Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

de ce nu s-a mai ajuns pe luna din 1990?

Creat de maiami, 10 Decembrie 2008, 09:30:53

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

maiami

nu va puneti intrebarea de ce de 20 de ani incoace nu mai ajunge nimeni pe luna?
nu am mai auzit de nici o naveta sa aselenizeze decat cele din anii 70
dar acum avem tehnologie si computere mult mai puternice decat atunci si teoretic ar trebui sa ajungem zilnic pe luna
dar nimeni nu mai spune nimic despre luna
ori nu s-a ajuns niciodata pe luna ori e populata de extraterestrii si americanii nu mai au curaj sa se duca acolo
VOICA MARIAN tel. 0746075513
va invit la cunoasterea prin stiinta


teocratul

Citat din: Sirius13 din  10 Decembrie 2008, 10:47:11
Un google search ai incercat?

http://news.bbc.co.uk/2/hi/science/nature/7679818.stm


Sirius13,


O fi maiami un apucat, dar are dreptate: misiunea spatiala indiana adusa de tine ca "dovada" contrara a afirmatiilor lui:

NU PRESUPUNE O ASELENIZARE CU PERSONAL UMAN, ci, presupune doar trimiterea unei SONDE din spatiu pe solul selenar


P.S.
Intr-o locatie secreta=necunoscuta locatarilor=extraterestrilor, care vor fi astfel SPIONATI prin surprindere !

Serban M

#3
Tocmai,sunt misiuni pe luna insa problema se pune in felul urmator,din cauza riscurilor si antecedentelor (vezi capsula colombia) in care au fost implicati oameni.. este mai rational sa trimitem roboti pe luna.

Acum daca vorbim din prisma conspirationista,este posibil sa fie extraterestrii pe luna insa nu cred ca asta ne-a determinat sa nu mai trimitem oameni.

StarDust

Citat din: teocratul din  10 Decembrie 2008, 12:59:33
P.S.
Intr-o locatie secreta=necunoscuta locatarilor=extraterestrilor, care vor fi astfel SPIONATI prin surprindere !

Da, NASA e cunoscuta pentru misiunile secrete de spionaj a extraterestrilor. Sunt 100% sigur ca noi ai spionam pe ET pe Luna fara ca ei sa bage de seama. Isi vad inocenti de treburile lor.
Si ca un raspuns la intrebarea lui maiami: Simplu, misiunile cu echipaj uman presupun multe riscuri, si cheltuieli f. mari, care in momentul actual nu prea se mai justifica, decat daca s-ar avea in vedere construirea unei viitoare baze subterane pe Luna. In rest s-au cam adus de acolo cateva sute de Kg de roci de toate tipurile din studiul carora se cam pot obtine suficiente raspunsuri referitor la Luna. In rest, ce sa mai faci acolo? Sa tzopai prin nisipul lunar si sa zici "uite ce tare sunt" in contul a catorva miliarde de dolari?
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

adi_drula

Poate ca exagerati un picut.... Ce sa mai caute NASA pe luna???

Cautatorul

Citat din: adi_drula din  10 Decembrie 2008, 15:59:01
Ce sa mai caute NASA pe luna???

Ce sa caute? Pai sa scoata semnele de intrebare (la propriu) din urmatoarele fotografii luate de pe http://www.google.com/moon/

Alegeti Apollo 11 si apropiati. O sa vedeti ceva ciudat acolo, si cred ca ar fi un motiv bun de a mai merge inca o data NASA pe Luna...

DepthOfField

#7
Citat din: Cautatorul din  17 Decembrie 2008, 19:41:49
Ce sa caute? Pai sa scoata semnele de intrebare (la propriu) din urmatoarele fotografii luate de pe http://www.google.com/moon/

Alegeti Apollo 11 si apropiati. O sa vedeti ceva ciudat acolo, si cred ca ar fi un motiv bun de a mai merge inca o data NASA pe Luna...

:lol:
Sunt doua variante:
a) defecte de developare si procesare autentice
b) mistere teribile ascunse de NASA, si facute in mod special ca sa semene cu defecte de developare si procesare. exact acesta este motorul conspirationistilor: gasirea de pretexte din chestii aparent nelalocul lor, fara a cata prea multe explicatii.

Tu esti in stare sa ii trimiti pe NASA din nou pe luna sa vada ce e cu defectele alea de developare... da' esti sigur ca si de data asta nu o sa te minta?

Dar ai dat clic pe semnul de intrebare sa vezi ce spune si cam cum s-au obtinut aceste imagini? sau nu prea e interesant ...

citez:
CitatWondering what this is? No, it's not an alien colony. It is a processing artifact in this image of the Moon, which was taken by one of the Lunar Orbiter satellites in the mid-1960s.
The Lunar Orbiter camera system was a marvel of engineering for its time. Built long before the advent of digital sensors, the Lunar Orbiter camera captured images on black and white film that was developed on the spacecraft and then scanned with an electron gun and photo-multiplier tube, one strip at a time. The image data was then beamed back to earth as a TV signal where another system exposed film on the Earth to match the film in space, and this transfer back to film was developed using another chemical process. The entire apparatus for capturing, processing, scanning, and transmitting the photographs was all housed in a pressurized, thermally controlled container. Needless to say, there were many opportunities for imperfections to creep in.

Surprisingly, the Lunar Orbiter images are still the best images available of much of the Moon, and this is one of many reasons why NASA and other space agencies are sending a new generation of satellites to the Moon over the next few years.

You can learn more about these artifacts, and the work currently underway to digitally scan all the old Lunar Orbiter imagery, from the U.S. Geological Survey.
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

Cautatorul

Citat din: DepthOfField din  17 Decembrie 2008, 20:43:52
:lol:
Dar ai dat clic pe semnul de intrebare sa vezi ce spune si cam cum s-au obtinut aceste imagini? sau nu prea e interesant ...

Da, acum am dat click si am vazut ca intr-adevar exista o explicatie... 

geutzu

dragi cetitori :P ,

trebuie sa stim ca a pleca de pe planeta noastra mica catrea luna implica:
    - determinare politica, care lipseste cu desavarsire, americanii au vrut sa isi demonstreze superioritatea fata de rusi si de aceea au cheltuit sume imense pentru a ajunge pe Luna.
    - bani, muuuuuuulti bani, logistica si tehnologie am avea cat de cat dar ajungem si  la punctul 3:
    - ce sa cautam noi momentan pe Luna cand ceea ce ne intereseaza pot face si robotii tot mai ieeftin de construit si tot mai inteligenti; am vazut pe discovery, acum 2 ani cred, un reportaj despre radiatiile de energie foarte mare la care au fost supusi astronautii cand au depasit centura de protectie electomagnetica a pamantului in drum spre Luna (vedeau flash-uri de lumina in ochi, la o examinare la microscop a castilor de protectie s-au gasit urme ale bombardarii cu nuclee libere - de aici putem sa omoram teoriile conspirationiste despre care s-a amintit mai sus).  Momentan e bine de stiut ca nu avem un procedeu de protectie care sa fie atat de sigur si sa fie si portabil impotriva acestor probleme. In plus costa enorm de mult sa lansezi ceva pe orbita, dar mai ales catre luna. Mai trebe tehnologie si apoi o sa ajungem sigur sa bem o cafeluta pe Luna.
"The difference between the impossible and the possible is merely a measure of man's determination." - Cap. James Thain

jedimisu

Citat din: geutzu din  18 Decembrie 2008, 16:45:31
dragi cetitori :P ,

trebuie sa stim ca a pleca de pe planeta noastra mica catrea luna implica:
    - determinare politica, care lipseste cu desavarsire, americanii au vrut sa isi demonstreze superioritatea fata de rusi si de aceea au cheltuit sume imense pentru a

Eu cred ca americanii nu au cheltuit banii doar ca sa-si arate muschii. Asta fac vecinii mei de cartier care-si iau BMW-u, da' se mai duc la peshte cu el, mai plimba o gagica, si altele de care nu stiu. Ce mi se pare mie ciudat este ca au construit o statie spatiala cand era mai simplu sa planteze una pe luna. In plus, din cate cunosc eu, multe misiuni au fost anulate desi s-au bagat bani in ele, SA-514 si SA-515 nu au mai fost folosite, desi construite. Cam ciudat pentru o natie pragmatica.
Caut si eu o carte sa ma mai luminez putin Someone Else Is on Our Moon, de George H. Leonard. O are careva? Platesc cinstit.

padme

http://www.italianresearch.it/Documenti/Astronauti&Alieni.asp

mai mult ca sigur ca aceste... dialoguri se gasesc si in engleza si prin alte carti; parte din ele le-am gasit in cartea lui toni moldovan-programul planeta terra. am gasit pe net si inregistrarile din timpul misiunilor dar nu le mai gasesc acum :D

curios este faptul ca autorul il citeaza pe armstrong ca sustinand ca pe luna et "au deja o baza si ne spun in termeni decisi sa stam departe de luna"-desi in mod oficial nu a declarat nimic, din cate am inteles eu, chiar si faptul ca ar fi vazut un ozn dar nu in timpul misiunii apollo, desi dialogurile din text sunt mai mult decat sugestive asupra acestui aspect!

Shadowman

" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

Cautatorul

#13
Am un baiat de 2 ani si 4 luni.
O sa creasca mare si-i voi povesti ca mi-au povestit parintii mei ca oamenii au fost pe Luna. Nu e incredibil? O sa ma creada? Prima intrebare probabil va fi: Dar acum de ce nu mai merg oamenii pe Luna?
Mersul pe Luna devine deja o poveste spusa de bunici... nepotilor. Incet incet devine o legenda... despre vremurile cand oamenii mergeau pe Luna.

Probabil si lumea tehnologica actuala va deveni poveste copiilor copiilor nostri dupa terminarea resurselor de petrol.


"Spunea ãl bãtârn al lui ãl bãtârn" cã oamenii au fost pe Luna. Nimeni nu mai stie sigur, dar asa se spune din batrani...

Ganditorul

... Si cand toata lumea va fi ticalosita si plina de violenta, multi se vor gandi la perioada frumoasa cand lumea mergea pe Luna. Si pentru ca pe Pamant nu mai sunt decat ticalosi se vor gasi cativa care sa creada ca pe Luna au mai ramas oameni buni, primordiali, de la prima aselenizare - si vor incepe sa se roage la LUNA. Si uite asa apare o noua religie despre sfanta "NASA" si  sfantul "Amstrong".