Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Marte

Creat de StarDust, 22 Noiembrie 2008, 20:32:25

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

zana@M

#105
Ce pluteşte deasupra planetei Marte?
Pe 20 martie ,Wayne Jaeschke, astronom amator din SUA, a observat  formaţiunea noroasă dupace a realizat fotografiile.

Nu există, până acum, o explicaţie clară pentru fenomen. Unii observatori, spre exemplu, cred că aşa-zişii nori se află de fapt la 200 de kilometri distanţă de suprafaţa Planetei Roşii. Alţii merg pe ideea că "norii" sunt efectul unei coliziuni a lui Marte cu un asteroid.
http://www.realitatea.net/o-descoperire-fara-explicatie-ce-pluteste-deasupra-planetei-marte_926244.html

Iar Sonda spaţială Mars Reconnaissance Orbiter, care orbitează în jurul Planetei Roşii, a fotografiat o navă spaţială aflată pe suprafaţa marţiană.

http://www.realitatea.net/nasa-a-fotografiat-o-nava-spatiala-inghetata-pe-marte-galerie-foto_912603.html

,,TU ESTI CAUZA IAR LUMEA ESTE EFECTUL ,SCHIMBA-TI IDEILE DESPRE LUME -SI LUMEA SE VA SCHIMBA,,

Siberia

   O echipa internationala de matematicieni si oameni de stiinta au publicat un studiu in care concluzioneaza (pe baza analizelor unor date vechi de 36 de ani stranse de Viking) ca NASA a descoperit viata pe Marte (sub forma microbiana).

http://www.msnbc.msn.com/id/47031923/ns/technology_and_science-science/#.T4c4-VF9S5J
http://ijass.org/PublishedPaper/year_abstract.asp?idx=132
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

jean

#107
O imagine interesanta a suprafetei martiene a fost trimisa spre Pamant de roverul Oportunity si poate fi vazuta pe:
http://marsrovers.jpl.nasa.gov/gallery/press/opportunity/20120124a.html
Acesta imagine este un mozaic de imagini luate la mijlocul lunii ianuarie 2012 din locul  numit "Greeley Haven." în care Roverul Oportunity petrece cea de-a cincea de iarnă marţiană.
Imaginea combina expuneri luate prin filtre centrate pe lungimi de undă de 753 nanometri (infrarosu apropiat), 535 nanometri (culoare verde) şi 432 nanometri (violet). Prin combinarea celor trei filtre imaginea rezultata este prezentată în culori reale aproximative. Aceasta "culoare naturala" este cea mai bună estimare a ceea ce ar vedea oamenii dacă ar fi acolo şi ar avea posibilitatea de a vedea cu proprii lor ochii.
A doua imagine, cea de jos de la adresa postata mai sus, este  prezentată în culori false pentru a face unele diferenţe între materiale mai uşor de văzut.

Am descarcat imaginea in format Full (tif) http://marsrovers.jpl.nasa.gov/gallery/press/opportunity/20120124a/PIA15281_Greeley_north_L257atc.tif
Am studiat-o cu atentie, si in partea stanga pe la mislocul fotografiei am descoperit o formatiune cu o forma neobisnuita in mediul respectiv. Vezi prima poza atasata.   Seamana cu un con culcat cu varful spre stanga, spre N, cu baza aproape semisferica. Se vad si unele detalii. Probabil niste adancituri longitudinale si chiar doua, trei zone circulare. In poza urmatoare este marcat locul in care se afla obiectul. Urmatoarea poza este un Crop cu zona respectiva, iar in ultima poza am evidentiat formatiunea cu linii pt. a se observa mai bine forma.
Binenteles ca mi-am pus intrebarea ce poate fi?....Sa fie un bolovan? Eu stiu ce sa zic....Bolovanii din stanga formatiunii, cam de aceasi marime dar si ceilalti bolovani din peisaj nu seamana de loc cu aceasta structura. In textul original se vorbeste de vanturi, sa fie in stanga formatiuni de fapt o duna de nisip? In acest caz nu poti sa nu te intrebi de ce ceilalti bolovai nu au asemenea dune avand cam aceasi marime?
Voi ce credeti ca poate fi acea formatiune?...
http://dfi57.blogspot.com/2012/05/formatiune-interesanta-pe-marte.html
Adevarul este dincolo de noi

zamotrak

Jean,
Poate e o aiureala ,dar ar putea fii:
-parasuta de franare;
-balon,de un anume tip;
:roll: :?

fiulploii

Dupa parerea mea seamana daca nu chiar este o baliza de semnalizare sau echivalentul ei terestru  :-D
In ultima poza , colega @jean cred ca ai schitat pe fuga pentru ca eu vad 2 caneluri . O sa atasez poza cu desenul in viziunea mea, mai tarziu .
Acum atasez una putin photoshopata   cu amprenta virtuala comparativ cu imaginea initiala .

P.S. @biss , interesant comentariul care fuse si se duse .  :wink:

StarDust

Jean, avand in vedere ca nuantele de culori de pe acea "chestie" nu difera fata de cele de pe bolovanii din fundal, eu cred ca e o roca mai mare, cu o forma ascutita.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

jean

Citat din: fiulploii din  16 Mai 2012, 00:59:30
Dupa parerea mea seamana daca nu chiar este o baliza de semnalizare sau echivalentul ei terestru
Nu cred ca poate fi vorba de o parasuta sau balon. Roverul a amartizat destul de departe de locul respectiv si pentru aceasta sa folosit de un pachet de baloane. Baliza de semnalizare?....
Pai ce sa semnalizeze in pustiul ala si cui? Craterul acela este destul de mare si se vede bine de pe orbita, nu este necesar sa fie semnalizat.
Citat din: StarDust din  16 Mai 2012, 21:21:07
Jean, avand in vedere ca nuantele de culori de pe acea "chestie" nu difera fata de cele de pe bolovanii din fundal, eu cred ca e o roca mai mare, cu o forma ascutita.
Da, nu neg ca ar putea fi o roca cu o forma mai neobisnuita, dar forma nu prea se incadreaza in peisajul locului. Robotul Oportunity se afla destul de aproape de ea, cred ca ar merita mai multa atentie. Ce mai conteaza doi trei metri pana la ea. Oare americanii astia sa fie atat de naivi incat sa nu observe anumite forme mai ciudate care sa merite un studiu mai atent? Nu cred asa ceva.
In legatura cu nuantele de culoare, sa nu uitam praful uscat de acolo. Si roverul este destul de prafuit si am observat in imaginile trinise si el are cam aceasi culoare si este artificial.
Adevarul este dincolo de noi

fiulploii

Citat din: jean din  16 Mai 2012, 22:33:18
Roverul a amartizat destul de departe de locul respectiv si pentru aceasta sa folosit de un pachet de baloane.
Daca noi, pamantenii , folosim oficial baloane ca sa amartizam nu inseamna ca asta e singura metoda de a te da jos din cer , nu?
Citat
Baliza de semnalizare?....
Pai ce sa semnalizeze in pustiul ala si cui? Craterul acela este destul de mare si se vede bine de pe orbita, nu este necesar sa fie semnalizat
Atasez o poza cu ce vad eu in poza si inca o poza cu o baliza terestra .
Ma duce gandul ca obiectul cu pricina este un fel de hopa-mitica, cu centrul de greutate f apropiat de baza - acum fiind rasturnat . Si mai zic ca e imbibat bine cu nisip pietrificat . Nu se vede nici o adancitura deci nu a cazut din cer . Si mai disting si 3 tije , partial acoperite de nisip .
Parerea mea la acest moment e ca s-a asezat lin pe sol , acum mult-mult timp .
Citat
.Da, nu neg ca ar putea fi o roca cu o forma mai neobisnuita, dar forma nu prea se incadreaza in peisajul locului. Robotul Oportunity se afla destul de aproape de ea, cred ca ar merita mai multa atentie. Ce mai conteaza doi trei metri pana la ea. Oare americanii astia sa fie atat de naivi incat sa nu observe anumite forme mai ciudate care sa merite un studiu mai atent? Nu cred asa ceva.
In legatura cu nuantele de culoare, sa nu uitam praful uscat de acolo. Si roverul este destul de prafuit si am observat in imaginile trinise si el are cam aceasi culoare si este artificial.

Ce o face sa fie roca? Doar faptul ca e acoperita cu praf pietrificat si deci are aceleasi culori ca si peisajul? La fel poti spune si despre fosilele descoperite pe Terra la o analiza vizuala , cum au fost de exemplu cele 3 obiecte de la Aiud, ca tot se discuta si pe tema asta.
Crede cineva ca Oportunity se va duce pana acolo? Si daca se duce , analizele vor fi publice? Eu nu.

Acel obiect, in lipsa unei dimensionari macar aproximative , poate fi aproape orice , capsula de salvare sau chiar fosila , si avand o varsta apreciabila.

Parerea mea..

dorel6

Este doar o roca.Daca va uitati bine este doar o linie mai lunga care apare pe poza din cauza procesarii pozei.
Daca va uitati deasupra liniei negre se vede ca a fost procesata prost imaginea !
Există două metode de a cuceri și înrobi o națiune. Una este prin sabie. A doua este prin îndatorare.

fiulploii

Citat din: dorel6 din  17 Mai 2012, 19:25:01
Este doar o roca.Daca va uitati bine este doar o linie mai lunga care apare pe poza din cauza procesarii pozei.
Daca va uitati deasupra liniei negre se vede ca a fost procesata prost imaginea !
Da, insa asta nu modifica forma obiectului ci face doar sa dispara tijele de care pomeneam eu .
Evident, parerea mea..

StarDust

Citat
Jean, avand in vedere ca nuantele de culori de pe acea "chestie" nu difera fata de cele de pe bolovanii din fundal, eu cred ca e o roca mai mare, cu o forma ascutita.

Am sa fiu si eu mai precis in explicatii. Pun o poza in care am incercuit asemanarile dintre "chestia" noastra si bolovanii din fundal. Ceea ce am incercuit nu am nici un dubiu ca face parte din structurile rocilor, si se aseamana toate ca si colorit. Iar tot ceea ce e de nuanta rosiatic-galbui, e praf martian, care e depus evident si pe obiectul nostru.
Oricum, e bine ca se atrage atentia asupra acestor chestii!
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

fiulploii

Citat din: StarDust din  20 Mai 2012, 12:26:19
....
Oricum, e bine ca se atrage atentia asupra acestor chestii!
Corect . Cred insa ca nu discutam despre ceea ce trebuie  :-D
Intrebarea corecta cred ca este: Obiectul din imagine este rezultatul unui proces natural sau artificial ?

StarDust

Avand in vedere cele prezentate, cred ca e absolut natural. Asta e punctul meu de vedere.  Da' cine stie...? :roll:  :-)
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16


jean

  Zilele trecute am studiat cu atentie cateva fotografii trimise de pe orbita lui Marte. Printre ele am descoperit una in care apar niste structuri asemanatoare cu cea din marea Baltica. Structurile sunt semicirculare sau circulare si sunt brazdate de santuri, crapaturi, asa cum arata cea de pe Pamant. Unghiul lor fiind aproape 90 de grade.
Poza are numarul de ordine ESP_014414_2205_RED si poate fi gasita in catalogul de pe http://hirise.lpl.arizona.edu/
Am atasat mai jos doua zone marite din poza originala si poza originala micsorata. Originalul este prea mare. Pe una din ele am trecut si lungimea aproximativa a structuri. Determinata folosind segmentul de unitate de masura din dreapta sus a pozei.

Este posibil ca aceaste structuri ca si cea de pe Pamant sa fie de origine naturala. Adica, sa fie un fel de lava vulcanica intarita. Crapaturile respective aparand la o racire foarte rapida a materialului topit. Poate aceasta este cauza pentu care autoritatile nu sunt interesate de desoperirea din marea Baltica.
Pai bruiaza si opreste aparatele electronice?....Da este foarte posibil. Sa nu uitam ca lava vulcanica contine diferite metale si alte minerale, este bogata in astfel de elemente. Acestea in cantitati mai mari cred ca pot influenta aparatura electronica.
Parerea mea.
Adevarul este dincolo de noi