Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Capacitãþile neobisnuite ale corpului uman

Creat de CHIP, 11 Decembrie 2008, 07:24:01

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

adipop

Citat din: greener din  09 Aprilie 2009, 16:44:17
Caut frecventele de rezonanta ale organelor corpului omenesc. Cine are ceva materiale in acest sens, il rog sa le publice.
adi

cauta pe google : human body frequencies sau brain synchronozation

Multumesc. O sa caut unde mi-ati indicat.
adi

greener

raspuns pentru adi pop... ca sa nu se creeze confuzii.. in continuare.

Si eu am cautat de mult aceste frecvente. Le-am si gasit pe google. Este vorba de frecventele creierului - asa numitele unde cerebrale pe frecventele alfa, beta ,delta teta si nu in cele din urma gamma.
Acestea intretin vibratiile creierului in anumite faze: constientza completa, vis, somn ... tasteaza pe google 'brain wave frequency'.
In ceea ce priveste 'human body frequencies' parerile sunt atat de impartite si variate incat nu stii pe cine sa crezi. Toti descopera minuni, relatia intre frecventele culorilor si frecventele corpului omenesc, corelate cu frecventele celor 8 vortexuri de energie care strabat corpul omenesc si nu in cele din urma corelate cu planetele din sistemul nostru solar, interactiunea campurilor acestora cu al Terrei, efectul lor asupra noastra.
Se fac experiente multe privind tratarea unor boli incurabile si nu numai incurabile prin meditatii care emit melodii si sunete in undele alfa, delta si teta pentru a descoperi leacul prin vibratia organului bolnav. Fiecare boala are o vibratie: de ex daca ai o frecventa de vibratie a corpului de 47 Hz este clar: ai cancer. ( frecventa normala a corpului omenesc fiind de 66-78 Hz).
Pot sa umplu pagini intregi cu acest subiect. Ma opresc insa aici. Este multumit deocamdata Adi?

 

Fr0styan

o sa pun 4 linkuri cu oameni care pot face ceva ce nu vezi in fiecare zi







acest link este cel mai interesant dintre acestea 4

Fr0styan

#18


rusul din primul video dar cum topeste un pahar de plastic de la cativa metri distanta

adipop

Citat din: greener din  10 Aprilie 2009, 09:39:56
raspuns pentru adi pop... ca sa nu se creeze confuzii.. in continuare.

Si eu am cautat de mult aceste frecvente. Le-am si gasit pe google. Este vorba de frecventele creierului - asa numitele unde cerebrale pe frecventele alfa, beta ,delta teta si nu in cele din urma gamma.
Acestea intretin vibratiile creierului in anumite faze: constientza completa, vis, somn ... tasteaza pe google 'brain wave frequency'.
In ceea ce priveste 'human body frequencies' parerile sunt atat de impartite si variate incat nu stii pe cine sa crezi. Toti descopera minuni, relatia intre frecventele culorilor si frecventele corpului omenesc, corelate cu frecventele celor 8 vortexuri de energie care strabat corpul omenesc si nu in cele din urma corelate cu planetele din sistemul nostru solar, interactiunea campurilor acestora cu al Terrei, efectul lor asupra noastra.
Se fac experiente multe privind tratarea unor boli incurabile si nu numai incurabile prin meditatii care emit melodii si sunete in undele alfa, delta si teta pentru a descoperi leacul prin vibratia organului bolnav. Fiecare boala are o vibratie: de ex daca ai o frecventa de vibratie a corpului de 47 Hz este clar: ai cancer. ( frecventa normala a corpului omenesc fiind de 66-78 Hz).
Pot sa umplu pagini intregi cu acest subiect. Ma opresc insa aici. Este multumit deocamdata Adi?

 

Multumesc. Am lucrat cu multi ani inainte cu aceste frecvente, punand pe piata clopotei si diverse obiecte de lut  ( material anizotrop ), dar eu caut acum frecventa de rezoananta a fiecarui organ, pentru ca incerc sa reglez deficitul energetic al unui organ bolnav, prin aport de APA care este incarcata energetic printr-un procedeu simplu, descoperit zilele acestea.
adi

greener


Cautatorul

Citat din: Fr0styan din  10 Aprilie 2009, 11:05:42
rusul din primul video dar cum topeste un pahar de plastic de la cativa metri distanta

De lasere in infrarosu n-a auzit nimeni? Mare smecherie. Se vede ca pe paharul care a fost tinut pe scaun e o gaura rotunda...

Si eu pot topi pahare de plastic daca le pun pe jos, unde sub gresie am pus un resou. Chiar se vede un prelungitor pe jos, unde era bagat ceva.

Sau de unde stim noi ca paharele nu sunt din ceara? Cu un feon cu aer cald de la distanta am topit si eu paharul de ceara. Posibilitati sunt multiple.

Nu mi se pare nimic paranormal, sau ceva neobisnuit.

greener

eu am vazut astfel de experimente pe viu.
Cautatorule....nu este nici un cablu pe acolo... pe jos... sunt convins ca daca te mai uita odata mai atent ... dar atent de data asta o sa vezi ca tipul concentreaza energia din mijlocul palmei si scoate un anumit sunet din gura.... este sunetul de patrundere in VIBRATIA PAHARULUI DE PLASTIC!!! si astfel ii distruge structura in aceasta zona.... apoi mai departe reuseste sa il si arda

Da ... Cautatorule.... plasticul are o frecventa de vibratie..., toete materialele, metalele, alimentele... ce sa mai spun... AU O FRECVENTA DE VIBRATIE... si odata ce o stii le poti distruge structura!!

Yagg

Citat din: greener din  11 Aprilie 2009, 20:36:27
eu am vazut astfel de experimente pe viu.
Cautatorule....nu este nici un cablu pe acolo... pe jos... sunt convins ca daca te mai uita odata mai atent ... dar atent de data asta o sa vezi ca tipul concentreaza energia din mijlocul palmei si scoate un anumit sunet din gura.... este sunetul de patrundere in VIBRATIA PAHARULUI DE PLASTIC!!! si astfel ii distruge structura in aceasta zona.... apoi mai departe reuseste sa il si arda

Da ... Cautatorule.... plasticul are o frecventa de vibratie..., toete materialele, metalele, alimentele... ce sa mai spun... AU O FRECVENTA DE VIBRATIE... si odata ce o stii le poti distruge structura!!

Cum sunteþi voi toþi experþi ºi ºtiþi fizicã "coanticã" ºi mecanicã. Ce e aia "frecvenþã de vibraþie"?

greener

Citez din articolele Simonei BALAN
Vindecare prin puterea Sinelui
Sinele Suprem ºi corpul de luminã

Cu toþii sîntem înzestraþi cu un Sine Suprem. Acesta este o prezenþã cu care sîntem conectaþi în permanent. Ne gîndim cã sîntem separaþi de el, însã în realitate nu este aºa. Cercetãrile recente întreprise la U.C.L.A de cãtre Valerie Hunt dovedesc faptul cã toþi avem un ,,corp de luminã", o energie care este mult mai puternicã ºi mai elevatã decît propriul nostru corp fizic. În timpul unui experiment în care foloseau un electromiograf pentru a mãsura energia electromagneticã conþinutã în muºchi, cercetãtorii au descoperit accidental cã, înainte de a ataºa electrozii corpului ºi muºchilor, electromiograful depista un cîmp electromagnetic în afara corpului fizic. Au descoperit cã întregul corp este împrejmuit cu energie ºi aceastã energie este mult mai mare decît cea a corpului fizic. Corpul nostru biologic are o natuã electromagneticã. Activitatea undelor cerebrale la o persoanã obiºnuitã este între 0 ºi 100 de cicluri pe secundã (cps). Muºchii în general au 225 cps, iar inima în general este de 250 cps. Cîmpul energetic din afara corpului are diferite frecvenþe, depinzînd de la persoanã la persoanã sau de gîndurile pe care le emitem. Frecvenþa medie a unei persoane care este focalizatã în special pe lucrurile materiale ºi pe lucrurile obiºnuite de zi cu zi este de 250 cps, deci o frecvenþã egalã cu cea a inimii. Cercetãtorii au examinat apoi mediumii ºi pe cei care sînt capabili de a vindeca prin puteri paranormale ºi frecvenþa lor de vibraþie a fost estimatã de la 400 la 800 cps. În fine, au facut aceste mãsuratori ºi pentru mistici, acei oameni care iºi trãiesc în mare parte viaþa ghidaþi de Sinele Suprem, ºi care deþin un control perfect asupra gîndurilor lor. Au constat cã frecvenþa lor de vibraþie era mai mare decît limita maximã a echipamentului (20.000 cps) aºa cã au construit un echipament nou ºi astfel au descoperit cã misticii aveau în medie o frecvenþã de vibraþie de 200.000 cps în cîmpul energetic din jurul corpului !!!

Cînd corpul energetic funcþioneazã la 200.000 cps, boala nu ne mai poate atinge. Pentru ca boala sã existe, ea trebuie sã funcþioneze cu vibraþii mai joase. Astfel pot apãrea miracole, vindecãri subite. Se spune în Biblie cã atunci cînd ne rugãm, este necesar sã credem cu toatã tãria în Dumnezeu. În acele momente, frecvenþa de vibraþie se ridicã foarte mult ºi astfel pot apãrea miracolele.

Boala ºi vindecarea

Gîndirea poate sã ne modifice sãnãtatea ºi starea noastrã generalã. Orcie gîndim are un scop ºi gîndurile se duc direct înspre împlinirea acelui scop. Nu existã gînduri ,,inactive". Cum ar putea ca un gînd sa fie inactiv, cînd are puterea de a readuce sãnãtatea sau succesul, sau din contrã de a aduce boala în corp sau eºecul? Fiecare gînd pe care îl emitem rãmîne cu noi pentru totdeauna, nu numai în aceastã viaþã. Energia dupã cum ºtim, se schimbã, însã ea se schimbã numai cînd noi o schimbãm. De exemplu, cînd avem o credinþã asupra unui lucru, acea credinþã se menþine pînã cînd ne schimbãm mintea. Boala nu este ceva pe care noi sã o avem, ci e ceva pe care noi o creãm, prin gîndurile noastre de vibraþie joasã. Ce anume aduce boala în fiinþa noastrã ? Boala reprezintã energii înþepenite, atitudini, credinþe negative care sînt manifestate în corpul nostru. Cînd oamenii sînt prinºi în situaþii stresante, frecvenþa lor de vibraþie scade ºi astfel poate apãrea boala. Cînd ne îndreptãm cãtre Sinele Suprem, tot acest stress se sfîrºeºte, frecvenþa noastrã de vibraþie creºte ºi energia începe sã circule liber prin corp. Aceastã conectare la Sinele Suprem este atît de puternicã încît aduce cu ea foarte multe purificãri în fiinþã, inclusiv eliminarea bolilor. Cînd începem sã ne schimbãm mintea, frecvenþa noastrã se schimbã ºi ea de la 250 cps la 500 - 800 cps, iar în acest interval de valori boala nu poate funcþiona. Dacã rãmînem conectaþi la Sinele Suprem suficient de mult timp, corpul începe sã se vindece de la sine. Nu existã nimic mai înalt ºi mai înelept decît Sinele Suprem. Unor oameni nu le place sã foloseascã cuvîntul ,,Dumnezeu" însã orcium ar fi, Siele Suprem este o scînteie din Dumnezeu, din Fiinþa Universalã. Sãnãtatea ºi starea de bine este o cãlãtorie, nu o destinaþie. Dacã dorim sãnãtate, relaþii armonioase, succese pe multiple planuri, trebuie sã facem din toate acestea o cãlãtorie. Acest lucru nu înseamnã cã va trece mult timp pînã vom ajunge la destinaþie. Putem ajunge chiar ºi în acest moment. Putem sã ne bucurãm de fiecare pas pe care îl facem. Viaþa este o cãlãtorie, nu o destinaþie...

Gîndirea pozitivã

ªtiinþa descoperã cã într-adevãr gîndurile au efecte. Fiecare gînd este o formã de energie ºi are o vibraþie specificã. De exemplu, dacã în general avem o gîndire negativistã, ne uimim cum de gãsim atît de mulþi oameni pesimiºti în jurul nostru. Chiar ne vom intreba de unde oare au apãrut ei... Dacã în general sîntem optimiºti ºi cineva ne spune: ,,Nu-i aºa cã lumea este negativã?", ne vom întreba oare despre ce vorbeºte acea persoanã pentru cã nu sîntem obiºnuiþi cu astfel de oameni în preajma noastrã ºi de fapt nici nu-i vom recunoaºte...

Iubirea

Ori de cîte ori facem un compliment sincer, ori de cîte ori gîndim benefic despre o persoanã, ori de cîte ori alegem sã lãsãm o persoanã sã fie ceea ce ea este fãrã a ne gîndi cã ea ar trebui sã se schimbe pentru a fi pe placul nostru, în toate aceste situaþii frecvenþa noastra de vibraþie se ridicã foarte mult. De fiecare datã cînd ne gîndim cã altcineva ar trebui sã se schimbe pentru propria noastrã satisfacþie, frecvenþa de vibraþie coboarã. Nu este nimic mai minunat decît de a-i lãsa pe ceilalþi sã fie aºa cum vor, în laturile benefce ale personalitãþii lor. Ce este iubirea? În esenþã ea este capacitatea de a nu încerca sã schimbi o persoanã dupã cum gîndeºti tu cã ea ar trebui sã fie... În aceastã direcþie, misticii tuturor timpurilor ne învaþã cã suprema iubire este de fapt a vedea Sinele Suprem în toþi ceilalþi, de a vedea pe fiecare din jurul nostru ca fiind perfect aºa cum este, ca fiind o manifestare plinã de luminã a lui Dumnezeu.

Aici ºi acum – a trãi în prezent

Majoritatea oamenilor trãiesc în trecut. Cînd sînt întrebaþi dacã sînt fericiþi sau nu, ei s-ar gîndi la toate motivele care i-ar putea face ca în acel moment sã fie fericiþi sau nu. Oricum, aceste lucruri s-au întîmplat în trecut, acum 5 secunde, acum 5 ani sau acum 50 de ani. În general oamenii trãiesc prin proiectarea trecutului lor în viitor, considerînd cã s-au împotmolit, cã vieþile lor nu au cum sã se schimbe. Însã ce este acest ,,acum" sau ,,aici ºi acum"? Dacã întrebãm pe cineva dacã doreºte sã facã ceva în acest moment, el crede cã ne referim la urmãtoarele 10 minute, sau poate la urmãtoarea orã. ,,Acum" reprezintã petru cei mai mulþi oameni o jumãtate de orã, un minut sau o secundã. În realitate ,,acum" este în afara oricãrui timp ºi s-a demonstrat cã timpul îl putem experimenta numai prin intermediul corpului fizic. În reaitate noi trãim în acelaºi ,,loc" în care am trãit de cînd am fost creaþi – ºi acel loc este ,,aici ºi acum". Iar fiecare moment pe care îl trãim, cum ar fi chiar aceastã secundã, este diferit de momentul anterior. Acest moment absolut este denumit ,,momentul prezent" pentru ca el nu are nimic de-a face cu momentul exact anterior, în afara de cazul în care dorim noi ca el sã o aibã.

Idealurile propuse

Idealurie sînt în general evenimente care vor avea loc în viitor, Vrem sã facem ceva peste 5 ani. Dacã ne schimbãm idealurile foarte des, e clar cã nu vom ajunge sã le atingem. Singurele idealuri pe care le putm atinge sînt acelea care sînt aduse aici ºi acum, în momentul prezent, în care realizãm ceva pentru ele. Celelalte idealuri sînt idealuri viitoare pe care nu le vom atinge niciodatã. Cînd învaþãm sã trãim în momentul prezent, datoritã conºtientizãrii faptului cã sîntem înzestraþi cu un Sine Suprem, începem sã lãsãm deoparte toate acele lucruri care ne streseazã, care ne aduc neliniºti, agitaþie etc. pentru cã înþelegem cã ele nu au nici o valoare. Înþelegem cã putem sã ne detaºãm de ele, sã le lãsãm în urmã ºi sã ne preocupam de creºterea noastrã spiritualã. Începem astfel sã avem mai mult noroc, oamenii încep sã vinã înspre noi cu diferite oportunitãþi, încep sã aparã mici miracole în viaþa noastrã. Dacã în momentul în care trãim acum miracolele nu apar, cu siguranþã cã ceva nu funcþioneazã armonios în viaþa noastrã. Un miracol este o corecþie în viaþa noastrã, nu e ceva care se întîmplã în exterior, ci e o parte din noi.

Sinele Suprem

Noi nu sîntem corpul fizic. Ne identificãm cu corpul fizic pentru cã îl putem atinge ºi ºtim cã el este acolo. Dar constatãm cã atunci cînd ne apropiem de strãini, puten percepe energia lor specificã pentru cã stãm fiecare în cîmpul energetic al celuilalt. Putem merge în casa cuiva ºi putem simþi dacã acolo este o atmosferã negativã sau una plinã de iubire. Putem simþi multe alte lucruri ºi aceastã simþire reprezintã o anumitã formã de identificare cu Sinele nostru. Ne identificãm cu Sinele nostru zi de zi, însã nu conºtientizãm acest lucru. Dacã nu credem cã avem un Sine, probabil cã nu am trãit încã la nivelul lui suficient de mult timp pentru ca sã aflãm de existenþa sa. El este însã permanent acel glas care ne îndrumã paºii, ori de cîte ori sîntem dispuºi sã îl auzim. Putem sã atingem Sinele Suprem, însã sîntem atît de îndreptaþi cãtre a-l cãuta în exterior încît de cele mai multe ori uitãm cã el este în interiorul nostru...

In ceea ce te priveste pe tine... cel cu fizica coantica... o sa numar pana la 10 sa nu ma enervez....

Yagg

Citat din: greener din  12 Aprilie 2009, 08:44:16
Citez din articolele Simonei BALAN
Vindecare prin puterea Sinelui
Sinele Suprem ºi corpul de luminã

In ceea ce te priveste pe tine... cel cu fizica coantica... o sa numar pana la 10 sa nu ma enervez....

Bine. Te ajut eu. Te referi la vibraþie molecularã sau la rezonanþã? În ambele cazuri, Star Trek e mult mai credibil pe lângã poveºtile de mai sus.

greener

citeste mai atent nu cate o litera din fiecare rand
asa nu ajungi nicaieri
ma refer la frecventele de vibratie ale fiecarui organ din corpul omenesc la puterea noastra de vindecare... ma indoiesc ca ai auzit de asa ceva
n-ai decat sa te uiti singur la star trek daca la acest nivel ai ajuns...
este usor sa jignesti... ia adu argumente sa vedem de ce esti in stare!

darieglobur

Citat din: greener din  12 Aprilie 2009, 11:07:13
citeste mai atent nu cate o litera din fiecare rand
asa nu ajungi nicaieri
ma refer la frecventele de vibratie ale fiecarui organ din corpul omenesc la puterea noastra de vindecare... ma indoiesc ca ai auzit de asa ceva
n-ai decat sa te uiti singur la star trek daca la acest nivel ai ajuns...
este usor sa jignesti... ia adu argumente sa vedem de ce esti in stare!


argumente n-o sa aduca!...o sa vina asa cu cateva ironii ieftine si observatii telegrafice "de sus", ex catedra, cu privire la logica precara a preopinentului, bine-nteles, fara a aduce si argmente in acest sens.
indiferent cate exemple ai aduce, cu privire fie si numai la tema asta a capacitatilor neobisnuite ale corpului uman, o sa se rezume in continuare la a se lega de "limbajul nestiintific" (eventual de cratime si fonturi), de folosirea necorespunzatoare a unor concepte stiintifice, de parca natura ar fi obligata sa se desfasoare strict dupa tiparul ingust al unui limbaj omenesc, fie el chiar "stiintific". cei ca el vor escamota din start esenta problemei de fond pe care le ridica un filmulet ca cel de mai sus, cu acest john chang, sau teorii neconventionale precum cele ale lui bohm sau sheldrake. si asta pentru simplul motiv ca astfel de lucruri refuza sa se conformeze unui reductionism mecanicist.
...und Sie fliegen doch!

StarDust

Ca tot vorbim de capacitatile neobisnuite ale corpului uman, am sa va relatez si eu o experienta(de care mi-am reamintit citind pe acest topic) la care am asistat personal. Deci, era prin '94-'95 cred, dupa difuzarea unei stiri la tv, in care se prezenta o fetita (nu mai retin detalii) care tinea lipite pe palma, carti(de citit, nu de joc). Deci, am vazut cu ochii mei doi copii (8-10 ani) care dupa ce au vazut asta, au inceput sa faca acelasi experiment, anume puneau o carte in palma apoi incepeau sa incline palma, se jucau si incercau sa imite cele vazute la tv. Nu le-am dat atentie. Dupa o jumatate de ora au venit sa ne arate "ce pot"... tineau palmele perfect vertical cu cartea lipita de palma (amandoi). La un moment dat, o carte fiind mai groasa s-a deschis... surpriza, nu a cazut, a ramas lipita de palma(coperta plus 1/3 sau jumatate din carte)... curios am prins cartea si am tras de ea, sa vad cum sta lipita de palma. A trebuit o anumita forta sa o desprind de palma fetitei. Am vazut cum tragand de carte mana ei a venit putin spre mine ca si cum cartea era lipita de palma. Mentionez ca apoi, amandoi, in fata mea si a inca trei persoane au repetat experimentul de 2-3 ori, tinand volumele lipite de palma tinuta vertical. Neintelegand ce se intampla i-am expediat afara la joaca...
Repet, e o chestie care am asistat-o personal, Daca Yagg ar putea sa imi ofere o explicatie stiintifica i-as ramane dator :D
Iata inca unul din motivele pentru care eu nu resping asemenea relatari, iar a respinge asa ceva doar pentru ca nu se inscrie in "tipare", sincer, mi se pare o limitare.
Binenteles, e doar o parere personala...
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Fr0styan