Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Minge de lumina fotografiat in Polonia 02.05.2006

Creat de jackie28t, 24 Mai 2006, 18:36:49

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

jackie28t

Da,Toma se vede prin fotografiile tale clar reflexia de lumina dar problema e ca nu se compara de loc cu celelalte asa ca revino te rog cu alceva mai concludent.Cat despre povestea ce se s-a invartit in jurul acelor imagini,pot spune ca m-a amuzat :-D

toma

Daca va uitai atent, cu toate ca partea din dreapta jos pare nitel mai intunecata, frunzele sint luminate destul de intens!
In cea de a treia imagine, luminozitatea se intnesifica destul de mult, incit frunzele copacilor capata o nuanta albastrie. Intensificarea de lumina este insotita de un zgomot de inalta frecventa, de data asta modulat cu frecventa undeva in jurul a 10 Hz. Noroc ca am avut la indemina un voltmetru elecronic de inalta tensiune si rezolutie cu spectru larg, asa ca am putut sesiza o ingrijoratoare crestere a potentialului aerului din jur. Comutind pe termocuplul cu reflector si dispozitiv Peltier, am sesizat in acelasi timp o brusca scadera a temperaturii aerului inconjurator (de la 32.22 de grade la 15,71 grade Celsius!). In acelasi timp am simtit si eu senzatia de frig, dar parca era si o entitate straina linga mine, ceva destul de nedefint, cam asa cum cineva te scruteaza atent.
Dupa citeva zeci de minte, brusc sfera a disparut, dupa o noua tulburare a continuitatii spatio-temprale locale!
Fenomenul a fost mult mai intes perceput, dar aparatul pur si simplu a fost scos din functiune, asa ca nu am mai putut face inca o poza!
Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)

jackie28t

Da toma....nu te mai consuma ca se vede clar ca este o reflexie de blitz fara comentarii :-D
Misto precizarile....LOL
trebuie sa stii ca orice lumina care se va izbi de un geam va forma o asemenea reflexie.
Intrebarea e daca fotografia subiectului nostru nu a fost luata cu blitz si intradevar era un obiect ciudat stationar afara asa cum a precizat martorul,atunci ce ar fio fost? :roll:

imaginea obiectului lui toma 01


imaginea obiectului lui toma 02


Dupa cum vezi toma....nu se poate vedea nimic suspect in reflexia din fotografia ta..doar o pata,ca orisi ce alta reflexie :wink:







DepthOfField

 :-D  :lol: LOL toma.
Aici e de ras, dar, din pacate, sunt destui zglobii pe lumea asta care inventeaza chestii de-astea, "si se jura ca nu fura"
dar cum spuneam, asta nu dovedeste ca nu exista deloc sfere luminoase reale, ci doar ca nu e cazul sa imaginam scenarii misterioase cand imaginile sunt de-a dreptul suspicioase
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

jackie28t

Citat din: ciuciulete din  25 Mai 2006, 19:44:12dar cum spuneam, asta nu dovedeste ca nu exista deloc sfere luminoase reale,

Aici iti dau dreptate ciuciulete!

DepthOfField

Jackie28t, lamureste-ma si pe mine ce diferenta este intre cele 2 imagini, pe prelucrarile tale, care duc la concluzia ca obiectul polonez NU este reflexie, iar a lui Toma este reflexie. Si ma refer la imaginea atasata aici.
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

jackie28t

Ciuciulete,
imaginea lui toma a fost trecuta prin procedeul asemanator cu imaginea atasata de mine dar ma refer la acesta imagine.



Deci cea ce vad eu sunt acele valuri de lumina provocate de ceva care emana energie,lumina,ca exemplu o stea sau o planeta.Deci un obiect solid,adica 3D

Pe cand in imaginea lui Toma care am prelucrat-o intr-un procedeu asemanator nu pot vedea decat o pata stearsa provenita de la o reflexie,adica nu de la un obiect solid 3D

Ca se aseamana oarecum...da, nu pot nega acest lucru dar daca fotografiezi orice lumina al unui obiect in poza va aparea o lumina dar in final lumina poate proveni de la obiecte diferite fie camera de fotografiat fie lumina provocata de o energie asa cum emana si un fulger globular.
Aasa este si cu defocalizarea unei lumini aparand uneori ca un covrig.
Cand filmezi o lampa de pe strada cu zoom la maxim pe timp de noapte se va defocaliza conturul luminii formand un covrig de lumina iar cand vei filma in acelasi procedeu o lumina de la un OZN,avion sau marog alt obiect tot la zoom maxim iti va aparea ca un covrig.Deci obiectele sunt diferite dar lumina va ramane lumina.Ele respecta aceleasi legi atunci cand le fotografiezi sau filmezi.
Nu ma voi contrazice prea mult,ti-am raspuns parerea mea..... si voi reveni cu materiale pe aceasta tema pentru a descoperi cat mai mult despre misterul ''balls of light''


DepthOfField

CitatDeci cea ce vad eu sunt acele valuri de lumina provocate de ceva care emana energie,lumina,ca exemplu o stea sau o planeta.Deci un obiect solid,adica 3D
Pe cand in imaginea lui Toma care am prelucrat-o intr-un procedeu asemanator nu pot vedea decat o pata stearsa provenita de la o reflexie,adica nu de la un obiect solid 3D
Sincer, Jackie, nu m-ai convins deloc, tu doar vezi ceva acolo, solid (solid, adica 3D?), pentru ca asa de fapt te-astepti tu, iar la Toma vezi o pata stearsa de la o reflexie, pentru ca stii ca asta este. Si, am mai spus-o, o reflexie a unui obiect intr-o oglinda, fie ea si foarte proasta ca reflectivitate, adica geamul, sa stii  ca tot tridimensionala este! Uite-te la propria-ti imagine in oglinda!
Eu spun ca si concluzie personala privind acest caz ca nu ai prezentat argumente concrete convingatoare. De aceea te-am intrebat, pentru ca de fapt se vede ca nu sunt diferente calitative si explicite intre imagini (ci doar pur si simplu sunt niste imagini diferite ale unor lumini).
Dar, asta este parerea ta, la care ai dreptul. Eu mi-am sustinut parerea mea, indusa de faptul ca s-a fotografiat prin geam.  :roll:
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

toma

Ciuciulete are perfecta dreptate. Doar fapul ca acele imagini provin de la mine te-a facut sa le gasesti tot felul de chichite. Cele doua imagini, a mea si a polonezului sint obtinute exect la fel. Nu exista nici o deosebire intre ele! Daca inainte de a fotogarfia ungeam gemul cu o pelicula fina de ulei sau as fi folosit o sursa laser, ai fi avut dupa relucrare niste imagini superbe, poate chiat in ...4D! :wink: Dar idea mi-a venit ...dupa! Poate singura diferenta sa fie sursa de lumina: eu am folosit fotodoida, polonezul probabil un blitz sau ceva asemanator.
Nu neg, ca si voi, existenta sferelor de foc (lumina) mai ales ca eu am vazut una, intr-o moara. Va spun ca a fost o experienta deosebita. S-ar parea ca ar fi vorba de plasma, dar cu s-a obtinut si cum se mentine ...sint prea multe teorii.
Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)

jackie28t

N-am sa va contrazic prea mult si voi ramane la subiect,ca poate pe viitor usor usor unele evidente vor iesi la suprafata pentru a intelege mai bine acest fenomen,reflexie sau minge de lumina. 8-)
Daca este intr-adevar doar o reflexie a unui blith sau reflexie a unui alt obiect cea ce cam pare ciudat dupa parerea mea, atunci inseamna ca Doamna Anna din Polonia a mintit cu nerusinare in ciuda celor spuse ca este o persoana serioasa si well-educated person asa cum a marturisit ea in raport.Hmmmm parca am mai auzit eu pe unii spunand la fel :-D

Citat din: toma din  26 Mai 2006, 09:02:57Nu neg, ca si voi, existenta sferelor de foc (lumina) mai ales ca eu am vazut una, intr-o moara. Va spun ca a fost o experienta deosebita. S-ar parea ca ar fi vorba de plasma, dar cu s-a obtinut si cum se mentine ...sint prea multe teorii.
Toma,chiar te rog sa ne marturisesti si noua acel incident.Pare foarte interesant.
Te rog spunene.Vrem sa stim...mai ales ca este in subiect :wink:
Te rog sa arunci o privire aici inainte,cine stie poate ca tu ai vazut ceva asemanator in topicul ''Ce sunt aceste sfere?''  http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,172.0.html
Suntem toti cu urechile deschise. :roll:
Sincer sa va spun eu cred ca exista ''MINGI DE LUMINA'' (dupa multe rapoarte citite adica din foarte multe marturisiri ale unor martori oculari) adica obiecte solide 3D care emana energie,lumina si chiar ganduri telepatice.Sunt constient in acelasi timp ca exista si fenomene naturale ca ''fulgere globulare sau plasma globe'' sau ma rog alte fenomene naturale,deci toma asteptam poveste ta. :wink:

jackie28t

Citat din: ciuciulete din  25 Mai 2006, 18:40:57Eu te intreb te rog sa raspunzi, concret, la subiect, daca vrei sa dovedesti cat de neserioasa este ipoteza mea: cum ar arata o lumina reflectata pe geam? (si de fapt ai dat singur raspunsul: este foarte probabil lumina blitzului) . Chiar te rog sa descrii. Chiar du-te acasa la cativa metri de geamul tau, si fa o poza cu blitzul. Sa vedem ce iese? Pai, un obiect luminos, clar, solid, care eventual "emana energie"

Ciuciulete,
chiar am vrut ieri sa iau cateva imagini dar eram la un gratar cu familia si bausem cateva beri...mai ales ca toma mi-o lase inainte  :-D LOL deci am lasat-o pe azi.
Am luate cateva imagini si am sa expun jos doua fotografii pe care le-am luat cu blizt binenteles fotografiat prin geam...doar ca o idee.Sincer sa-ti spun sunt diferite de cele din Polonia,pentru mine  :-P ....dar hey,nu vreau sa ma contrazic deci posibil sa fie totul o reflexie. :wink:

toma

Citat...Doamna Anna din Polonia a mintit cu nerusinare in ciuda celor spuse ca este o persoana ...
Jackie28t, nu ar fi nici prima, nici ultima persoana care ar face asa ceva. Scopurile sint multiple incepind cu banii, chesti turistice si terminind cu frustrari (pai, de ce sa nu avem ...falitii nostrii!). Imaginile tale arata altfel pentru ca ai fost prea aproape de geam, dovada "umbra" miinilor (deformarea spatio-temporata :wink:). Cine vrea sa traga astfel de tepe, o face "cu cap", nu ca noi, hai sa vedem ce iese! Irizatiile ce par a fi "emisie de energie", nu sint altceva decit franjuri de interferenta pe pelicule extrem de subtiri (ca cele lasate de unele "sampoane" pentru ferestre sau pete de ulei)

Mingea de foc. Cred ca era undeva in vacanta dintre clasa a II-a si a III-a, zile de vara. Bunica, experta in pancove nu lasa sa treca o zi fara sa-mi faca un castron, doua. In acea zi a ramas fara faina si, cum alaturi era o moara eletrica m-a luat si pe mine ca sa cerem o litra din uiumul morarurui. Vremea era inchisa, apasatoare, cu plafon destul de jos, (zona de deal) dar nu ploua. Moara era plina de praful de faina specific...institutiei. La un moment dat, cam la 2 metri in fata mea pe, hai sa-i zicem holul morii, uneori plin cu carutele megiesilor, acum gol, la cam nivelul ochilor mei, sa tot fi fost 1metru, 1 mertu si 20 de sol, a aparut brusc o sferta "de foc" de marimea unei mingi de oina, poate nitel mai mare. Nu stiu daca emana sau capta energie, dar aparitia era insotita de un zgomot asemanator cu cel ce se aude sub liniile de inalta tensiune. Mingea  a saltat citeva zeci de secunde cu o "amplitudine" de 10 -  15 cm in sus si in jos si stinga-dreapta cam tot atit, parca cauta o tinta. Eu ma uitam fascinat la ea. Culaorea era ceva de genul rosu-portocaliu, cu centrul mai galben ( scuze, nu stiu sa exprim corect culorile!). Nu am simtinit, nici raceala, nici caldura, nici vreun curent de aer sau o atractie deosebita sprea ea, alta decit o fireasca curiozitate copilareasca,  fara teama. Va dati sema de panica iscata si zecile de cruci si stuchituri in sin, insotiote de Doamne-iarta-nele de rigoare. Bunica m-a tras de mina (ca eu nu ma dadeam dus de acolo!) cu intentia de a iesi cit mai repete din bulucul organizat iscat la ierirea din moara. Uitindu-ma in urma am mai apucat sa cad cum mingea parca isi schimba culoarea apoi se topeste in aerul din jur (fara deformarea continuitatii spatio-temporare :lol:). In mijlocul vacarmului iscat, nu am reusit sa aud daca disparitia a fost insotita de vreun zgomot, cel putin nu unul puternic. Nu va mai spun de cometariile vremii, "ipoteze" intoares pe toate fetele, precum micii pe gratar, de babetele si mosnegii strazi, seara de seara, vreme de o saptamina, din care nu lipseau cuvintele semn ceresc, diavol, Dumnezeu, Apocalipsa, pacatosi, pocainta. Mereu mi-am adus amite de aceasta experienta deosebita, unica de acest gen!  Mai tirziu am aflat ca ar fi putut fi un fulger globular si ca am trecut la un pas de moarte: dezintegrarea se face deobicei prin explozie urmata de incendiu! 
Inca o data, am vorbit foarte serios, nu am de ce sa torn o astfel de poveste, care pina la urma nici nu e prea interesanta! 
Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)

jackie28t

toma,
Foarte interesanta intamplarea pe care ai precizato mai sus.
Daca este adevarat sau nu adevarata...asta nu mai tu stii! :wink:
Dar daca in cazul in care intr-adevar sa intamplat asa cum ai spus atunci pot spune ca povestea si obiectul seamna foarte mult exact cu intamplarea din Polonia prezentata in primul post al acestui topic :-D pe cuvant..ca are toate caracteristicile.

Vazusem anul trecut o secventa foarte clara a unei mingi de lumina...si cand voi avea ceva mai mult timp liber si cand o voi gasi,voi posta aici acel scurt video ca sa-l vezi si tu. 8-)

toma

Mersi, ar fi interesant!
Eu ramin totusi la idea ca a fost un fulger globular 99,99%.....dar problema e cu acel 0,01% :wink:
Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)