Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

DACIA-TRACIA si 666-VIATA

Creat de Zammolxe, 12 Februarie 2009, 11:20:58

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Zammolxe

Citat din: Kymosabe din  26 Februarie 2009, 15:53:52
Iatã ce simboliza numãrul 666 la daci, potrivit unui articol din numãrul 4/2003 al revistei Dacia Magazin.

,,Sfãtuitorul lui Burebista, Marele Preot Deceneu, i-a instruit pe traci sã trãiascã în conformitate cu
legile naturii cunoscute ca ,,Legile Belagine". Se pare cã în timpul lui Burebista s-a decis ca anul I sã fie anul când s-au nãscut cei doi Zamolxis, 713 î.d. Hr..
Trebuie notat cã anul reformelor politico-religioase 666 apare pe tot felul de inscripþii de pe tot teritoriul pelasgic, ca SSS (6,6,6) sau CCC (C-grecesc) ori VIVIVI (6-latin).
Este interesant de observat cum aceastã cifrã apare în rugãciunea unei femei gete, Zamolxiene, gãsitã pe o placã de marmorã la Tomis, conþinând ºi un acrostih dovedind încã o datã marele rafinament atins de geto-daci.

AYRELIA BENERIA SYM FORO SYN DIO SYN ZE SASE TRI KAI TETHI GATRI AYRIS NONAM NIASCHARIAN

STRÃLUCITOARE CURATÃ MÃREAÞA DOAMNÃ SUNT CREDINCIOASÃ SUNT CU TREI DE ªASE DAR ATÂT TE ROG CÂNDVA SÃ MÃ AJUÞI SÃ RENASC

Citind doar primele litere în acrostih avem formaþia ABT SSS KAN: ,,Cu 666, de ani" acesta fiind semnul la care se închinau cei întorºi la adevãrata religie, semn ce se purta pe mâna dreaptã sau pe frunte.''

Da intradevar , asta e una din rugaciunile femeii dace.
Orcum chiar si asa , asta nu explica de unde stiau dacii ca 666 reprezinta viata/carbonul, la vremea respectiva nimeni nu stia de carbon si din ce e compus el(asta facand referire la 6 protoni, 6 neutroni si 6 electroni)

Nox

Osho, esti un/o adevarat(a) spammer. Ma intreb oare, daca tu si ceilalti, care postati (copy-paste) mesaje kilometrice, intelegeti ce este un forum, si mai ales ACEST FORUM, prin natura si destinatia acestuia.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Osho

Citat din: Nox din  12 Martie 2009, 01:06:26
Osho, esti un/o adevarat(a) spammer. Ma intreb oare, daca tu si ceilalti, care postati (copy-paste) mesaje kilometrice, intelegeti ce este un forum, si mai ales ACEST FORUM, prin natura si destinatia acestuia.

Aveti  perfecta dreptate, am fost off-topic cand am raspuns la intrebarea cuiva-apa sau carbuni-, referindu-se, desigur la legaturile C-C din mediul si alcatuirea noastra;am considerat ca e mai corect ca raspunsul sa fie dintr-o sursa stiintifica, corecta si avizata,daca omul a intrebat stiu ca are dreptul la un raspuns...
Acum vreau si eu sa va adresez o intrebare care are evident o legatura cu subiectul, legatura ce va rezulta din raspunsul dvs.(raspuns pe care stramosii il stiau, si ni l-au transmis si noua...Cind Schliemann, sapind in ruinile vechii troia, a scos la lumina obiecte cu ornamente ciudate si "fara sens", el de fapt scotea la lumina, reinviind traditia pelasgica carpato-dunareana  a celor mai vechi arieni, simboluri vechi de peste 50 de secole, despre care si N. Densusianu aminteste in 1884 in a sa "Dacia Preistorica"...)
Asadar intrebarea:Ce se intampla cu aceste legaturi C-C in interiorul omului (care sunt circumstantele ? )  si prin care  simboluri ne-au fost transmise aceste informatii? Cine a interpretat simbolul respectiv ca ilustrand evolutia in acest mod?
Chiar daca dati copy-paste, raspunsul merita !!

Zammolxe

Citat din: Osho din  12 Martie 2009, 12:12:24
Aveti  perfecta dreptate, am fost off-topic cand am raspuns la intrebarea cuiva-apa sau carbuni-, referindu-se, desigur la legaturile C-C din mediul si alcatuirea noastra;am considerat ca e mai corect ca raspunsul sa fie dintr-o sursa stiintifica, corecta si avizata,daca omul a intrebat stiu ca are dreptul la un raspuns...
Acum vreau si eu sa va adresez o intrebare care are evident o legatura cu subiectul, legatura ce va rezulta din raspunsul dvs.(raspuns pe care stramosii il stiau, si ni l-au transmis si noua...Cind Schliemann, sapind in ruinile vechii troia, a scos la lumina obiecte cu ornamente ciudate si "fara sens", el de fapt scotea la lumina, reinviind traditia pelasgica carpato-dunareana  a celor mai vechi arieni, simboluri vechi de peste 50 de secole, despre care si N. Densusianu aminteste in 1884 in a sa "Dacia Preistorica"...)
Asadar intrebarea:Ce se intampla cu aceste legaturi C-C in interiorul omului (care sunt circumstantele ? )  si prin care  simboluri ne-au fost transmise aceste informatii? Cine a interpretat simbolul respectiv ca ilustrand evolutia in acest mod?
Chiar daca dati copy-paste, raspunsul merita !!

Ai din intamplare un link cu imagini de la acele sapaturi arheologice?

9abriel

inseamna ca Piturca (fostul antrenor al nationalei de fotbal care are numarul 666 la masina) este un sfant.

Quicksilver

Citat din: Fr0styan din  13 Februarie 2009, 08:45:46
de ce oare s-a atribuit numarul 666 bestiei?

Din acelasi motiv pentru care s-au ars pe rug oamenii de stiinta din evul mediu ... Cica ii aruncau in lac cu un bolovan de gat; daca erau vrajitori sau demoni, pluteau. Daca erau curati se duceau la fund .... Morala? You decide ... Dar cred ca stiati deja povestea ... 
You are here on Earth at this time because you chose to be ... So stop whining about it!

Cautatorul

#21
Citat din: Quicksilver din  07 Februarie 2010, 17:09:40
Cica ii aruncau in lac cu un bolovan de gat; daca erau vrajitori sau demoni, pluteau. Daca erau curati se duceau la fund ....

Pe principiul reclamei cu "Batman-Batman":

http://www.youtube.com/v/hYpK8y0l1ho

:-D

Florin Croitoru

Adelin, crucea este un simbol creºtin dupã cîte ºtiu eu. Cruci au fost ºi înainte de creºtinism, dar nu ca simbol. Dacã e fãcutã o cruce undeva ca însemn nu înseamnã cã e simbol. Crucea frîntã, svastica, poate sã fi fost ºi simbol cu mult înainte de creºtinism.
Eu nu ºtiu unde se vede cã a fost crucea simbol la daci înainte de creºtinism.Pietre de mormînt cu cruci s-au gãsit în Dobrogea, datate  sec 3, sec 4, ºi un inel(vezi poza) cu cruce ºi text scurt la Apahida lîngã Cluj. E datat sec 4 e n.
D-le Zammolxe, mi se pare caraghios sã afirme cineva cã 666 la daci era în legãturã cu protonii ºi neutronii carbonului. În primul rînd nu puteþi dovedi cã dacii aveau numãrul 666 ca pe ceva sfînt, special. Cã aveau ceva cu 6 pot dovedi eu. Cred cã nu aveau sãptãmînã ci ºesãmînã, adicã un ciclu de 6 zile.Un ciclu mai mare era de 36 de zile iar unul ºi mai mare de 360 de zile, exact cît avea ºi anul din Orient ; 360 plus 5. De aceea cercul are ºi acum 360 de grade. Mi-am dat seama de asta dintr-o placã de plumb dacicã, al cãrui text nu îl pricep , dar placa are pe margine 36 de buline.Plãcile erau date cu car.Cînd se dã cu o cîrpã pe deasupra varul se ia de pe litere ºi acestea se vãd foarte bine pe fond alb. În fiecare zi se înnegrea cîte o bulinã cu funingine de pe ceaun sau de pe pirostrie. Dupã 36 de zile fie se spãla placa fie bulinele erau albite, cîte una pe zi,  cu var.
Aurelia Beneria etc.(textul de la Tomis) nu ºtim ce este. Textul despãrþit aºa nu este în vreo limbã, aºa cã nu se poate afirma cã este o rugãciune.
Nu rãspund celor care la acest subiect bat cîmpii despre carbon, protoni, omuleþi pe bazã de silicu.

padme

#23
Citat din: Florin Croitoru din  08 Februarie 2010, 11:08:02
Aurelia Beneria etc.(textul de la Tomis) nu ºtim ce este. Textul despãrþit aºa nu este în vreo limbã, aºa cã nu se poate afirma cã este o rugãciune.

Care text? Cel denumit "rugaciunea femeii dace" cumva? Pt ca eu l-am gasit pe un site de dacologie?!
Si am gasit un articol despre lucrarea lui Densusianu referitor la simbolistica pelsagilor unde apar toate simbolurile, crucea, tau, spirala, svastica, etc. cu explicatiile aferente, din pacate nu-l pot posta pt ca nu-mi copiaza si imaginile. Deci, exista sau nu simbolistica daca? pt ca nu mai inteleg nimic!

     






Nox

#24
Ankh-ul (egipt) precede crucea creștinã (unii zic cã simbolul creștinismului sunt cei doi pești și nu crucea) și în funcție de surse se crede cã simboliza reproducerea sau viața veșnicã fiind cunoscut ca și cheia vieții. Simbolul a fost adoptat de creștinism și este cunoscut ca crux ansata (crucea cu mâner).

Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Florin Croitoru

Vãd cã bateþi cîmpii eficient.Osho, tu mai ºtii care e subiectul?
Moderatori nu sînt pe aici sã ºteargã tot ce este pe lîngã subiect?
Subiectul este simbolul 666.
Afirm cã asta este o prostie ºi cã poate simboliza orice îþi trece prin cap. Nu e nici o dovadã cã a existat aºa ceva la daci. De unde scoateþi asemenea gãrgãuni? Placa de marmurã de la Tomis aceea cu text nu spune nimic în acest sens. A fost ºi asta transcrisã aiurea de Adrian Bucurescu ºi cohorte de zãbãugi ca ºi el îl citeazã fãrã sã fi vãzut acea placã.

Unde o fi vãzut Bucurescu AURELIA BENERIA.....etc?

Florin Croitoru

aºa este,Nox.Cruci au fost ºi înainte de creºtinism, nu peste tot, e adevãrat, dar au fost.
Am pus poza plãcii de marmurã de la Tomis despre care mulþi scriu pe net fãrã sã o fi vãzut. Eu am privit-o aproape o jumãtate de ceas dar nu am vãzut nici AURELIA BENERIA  etc ºi nici 666.
Dacã cineva vede aºa ceva pe placã rog sã mã corecteze.

calator astral

acum descopar acest topic, cunosc bine subiectul.
Îmi permit deci sa va raspund si sa aveti un raspuns la aceste întrebari justificate.
Este vorba de celebrul ACROSTIH 666, un vechi text grec care atribuie Dacilor paternitatea Rugaciunii 666, o descriu ca fiind Baza sistemului de ascensiune Spirituala a Initierii dacilor, textul respectiv dovedeste inca o data marele rafinament spiritual si ezoteric atins de geto-daci. Se pare ca "formula magica " era un mesaj direct adresat Creatorului.
Putem deslusi caracterele urmatoare (aveti semnificatia ezoterica) :
A*YRELIA- STRALUCITOARE
B*ENERIA -CURATA
S*YM FORO -MAREATA DOAMNA
S*YN DIO -SUNT CREDINCIOASA
S*YN ZE SASE- TRI SUNT CU TREI DE SASE
K*AI TETHI GATRI -DAR ATAT TE ROG
A*YRIS NONAM -CANDVA SA MA AJUTI
N*IASCHARIAN -SA RENASC


Dar citind pe vertical, primele litere apare ,,AB SSS K-AN" : ,,Cu 666, de ani" aceste fiind semnul la care se inchinau "cei intorsi la adevarata religie", semn ce se purta pe mana dreapta sau pe frunte.
Uitati o explicatie data de Mitologia Dacilor:Numarul - 666- pe pamant este inversul (in oglinda) al numarului -999- in Cer, (al 9-lea Cer) , un simbol al LUMINII. Numarul 9 este simbolul (Tatalui din Cer), iar 6, al Fiului (de pe Pamant)!sau al sufletului care prin iluminare se releaga de Tatal Ceresc!(SPIRITUL CREATOR INFINIT IN MANIFESTARE)
Adevarul e ca 666 e considerat un Numar Magic In Antichitate.
In ezoterism, numerele ce simbolizeaza "LUMINI CE ARD CONTINUU" sunt 6, 9, 6, 3, 6. Aceste numere reprezinta INCEPUTUL, SFARSITUL si ESENTA TIMPULUI.

In Astrologia Esoterica, numarul 6, este simbolul spatiului.
*6 -este numarul FORMEI si MANIFESTARII.
-este numarul celei de-a 6-a RAZE, reprezentand DEVOTAMENTUL, IDEALISMUL, CULOAREA INDIGO, ARHANGHELUL URIEL.

666- mai reprezinta si PROVOCAREA SCHIMBARII/REVOLUTIA SPIRITUALA

*69 reprezinta ECHILIBRUL SPIRIT -9-, MATERIE -6-
*9 este numarul simbolic al INITIERII.
666- <este fara indoiala un NUMAR MAGIC IN ANTICHITATE:
PENTRU DECODAREA SEMNIFICATIEI NUMARULUI 666 SUNT NECESARE CUNOSTIINTE VASTE.
Mai adaug unele informatii pentru celor ce le plac matematicile :
numar baza 10 : 666
baza 2 : 1010011010
baza 3 : 220200
baza 4 : 22122
baza 6 : 3030
baza 13 : 3c3

3 cifre, 12 divizori
1 2 3 6 9 18
333 222 111 74 37
666

De aici se poate observa simetria conica din punctul extingibil al asezarii numerelor pe spirala diandra.
Se poate presupune ca numarul 666 verifica ecuatiile Onicescu, astfel ca poate fi definit la punct de sprijin pentru vectorii spatiului tridimensional si punct de intoarcere pentru cel in 4 dimensiuni.
Sau, altfel spus, acest numar are legatura directa cu spatiul-timp-energie-om si Creatie!

(rezumat din lucrarea de doctorat a matematicianului Octav Onicescu, sustinuta in Italia, privind geometria diferentiala legata de teoria relativitatii)

ReBorn

informatii despre legatura dintre carbon si 666 gasiti si aici:
http://carbon666.com/
Romania e cel mai frumos lucru care li s-a putut intampla romanilor !
Man should be wath he was born to be .. free and independent ! - Jhon Fritzgerald Kennedy

Florin Croitoru

Citat din: calator astral din  29 Aprilie 2010, 22:04:09
acum descopar acest topic, cunosc bine subiectul.
Îmi permit deci sa va raspund si sa aveti un raspuns la aceste întrebari justificate.
Este vorba de celebrul ACROSTIH 666, un vechi text grec care atribuie Dacilor paternitatea Rugaciunii 666, o descriu ca fiind Baza sistemului de ascensiune Spirituala a Initierii dacilor, textul respectiv dovedeste inca o data marele rafinament spiritual si ezoteric atins de geto-daci. Se pare ca "formula magica " era un mesaj direct adresat Creatorului.
Putem deslusi caracterele urmatoare (aveti semnificatia ezoterica) :
A*YRELIA- STRALUCITOARE
B*ENERIA -CURATA
S*YM FORO -MAREATA DOAMNA
S*YN DIO -SUNT CREDINCIOASA
S*YN ZE SASE- TRI SUNT CU TREI DE SASE
K*AI TETHI GATRI -DAR ATAT TE ROG
A*YRIS NONAM -CANDVA SA MA AJUTI
N*IASCHARIAN -SA RENASC


Dar citind pe vertical, primele litere apare ,,AB SSS K-AN" : ,,Cu 666, de ani" aceste fiind semnul la care se inchinau "cei intorsi la adevarata religie", semn ce se purta pe mana dreapta sau pe frunte.
Uitati o explicatie data de Mitologia Dacilor:Numarul - 666- pe pamant este inversul (in oglinda) al numarului -999- in Cer, (al 9-lea Cer) , un simbol al LUMINII. Numarul 9 este simbolul (Tatalui din Cer), iar 6, al Fiului (de pe Pamant)!sau al sufletului care prin iluminare se releaga de Tatal Ceresc!(SPIRITUL CREATOR INFINIT IN MANIFESTARE)
Adevarul e ca 666 e considerat un Numar Magic In Antichitate.
In ezoterism, numerele ce simbolizeaza "LUMINI CE ARD CONTINUU" sunt 6, 9, 6, 3, 6. Aceste numere reprezinta INCEPUTUL, SFARSITUL si ESENTA TIMPULUI.

In Astrologia Esoterica, numarul 6, este simbolul spatiului.
*6 -este numarul FORMEI si MANIFESTARII.
-este numarul celei de-a 6-a RAZE, reprezentand DEVOTAMENTUL, IDEALISMUL, CULOAREA INDIGO, ARHANGHELUL URIEL.

666- mai reprezinta si PROVOCAREA SCHIMBARII/REVOLUTIA SPIRITUALA

*69 reprezinta ECHILIBRUL SPIRIT -9-, MATERIE -6-
*9 este numarul simbolic al INITIERII.
666- <este fara indoiala un NUMAR MAGIC IN ANTICHITATE:
PENTRU DECODAREA SEMNIFICATIEI NUMARULUI 666 SUNT NECESARE CUNOSTIINTE VASTE.
Mai adaug unele informatii pentru celor ce le plac matematicile :
numar baza 10 : 666
baza 2 : 1010011010
baza 3 : 220200
baza 4 : 22122
baza 6 : 3030
baza 13 : 3c3

3 cifre, 12 divizori
1 2 3 6 9 18
333 222 111 74 37
666

De aici se poate observa simetria conica din punctul extingibil al asezarii numerelor pe spirala diandra.
Se poate presupune ca numarul 666 verifica ecuatiile Onicescu, astfel ca poate fi definit la punct de sprijin pentru vectorii spatiului tridimensional si punct de intoarcere pentru cel in 4 dimensiuni.
Sau, altfel spus, acest numar are legatura directa cu spatiul-timp-energie-om si Creatie!

(rezumat din lucrarea de doctorat a matematicianului Octav Onicescu, sustinuta in Italia, privind geometria diferentiala legata de teoria relativitatii)
pe lucrarea aia puteau sã-l primeascã la un spital de boli mintale pt cã textul acela nu este descifrat.Ce scrie Bucurescu acolo e fantezie aºa cum tot fantezie este tot ce a tradus el în materie de texte dacice.
Tu nici nu ai vãzut textul originar deºi am pus poza pietrei aici ºi iei de bunã orice fantezie pt cã þi se pare interesantã.
De ce nu e arãtat textul cu literele originare, apoi despãrþit în cuvinte ºi apoi traducere? E arãtatã o traducere ºi gata.Asta e lucrare?
Care draci de 666 e pe acel text? Numãraþi literele în sus ºi în jos ºi faceþi "calcule"?
Eu nu ºtiu cum se întîmplã ºi ce fel de oameni sînt aceia care resping traducerea unui text arãtat de mine în original, text transcris cu litere originare, text depãrþit în cuvinte, tradus, ºi explicaþii de vocabular. Aici nu dã Bucurescu nimic! Doar o "traducere".ªi vãd cã unorsa care fac mai mare bramburealã li se dau ºi doctorate iar niºte naivi sînt impresianaþi de acest lucru.
De unde reiese cã ABSSSKAN înseamnã în limba dacilor  CU 666 DE ANI? ªi de unde S e 6?
Ce tot fantaseazã doftoru ãla nebun despre daci ºi numerele în baza 2, în baza 3....Dacii ãia ºtiau sã scrie numerele în baza2 sau 3?
Au dreptate latinomanii cîteodatã; e plin de nebuni care scriu despre daci.