Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Copiii indigo,Copiii de cristal, Copiii nostri, cine ii indruma

Creat de Shanti Nilaya, 14 Februarie 2009, 14:10:33

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Shanti Nilaya

"Copilul Indigo este o fata sau un baiat care prezinta un set de atribute psihologice noi si neobisnuite, relevand un model de comportament ce nu a mai fost studiat pana acum.Acesta contine factori unici, care impun  parintilor si profesorilor sa-si schimbe strategia educationala fata de acesti copii..."?
Multi din copiii din ziua de azi sunt acei copii veniti sa schimbe ceva in mentalitatea noastra...Ei vin "la sacrificiu", si ce-i mai grav ca noi, parintii lor, cu foarte multa iubire, luptam sa-i bagam in vechile sabloane existentiale in loc sa-i ajutamm sa implineasca menirea lor in evolutie...Doresc sa cer sfatul in privinta propriului meu copil..Ajutorul...

Serban M

Citat din: Shanti Nilaya din  14 Februarie 2009, 14:10:33
"Copilul Indigo este o fata sau un baiat care prezinta un set de atribute psihologice noi si neobisnuite, relevand un model de comportament ce nu a mai fost studiat pana acum.Acesta contine factori unici, care impun  parintilor si profesorilor sa-si schimbe strategia educationala fata de acesti copii..."?
Multi din copiii din ziua de azi sunt acei copii veniti sa schimbe ceva in mentalitatea noastra...Ei vin "la sacrificiu", si ce-i mai grav ca noi, parintii lor, cu foarte multa iubire, luptam sa-i bagam in vechile sabloane existentiale in loc sa-i ajutamm sa implineasca menirea lor in evolutie...Doresc sa cer sfatul in privinta propriului meu copil..Ajutorul...

nu cred ca ti`ai facut contul cu ochii pe ceas de aceea te cred despre propiul tau copil,ajutorul trebuie sa vina de la el si de la tine intelegerea ,multe lucruri se schimba cu rabdare,evolutia se face prin iubire,

nu uita insa ca e misiunea lui si singur se va descoperi,chiar daca este una grea.

arata-i tot ce simti si mai ales spune-i ce crezi despre el,cum reactioneaza?

Serban M

incearca sa te implici in viata lui gentil incercand sa-l deconectezi catusi de putin de la principiile iluzorii propagate de ''societatea moderna''; massmedia ; depinde insa in ce stadiu se afla,incearca prin diferite metode sa-i deschizi o noua poarta,spiritualitatea ;lasa-l pe el sa o descopere atunci cand devine constient de aceasta noua cale spre cunoastere

Shanti Nilaya

Sfatul pe care il caut este in privinta orientarii lui , sa zcem, profesionale.Am nevoie de o consiliere serioasa, pentru ca imi cere uneori ajutorul si drept sa spun inca nu am trecut de frica de a nu gresi...Este in clasa a8-a,an cu admitere, e la un colegiu national cotat ff.bun, si nu stie daca sa ramine aici, sa caute mai departe, indiferenta si indolenta cadrelor didactice e atat de mare incat uneori se deprima...De ex, anul trecut a dorit la un moment dat sa mearga si la olimpiada de biologie(anatomie), dar pt. ca nu si-a permis sa lipseasca de la scoala pt. a invata ca alti colegi, el a invatat in rastimpuri, prof. l-a amenintat ca il retrage de le olimpiada...L-a necajit, tracasat, pt. ca in final, cand sotul meu a mers cu copilul la scoala care organiza
olimpiada sa constate ca nu era inscris...Unde mai pui ca el a anuntat-o pe profa ca s-a pregatit serios si isi doreste sa mearga...Oricum, dupa ce l-au purtat in vreo 5 clase, in care nu a avut loc, cuiva i s-a facut mila de el ca se albise bietul la fata si l-a oprit in sala cu copii din alta localitate...Timpul de examinare se scurgea deja...A luat locul1 pe judet, iar pe profa au admonestat-o colegii care au asistat la toate descurajarile ei la adresa copilului... ("uita-ti-va la el, invata cu mama...")Multe as mai avea despus dar ma tem ca n-o sa le puteti duce...

Serban M

Citat din: Shanti Nilaya din  14 Februarie 2009, 15:45:23
Sfatul pe care il caut este in privinta orientarii lui , sa zcem, profesionale.Am nevoie de o consiliere serioasa, pentru ca imi cere uneori ajutorul si drept sa spun inca nu am trecut de frica de a nu gresi...Este in clasa a8-a,an cu admitere, e la un colegiu national cotat ff.bun, si nu stie daca sa ramine aici, sa caute mai departe, indiferenta si indolenta cadrelor didactice e atat de mare incat uneori se deprima...De ex, anul trecut a dorit la un moment dat sa mearga si la olimpiada de biologie(anatomie), dar pt. ca nu si-a permis sa lipseasca de la scoala pt. a invata ca alti colegi, el a invatat in rastimpuri, prof. l-a amenintat ca il retrage de le olimpiada...L-a necajit, tracasat, pt. ca in final, cand sotul meu a mers cu copilul la scoala care organiza
olimpiada sa constate ca nu era inscris...Unde mai pui ca el a anuntat-o pe profa ca s-a pregatit serios si isi doreste sa mearga...Oricum, dupa ce l-au purtat in vreo 5 clase, in care nu a avut loc, cuiva i s-a facut mila de el ca se albise bietul la fata si l-a oprit in sala cu copii din alta localitate...Timpul de examinare se scurgea deja...A luat locul1 pe judet, iar pe profa au admonestat-o colegii care au asistat la toate descurajarile ei la adresa copilului... ("uita-ti-va la el, invata cu mama...")Multe as mai avea despus dar ma tem ca n-o sa le puteti duce...

astea sunt probleme trecatoare,misiunea unui copil indigo e mult mai serioasa.

nu cred ca este potrivit subiectul pentru orientarea lui profesionala,un indigo/cristal deobicei va fi atras mai mult de partea mai putin materiala a lumii,deci nu trebuie sa fie o problema.

dupa cum am spus,incearca sa-i trezesti latura spirituala


Shanti Nilaya

Este pasionat de fizica,  fizica subatomica, fractali,etc, chestii mai putin materiale sa zicem,nu le enumar pe toate ca te plicti, canta la chitara, orga,premii mari la stiine(fizica, mate, biologie, romana),practica sorturi(arte martiale, inot, baschet, parcour),citeste...cauta...deci mai nimic din ceea ce ar parea mercantil, dar totusi,inca suntem in corpul fizic, in dimensiunea a treia...Stiti cum e ani de zile sa-i explici copilului de ca tre sa mancam?El sustinea ca se satura cu aer...si asta cand abia vorbeste...ce a-ti face?La mine nimic nu a mers de la sine ..Se trezea dimineata pe la 6, cu creionul si foaia si tragea de mine...mami,hai sa facem...vedea lucruri pe care le discutam indelung pt.ca el trebiua sa-mi explice mie, eu nu le vedeam... Stiu ca tre sa ma autodepasesc, sa pot sa-i fiu alaturi, am studiat medicina alternativa sa-l pot trata, am luat lectii de lb. japoneza cu el, am facut arte martiale...E cam singur si de aceea a trebuit sa-i stau pe aproape.Consider ca toate se fac cu oameni , ca de aceea ne-o fi pus D-zeu la un loc...sa ne cizelam impreuna...In ideea asta am si apelat la voi, sunteti mai detasati de problema si puteti sa ma sfatuiti...mc

Shanti Nilaya

Cristalii si noua energie

Toti copiii de Cristal sunt parte din noua realitate, din noua paradigma a
Pamantului si pastreaza aceasta energie asteptandu-ne sa-i prindem din urma.
Este nevoie sa ne schimbam ideile despre copiii nostri, despre familie si
despre a fi parinte pentru a putea face asta. Copiii de Cristal au o energie
minunata, care poate fi dulce, atenta, blanda si generoasa. Dar, asemenea
celor Indigo, mai au si un alt aspect al energiei lor, care poate fi dificil
de gestionat in contextul conceptiilor traditionale despre copii si parinti
Multi Cristali sunt atat de conectati la lumea spiritelor, incat au
probleme cu relationarea cu aceasta lume si cu multi dintre oameni. Unii
exprima acest lucru sub forma de probleme emotionale, altii sub forma unor
simptome fizice, cum ar fi alergiile, care pot reprezenta o manifestare
fizica a unui dezechilibru energetic.

Noua energie pe care o poarta Cristalii poate fi atat de inalta, incat sa nu
le permita interactiunea comoda cu majoritatea oamenilor. Ca si copiii
Indigo, ei se simt nelalocul lor si diferiti. Decat sa ii forteze pe
ceilalti sa se schimbe, ei prefera sa se retraga in sine, simtindu-se acolo
mult mai confortabil. Sau, se ataseaza de anumiti oameni cu care se simt
bine, conectandu-se la cineva a carui energie este cea mai apropiata de a
lor, cum ar fi un bunic. Multi copii de Cristal sunt crescuti de bunici ai
caror energii sunt mai apropiate de ale lor, decat ale parintilor.


Ceea ce avem de facut este sa le punem la dispozitie un spatiu sigur din
punct de vedere energetic, care poate fi mediul lor de acasa, sau cel
definit de conexiunile pe care le fac. Putem face acest lucru respectand
conexiunile pe care le fac si permitand acelor oameni sa faca parte din
viata lor. Aud de la multi bunici necajiti ca au fost separati de nepoti, de
catre parinti care nu inteleg importanta acestor conexiuni. Copiii de
Cristal vor avea cel putin o persoana cu care sa se simta conectati si aceea
poate nu este intotdeauna un parinte. Aceste conexiuni sunt foarte
importante si ei au nevoie de ele, pentru a-si echilibra energiile.

Copiii de Cristal ne invata despre noua realitate si despre cum sa ne
adaptam la ea, ceea ce include si a intelege mai multe despre cine poate
constitui sursa de acoperire a nevoilor lor emotionale si fizice. Putem
incerca sa pastram vechea paradigma a familiei intacta, dar, facand asta,
mergem impotriva curentului. Fiecare generatie va aduce o noua energie, care
poate sa ne puna la incercare credintele despre cum ,,ar trebui" sa stea
lucrurile. Copiii nostri ne vor aduce la cunostinta ce au nevoie si le putem
fi de folos, ascultandu-i, intelegand si aducandu-ne aminte ca toate
generatiile introduc noi energii, ce vor pune la incercare status quo-ul, si
ca putem mentine fluxul, vazand dincolo de ceea ce credem ca se intampla si
imbratisand schimbarea ce va sa vina.