Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Ce este CERCETAREA ?

Creat de Shadowman, 27 Februarie 2009, 12:30:51

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Shadowman

   CERCETARE : " ansamblu de activitati teoretice,ordonate si sistematice,de obtinere si prelucrare a informatiei stiintifice controlate si verificate,de folosire a acesteia in scopul construirii unor explicatii cuprinzatoare cu privire la esenta unui anumit domeniu al realitatii,in vederea modificarii acestuia ori a exercitarii,directe sau indirecte,a a unui control (stapinire) asupra proceselor care- sunt specifice,in raport cu cerintele (nevoile) de ordin material si spiritual ale oamenilor.
   Orice cercetare presupune existenta unui obiect bine definit al cunoasterii,a unei (unor) ipoteze de lucru,a unei metodologii (in sensul de teorie asupra bazelor logice si epistemiologice ale disciplinei stiintifice implicate),a unei (unor) metode (observatie,experiment,modelare [/i]etc ) si a unor tehnici si instrumente de cercetare,de natura fizica sau conceptuala. Acestea au un rol foarte important in elaborarea "propozitiilor empirice",obtinute pe baza observarii nemijlocite a realitatii si care reprezinta elementele fundamentale pentru constituirea teoriilor stiintifice.
   Cercetarea fundamentala are in vedere elaborarea unor explicatii cu privire la evenimente si procese nou descoperite,stabilirea unor legi ale acestora,in timp ce cercetarea aplicata vizeaza direct stabilirea sau extinderea controlului efectiv asupra evenimentelor si proceselor respective (folosirea lor in vederea satisfacerii unor trebuinte,necesitati sau aspiratii sociale,concretizate in scopuri stabilite in raport cu acestea ."


  De mai bine de doi ani,am citit pe forum o multime de indemnuri heirupiste,mai mult sau mai putin voalate,la "cercetare" si
intelegere a unor fenomene OZN sau paranormale...Inainte de-a discuta despre cercetare,ar trebui sa stim ce este aceasta.Unii "cercetatori" si "metodisti" intilniti aici pe forum,stirnesc hohote de ras...
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

Shanti Nilaya

Citat din: Shadowman din  27 Februarie 2009, 12:30:51
   CERCETARE : " ansamblu de activitati teoretice,ordonate si sistematice,de obtinere si prelucrare a informatiei stiintifice controlate si verificate,de folosire a acesteia in scopul construirii unor explicatii cuprinzatoare cu privire la esenta unui anumit domeniu al realitatii,in vederea modificarii acestuia ori a exercitarii,directe sau indirecte,a a unui control (stapinire) asupra proceselor care- sunt specifice,in raport cu cerintele (nevoile) de ordin material si spiritual ale oamenilor.
   Orice cercetare presupune existenta unui obiect bine definit al cunoasterii,a unei (unor) ipoteze de lucru,a unei metodologii (in sensul de teorie asupra bazelor logice si epistemiologice ale disciplinei stiintifice implicate),a unei (unor) metode (observatie,experiment,modelare [/i]etc ) si a unor tehnici si instrumente de cercetare,de natura fizica sau conceptuala. Acestea au un rol foarte important in elaborarea "propozitiilor empirice",obtinute pe baza observarii nemijlocite a realitatii si care reprezinta elementele fundamentale pentru constituirea teoriilor stiintifice.

   Cercetarea fundamentala are in vedere elaborarea unor explicatii cu privire la evenimente si procese nou descoperite,stabilirea unor legi ale acestora,in timp ce cercetarea aplicata vizeaza direct stabilirea sau extinderea controlului efectiv asupra evenimentelor si proceselor respective (folosirea lor in vederea satisfacerii unor trebuinte,necesitati sau aspiratii sociale,concretizate in scopuri stabilite in raport cu acestea ."


  De mai bine de doi ani,am citit pe forum o multime de indemnuri heirupiste,mai mult sau mai putin voalate,la "cercetare" si
intelegere a unor fenomene OZN sau paranormale...Inainte de-a discuta despre cercetare,ar trebui sa stim ce este aceasta.Unii "cercetatori" si "metodisti" intilniti aici pe forum,stirnesc hohote de ras...


Bine fundamentat subiectul tau ,deasemeni observatia poate deveni pertinenta, daca vorbesti la obiect, punctual la cine te referi,dand astfel posibilitatea acelor persoane sa intervina (doresti un dialog, nu?
)  :wink:Sa presupunem ca eu imi exprim o parere , ca o concluzie a unei experimentari din viata mea.Si sa mai presupunem ca ce spun e gresit.Daca nu imi semnaleaza nimeni o alta parere nu ma ajuta cu nimic faptul ca TU observi mai multe decat mine.Atunci cand Thomas Edison lucra la una dintre inventiile sale, becul,ce s-ar fi intamplat daca dupa primele esecuri si-ar fi spus "voi starni hohote de ras"?
Cuvintele sale legate de acest proces au ramas celebre:"Eu nu am esuat.Doar am descoperit 10.000 de cai care nu functioneaza".

Shadowman

#2
"Pentru pastrarea armoniei campului  bioenergetic ne ajuta psihoparticulele care se transforma prin epifiza si  echilibreaza planul psihoemotional.Cand functia epifizei este scazuta si campul  energetic este dezechilibrat, apar diferite afectiuni ale sistemului nervos  central si vegetativ."
  "In ultimii 50 de ani am uitat de puterea gandirii noastre care  poate fi pozitiva, adica constructiva, sau negativa, adica distructiva.Fiecare  gand, pune in miscare particule din biocampul nostru. Le concentreaza, le tine  in campul nostru sau le trimite in afara lui. De aceea este foarte important ce  gandim. Fiecare gand inca neformat, nepronuntat, deja a si ajuns la  destinatie.Fiecare gand formeaza in campul eteric o forma energetica(forma-gand)  de sine statatoare."
       "Gandurile pozitive vibreaza la un  nivel inalt si ne ridica in plan spiritual. Ne ajuta sa ne realizam si in toate  celelalte planuri:  fizic, psihic, material  si psihoemotional."


   http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,2346.msg40620.html#msg40620

"Credinþele fiecãruia sunt cuantizabile prin intermediul energiei câmpului creat, aºa cã cu cât sunt mai mulþi oameni care cred în acelaºi lucru (oricare ar fi el), cu atât mai puternic va fi ºi câmpul. Dar dacã sunt puþini oameni care cred sau doresc sã îºi aducã în viaþa lor o asemenea experienþã, cu atât mai slab va fi ºi câmpul de manifestare." 
"Chestiunea e urmãtoarea: dacã puteþi crea lumea atunci de ce nu puteþi face miracole ? Aici apare problema: ºi anume dumneavoastrã nu sunteþi singurul care creeazã ceva în acest moment, ci mulþi alþi oameni îºi creeazã realitatea în acelaºi timp. Dacã toþi ceilalþi, marea majoritate, cred în exact acelaºi lucru, atunci ei creeazã mai întîi un Câmp de Energie pe care se va susþine viitoarea formã de realitate, care va deveni realitate.
"

   http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,2346.msg40528.html#msg40528

   Cele insirate mai sus,sunt rodul "cercetarii"...?  :-)
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

alx

Citat din: Shadowman din  27 Februarie 2009, 17:44:59
   Cele insirate mai sus,sunt rodul "cercetarii"...?  :-)

PAREREA MEA  e ca cele insirate mai sus au fost revelatii divine,inspirate(profund) de transa mediumnica provocata neatent de testarea in regim personal a portiilor de "aur monoatomic" menite sa te tina vesnic tanar(in anumite cazuri) :-D,cumulate cu capacitatea extraordinara de a discerne intamplari din realitatea obiectiva vazute prin prisma subiectivismului teocratic cu influente din vechile culturi dacice,reminescente ale unor epoci de ''aur'' pentru cei care erau "alesi" sa impartaseasca "poporului" din cunostiintele absolute acumulate in timpul acestor "transe" si a acestor experiente paramegasenzoriale,in care cunoasterea li se releva nuda,adica in pielea goala... :-o
  In plus,nu trebuie sa uitam nici de campurile(cu maci :-D) in care acesti indrumatori sau deschizatori de ochi(al treilea,al patrulea)aveau probabil obiceiul sa-si faca somnul de infrumusetare,pardon,sa comunice spiritual cu entitatile superioare...
   
    multumit de raspuns?
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

romulus

Eu am "facut" armata la.... CERCETARE ! :-D
Se spunea ca este:
- "spuma" armatei!
-"Crema" ! "
- Cei mai buni dintre cei buni " :-D

Iar io eram tare mandru de asta .  :-D
Cand, mai incolo, m-am prins ca CERCETAREA era prima care lua"urma" inamicului imaginar, si intr-un razbel de'adevaratelea avea cele mai grele pierderi si cercetas fiind, aveai f.f.f.f.f. putine sanse s-o revezi pe Leana, m-am pleostit.
Dar, totusi  nu m-am lasat narod la vatra ci: "cercetas" !!! :lol:
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

darieglobur

Citat din: Shadowman din  27 Februarie 2009, 17:44:59
"Pentru pastrarea armoniei campului  bioenergetic ne ajuta psihoparticulele care se transforma prin epifiza si  echilibreaza planul psihoemotional.Cand functia epifizei este scazuta si campul  energetic este dezechilibrat, apar diferite afectiuni ale sistemului nervos  central si vegetativ."
  "In ultimii 50 de ani am uitat de puterea gandirii noastre care  poate fi pozitiva, adica constructiva, sau negativa, adica distructiva.Fiecare  gand, pune in miscare particule din biocampul nostru. Le concentreaza, le tine  in campul nostru sau le trimite in afara lui. De aceea este foarte important ce  gandim. Fiecare gand inca neformat, nepronuntat, deja a si ajuns la  destinatie.Fiecare gand formeaza in campul eteric o forma energetica(forma-gand)  de sine statatoare."
       "Gandurile pozitive vibreaza la un  nivel inalt si ne ridica in plan spiritual. Ne ajuta sa ne realizam si in toate  celelalte planuri:  fizic, psihic, material  si psihoemotional."


   http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,2346.msg40620.html#msg40620

"Credinþele fiecãruia sunt cuantizabile prin intermediul energiei câmpului creat, aºa cã cu cât sunt mai mulþi oameni care cred în acelaºi lucru (oricare ar fi el), cu atât mai puternic va fi ºi câmpul. Dar dacã sunt puþini oameni care cred sau doresc sã îºi aducã în viaþa lor o asemenea experienþã, cu atât mai slab va fi ºi câmpul de manifestare." 
"Chestiunea e urmãtoarea: dacã puteþi crea lumea atunci de ce nu puteþi face miracole ? Aici apare problema: ºi anume dumneavoastrã nu sunteþi singurul care creeazã ceva în acest moment, ci mulþi alþi oameni îºi creeazã realitatea în acelaºi timp. Dacã toþi ceilalþi, marea majoritate, cred în exact acelaºi lucru, atunci ei creeazã mai întîi un Câmp de Energie pe care se va susþine viitoarea formã de realitate, care va deveni realitate.
"

   http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,2346.msg40528.html#msg40528

   Cele insirate mai sus,sunt rodul "cercetarii"...?  :-)

"Da". Cel puþin aºa cred cã ar rãspunde autorii articolelor din care sunt extrase citatele respective. Guglind oleacã, observãm cã primele trei citate sunt dintr-un articol semnat Dr. Maria Kant: http://www.kiroterapie.com/pagini.php?id=1, iar celelalte douã sunt dintr-un interviu luat biologului Bruce Liptonhttp://www.scribd.com/doc/7802128/Fizica-cuantica-si-CREATIA
...und Sie fliegen doch!

Ronin

Cum ai defini asta:

http://ordinulnegru.blogspot.com/2009/02/grupul-de-cercetare-stiintifica-si.html

In Romania, prin Hotararea de Guvern (HG) nr. 1574 din 30 septembrie 2004, a fost constituit:

"Grupul Interministerial pentru Cercetare Stiintifica si Dezvoltare Tehnologica in Domeniul Securitatii".

Acest "Grup" coordoneaza mai multe programe, cu obiective diverse.
Unul dintre aceste obiective este formulat astfel:

'Cresterea nivelului de cunoastere si a preocuparii pentru securitate, atat la nivelul factorilor de decizie, cat si al cetatenilor".
http://ordinulnegru.blogspot.com/
În timp ce toti oamenii accepta realitatea obiectelor, care sunt perceptibile simturilor lor, Socrate are o atitudine dispretuitoare fata de oamenii, care cred ca pentru a deveni reale lucrurile trebuie sa fie palpabile.

Shadowman

"Metoda stiintifica pe intelesul tuturor"
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

mm

Deoarece am lucrat vreo 20 de ani in acest domeniu al cerecetarii stiintifice (la un nivel banal romanesc inainte de '90) sunt familiarizat si pot spune ca filmuletul de mai sus este definitia cercetarii. Cam lunga, ar spune unii si poate au dreptate. Aceasta este insa definitia cea mai buna (de regula) intrucat descrie cum se face cercetarea. De cele mai multe ori "definitia-descriere" se foloseste si la definirea unor marimi fizice fundamentale precum spatiul, timpul, curentul, etc. unde pe langa definirea etalonului se cere (obligatoriu deseori) si descrierea metodei de masurare. Cele doua, etalonul si metoda, formeaza impreuna definitia.

Se pot da si definitii mai scurte (dar incomplete sau prea generale). In acest sens eu as prefera sa spun ca:
-Cercetarea este o activitate umana de tip "sinusoidal" in care se succed pe rand experimentul si teoria, inseparabile. Succesiune practic infinita. Experimentul - material prin excelenta - e partea sinusoidei din semiplanul pozitiv iar teoria - imateriala - ar fi semisinusoida din semiplanul negativ.
Cand te afli la frontierele cunoasterii trebuie sa privesti dincolo de gard.