Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

OZN'uri/Stiri din intreaga lume!

Creat de jackie28t, 27 Februarie 2006, 21:00:32

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

jackie28t

...

apokryphos

Daca ar fi spus articolul ca Von Brown a vazut ramasitele unui obiect prabusit as fi inteles, pentru ca la vremea aia era probabil cel mai in masura sa inteleaga un sistem de propulsie. Cand spune insa ca a vazut si cadavre ... hmmm... asta nu se prea potriveste cu sistemul de compartimentalizare si need-to-know basis care e valabil inclusiv in zilele noastre.

E similara cu povestile lui Bob Lazar. Daca ar fi zis ca a vazut un sistem de propulsie ciudat sau probe biologice care pareau nepamantene sau artefacte stranii, mi-ar fi dat de gandit. Lui insa i s-a facut un tur al intregului program de cercetare! For crying out loud, nici presedintelui nu i se fac asemenea tururi! Nu asa functioneaza un program classified.

A.

apokryphos

Citat din: jackie28t din  04 Martie 2006, 10:58:19
Poti sa ne spui si noua cum functioneaza un program classified?

In primul rand, depinzand de gradul de clasificare, programul este mai puternic sau mai putin puternic compartimentalizat. Sa iau un exemplu (fictiv) in care proiectul este slab compartimentalizat. Se banuieste ca adaugarea de prelucrari metalurgice la DU ar duce la cresterea puterii de penetrare a unui tip special de proiectil antitanc. Se da un BAA (broad agency announcement) sau se trimit fonduri la un anumit grup sau firma. Firma respectiva alege un project manager si cativa ingineri si experti in metalurgie care sa faca treaba. Project managerul nu o sa aiba habar de ce procese vor folosi inginerii, iar la randul lor inginerii nu vor sti scopul pentru care prelucreaza DU. Hard driveurile si documentatia cu datele si procedurile se tin in safe-uri. Ai acces la ele numai daca ceri specific un anumit document si justifici in scris de ce. Administrarea documentelor o face unul care habar nu are despre metalurgie sau DU. E doar security officer. Din cand in cand, un inginer cu un security officer se uita la jurnale la modul in care au fost manipulate documente, dar numai la titluri. Scopul este ca sa vada daca cineva nu a cerut documente de care nu avea nevoie. Incercarea de a obtine date classified fara sa ai nevoie de ele se pedepseste cu ani grei de puscarie. Publicarea lor e tradare. Dupa ce research & developmentul e gata, altii o sa se duca sa testeze prototipul la  Nevada Test Site, Aberdeen sau Picatinny, de exemplu. Ei doar vor testa un nou tip de proiectil antitanc si vor nota rezultatele. Metalurgii, inginerii si managerii vor afla numai daca finantantorii au fost multumiti sau nu, aproape niciodata cat de bune au fost rezultatele si niciodata detalii. Indiferent daca rezultatele sunt bune sau rele, documentatia va fi arhivata undeva unde practic nimeni nu are acces la ea pentru zeci de ani. Observi ca si pentru un proiect relativ lipsit de importanta, secretomania si birocratia e imensa, de aici si posibilitatea de a apare tot felul de legende. Daca nu ma crezi, poti sa te uiti de exemplu la articolele scrise de oamenii de stiinta de la Los Alamos prin anii 40-60 si date publicitatii prin anii 90. Din cate inteleg au fost retrase recent din circulatie (din motive de paranoia), dar mai exista copii pe internet. Eu m-am crucit cand am vazut subiecte scrise la sfarsitul anilor 40, care erau inca secrete in anii 60, desi prin anii 50 fusesera redescoperite independent si publicate de altii.

A.

apokryphos

Nu m-am legat de tot incidentul in sine (Roswell), ci numai de ideea ca Von Brown a vazut si resturile navei si cadavrele. Martorii care ar fi ajuns acolo inaintea armatei sau cei din armata care au curatat locul evident puteau sa vada toata scena. Numai ca Von Brown nu era la fata locului. Daca a fost adus sa inspecteze obiectele nu i-ar fi fost aratate cadavrele, pentru ca alea nu ar fi fost considerate a fi de competenta lui. Putea sa le vada printr-o eroare de compartimentare a managementului de criza, dar nu i s-ar fi aratat altceva decat ceea ce armata considera sistem de propulsie.

A.

Necunoscutul

Wernher Von Brown a fost omul care a proiectat racheta ce a pus oamenii pe luna. El cunostea cel mai bine sistemele de propulsie din acea vreme. Este posibil ca el sa fi vazut ufo-ul din Roswell, dar si pe ocupanti....nu cred ca US Army l-ar fi lasat sa vada asa ceva. Dar nu zic ca este imposibil ca el sa-i fi vazut pe vizitatori, numai ca sansele sunt destul de reduse.


jean

#6
 Doua cazuri interesante prezentate pe UFOcasebook

1) OZN sau reflexie filmata de NASA STS-119?  03-18-2009
In timp ce urmarea live o misiune NASA, a observat un OZN si socat de vizualizare a reusit sa
inregistreze acea parte de emisiune. Filmuletul se poate vedea la urmatoarea adresa:
http://www.ufocasebook.com/2009/sts119.html
  Voi ce parere aveti de aceasta inregistrare? Daca i-mi aduc bine aminte pe undeva pe forum s-a mai discutat de un
obiect sau reflexie asemanatoare  (rotunda si cu un orificiu in misloc) aflata undeva in apropiera luni. atunci s-a
ajuns la concluzia ca ar fi o reflexie, din cate tin minte.

2)O agentie de presa din China a raportat recent (18-03-2009) o observatie OZN facuta de un numar de ziaristi impreuna cu oficiali guvernamentali.
http://www.ufocasebook.com/2009/chineseofficials.html
Observatia a fost facuta de la bordul uni avion de pasageri. Ei au observat un obiect neobisnuit si luminos ce se deplasa alaturi de avion.
  Sa fie un OZN? Din poza partea centrala pare goala, se vede cerul. Si in fata se vede ceva ca un punct mai inchis la culore. Sa fie un obiect ce arde la deplasarea prin aer? Resturi spatiale ceva. Ce parere aveti?
Adevarul este dincolo de noi

jean

  Un obiect neidentificat, cu un diametru de aproximativ 30-40 picioare a fost fotografiat in Ungaria cu ajutorul unui telefon mobil. Observatia a fost facuta in jurul orei 11 AM.  http://www.ufocasebook.com/2009d/hungaryufo.html
  In partea stanga sus a imagini se poate observa o pata rotunda asemanatoare la culoare si demsitate cu norii din fundal. Sa fie un mic nor cu forma circulara? Sau ceva care poate avea legatura cu obiectul din imagine.
Adevarul este dincolo de noi

bk

CitatUn obiect neidentificat, cu un diametru de aproximativ 30-40 picioare a fost fotografiat in Ungaria cu ajutorul unui telefon mobil

Banuiesc ca cineva a facut o gluma prosta aruncand o farfurie si mai apoi a fotografiat-o cu telefonul mobil. Poate mi se pare mie dar este clar o farfurie traditionala taraneasca (se pot deslusi pana si motivele de pe ea). Pacat ca mai sunt oameni care nu au ce face si se preteaza la asa ceva. :x