Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Marte

Creat de StarDust, 22 Noiembrie 2008, 20:32:25

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

elena78

#120
se pare ca Nasa  va trimite un rover  ca sa aterizeze pe Marte   pe data de 6 august  , aceasta misiune  a costat 2,5 miliarde de dolari  Nasei ,acest vehicul  va  cauta urme  de apa ,urme  de   martieni  sau umani?????  :lol: eu zic ca nu sunt doar urme acolo  pe planeta Marte   sunt si prezente misterioase cu   capul pe umeri  si  cu  mintea  stralucitoare ...


http://www.livescience.com/21937-mars-rover-curiosity-dan-water.html

jean

 Momentele de inceput ale misiuni spre Marte au fost semnalate de mine pe la pagina cinci a acestui Topic. http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,2232.msg59872.html#msg59872
Acum misiunea se apropie de punctul culminat, amartizarea in craterul Gale unde roverul Curiozity va desfasura diferite activitati. Ultimele sapte minute de teroare inaintea amartizari sunt simulate perfect intr-un film care poate fi vazut pe http://www.parsec.ro/2012/06/7-minutes-of-terror/
Personal asi fi tare bucuros ca misiunea sa se desfasoare in parametrii normali si prin intermediul ei sa avem date noi de pe Marte.
Era bine daca montau pe bratul robotic si o perie cu ajutorul careia sa mearga sa curete de praf si pe varul mai mic aflat de vreo patru ani acolo, Oportunity. Eventual sa-i faca si ceva poze....:lol: Desi nu am verificat distanta intre ei, am senzatia ca se vor intalni.
Adevarul este dincolo de noi

StarDust

#122
Daca bine am retinut pe site-ul NASA, la putin timp de la lansare s-a precizat ca ultimele doua minute ale amartizarii vor fi urmarite in direct (binenteles cu intarzierea generata de parcurgerea distantei dintre noi si Marte).

L.E.
Mai pun un film HD cu simularea zborului de la etapa de apropiere pana la amartizare. de vazut in HD:

Amazing Movie of Next Mars Rover HD
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

mm

#123
  Graba cu care se fac eforturi de colonizare a planetei Marte, in perfecta lipsa de logica cu colonizarea Lunii mai intai, pare sa faca parte dintr-un plan straveziu al unui viitor in care deportarile nu se vor mai face prin Siberia ci prin subsolul minier al (pustiei) planete Marte.
  Totul se potriveste cu desfasurarea vizibila a unor importante si sustinute eforturi de reducere (evacuare, eliminare) a populatiei umane ce ocupa suprafata verde si bogata in ape a Terrei. Un adevarat Rai, comparativ cu deloc interesanta (pentru noi) planeta Marte. In spatele acestor eforturi sta vointa unor interesati ET, poate mai putin norocosi -si de aceea invidiosi pe bastinasii de noi- dar mai avansati tehnologic.
Citataceasta misiune care a costat-o 2,5 miliarde de dolari pe NASA, acest vehicul va cauta urme de apa
Nici nu-mi vine sa cred cat de nelogic, lipsit de sens, de absurd imi suna in cap nonsensul cautarii de apa pe planeta rosie (si cu ce cheltuieli uriase!) in timp ce noi o putem gasi fara efort aici in jurul nostru, peste tot! (Facem abstractie de actualul "exercitiu" haarpist de "insecetare" a centrului Europei.) Va rog sa ma scuzati dar mie ideea cautarii picaturilor de apa pe Marte imi pare a fi una dintre cele mai perfecte tampenii.
.
Cand te afli la frontierele cunoasterii trebuie sa privesti dincolo de gard.

jean

  Poti sa fii linistit mm, nu vom fi lasati sa facem ce vrem noi pe Marte. Marte nu este planeta noastra si entitatile aflate deja acolo vor lua imediat masuri daca se vor simti deranjate sau daca in dorinta noastra nebuna incercam sa le distrugem ecosistemul. Ecosistem care, ca si in cazul Pamantului, se afla intr-o schimbare lenta si continua datorita conditiilor din sistemul solar.
  Nu cred ca in acest caz este importanta cautarea apei, desi in cantitati mult mai mici sigur vom gasi. Mult mai important este studierea de aproape a altei lumii extraterestre. La ce ne ajuta asta? Ne ajuta la intelegerea rolului si locului nostru in acest univers. Putem descoperi si folosi anumite tehnologii si energii cu randament mult mai mare si cu o poluare minima. Ar fi multe de spus, dar ma opresc aici sa nu o iau pe aratura.
Nu cred in teoria cu expuatatiile miniere, este o sperietoare pt. mase. Te-ai gandit la costuri si resursele consumate in acest caz?...
Adevarul este dincolo de noi

acme

O schema cu procesul de aterizare al lui Curiosity:
We're born alone, we live alone, we die alone.

StarDust

Curiosity a amartizat cu succes!!! Am urmarit de la 7:30 pana la 8:33 toate fazele si totul a decurs "ca la carte". Roverul a fost depus cu succes pe suprafata martiana.
Pun si a doua poza luata de rover, cu umbra lui proiectata pe suprafata martiana, poza preluata de pe site-ul NASA.

Ma bucur enorm ca amartizarea a fost un succes, orice mica defectiune aparuta in ultima jumatate de ora a procedurii de apropiere de Marte ar fi dus la un dezastru. Cred ca vor urma chestii foarte interesante acum...  :fullmoon:  8-)
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

jean

Stirea a aparut si pe diverse canale media. Conferinta de presa de la NASA poate fi urmarita in direct aici:
http://www.nasa.gov/externalflash/mars/curiosity_news3.html
Adevarul este dincolo de noi

StarDust

Cateva detalii despre dispunerea camerelor video de pe roverul Curiosity:

http://www.nasa.gov/mission_pages/msl/news/msl20120803.html#MSL
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

acme

We're born alone, we live alone, we die alone.

jean

Astazi am avut o mare bucurie. Noi, oameni, am reusit sa deschidem iar poarta vecinului nostru Marte. Am reusit, cu un efort de  2.5 miliarde de dolari si o echipa care a muncit sustinut sa depunem pe suprafata martiana roverul Curiosity.
M-am bucurat impreuna cu cei de la NASA si numai cu ei. Cu mandrie pot sa spun ca, totusi este ceva de noi chiar daca mai sunt multe de facut.
Sunt in acelasi timp si putin dezamagit deoarece cind intri pe proprietatea cuiva trebuie sa saluti proprietarul. Nu am auzit sa faca cineva acest lucru, asa ca m-am hotarat sa fac eu acest gest in numele fiintelor de pe Pamant. Si zic astfel:
Te salutam calduros Marte, noi fiintele de pe Pamant, vecinii vostrii. Deasemenea salutam tote entitatile de pe planeta voastra. Sa stiti ca venim cu gnduri pasnice, cred eu. Va multumim ca ne dati voie sa sutudiem lumea voastra.

Cine sunt eu de adresez acest salut martienilor? Sunt o fiinta de pe Pamant numita om si va aduc acest salut in numele fiintelor planetei pe care locuiesc.  De fapt eu nici nu contez, conteaza gandurile mele.
Noi am numit planeta voastra Marte, dupa culorea rosie asociata zeului razboiului la noi. Poate voi aveti un alt nume mult mai frumos pentru casa voastra. Linistea de pe Marte nu are nimic comun cu semnificatia cuvantului razboi, asa cum o cunoastem noi.
Cine suntem noi? Suntem fratii vostrii si ne hranim cu aceasi energie si lumina de la Soare, mama noastra comuna. Planeta noastra este frumoasa ca este casa noastra, asa cum este pentru voi Marte.. Pacat ca nu avem suficienta grija de ea.
Ce cautam? Cautam entitati asemenea noua si numai. Cautam sa intelegem aceasta lume fizica din care faceti si voi parte.
Care este gradul nostru de inteligenta? Noi credem ca suntem inteligenti, dar inca nu am gasit cu cine sa ne comparam. Vedeti si voi unde am ajuns cu tehnologia, pana la voi si mult mai departe. Nu va faceti iluzii, nu traim toti la fel. Unii traiesc la un standard foarte inalt, altii la limita saraciei si supravietuiri.
In cateva cuvinte, asa suntem noi terrienii. Va multumim ca ne-ati primit in casa voastra. Sper sa primim informatii si imagini interesante de la mesagerul nostru Curiosity.
Va rugam sa aveti grija de el sa functioneze corect.
Sper ca pe planeta voastra sa existe un receptor de ganduri si aceste ganduri ale mele dar si a altor semeni sa ajunga la voi.
Un salut calduros din partea fiintelor pamantului.
Adevarul este dincolo de noi

acme

Citat din: jean din  06 August 2012, 22:05:35
Ce cautam? Cautam entitati asemenea noua si numai. Cautam sa intelegem aceasta lume fizica din care faceti si voi parte.

Sa nu uitam ca scopul misiuniilor NASA pe Marte (inca) este cautarea formelor de viata pe Marte.

Din pacate sistemul de aterizare folosit azi("macaraua") nu va putea fi folosit in cazul unei misiuni umane fiindca va fi nevoie de un rover de 10-20 de ori mai greu decit cel de azi de 1 tona.
We're born alone, we live alone, we die alone.

StarDust

Citat din: acme din  06 August 2012, 22:45:19
...
Din pacate sistemul de aterizare folosit azi("macaraua") nu va putea fi folosit in cazul unei misiuni umane fiindca va fi nevoie de un rover de 10-20 de ori mai greu decit cel de azi de 1 tona.

Eu am avut emotii in legatura cu acest dispozitiv "sky-crane" care de fapt e un jet-pack complicat, orice defectiune minora in functionarea oricarui motor reactiv din componenta lui s-ar fi soldat cu un dezastru pt. rover. Intrarea cu scut termic si parasuta sunt proceduri "standard" folosite cu succes pana acum, si garantau o destul de mare reusita. Totusi "sky-crane" a functionat ireprosabil lasand roverul pe sol asa cum a fost programat. Cei care l-au proiectat si realizat sunt totusi oameni de prima clasa in domeniul lor. Miza era enorma, si cred ca nu au precupetit nici un efort pentru a se asigura ca totul va functiona bine.
Amartizarea asta complicata si complet autonoma e o realizare inginereasca de prima clasa din punctul meu de vedere.

Roverul a fost surprins de sonda MRO in timp ce se indrepta spre solul martian agatat sub parasuta de coborare, o imagine extraordinara zic eu!

http://www.nasa.gov/mission_pages/msl/multimedia/pia15978b.html

Mult succes Curiosity!
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Cautatorul

Citat din: StarDust din  06 August 2012, 23:56:00

Amartizarea asta complicata si complet autonoma e o realizare inginereasca de prima clasa din punctul meu de vedere.

Mult succes Curiosity!

Nu e deloc de prima clasa ci de a doua clasa. Nu face decat sa repete o performanta de acum 30 ani cu Viking (ma refer la modul de amartizare).

Sincer eu sunt dezamagit ca dupa 30 ani inca ne mai bucuram ca totul a decurs cum trebuie si inca amartizarile se fac cu emotii.
Iata un videoclip cum Viking acum 30 ani ateriza pe Marte. Ceva similar cu Curiosity.

Viking I :Mars Landing, July 20, 1976

Si dupa atata tehnologie si atatea materiale noi si computere superperformante noi inca ne bucuram ca doar reusim ce au realizat cei de-o generatie cu parintii sau bunicii nostri fara sa aiba atata tehnologie la dispozitie.

E ca si cum ne-am felicita pentru faptul ca am realizat cu tehnologie moderna un lucru pe care anticii l-au facut cu mainile goale.

Ma bucur pentru realizare si ca totul a mers cum trebuie cel putin pana acum. Dar sunt dezamagit ca spatiul a ramas riscant si asta din cauza verigii slabe care este omul, care ori e "bulitor" ori poate un programator, un tehnician se grabeste la masa si da buleala pe principiul lasa ca merge si-asa...

Cat a costat misiunea asta? 2.5 miliarde dolari? Dar bugetul SUA stiti care e? peste 700 miliarde de dolari. Pai trimiteam peste 250 de Curiosity care misunau acum pe Marte.

Din pacate oamenii nu mai cauta spre stele, nu mai viseaza ci misuna ca larvele pe acest pamant... si-mi aduc aminte de situatia cand se spune ca oamenii au protestat deoarece o televiziune a intrerupt transmisia unui meci de fotbal american pentru a transmite un moment important al unei misiuni Apollo.

Prin urmare politicienii nu fac decat sa aloce bani in domeniile dorite de oameni pentru a fi votati. Americanilor le place sa auda ca sunt nr.1 in lume si atunci politicienii aloca bani armatei pentru a realizat acest lucru. Sunt banii lor dar pur si simplu sunt dezamagit ca trebuie sa-i povestesc copilului meu ca tatal meu mi-a povestit cum oamenii au ajuns pe Luna si ca dupa 30 ani inca ne bucuram ca am repetat o performanta. Ca si cum acum ne-am bucura la olimpiada ca am repetat o performanta a unui sportiv de acum 30 ani...

Sper si eu sa fie 100% functional cum a fost proiectat, si daca va gasi ori nu viata vom vedea...
Abia astept noi fotografii.

mm

  E bine ca unii inca se mai extaziaza la o amartizare! Inseamna ca sunt tineri.

  Cu toate ca:
- Obiectivul logic era aselenizarea si ocuparea Lunii si nu altul mult mai indepartat;
- Viata pe-aici pe Terra e mai mult circ decat paine si baba se piaptana;
- Logic este ca si amartizarea sa faca parte din circul mediatic, fiind o perfecta realitate mediatica;
- Nu suntem capabili sa dam mana cu vecinul de langa noi dar vrem sa o dam cu ... martienii!
- Viata noastra e "telecomandata" de discretii ET; probabil ca purtatorii de cipuri se bucura cand trebuie;
- Suntem impiedicati sa ne conducem singuri (ca ajungeam mai repede si pe Marte), sa gandim (macar) cu mintea noastra, sau sa facem faptele bune pe care le avem in cuget; 
- Etc., etc., etc.

  Dar acestea sunt simple pareri personale. Continuati sa va bucurati de niste "realizari" care nu va sunt de folos cu nimic -nici voua si nici urmasilor vostri- deoarece aveti voie sa visati. Minele martiene vor continua sa va astepte ca viitori fericiti deportati (pardon, colonisti).
.
Cand te afli la frontierele cunoasterii trebuie sa privesti dincolo de gard.