintre noi care pot sorta, digera, sintetiza, si aplica cunostintele relevante, vor reusi din punct de vedere profesional, financiar, politic, militar si social. Noi, castigatorii, suntem o minoritate.

Pentru masele din intreaga lume, devastate de informatia pe care nu o pot manevra si interpreta eficient, viata este ,,neplacuta, brutala si scurt-circuitata". Viteza generala de schimbare este coplesitoare, iar informatia este atat motorul cat si semnificatia schimbarii. Acei oameni, din fiecare regiune si din fiecare tara, care nu pot intelege noua lume, sau care nu pot profita de incertutidinile sale, sau care nu se pot adapta dinamicii sale, vor deveni inamicul violent al guvernelor lor inadecvate, vecinilor lor mai norocosi, si in cele din urma al Statelor Unite. Intram intr-un nou secol american, in care vom deveni si mai bogati, din punct de vedere cultural mai ucigatori, si intr-o crestere continua de putere. Ii vom incita fara precedent pe cei care ne urasc. Traim intr-o epoca a adevarurilor multiple. Cel care avertizeaza asupra "ciocnirii civilizatiilor" are o dreptate incontestabila; vom vedea, in acelasi timp, niveluri mai ridicate ca niciodata de trafic constructiv intre civilizatii. Viitorul este luminos si, totodata, foarte intunecat. Tot mai multi barbati si femei se vor bucura de bogatie si prosperitate, mai mult ca niciodata, dat tot mai multi vor fi si cei care vor trai in saracie sau scandaluri, fie si numai din cauza ferocitatii demografice. Va exista mai multa democratie – acea forma abila si liberala de imperialism – si mai mult refuz popular al democratiei. Cea mai definitorie rascruce a viitorului va fi conflictul dintre stapanii informatiei si victimele informatiei. "


    CINE ARE URECHI DE AUZIT SA SI LE FOLOSEASCA....

TurnusX

Nu mai ramane decat sa luam armele in mana si sa ripostam. Mai ramane problematica modului in care vom riposta. Ceva idei?

baaron

Da...exista o modalitate de riposta...
Ceva gen Al Qaeda...

aswotim

aplicarea terorii  e poate cea mai proasta dintre toate variantele, caci nu ai nici o sansa de reusita. Cel care s-a gandit la asta chiar nu a inteles mesajul: e vorba de informatie, nu de bombe. Cel care va manevra mai bine informatiile va castiga, nu soldatul prost, docil, dar ineficient dpdv al gandirii. El da cu pumnul, nu gandeste, tocmai de aceea e unealta, ci nu creier...

Deci ganditi riposta cu informatii, nu cu gloante !

TurnusX

Daca stam si ne gandim putin, asa cum Dumnezeu a creat omul dupa propriul chip, asa omul a creat societatea dupa al sau. La figurat vorbind! Daca un om controleaza cu creierul restul corpului (adica 95% din restul masei corporale) asa 5% din oameni controleaza restul de 95%.

Intradevar la o riposta informationala ma gandeam si eu. E oare posibila? 

baaron

#5
Eu cand m am referit la Al Qaeda am vrut sa scot in evidenta puterea informationala de care dispune....America cu toata puterea ei armata si cu toti spionii sai niciodata nu va putea sa il prinda pe Bin Laden pentru pur si simplul fapt ca cei de langa el CHIAR cred in ideile lui....si intre noi fie vorba doar nu or crede in democratia americana sau in visul american...
Una peste alta, arabetii aia cu muci la gura,imbracati in zdrente si cu o vechime a civilizatiei de vreo 20 de ori peste cea americana le o cam trag pe spinare de ceva timp americanilor si nu cred ca o sa se termine asa curand treaba.

Sunt de acord cu riposta informationala, insa trebuie facuta la nivel mare (mai ceva ca pe vremea comunistilor).

ryn

Poate ca SUA are nevoie de Bin Laden (doar e produsul CIA) si starea de conflict din regiune...Luati si asta in considerare...

Skywalker

   O riposta non-violenta ar fi creearea unui virus atat de puternic care ar distruge toate sistemele informatice americane. Momentan internetul este "coordonat" de 3 supercalculatoare ascunse in diferite zone secrete ale Terrei.
   Ce caracteristici ar trebui sa aiba acel virus:
   -Sa identifice exact care-i tinta si sa actioneze doar acolo. Tinta o reprezinta         supercalculatoarele secrete sau calculatoarele CIA-ului, etc. Daca nu stie tinta, s-ar putea sa infecteze toate calculatoarele de pe glob.
   - Sa nu se inmulteasca asa ca toti virusii informatici. Daca se inmulteste, sa o faca intr-un mod controlat si numai atat cat va fi nevoie.
   - Dupa ce si-a atins tinta sa se autodistruga, astfel nepermitand infectarea altor calculatoare.
   - Odata cu autodistrugerea sa stearga toate datele, programele vizate.
   
  Momentan un astfel de virus ar fi prea destept pentru ca sa fie "fabricat". Da, e mai mult SF, insa e ceva ce va fi posibil mai devreme sau mai tarziu...
  Si a nu se uita: ce e azi SF, maine va fi ceva obisnuit. Ca exemplu, tot asa a fost si cu descoperirea penicilinei. Inainte de descoperirea penicilinei, un industrias german s-a gandit la ceva ce ar trebui sa aiba efectele acesteia.
 

TurnusX

Sky, scuze ca te intrerup, dar realitatea a creat ceva numit backup :). Ain't that a bitch?

Skywalker

Turnus, scuze, dar nu prea stiu la ce te referi. Ai putea sa mai dai detalii?

TurnusX

Backup - copiere a datelor de importanta vitala pe un alt suport (computer, disc etc.) Prin urmare daca tu virusezi TOT Internetul sau coloana lui vertebrala, o sa fie inaccesibil timp de maxim o saptamana dupa care va fi restaurat. Prin urmare nu are rost nici macar sa incerci.

baaron

Este posibila virusarea permanenta a internetului insa numai din INTERIOR...nu din exterior :evil:

spooky

Citat din: baaron din  06 Martie 2006, 09:27:05
Eu cand m am referit la Al Qaeda am vrut sa scot in evidenta puterea informationala de care dispune....America cu toata puterea ei armata si cu toti spionii sai niciodata nu va putea sa il prinda pe Bin Laden pentru pur si simplul fapt ca cei de langa el CHIAR cred in ideile lui....si intre noi fie vorba doar nu or crede in democratia americana sau in visul american...
Una peste alta, arabetii aia cu muci la gura,imbracati in zdrente si cu o vechime a civilizatiei de vreo 20 de ori peste cea americana le o cam trag pe spinare de ceva timp americanilor si nu cred ca o sa se termine asa curand treaba.

Sunt de acord cu riposta informationala, insa trebuie facuta la nivel mare (mai ceva ca pe vremea comunistilor).


Referitor la Bin Laden... imi aduce aminte de o chestie... in pat cu dusmanul... daca e sa ne uitam atent Al Qaeda, ea nici nu exista... (who the fuck is alice?... cam asa ceva)
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

Ronin

Baieti - constat ca stam bine la mai multe capitole... evident in legatura si cu UFO...dar poate reusim sa demaram ceva mai mult decat o alta asociatie UFO... nu stiu de ce , dar cei curiosi si interesati , etc... sunt (si pot) mai mult decat par...

Ronin
http://ordinulnegru.blogspot.com/
În timp ce toti oamenii accepta realitatea obiectelor, care sunt perceptibile simturilor lor, Socrate are o atitudine dispretuitoare fata de oamenii, care cred ca pentru a deveni reale lucrurile trebuie sa fie palpabile.

Skywalker

Citat din: Ronin din  08 Martie 2006, 15:50:12
Baieti - constat ca stam bine la mai multe capitole... evident in legatura si cu UFO...dar poate reusim sa demaram ceva mai mult decat o alta asociatie UFO... nu stiu de ce , dar cei curiosi si interesati , etc... sunt (si pot) mai mult decat par...

  Poate o expeditie ne-ar uni mai mult... Ar fi un mediu excelent pentru idei noi, etc. Ideile geniale intr-un grup se nasc de cele mai multe ori la o bere. Ce, nu ma credeti?