Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Enigmaticul "Nucleu" !

Creat de Ronin, 14 Februarie 2009, 18:29:20

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

klingonianul mascat

Ceea ce scrii aici seamana al naibii de bine cu "Guvernul din umbra" de care am tot auzit. Daca o asemenea structura ar fi existat cu adevarat imi pun intrebarea cum a putut sa treaca peste atatea regimuri fara a fi deconspirata in nici un fel. Pai comunistii, la inceputurile regimului au distrus toata clasa politica si intelectuala a Romaniei interbelice. Daca acest "Nucleu" ar fi existat atunci era imposibil ca din el sa nu faca parte oameni de cultura, cercetatori si intelectuali, oameni care au avut de suferit sau chiar au murit prin temnitele staliniste. Ori in conditiile acelea, era greu de crezut ca nici unul dintre cei inchisi sa nu vorbeasca si sa nu deconspire "Nucleul".
Soarele este o stea din 100 de bilioane de stele in aceasta galaxie. Galaxia noastra este una din bilioanele de galaxii ce populeaza universul. Ar fi ilogic sa credem ca suntem singuri in acest univers. (Werner von Braun)

Ronin

Daca "inamicul principal" al "nucleului" elaboreaza strategii pe 25-50-100 de ani..., ti s-ar parea anormal ca un "nucleu" format din "crema" spionajului romanesc (daca vrei, crema poporului roman) sa nu "elaboreze" strategii de atac si aparare pe termene scurte si lungi...???

http://ordinulnegru.blogspot.com/
În timp ce toti oamenii accepta realitatea obiectelor, care sunt perceptibile simturilor lor, Socrate are o atitudine dispretuitoare fata de oamenii, care cred ca pentru a deveni reale lucrurile trebuie sa fie palpabile.

klingonianul mascat

Nu aveau cum sa reziste atatea sute de ani. Oameni buni, sa ne revenim. Asa ceva e imposibil :lol: :-D
Soarele este o stea din 100 de bilioane de stele in aceasta galaxie. Galaxia noastra este una din bilioanele de galaxii ce populeaza universul. Ar fi ilogic sa credem ca suntem singuri in acest univers. (Werner von Braun)

romulus

CitatAsa ceva e imposibil
Naivitate!
Facand abstractie de subiect: orice, oricand,  este posibil   !
Revenind:
Referitor la strtuctura in discutie, cine cunoaste istorie stie ca oameni izolati, grupari de oameni - civili/militari  -  si chiar societati/institutii "discrete" ( ca sa nu le zic secrete ) care sa aiba ca tel/obiectiv pastrarea fiintei nationale, au existat si vor exista intotdeauna! Chiar daca unele/unii - doar declarativ.
Vreti un exemplu?
Intrebati un mason roman daca printre scopurile "organizatiei" sale nu exista si asa ceva ?! Surpriza: exista !
Am zis!
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

klingonianul mascat

Atunci unde au fost acestia cand Romania a avut nevoie de ei. Sa zicem ca le-ar fi fost greu sa  dea jos regimul comunist in perioada de inceput a acestuia, dar acum tara ar avea nevoie de serviciile unor patrioti ca ei. Daca desigur exista. Sunt si eu precum Toma Necredinciosu, pana nu vad nu cred.
:wink: :wink:
Soarele este o stea din 100 de bilioane de stele in aceasta galaxie. Galaxia noastra este una din bilioanele de galaxii ce populeaza universul. Ar fi ilogic sa credem ca suntem singuri in acest univers. (Werner von Braun)

Outlaw

Klingonianule frate, daca tot vrei sa stii mai multe despre acest subiect cred ca ar fi instructiv sa il contactezi pe Dl Emil Strainu. S-ar putea sa ai parte de cateva surprize. Daca o sa vrea, o sa iti ofere niste informatii referitoare la ceea ce te intereseaza.

klingonianul mascat

Citat din: Outlaw din  17 Aprilie 2009, 17:37:35
Klingonianule frate, daca tot vrei sa stii mai multe despre acest subiect cred ca ar fi instructiv sa il contactezi pe Dl Emil Strainu. S-ar putea sa ai parte de cateva surprize. Daca o sa vrea, o sa iti ofere niste informatii referitoare la ceea ce te intereseaza.

Si cum as putea sa discut cu domnia sa? :rainbow:
Soarele este o stea din 100 de bilioane de stele in aceasta galaxie. Galaxia noastra este una din bilioanele de galaxii ce populeaza universul. Ar fi ilogic sa credem ca suntem singuri in acest univers. (Werner von Braun)

Ronin

http://www.sri.ro/upload/viziunea.pdf

"De asemenea, trebuie avutã în vedere ºi apariþia unor noi vulnerabilitãþi sau activarea / accentuarea unor provocãri emergente la adresa securitãþii naþionale, precum diminuarea accesului statului român la resurse vitale pentru realizarea intereselor naþionale.

Pentru contracararea acestor riscuri ºi vulnerabilitãþi, este criticã dezvoltarea capacitãþii de percepþie anticipativã care sã permitã evitarea surprizei strategice, domeniu în care eficienþa activitãþii serviciilor de informaþii are un rol fundamental."

Poate dezvolta cineva cele de mai sus ???
http://ordinulnegru.blogspot.com/
În timp ce toti oamenii accepta realitatea obiectelor, care sunt perceptibile simturilor lor, Socrate are o atitudine dispretuitoare fata de oamenii, care cred ca pentru a deveni reale lucrurile trebuie sa fie palpabile.

Outlaw

Ai un nr. de telefon in atasament:)
Succes!

Outlaw

Postarea de mai sus era pentru Klingonianul mascat. :-)

klingonianul mascat

Citat din: Outlaw din  23 Aprilie 2009, 23:23:56
Postarea de mai sus era pentru Klingonianul mascat. :-)
Mersi. Il voi contacta pe dl. general cat de curand posibil.
:-)
Soarele este o stea din 100 de bilioane de stele in aceasta galaxie. Galaxia noastra este una din bilioanele de galaxii ce populeaza universul. Ar fi ilogic sa credem ca suntem singuri in acest univers. (Werner von Braun)

mm

 De acord cu adi_drula. De era foc ar fi iesit si oarece fum, s-ar fi vazut de la distanta, cu alte cuvinte. In realitatea noastra prozaica nu se vad decat masuri interminabil si invariabil luate de statul roman impotriva romanilor. Daca exista totusi un "nucleu", atunci, dupa rezultatele invizibile deducem ca el nu functioneaza. Daca ar fi functionat am fi vazut multime de organizatii orientate pe interesele de grup ale romanilor (caci asocierea e legala, banala si una din libertatile de baza ale capitalismului). Ori asa ceva nu se vede p-acilea.
Cand te afli la frontierele cunoasterii trebuie sa privesti dincolo de gard.

the shadow

Cred ca ar trebui sa revenim la subiectul topicului. Acesta se referea la posibilitatea existentei unui nucleu nationalist in randul serviciilor secrete romanesti. Nu am calitatea de moderator, dar observ ca postarile care au urmat, au extins intrebarea asupra inregii societati romanesti.
Privind din acest punct de vedere, fara indoiala ca acest nucleu exista. Veti ramane surprinsi afland ca mare parte din acest nucleu face (sau a facut) parte si din masoneria regulara de rit scotian din Romania. Nume de mari patrioti romani, avand in acelasi timp si demnitati importante in ritul scotian antic si acceptat (masoneria regulara):
VASILE ALECSANDRI
NICOLAE BALCESCU
SEVER FRENTIU
BOGDAN-PETRICEICU HASDEU
HORIA HULUBEI
TITU MAIORESCU
MIHAIL SADOVEANU (a si fost, timp de sase luni, mare maestru al Marii Loji Nationale a Romaniei, grad 33)
NICOLAE TITULESCU
ALEXANDRU VAIDA VOEVOD

Va recomand sa mergeti direct la sursa: http://mlnr.ro/frameSetRo.php

In loc de incheiere: si Al. I. Cuza a fost mason. Este celebra pictura lui Carol Popp de Szathmary, care il infatiseaza pe Cuza in uniforma militara, purtand decoratii masonice. Asa ca teoria conspiratiei conform careia Cuza a fost ucis de masoni, cade. Capii bisericii de la acea vreme (sa ne amintim: Cuza a secularizat averile bisericilor!) nu sunt deloc straini de subiect. Am zis.

Ronin

#28
Daca am inteles bine, vorbesti de un nucleu de profesionisti (militari sau nu) dar care era prezent si in masonerie...
Cu alte cuvinte, nu masoneria se infiltrase in nucleul ci invers, nucleul se infiltrase informativ (etc) in masonerie...

Asa cum am mai spus, imi aduc aminte de Cap. Radu Doinas, care fiind adanc infipt in aparatul nazist, era perceput ca fiind un hitlerist..., in realitate el fiind ofiter al Biroului 2 al MStM al Romaniei.

Acum revenind la nucleu-ul nostru, ar putea exista si posibilitatea ca acest nucleu sa fi fost el cel infiltrat si nu invers.
Adica imaginati-va ca acest nucleu ar fi avut in randurile sale profesionisti dar cu loialitate dubla, cum ar fi cazul "Cavalerilor de Malta".
Cavalerii de Malta, prin raportul dat superiorilor lor maltezi si functiilor ocupate in cadrul structurii respective, s-au putut folosi un timp de nucleu...

In acest sens, am atras atentia asupra faptului ca in cartea lui Frattini, 500 de ani de spionaj la Vatican, se vorbeste de o "societate secreta" numita OCTOGONUS si care era subordonata spionajului iezuit.

Am putea vorbi de un nucleu pur romanesc dar care, intr-o anumita perioada, fara sa realizeze, a lucrat pentru INAMIC...???!!!

Felul cum este structurat un serviciu de spionaj, face aproape imposibil de descoperit catre cine se duc si cum sunt folosite informatiile colectate...

Eu cred ca exista un nucleu, poate chiar mai multe...insa acea persoana prinsa in acest "joc" al inteligentelor trebuie sa fie mai mult decat este...
Este adevarat ca asa cum un soldat profesionist isi indeplineste misiunea, tot la fel si un "colector" de informatii (si chiar analist) isi poate indeplinii misiunea nestiind pe mana cui au incaput (au ajuns) informatiile adunate...

Nu vreau sa confuzez pe nimeni, insa compartimentarea munci poate avea si "brese"...
Filmul "Alias" este sugestiv..., deasemenea recomand "Glontul de Zahar" de Haralamb Zinca unde puteti descoperii cat de usor poti lucra sub "drapel fals"...



http://ordinulnegru.blogspot.com/
În timp ce toti oamenii accepta realitatea obiectelor, care sunt perceptibile simturilor lor, Socrate are o atitudine dispretuitoare fata de oamenii, care cred ca pentru a deveni reale lucrurile trebuie sa fie palpabile.

mm

CitatNume de mari patrioti romani, avand in acelasi timp si demnitati importante in ritul scotian antic si acceptat (masoneria regulara):
Patriotismul/nationalismul si masoneria sunt doua entitati perfect opuse, precum focul si apa. Prin urmare patriotii (romani) nu pot fi masoni si invers, masonii nu sunt nationalisti romani. Decat, poate dintr-o confuzie regretabila.
Cand te afli la frontierele cunoasterii trebuie sa privesti dincolo de gard.