Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Stergere mesaje personale

Creat de spooky, 01 Martie 2006, 13:36:38

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Credeti ca e normal ca un utilizator sa poata sa isi stearga mesajele de pe forum?

Da
11 (64.7%)
Nu
6 (35.3%)

Numărul total de membrii care au votat: 4

Votare închisă: 15 Martie 2006, 13:36:38

spooky

Avand in vedere evolutia din ultima perioada a unor dezbateri si actiuni din partea unor utilizatori, credeti ca e normal ca un utilizator sa poata sa-si stearga mesajele personale?

Deja am configuat ca un un utilizator sa NU poata sa-si stearga propiul Topic.

Va cer parerea referitor la mesajele/posturile personale. A declara niste lucruri inseamna si responsabilitatea declaratiilor, chiar daca in spatele declaratiilor se afla doar un simplu nume de utilizator.
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

draculasblood

n-ar fi rau...dar tot mai bine e sa o faca  moderatorii si adminii...e treaba lor... :-D

maya

Cred ca odata postate mesajele devin "proprietatea" site-ului...ar fi "malefic" folosita functia de stergere a mesajelor...oamenii inca nu au constiinta "responsabilitatii" pentru o actiune facuta. Nici re-editarea nu ar fi "strict necesara".

ryn

Pentru a evita eventualele interventii neavenite sunt de parere ca mesajele care sunt considerate de catre un membru ca nu il reprezinta sa fie sterse de catre un moderator. Cei interesati pot sa trimita o astfel de solicitare si mesajul sa fie sters. Valabil numai pentru mesajele postate de catre acel membru logic :)

Blacky

   Cred ca este in interesul tuturor ca o data ce mesajele sunt trimise pe site, acestea sa devina proprietatea colectiva a forumului si a utilizatorului. Acest lucru ar duce la o mai buna gestionare a mesajelor de catre moderatori, a imbunatatirii calitatii mesajelor si chiar a gestionarii eventualelor conflicte.

   Este foarte bine sa avem un istoric a unui utilizator pastrand mesajele pe care acesta le-a transmis de la momentul in care s-a inscris pe forum si pana in prezent. Astfel am putea mai bine sa judecam mesajele sale actuale (istoria ne putea ajuta sa intelegem prezentul) si chiar sa putem rezolva anumite probleme ce ar putea inevitabil sa apara.

   Problema este ca uneori libertatea este prost inteleasa si degenereaza in anarhie, ceea ce ar putea duce in cele din urma la un fiasco total al forumului. Trebuie sa intelegem (si acum ma refer in special la cei care gestioneaza forumul) ca aici noi nu doar discutam idei si ne punem pe tapet toate teoriile revolutionare pe care le-am auzit. Noi trebuie sa atragem vizitatorii in discutii, trebuie sa dam nastere la discutii interesante si logice. Fara o comunitate puternica nu vom putea face mare lucru niciodata, poate doar sa deliberam la infinit ceea ce deja s-a discutat si rediscutat de 50 de ani daca nu mai bine.

   Cel mai bine ar fi ca moderatorii sa cada de acord asupra unui set de reguli ( in special de buna conduita) care sa mentina un nivel minim de coorenta in discutii si pe baza carora sa se poata lua viitoare masuri in cazul unor eventuale neintelegeri.

baaron

Chiar daca nu s-a mai incumetat nimeni sa raspunda la acest topic de aproximativ 120 de zile o sa imi permit sa atrag atentia ca rezultatul sondajului a decis ca utilizatorul poate avea dreptul de a-si sterge mesajele personale postate.

Ca atare ar trebui luata decizia de schimbare a optiunilor pentru ca tare mult as vrea sa imi fac singur curatenie prin cateva posturi...si cand spun asta inseamna ca vreau sa o fac "personal" ca urmare a rezultatelor sondajului si nu "ajutat" de catre vreun admin sau moderator..

Cu respect
Baaron

Nox

Citat din: baaron din  03 Februarie 2007, 01:52:30
Chiar daca nu s-a mai incumetat nimeni sa raspunda la acest topic de aproximativ 120 de zile o sa imi permit sa atrag atentia ca rezultatul sondajului a decis ca utilizatorul poate avea dreptul de a-si sterge mesajele personale postate.

Iar eu tin sa atrag atentia ca acest sondaj a avut loc in trecut. Acum ne aflam in prezent, si nu mai are nici o relevanta.

Cum zicea un intelept: Sageata odata slobozita din arc nu se mai întoarce înapoi.

Cu tot respectul.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

baaron

#7
Sageata se intoarce daca esti in stare sa o vezi ca un bumerang :-D

Cu atat mai mult daca rezultatul are aproape un an vechime si nu s-a sinchisit nimeni de el...asta denota indiferenta.
De aici si restul.....

Nox

E destul de complexa problema. Azi m-am lovit si eu de ea. Nu stiu daca ai remarcat.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

baaron


baaron

#10
Finalul acestui sondaj ar trebui sa sune cam asa:

Stimati membrii Rufon
Va multumim pentru ca ati avut amabilitatea sa votati si in felul acesta sa va exercitati dreptul la libera exprimare,
insa din diverse motive, noi, conducerea Rufon vom proceda exact invers.

Si daca asta nu este suficient va rugam sa dati un click pe atasamentul de mai jos.

Va multumim anticipat...bla bla bla

spooky

#11
Multumesc pentru inchiderea in glorie.

Totusi, poate nu ai remarcat intrebarea sondajului.

"Credeti ca e normal ca un utilizator sa poata sa isi stearga mesajele de pe forum?"

Nu a fost un sondaj de tip referendum cum a fost cel cu "Eliminam Bare Mood?"... a fost un sondaj cu rol consultativ. Iar ca un referendum sa fie reprezentativ ar trebui sa aiba cel putin 50% de voturi din numarul celor care au trimis cel putin un mesaj pe acest forum (per total 190), adica 95 de voturi... la sondaj au raspuns doar 17 membri, un numar nereprezentativ.

Numai bine.
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

sxn_b

Atunci cand s-a incheiat sondajul (15 martie 2006) erau 49 de membri inregistrati care aveau minim un mesaj. 50% inseamna 25 de membri (ah, cat pe-aci  :-D ). 190 de membri sunt acum. Totusi ar fi destul de aiurea sa poti sa iti stergi propriile mesaje pentru ca daca scrii ceva, unul iti raspunde apoi iti stergi mesajul nu se mai intelege nimic. :-)

spooky

@sxn_b,
ai punctat bine!

nu am apucat sa numar cati erau atunci si cati aveau cel putin un mesaj... si nici nu vad cum ai fi putut tu sa stii exact situatia la acea data (decat dupa un efort consistent). pot sa determin exact asta, facand niste rapoarte direct in BD... dar nu chiar acum. la prima vedere erau 130 de membri inscrisi. dar... se merita a face asta?

eu am dat cifre care se aplica acum, si nu atunci.

putem sa mai facem un sondaj, cu aceeasi intrebare, cu acelasi rol de consultare...
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

DepthOfField

nu e bine ca userii sa-si stearga mesajele personale, pentru ca asa simti ca esti responsabil in ceea ce spui..iar dac-ai gresit si nu poti sa-l stergi..asta e, pe viitor vei fi mai atent. Deci nu trebuie sa scrii ce-ti vine la gura, ci trebuie sa reflectezi mai bine. Sa se poata sterge doar cu incuviintarea moderatorilor (care, ca nu-i mai vad..) sau a adminilor.
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm