Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Codex Alimentarius

Creat de Urban, 11 Februarie 2009, 21:02:09

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

uforever

Citat din: dacian din  23 Aprilie 2012, 13:21:18
@uforever, foarte bine punctat, aproape toti din ziua de azi nu mai vor sa munceasca (munca fizica, ca la munca "de birou" sunt primii) dar se plang ca "nu mai exista fraieri" "nu mai exista producatori" care sa le produca lor hrana sanatoasa. Problema grava va aparea doar cand nu va mai munci nimeni pamantul (slabe sanse la altii dar la noi in tara se apropie si aceasta "faza"), cand vei vrea sa cumperi un mar, un cartof, o ceapa dar nu vei avea de la cine (eventual de la supermarket, dar acolo cumperi chimicale nu mancare). Iar in acel moment atat plasma, aifonu cat si beemveul nu vor avea nici o valoare (cine le detine le va da "la troc" pentru ceva de mancare).
Oricum principalul vinovat este parazitul statul, care nu incurajeaza absolut nimic (nici agricultura, nici industrie, nici afaceri, nimic) ci doar inventeaza noi si noi taxe. Nu doar pentru cei de la oras ci si pentru cei de la tara.....
Dar si oamenii de la orase au partea lor de vina, decat sa mearga intr-un sat din apropiere sa cumpere de la tarani (care le ofera produse de 10 ori mai sanatoase decat echivalentul din magazine) mai bine merg ei la mall si la supermarket, ca deh, taranul nu are nici POS, nici aer conditionat si nici parcare sau drum asfaltat pana la el. Solutii exista dar degeaba, ca prea putini le aplica.
In concluzie: nu mi-e mila de cei ce se vaita (cum isi astern asa dorm) ca nu pot manca sanatos..... eu cred ca ei nu vor asta.

Ce m-as cara pe undeva-n paduri, ce-as mai creste 2 gaini si-o vaca, ce-as mai cultiva niste cartofi si-un patrunjel si ce-as mai iubi o ardeleanca frumoasa :-D, departe de generatia MC Donalds, departe de I-phoane si laptoape.Probleme?  :wink: doar cateva...n-am ce sa vand la oras si s-o "intind" de-aici, in rest toate bune 8-)  Sincer, nu m-as fii gandit vreodata ca oamenii vor  manca "silicon" de la Fast Food, ca apa va costa bani, iar medicamentele vor contine substante ce se anuleaza reciproc.Nu ma credeti? Am facut un an de zile tratament cu Seroxat, antidepresiv ce trebuia cumva sa ma scoata din "ghiarele anxietatii si depresiei". Acest Seroxat ar fii trebuit sa contina substante ce echilibreaza serotonina(substanta fericirii) in corp.Dupa un an de zile de tratament, in prima zi fara medicamente, aveam aceleasi simptome ca la inceput, aceleasi atacuri de panica, aceasi depresie.Undeva prin presa de la vremea respectiva, am gasit un articol interesant despre Seroxat , spunea ca acest medicament contine substante ce se anuleaza reciproc.Cica ar fii fost un experiment pe pacientii depresivi, avand ca rezultat efectul Placebo.Mai sa fie m-am gandit eu, la mine nu a functionat, au voie sa faca asemenea experimente? Pai sa le faca, dar nu pe banii mei, ci in cadrul unui program care, cumva te pune in tema, bai "ratatule", vezi ca ne jucam si noi nitel cu ficatul tau si poate si cu capsoru' tau.Sunt sigur ca astfel de mizerii se intampla, eu n-as avea curaj de exemplu, sa-mi vaccinez copilul(daca as avea) impotriva cancerului de col uterin sa zicem.In general bolile apar in urma unei alimentatii proaste si a stresului, depinde si cat de dotat esti d.p.d.v. genetic, taica-meu nu a luat o pastila in viata lui.Cunosc o femeie care la 90 ani are absolut toti dintii in gura, traieste la tara, nu are stres, mananca ce cultiva si munceste pamantul de zici ca-i tractor.Nu vreau  sa generalizez, dar cred ca traind mai aproape de natura, sansele de a fii mai sanatos si mai fericit cresc.Eu personal m-am saturat sa traiesc in postura de "Fiu al Betonului".

dacian

Citat din: uforever din  23 Aprilie 2012, 17:23:10
Ce m-as cara pe undeva-n paduri, ce-as mai creste 2 gaini si-o vaca, ce-as mai cultiva niste cartofi si-un patrunjel si ce-as mai iubi o ardeleanca frumoasa :-D, departe de generatia MC Donalds, departe de I-phoane si laptoape.....
E foarte greu de facut acest pas. Pentru ca trebuie sa ai la tara cel putin o locuinta si o bucata de pamant.
Daca nu ai nu e "un capat de lume",  cunosc cazuri de oameni care au lasat "chiriasi" locuinta lor de la tara cu singura pretentie de a avea grija (mai bati un cui, mai dai cu matura etc) si de a plati curentul (consumat tot de ei) - sau gasesti o "ardeleanca frumoasa" (ca sa te citez) care detine asa ceva  :wink:. Iar daca nu ai teren (pamant) pentru a-l lucra se poate rezolva si asta (mai ales ca acum, din ce in ce mai putina lume mai lucra pamanturile).

Dar de aici urmeaza partea grea:
Ca sa cultivi un cartof, un porumb, o ceapa etc trebuie sa muncesti pamantul, mecanizat uneori. Si te costa cam asa: aratul, grapatul, semanatul, eventual semintele, ingrasamant. Cultura respectiva trebuie intretinuta (mai dai cu sapa, mai stropesti cartofii, ceapa, varza etc). Spre toamna te poti trezi ca vin "indienii" si impart cu tine recolta (in sensul ca tu iei partea putina si procajita si ei iau grosul), nu peste tot e asa, depinde de zona.

Daca vrei sa cresti si o vaca trebuie sa-i asiguri si mancarea de peste iarna (fanul). Care trebuie cosit, adunat si adus acasa.
Daca nu vrei sa faci astea manual va trebui sa platesti (sa le faca cineva mecanizat).
Daca nu ai si o alta sursa de venituri si vrei sa supravietuiesti numai din agricultura trebuie sa investesti atat in utilaje (pentru a-ti face singur lucrarile) cat si in teren (ca daca iei pamant in arenda platesti pentru el). Si suma e destul de mare....
Plus ca nu am "atins" toate neajunsurile care pot aparea "la tara"....

Oricum, nu vreau sa descurajez pe nimeni. Dar asta e realitatea si din cauza ei toti oamenii fug "la oras", "la munca de birou"....

padme

#62
Citat din: uforever din  23 Aprilie 2012, 17:23:10
Dupa un an de zile de tratament, in prima zi fara medicamente, aveam aceleasi simptome ca la inceput, aceleasi atacuri de panica, aceasi depresie.

In termeni medicali se numeste "recadere". Aceste antidepresive de ultima generatie cica n-ar trebui sa dea dependenta, dar daca "recazi" tre' s-o iei de la capat. Sper ca esti bine!


angellla29

Lasati ca vin strainii si ne cumpara pamantul, bucatica cu bucatica, pentru ca romanii nu au nevoie de el. Isi fac baietii ferme, agricultura bio iar romanasii manca plastic si otravuuri de la Hipermarket...Pentru ca Romania este o tara de cumparatori in  hipermarketuri  nu de agricultori, muncitori si intelectuali asa cum ar fi normal...Noi decat  cumparam ca nebunii "plasticele" Occidentului si Chinei si altor tari....Dar Romania nu produce nici macar 5% din ce cumparam de la grozavele hipermarkets! MArile si capitalistele Hipermaketuri....visul nostru dintodeauna :evil:

dacian

Citat din: angellla29 din  23 Aprilie 2012, 20:17:23
Dar Romania nu produce nici macar 5% din ce cumparam de la grozavele hipermarkets! MArile si capitalistele Hipermaketuri....visul nostru dintodeauna :evil:
Produce mai mult de 5%, vina e a hypermarketurilor care NU CUMPARA de la furnizorul roman ci doar de LA INTERMEDIARI (asta atunci cand chiar cumpara din productia din romania) si a cumparatorilor ca nu "amendeaza" aceasta tactica a lor prin renuntarea la cumparaturile facute la ei!
Dar nu vom vedea noi asa ceva in rromania.....romanii (marea majoritate) sunt prea orgoliosi pentru a renunta la mall si hypermarket.....

elena78

#65
eu  ma duc la tara si imi cumpar alimente naturale ,foarte rar  ma mai duc si la marketuri, majoritatea  alimentelor  mi le cumpar de la agricultori ,stiti dumneavoastra Romania are un pamant foarte bogat,fertil  dar nu stim sa-l pretuim cateodata ma gandesc si eu ca tot omul  ca eu personal chiar imi doresc o  catastrofa globala ,sa nu mai existe nimic  ,sa nu mai functioneze nimic ,netul ,electricitate ,etc ,,in acest mod fara electricitate si fara marketuri  :lol:poate  ne vom intoarce  la origini  si vom respecta pamantul cum era odata il vom cultiva   si  pretui in acelasi timp .....

Ganditorul

#66
elena 78 :
Citatca eu personal chiar imi doresc o  catastrofa globala ,sa nu mai existe nimic...
N-ar fi mai bine sa dai exemplul personal in aceasta "dorinta" si sa incepi "catastrofa" cu tine ? Un mic sepuku in fata oglinzii ( ca sa savurezi momentul "catastrofei" ) si daca ai noroc te reincarnezi intr-o bastinasa frumusica, pe o insula uitata in Pacific - mergi desculta prin jungla, cultivi pamantul cu plugul pe care-l tragi personal, aprinzi focul frecand 2 bete, fiecare bastinas te poate intoarce cu "originea" in sus fara sa te treaca pe la primarie, nasti o droaie de copii pe un brat de paie -  fara telefonie, net, TV, tehnologie, fara asistenta medicala... exact cum iti doresti - cu diferenta ca nu e vorba decat de "catastrofa" ta, nu si a altora.  :evil:

elena78

#67
Citat din: Ganditorul din  23 Aprilie 2012, 23:45:22
elena 78 :N-ar fi mai bine sa dai exemplul personal in aceasta "dorinta" si sa incepi "catastrofa" cu tine ? Un mic sepuku in fata oglinzii ( ca sa savurezi momentul "catastrofei" ) si daca ai noroc te reincarnezi intr-o bastinasa frumusica, pe o insula uitata in Pacific - mergi desculta prin jungla, cultivi pamantul cu plugul pe care-l tragi personal, aprinzi focul frecand 2 bete, fara telefonie, net, TV, tehnologie... exact cum iti doresti - cu diferenta ca nu e vorba decat de "catastrofa" ta, nu si a altora.  :evil:
stiti doar sa atacati altceva nu stiti ?? ...daca continuati in acest mod   vor mai  pleca multi  membrii de aici ... cum de altfel se  si vede ......rezultatele sunt uimitoare..........no offence..

Ganditorul

#68
Nu-i atac - e aparare. ca poate ne-am saturat de "apocaliptici" care tot imbuiba capul copiilor si tinerilor cu sfarsitul lumii si cu dorinte catastrofice. Vorbiti de catastrofe globale - ca solutii miraculoase - de parca ati vorbi de musaca sau ciorba. Catastrofa inseamna moarte, suferinta, distrugere. Vrei catastrofe - fati-o singura si lasa-i pe altii sa-si gaseasca drumul spre o viata frumoasa, luminoasa.

uforever

#69
Elena, observ "deloc uimit" reactiile tale , o parte din mine simte ura si frustrarea ta(din posturile tale), la capitolul asta stau foarte bine, daca vrei un personaj dezamagit de majoritatea lucrurilor ce-l inconjoara, am o veste pentru tine, se numeste Uforever :-D.Este normal ca, colegii nostrii sa impartaseasca altfel de "previziuni despre viitor", fiecare om se naste mai norocos, mai ghinionist, mai dotat genetic, mai "prostanac", mai bogat, mai slab..etc. Nu stiu daca sunt "cititor de ganduri", dar tu ai mari frustrari(nu o sa le recunosti), urasti cel putin pe jumatate cat urasc eu.Nimeni nu-si doreste un "sfarsit al propiei realitati" spre ceva total necunoscut, nu-mi spune ca o catastrofa globala va decurge conform planurilor tale, nu va fii asa, nu cunosti detaliile.Vrei sa fiu sincer? si eu imi doresc o alta realitate, din fericire sau din pacate ne trezim dimineata si este aceeasi, nimic nou, nu? In speranta ca nu esti "o pustoaica superficiala" dincolo de monitor, sper sa intelegi ce vreau sa-ti transmit, sper sa intelegi ca un "Fight Club" nu va aduce "soto" ceva bun.Astfel de catastrofe au implicatii uriase si din pacate nu traim singuri pe acest pamant, sa incercam sa-i lasam pe cei "mai norocosi"sa-si 'savureze' realitatea, ok?

P.S. Tot ce am postat e sincer, exista posibilitatea sa ma insel, nu ma judeca, iti pierzi timpul.

Aliosa

Citat din: elena78 din  23 Aprilie 2012, 22:13:25
eu  ma duc la tara si imi cumpar alimente naturale ,foarte rar  ma mai duc si la marketuri, majoritatea  alimentelor  mi le cumpar de la agricultori ,stiti dumneavoastra Romania are un pamant foarte bogat,fertil  dar nu stim sa-l pretuim cateodata ma gandesc si eu ca tot omul  ca eu personal chiar imi doresc o  catastrofa globala ,sa nu mai existe nimic  ,sa nu mai functioneze nimic ,netul ,electricitate ,etc ,,in acest mod fara electricitate si fara marketuri  :lol:poate  ne vom intoarce  la origini  si vom respecta pamantul cum era odata il vom cultiva   si  pretui in acelasi timp .....
Citat din: uforever din  24 Aprilie 2012, 02:50:55
Elena, observ "deloc uimit" reactiile tale , o parte din mine simte ura si frustrarea ta(din posturile tale), la capitolul asta stau foarte bine, daca vrei un personaj dezamagit de majoritatea lucrurilor ce-l inconjoara, am o veste pentru tine, se numeste Uforever :-D.Este normal ca, colegii nostrii sa impartaseasca altfel de "previziuni despre viitor", fiecare om se naste mai norocos, mai ghinionist, mai dotat genetic, mai "prostanac", mai bogat, mai slab..etc. Nu stiu daca sunt "cititor de ganduri", dar tu ai mari frustrari(nu o sa le recunosti), urasti cel putin pe jumatate cat urasc eu.Nimeni nu-si doreste un "sfarsit al propiei realitati" spre ceva total necunoscut, nu-mi spune ca o catastrofa globala va decurge conform planurilor tale, nu va fii asa, nu cunosti detaliile.Vrei sa fiu sincer? si eu imi doresc o alta realitate, din fericire sau din pacate ne trezim dimineata si este aceeasi, nimic nou, nu? In speranta ca nu esti "o pustoaica superficiala" dincolo de monitor, sper sa intelegi ce vreau sa-ti transmit, sper sa intelegi ca un "Fight Club" nu va aduce "soto" ceva bun.Astfel de catastrofe au implicatii uriase si din pacate nu traim singuri pe acest pamant, sa incercam sa-i lasam pe cei "mai norocosi"sa-si 'savureze' realitatea, ok?

P.S. Tot ce am postat e sincer, exista posibilitatea sa ma insel, nu ma judeca, iti pierzi timpul.
Sincer va spun si eu, vi s-a urat cu viata.
Lumea in care traim azi e rezultatul la prea mult bine si prea multa lene , raman la concluzia ca evolutia tehnologica e nociva pentru omul din ziua de azi care din punct de vedere mental nu a evoluat inca .
De mancat , mancam ce cumparam(sau ce producem), suntem informati in proportie de 90% legat de cat de nocive sunt , variante alternative sunt dar exista si nepasarea atata timp cat nu vezi efecte imediate . Cand vad cum de sarbatori se golesc rafturile in supermarketuri , nush cum mai avem tupeul sa ne plangem . Pamantul e greu de muncit , ai sansa sa nu rodeasca dar ce putem face ..... ne plangem si asteptam ca altii sa faca , sa schimbe ceva in loc sa facem primul pas indiferent daca nimeni nu se alatura . Statul e de vina, dar statul e alcatuit din oameni .

Ganditorul

Viata e o succesiune de alegeri :
Alegi sa mananci de la market sau alegi sa mananci de la o sursa verificata de la tara
Alegi sa crezi ca vaca e mov, ca in reclama, sau alegi sa vezi cum arata o vaca reala si sa bei macar o data pe an un lapte "de la sursa"
Alegi sa te vaiti ca viata e grea (sugerand/justificand un suicid in masa - catastrofa) sau alegi sa lupti sa gasesti o cale mai buna.

Daca si la acest Codex Alimentarius ajungem sa vorbim ca e mai bine sa avem o "catastrofa globala" ca sa ... putem face alegerea corecta, e clar ca undeva "e o bubitza".
Orice decret/lege/indicatie/obligatie se poate inscrie pe una din cele doua forme de manifestare la public - una prin care se doreste cu adevarat interdictia unui lucru si alta prin care se doreste intarirea activitatii pe directia "lucrului interzis" .
In Codexul asta am vazut interzise sau intentia de a interzice usturoiul si menta de exemplu !
Cum credeti ca se va realiza vre-o data asta ? O sa puna cate un politist langa fiecare tufa de menta din padure ? O sa faca recenzie de usturoi la fiecare gospodarie agricola ? Dimpotriva - se mizeaza pe efectul "lucrului interzis", pe reactia multimii - "hai sa mancam acum mujdei de usturoi si sa bem ceai de menta pana nu-l interzic astia, ticalosii" lansandu-se astfel un curent de alimentatie sanatos in randul populatiei.
Va aduceti aminte "studiul" prin care rosis/tomata avea un continut de "nicotina" ridicat si era nociva ? A scazut consumul de rosii ? Dimpotriva.
Va aduceti aminte reclama cu "consumati 2 l de apa pe zi pentru o viata sanatoasa" ? A captat atentia la 25-30% din populatie care a luat-o pe aceasta practica. apoi a aparur contra-reclama " consumul exagerat de lichide dauneaza sanatatii" si a mai retinut inca 15-20% din populatie - pe principiul teoriei conspiratiei si a lucrului interzis. rezultatul - probabil 50% din populatie si-a schimbat stilul de viata si bea mai multe lichide - si se simte mai bine ca doar suntem 80% apa, siorice lichid vine si "primeneste" lichidul din care suntem constituiti.
Sunt alte lucruri mai putin evidente care pot sa provoace neplaceri in viata de zi cu zi - dar nu "interzicerea mentei si usturoiului". Si poate ca ar fi bine sa nu ne mai dam toti "oameni ai asfaltului de 5 generatii", obligati sa mancam "plasticul de la market". Fiecare avem posibilitatea unei relatii in mediul agricol (ruda de grad 1, 2 sau 3 ) de unde sa putem manca sanatos, unde putem investi direct sau indirect (ii dai bani lui tanti Mitza sa cultive produsele pe care le dorim), unde putem gasi un borcan de miere, un kg de branza etc etc.
Conditia principala e sa facem alegerea : vrem sa ne vaitam sau sa gasim solutii ?

Urban

Citat din: Aliosa din  24 Aprilie 2012, 10:46:14
Sincer va spun si eu, vi s-a urat cu viata.
Lumea in care traim azi e rezultatul la prea mult bine si prea multa lene , raman la concluzia ca evolutia tehnologica e nociva pentru omul din ziua de azi care din punct de vedere mental nu a evoluat inca .
De mancat , mancam ce cumparam(sau ce producem), suntem informati in proportie de 90% legat de cat de nocive sunt , variante alternative sunt dar exista si nepasarea atata timp cat nu vezi efecte imediate . Cand vad cum de sarbatori se golesc rafturile in supermarketuri , nush cum mai avem tupeul sa ne plangem . Pamantul e greu de muncit , ai sansa sa nu rodeasca dar ce putem face ..... ne plangem si asteptam ca altii sa faca , sa schimbe ceva in loc sa facem primul pas indiferent daca nimeni nu se alatura . Statul e de vina, dar statul e alcatuit din oameni .

UNGRIP / Scăpat din gheare (RO)

uforever

Nu inteleg cum ai ajuns tu la concluzia ca mi sa urat cu viata :lol:, URA este un sentiment subestimat, greu de constientizat si greu de recunoscut ca facand parte din noi.Eu recunosc ca urasc si iubesc cu pasiune, sunt indragostit de tot ce are spirit/viata, daca "mi se ura cu viata" treceam "dincolo" fara probleme, crezi ca ma tem de asta? Pana atunci "da-mi voie" sa fiu revoltat de propia realitate in care traiesc, ma rog, una dintre ele.E usor sa-i tratezi cu sictir si indiferenta pe cei asemeni mie, cei ce urasc pasional, dar vezi tu, ei nu te vor trata cu indiferenta, deci aici apare ura :-D.N-am sa las impresia ca sunt altceva, decat ceea ce sunt, si sincer nici nu stiu de ce dau atatea explicatii, nu vreau sa fiu inteles, vreau sa-i inteleg pe altii, ignoranta nu face parte din programul meu.
Revenind la Codex, cum adica lumea in care traim este rezultatul a prea mult bine? Unde "mama zmeilor" vezi tu atata bine, sigur traiesti pe Terra?(glumesc :-D) Daaaa, cunosc si eu oameni "fara probleme", dar sa stii ca nu au prejudecati, scrupule si sunt de-o indiferenta rar intalnita.Cum avem tupeul sa ne plangem? pai multi dintre noi nici nu constientizeaza aceasta problema, plimba nenorocitul ala de cos prin hipermarket, ca niste sclavi si dau din coate sa fie cat mai plin.Imaginea e sinistra, stau mandrii la coada, plini de rasini, cu cosul lor din care se revarsa mizeriile(produsele), totul se rezuma doar la ce vor manca.Sa mai spun ca stau la niste cozi ca pe vremea "raposatului", desi casele sunt suficiente, numerotate frumos, exact ca la bovine.Poate pe unii ii relaxeaza acest "slalom" printre rafturi, eu fac eforturi supraomenesti doar sa intru, directia fiind clar definita, peste-casa, punct.Prietene Aliosa, unii dintre noi chiar isi doresc sa traiasca rural, sa munceasca un pamant, sa creasca 2 vaci, sa-si cultive hrana, dar din pacate nu au posibilitatea.Eu am crescut la tara, stiu ce inseamna munca campului, nu ma tem de ea, nu cunosc lenea, dar cum stim toti "viata-i complicata si-are multe aspecte"(daca ai vazut filmul).Tot ce fac in acest moment, va avea ca rezultat o viata linistita, intr-o casa modesta pe un pamant roditor, suna a viata unui pensionar, nu? :lol:  Cat despre reactiile coanei Elena, sunt curios, e doar o pustoaica rasfatata cu tendinte EMO, sau o persoana ce iubeste viata diferit?(e important) Am tresarit putin cand am citit postul cu pricina, o catastrofa globala sa ne rezolve problemele? hmmm, e cu dus-intors....deci, nooooooooo...nici gand!

angellla29

#74
Citat din: Ganditorul din  24 Aprilie 2012, 12:25:15
Viata e o succesiune de alegeri :
Alegi sa mananci de la market sau alegi sa mananci de la o sursa verificata de la tara


Nu trebuie sa ne vaicarim ci sa luam masuri cum bine ai zis!!!

Singura solutie este iesirea Romaniei din UE, precum si dezvoltarea agriculturii. Si daca ma gandesc bine....nu avem nevoie nici de NATO. Oricum nu ne ataca nimeni.