Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Marte

Creat de StarDust, 22 Noiembrie 2008, 20:32:25

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

StarDust

#135
Totusi, nu poti compara precizia amartizarii sondelor viking cu cea a lui opportunity unde marja de eroare permisa era f. mica dat fiind zona accidentata marginala a craterului Gale. Daca ati urmarit live, la un moment dat chiar s-a prezentat in momentul in care roverul se pregatea de intrare in atmosfera martiana, diferenta de precizie (f. mare) dintre amartizarile anterioare si cea a lui Curiosity.
Binenteles, aceasta diferenta de precizie e datorata tehnologiei din ziua de azi. Si da, ma bucur! Cine lucreaza in domeniu tehnic, stie ca un utilaj, sau un dispozitiv cu cat e mai complicat cu atat e mai susceptibil de a crea probleme. "Legile lui Murphy" isi fac de cam in orice moment posibil, mai ales in aceasta situatie, in care pui un computer sa amartizeze singur.
Una e o sonda de 600Kg(lander-ul), ce trebuia sa ajunga intr-o zona larga de zeci de Km, altceva un rover de 1000Kg care trebuie sa ajunga intr-o zona prestabilita de cateva sute de metri.
Ma bucur ca "verigile slabe" nu au fost prezente in aceasta misiune

L.E.

Citat din: Cautatorul din  07 August 2012, 02:17:06
...
Prin urmare politicienii nu fac decat sa aloce bani in domeniile dorite de oameni pentru a fi votati. Americanilor le place sa auda ca sunt nr.1 in lume si atunci politicienii aloca bani armatei pentru a realizat acest lucru. Sunt banii lor dar pur si simplu sunt dezamagit ca trebuie sa-i povestesc copilului meu ca tatal meu mi-a povestit cum oamenii au ajuns pe Luna si ca dupa 30 ani inca ne bucuram ca am repetat o performanta. Ca si cum acum ne-am bucura la olimpiada ca am repetat o performanta a unui sportiv de acum 30 ani...
...

Asta e intr-adevar asa. Puteam sa fim mult mai avansati intr-adevar. Din pacate altele sunt prioritatile in aceasta epoca care eu inca o numesc ca fiind copilaria inconstienta a acestei civilizatii. Prioritatiile sunt inca sa ne dam in cap unii la altii, in loc sa ne vedem de chestii mult mai importante. Sper sa ne maturizam pana nu e prea tarziu.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

fiulploii

Faina realizarea ! Si identica, dupa mine , ca si realizarea unui spectacol de copii de la gradinita sau de la scoala primara. Si ei se bucura de realizarea lui , de aplauze , flori si felicitarile parintilor .
Imi pare rau , insa mi-a lasat o impresie de spectacol in care trebuie atrasi o gramada de oameni pentru a face banii sa circule sau pentru a mentine circul .
De acord suta la suta cu colegii @mm si @Cautatorul in ce au specificat .
Si @StarDust , in atitia ani reusesti doar sa maresti precizia ?  :lol: Identic cu rachetele care iti intra pe geam in casa sa-ti aduca corespondenta  :-D
Serios acum , am tot mai mult impresia ca asta este doar spectacolul pentru cei mici . Costul lui este minor in comparatie cu sumele care se jongleaza prin alte programe.
Iar miile de oameni din industria aero-spatiala care au contribuit la realizarea misiunii sunt doar niste oameni care isi primesc bani pentru ipoteci, distractie, relaxare ca sa poata munci in continuare . Exact ca in fabricile din cealalta vreme care aveau scop dublu: de exemplu , fabrica de tractoare putea fi modificata in 12 ore in caz de necesitate ca sa produca tancuri .
Astept cu interes senzationalele descoperiri care vor urma pe Marte , descoperiri stiute de multa vreme insa unele din ele mai trebuie si devoalate.
Parerea mea..

StarDust

Bun, si ce propuneti? Sa ne apucam sa criticam lipsurile societatii in care traim acum? Asta e, si trebuie sa luam lucrurile asa cum sunt.
De acord ca se putea sa fim mult mai departe cu explorarea spatiului. NASA face ce poate cu fondurile si asa reduse, si ma bucur ca binevoieste sa ne impartaseasca si noua ata cat se poate. Mai bine decat nimic!
Eu zic sa ne limitam pe acest topic si la toata sectiunea "Astronomie" la comentarii pe cat posibil stiintifice si nu sociale (ca sa zic asa).
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Xanadron

#138
Ma vad nevoit sa mai ies cind si cind din hibernare :-D si, cu riscul de-a fi (din nou) privit chioris si eventual compatimitor apropo de starea psihica, sa reamintesc umila mea opinie ca absolut TOATE programele astea spatiale cu rachete efectiv primitive :rocket: sint "de fatzada". Inclusiv circul asta ultim cu Marte/Curiosity.
Sa mai povestesc oare despre flota stelara "Solar Warden"? :ufo: Sau despre trilioanele "evaporate" din bugetele tuturor in directia "proiectelor negre"? A facut-o cindva Donald Rumsfeld (chiar cu o zi inainte de 9/11 :-o) - ei si? A mai auzit careva de-atunci vreun cuvintzel pe tema asta?

Terra noastra are o istorie fantastica, legata indisolubil (zic eu cel putin) si de Planeta Rosie, dar inclin deja sa cred ca nu vom apuca s-o aflam vreodata. Fiindca mai toate caile Cunoasterii Adevarate ne sint blocate si ni se servesc doar kitschuri... cosmice.
Restul fiind rezervat doar Elitelor - care se pot bucura, printre multe altele (parerea mea si asta), de:
- Calatorii interstelare
- Stargates
- Vizite-n Pamintul Interior
- Contacte regulate cu adjunctii Creatorilor nostri macar
- Free Energy
- (Aproape) imortalitate fizica
- etc etc.

Acu' pe bune: de cind n-am mai auzit de o descoperire realmente revolutionara - mai ales in domeniul presupus a fi "de virf" al explorarii Cosmosului? :roll:
In timp ce (nu pun mina-n foc ca-i chiar asa, dar semne convingatoare incep sa apara) "sforarii" NWO :evil: pregatiti cu decenii avans sa ne pastoreasca/prosteasca se joaca-n "jump-rooms" spre Marte si inapoi de-o vesnicie (nici nu mai are rost sa fac topicul promis despre Barack Hussein Obama/Soetero/Akhenaton si probabilele lui "salturi cosmice" din anii '80):

http://exopolitics.blogs.com/exopolitics/2011/11/mars-visitors-basiago-and-stillings-confirm-barack-obama-traveled-to-mars-1.html/

Concluzia mea (trista, ce-i drept) e deci aceeasi: viatza ne e controlata aproape total, intr-o sclavie oarecum "suportabila".
Si, chiar daca Illuminati, cabalistii, masonii, bilderbergistii sau ce-or mai fi EI nu ne-or "abatoriza" decit insidios cu cite-un HAARP, Codex Alimentarius sau WW-III, simplul fapt ca ne rezerva o viatza terna, limitata si previzibila ramine trist.
Mai ales fiindca (aproape) nimeni nu reactioneaza la asta. :|

P.S. Sper ca stimatii moderatori sa nu ma faulteze :lol: prea tare pentru derapajele "sociale" ale postarii mele... mai "martiana" :martiansmile: totusi decit ar putea parea unora.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

StarDust

Citat din: Xanadron din  07 August 2012, 12:36:51
...
Terra noastra are o istorie fantastica, legata indisolubil (zic eu cel putin) si de Planeta Rosie, ...

Cu aceasta afirmatie nu pot fi decat de acord! (parerea mea desigur :D )

Pun o poza cu date mai exacte in legatura cu precizia amartizarii lui Curiosity, iar in link-ul sursa se pot citi date precise in legatura cu asta:

http://blog.nasm.si.edu/2012/08/02/satisfying-our-curiosity-mars-science-laboratory-and-the-quest-for-the-red-planet/
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Aliosa

Pe mine ma mira cu totul altceva legat de misiunea asta, Dupa 2,5 miliade de dolari + tehnologia avansata de care dispunem cel putin in domeniu capturilor de imagine, poza aia alb-negru cu lentila plina de praf e tot ce se poate ? Mie unu imi pare o mare bataie de joc nicidecum o realizare .

horia2008

#141
Citat din: Aliosa din  07 August 2012, 16:14:56
Pe mine ma mira cu totul altceva legat de misiunea asta, Dupa 2,5 miliade de dolari + tehnologia avansata de care dispunem cel putin in domeniu capturilor de imagine, poza aia alb-negru cu lentila plina de praf e tot ce se poate ? Mie unu imi pare o mare bataie de joc nicidecum o realizare .
Informatii delaliate despre dispunerea caracteristicile si functionarea camerelor de pe roverul Curiosity in linkul postat anterior de StarDust  aici, deci creditele merg la StarDust  :wink:

http://www.nasa.gov/mission_pages/msl/news/msl20120803.html#MSL

Primele poze livrate sunt asa din cauza ca au fost luate cu camerele de 1mp Hazard-Avoidance cameras (Hazcams) dotate cu lentile fisheye wide-angle

The very first images are likely to arrive more than two hours after landing, due to the timing of NASA's signal-relaying Odyssey orbiter. They will be captured with the left and right Hazcams at the back and front of the rover, and they will not yet be full-resolution (the two images arriving on Earth first are "thumbnail" copies, which are 64 by 64 pixels in size). The Hazcams are equipped with very wide-angle, fisheye lenses, initially capped with clear dust covers. The covers are designed to protect the cameras from dust that may be kicked up during landing; they are clear just in case they don't pop off as expected.

mai ramane de vazut cu o fi cu photoshop-atu' :?

acme

O diferenta fata de celelalte misiuni martiene este folosirea unei surse nucleare de energie; anterior se foloseau panourile solare ceea ce incetinea misiunea din cauza depunerilor de praf.
Sursa actuala este proiectata sa functioneze cel putin un an martian si genereaza 110W.
Building Curiosity: Mars Rover Power
We're born alone, we live alone, we die alone.

acme

Citat din: Cautatorul din  07 August 2012, 02:17:06
Nu e deloc de prima clasa ci de a doua clasa. Nu face decat sa repete o performanta de acum 30 ani cu Viking (ma refer la modul de amartizare).

Sincer eu sunt dezamagit ca dupa 30 ani inca ne mai bucuram ca totul a decurs cum trebuie si inca amartizarile se fac cu emotii.
Iata un videoclip cum Viking acum 30 ani ateriza pe Marte. Ceva similar cu Curiosity.


Faptul ca au folosit aceeasi metoda ca acum 30 de ani nu dovedeste decit ca este o metoda buna de amartizare.
Viking 2 a amartizat cu un "picior" pe o piatra din cauza unei interpretari gresite a radarului rezultind o inclinare de 8grade.
We're born alone, we live alone, we die alone.

acme

Citat din: horia2008 din  07 August 2012, 17:04:17
mai ramane de vazut cu o fi cu photoshop-atu' :?
Probabil au soft de  :-) face recognition incorporat direct in camere ca sa nu mai munceasca cei de aici
We're born alone, we live alone, we die alone.

Cautatorul

#145
Citat din: acme din  07 August 2012, 20:19:13
O diferenta fata de celelalte misiuni martiene este folosirea unei surse nucleare de energie; anterior se foloseau panourile solare ceea ce incetinea misiunea din cauza depunerilor de praf.
Sursa actuala este proiectata sa functioneze cel putin un an martian si genereaza 110W.

Viking folosea "radioisotope thermoelectric generators" la fel ca si Curiosity. Deci inca nimic nou.

http://en.wikipedia.org/wiki/Radioisotope_thermoelectric_generator de unde citez:

"A common application of RTGs is as power sources on spacecraft. Systems for Nuclear Auxiliary Power (SNAP) units were used especially for probes that travel far enough from the Sun that solar panels are no longer viable. As such they were used with Pioneer 10, Pioneer 11, Voyager 1, Voyager 2, Galileo, Ulysses, Cassini, New Horizons and the Mars Science Laboratory. In addition, RTGs were used to power the two Viking landers and for the scientific experiments left on the Moon by the crews of Apollo 12 through 17 (SNAP 27s). Because the moon landing by Apollo 13 was aborted, its RTG now rests in the South Pacific ocean, in the vicinity of the Tonga Trench.[4] RTGs were also used for the Nimbus, Transit and LES satellites. By comparison, only a few space vehicles have been launched using full-fledged nuclear reactors: the Soviet RORSAT series and the American SNAP-10A.
......

Nuclear power systems in space

Known spacecraft/nuclear power systems and their fate. Systems face a variety of fates, for example, Apollo's SNAP-27 were left on the Moon.[37] Some other spacecraft also have small radioisotope heaters, for example each of the Mars Exploration Rovers have a 1 watt radioisotope heater. Spacecraft use different amounts of material, for example MSL Curiosity has 4.8 kg of plutonium-238 dioxide,[38] while the Cassini spacecraft has 32.7 kg.[39]"


si:"Nuclear power has been used in 26 previous space missions over the past 50 years. "
de la:
http://www.technologyreview.com/view/428751/nuclear-generator-powers-curiosity-mars-mission/

Sursa de energie nu e noua si nu spun ca e ceva rau in asta. Mai bine sa se foloseasca de echipamente care au trecut proba timpului decat sa se foloseasca tehnologii care inca nu sunt testate suficient. Cu siguranta laboratorul Curiosity are tehnologie de ultima ora care depaseste orice a ajuns pana acum pe Marte. Totusi ma ingrijoreaza calitatea fotografiilor de pana acum si faptul ca sunt inca putine.   

Poate sunt prea multi martieni in poze...   :-D

Tayka

Este foarte interesant cum pe unii îi entuziasmează până la căderea în extaz(s-au chiar pe spate) această amartizare a roverul-ui Curiosity purtat pe spinarea rachetelor,precum cea a a unei caravane de cămile de prin Sahara,apoi paraşutat cu riscul de a se ,,încurca'' printre corzi,când iată toţi aceşti entuziasmaţi,susţin la unison existenţa OZN-urilor,aETI extra şi intra-tereştrii,a flotei Solar Warden,faţă de care sărmanul Curiosity cu sursa sa de curent de ..110 W... :-D (adică exact cât are becul meu din curte)..şi care pare a fi mai degrabă ,,Carul cu Boi'' a lui Grigorescu.. :-D. Plin de avânt patriotico-terestru,s-a,,transmis'' iată până şi un mesaj în numele..omenirii probabil către..marţienii rămaşi pe acolo de pe vremuri mai calde, . :lol: :-(,dar tot noi ne informam unii pe alţii mai deunăzi,de existenţa unor construcţii,ba chiar colonii pe acolo sus,şi care cică n-ar prea fi construite de ,,bătinaşi'',ci culmea de..Terrieni neaoşi,care la o adică să aibă unde o zbughii,pentru ca apoi după,,potop'' să revină pentru a se putea înmulţii din nou,ca să creieze o lume nouă.. 8-) .. :evil:
Tot legat de această ,,afacere''circulă iată un nou zvon;Cică pentru a încălzii mai tare un pic şi planeta Marte,au umblat la butoane pe soare activând-ul mai puternic(acţiune observată de altfel şi de pe Terra),şi cică de aia acum ne topim la propriu,până când ne-or face o umbrelă,ceva care să ne mai umbrească,că treaba asta cu chemtrails-ere nu se mai poartă din lipsă de..,,diry-diry''.. vorba Piersic-ului  :-D :rainbow: :rocket:
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

acme

Citat din: Cautatorul din  07 August 2012, 23:41:09
Totusi ma ingrijoreaza calitatea fotografiilor de pana acum si faptul ca sunt inca putine.   

Poate sunt prea multi martieni in poze...   :-D
"While the image is twice as big in pixel size as the first images beamed down from the rover, they are only half the size of full-resolution Hazcam images. During future mission operations, these images will be used by the mission's navigators and rover drivers to help plan the vehicle's next drive. Other cameras aboard Curiosity, with color capability and much higher resolution, are expected to be sent back to Earth over the next several days. "
http://www.nasa.gov/mission_pages/msl/news/msl20120806.html
We're born alone, we live alone, we die alone.

acme

Citat din: Tayka din  08 August 2012, 00:47:04
Este foarte interesant cum pe unii îi entuziasmează până la căderea în extaz(s-au chiar pe spate) ...

Eu ma astept ca intr-o luna maxim sa apara primii paminteni care sa sustina ca de fapt Curiosity e parcat intr-un garaj Nasa si ca Spielberg e angajat cu jumatate de norma la ei.  :-D
We're born alone, we live alone, we die alone.

acme

O prima curiozitate:
http://www.latimes.com/news/science/la-sci-0808-mars-curiosity-photo-crash-20120808%2c0%2c7688352.story

O pata decolorata prezenta in primul set de poze lipseste din al doilea set trimis citeva ore mai tirziu.
We're born alone, we live alone, we die alone.