Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Marte

Creat de StarDust, 22 Noiembrie 2008, 20:32:25

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

zana@M



Am gasit   o galerie foto cu cele mai interesante steaguri din lume printre care si , steagul martian .

Cele trei culori care pot fi vazute pe steagul de mai jos reprezinta planeta Marte si orice tine de ea si, desi nu este unul oficial, steagul a fost aprobat de catre Societatea Marte si Societatea Planetara.

Stindardul simbolizeaza viitorul planetei Marte, astfel: banda rosie reprezinta planeta asa cum este ea in prezent, iar benzile albastra si verde simbolizeaza o eventuala transformare a planetei intr-una locuibila.
http://www.ziare.com/magazin/inedit/cele-mai-interesante-steaguri-din-lume-galerie-foto-1142091
Daca nu trebuia postata stirea aici rog moderatorii sa o mute.Multumesc!
,,TU ESTI CAUZA IAR LUMEA ESTE EFECTUL ,SCHIMBA-TI IDEILE DESPRE LUME -SI LUMEA SE VA SCHIMBA,,

Siberia

#91
   Undeva prin luna August 2011, NASA spunea ca Mars Recconaissance Orbiter (cand aud de Recconaissance ma ia durerea de cap...) a transmis imagini in care se identifica posibile ape (sarate) curgatoare.

"Dark, finger-like features appear and extend down some Martian slopes during late spring through summer, fade in winter, and return during the next spring. Repeated observations have tracked the seasonal changes in these recurring features on several steep slopes in the middle latitudes of Mars' southern hemisphere.
"The best explanation for these observations so far is the flow of briny water," said Alfred McEwen of the University of Arizona, Tucson. McEwen is the principal investigator for the orbiter's High Resolution Imaging Science Experiment (HiRISE) and lead author of a report about the recurring flows published in Thursday's edition of the journal Science."

http://www.nasa.gov/mission_pages/MRO/news/mro20110804.html



   Se pare ca in sezonul cald vom putea (in curand) sa mergem la "iarba verde" sau la "scaldatoare" pe Marte  :-D
   Si cand te gandesti ca ne-au trebuit 35 de ani ca sa ajungem la acelasi concluzii la care ajunsesera niste cercetatori cand au lansat sondele Viking pe Marte - in cautarea apei lichide si a urmelor de viata...

Viking on Mars
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

elena78


Se pare  ca  Rusia si America  au realizat o baza  spatiala  pe fata ascunsa a lunii ,unde au transferit  multe oameni de stiinta .  De acolo   de pe  Luna  au  realizat  o  flota spatiala in gradul de a ajunge pe MARTE .Intre timp se pare ca au bombardat planeta (Marte ) cu testari nucleare  iar in anul 1961 au inceput sa fie adevarate tempeste  apocaliptice ,in acest mod au restituit atmosfera planetei Marte .Experimentele au functionat perfect ,telecamera care se afla  acolo arata  temperatura  de 4 grade ,vantul era de 21 km/h,erau conditii perfecte  pentru viata ...Era un program foarte interesant in Anglia  dar din cate se pare a fost blocat ,programul se numea ,,SCIENCE REPORT,,.pentru mai multe informatii  urmariti lecturile ,interviurile lui WILLIAM BALANTINE , el a fost direct implicat in acel  program,dar  a murit in un   misterios accident  de masina.(cxhiar a murit sau a fost omorat????).se pare ca au murit  numerosi  oameni de stiinta  in circumstante misterioase ,oameni care au fost implicati  in acel experiment...

eu am gasit ceva aici pentru dumneavoastra :,,SCIENCE REPORT -ALTERNATIVA 3,,(sunt 6 parti  urmaritile pe toate  )

Science Report: Alternative 3 Part 1/6

inca ceva aici ..

First Live Mars Probe to Land On Mars May 22 1962

klingonianul mascat

Chestia aia care misca era un gandac martian?
Soarele este o stea din 100 de bilioane de stele in aceasta galaxie. Galaxia noastra este una din bilioanele de galaxii ce populeaza universul. Ar fi ilogic sa credem ca suntem singuri in acest univers. (Werner von Braun)

Arhanghelul

#94
Citat din: elena78 din  16 Martie 2012, 00:42:28
Se pare  ca  Rusia si America  au realizat o baza  spatiala  pe fata ascunsa a lunii ,unde au transferit  multe oameni de stiinta .  De acolo   de pe  Luna  au  realizat  o  flota spatiala in gradul de a ajunge pe MARTE .Intre timp se pare ca au bombardat planeta (Marte ) cu testari nucleare  iar in anul 1961 au inceput sa fie adevarate tempeste  apocaliptice ,in acest mod au restituit atmosfera planetei Marte .Experimentele au functionat perfect ,telecamera care se afla  acolo arata  temperatura  de 4 grade ,vantul era de 21 km/h,erau conditii perfecte  pentru viata ...Era un program foarte interesant in Anglia  dar din cate se pare a fost blocat ,programul se numea ,,SCIENCE REPORT,,.pentru mai multe informatii  urmariti lecturile ,interviurile lui WILLIAM BALANTINE , el a fost direct implicat in acel  program,dar  a murit in un   misterios accident  de masina.(cxhiar a murit sau a fost omorat????).se pare ca au murit  numerosi  oameni de stiinta  in circumstante misterioase ,oameni care au fost implicati  in acel experiment...
eu am gasit ceva aici pentru dumneavoastra :,,SCIENCE REPORT -ALTERNATIVA 3,,(sunt 6 parti  urmaritile pe toate  )

Oficial nu se potrivesc cele de mai de sus reliefate ...

http://www.windows2universe.org/space_missions/manned_table.html
http://en.wikipedia.org/wiki/NASA

NAZA s-a infiintat in July 29, 1958 ... si este copilul lu' NACA  (1915–1958) ...
   http://en.wikipedia.org/wiki/National_Advisory_Committee_for_Aeronautics



______________________________________________________________________
http://chasblogspot.blogspot.com/2009/03/starfish-prime-1962-nuclear-experiment.html
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

jean

CitatSe pare  ca  Rusia si America  au realizat o baza  spatiala  pe fata ascunsa a lunii ,unde au transferit  multe oameni de stiinta .  De acolo   de pe  Luna  au  realizat  o  flota spatiala in gradul de a ajunge pe MARTE .Intre timp se pare ca au bombardat planeta (Marte ) cu testari nucleare  iar in anul 1961 au inceput sa fie adevarate tempeste  apocaliptice ,in acest mod au restituit atmosfera planetei Marte .
Nu cred nimic din toate astea, nu sunt nici un fel de dovezi in acest sens. Asta ca sa nu mai vorbim de implicatiile ecomomice ale unui asemenea proiect.
Legat de ultimul film, din cate stiu eu nu a fost construit nici un aparat de zbor care sa survoleze suprafata planetei Marte. Iar in film tocmai despre asta este vorba. Cartita aia care merge pe sub stratul de sol, si eu m-am gandit ca ar putea exista asa ceva acolo. Dar nu avem o asemenea dovada. Filmul este dupa parerea mea o facatura artistica ce nu are nimic in comun cu planeta Marte.
Adevarul este dincolo de noi

elena78

Informati-va si asupra  sondei spatiale  PHOBOS 1 si PHOBOS 2 ,se pare ca acestea au transmis imagini incredibile cu planeta Marte ....

p.s.  nu vreau sa conving pe nimeni  in ceea ce afirm aici pe acest forum ,fiecare vine cu ideile si informatiile lui    ,a influienta pe oameni inseamna  a te lega  karmic de ei ,chiar nu-mi doresc  asa ceva....fiecare e responsabil de propria sa evolutie...

OM

Citat din: elena78 din  16 Martie 2012, 20:07:29
...... a influienta pe oameni inseamna  a te lega  karmic de ei.....
:lol: :lol: :lol: halatul, halatul cat e halatul  :lol: :lol: :lol:
Tie, popor ingrat, nu-ti va ramane nici cenusa mea.

Arhanghelul

Citat din: elena78 din  16 Martie 2012, 20:07:29
Informati-va si asupra  sondei spatiale  PHOBOS 1 si PHOBOS 2 ,se pare ca acestea au transmis imagini incredibile cu planeta Marte ....

p.s.  nu vreau sa conving pe nimeni  in ceea ce afirm aici pe acest forum ,fiecare vine cu ideile si informatiile lui    ,a influienta pe oameni inseamna  a te lega  karmic de ei ,chiar nu-mi doresc  asa ceva....fiecare e responsabil de propria sa evolutie...

E corect ... sa ne pui sa "transpiram" atata ...

The Phobos Mystery. The Mystery Moon of Mars 1 of 2
The Phobos Mystery. The Mystery Moon of Mars 2 of 2


Si pana la urama cat este halatul ... ? ? ?
Altex - Nebunii - cat e halatu'
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

acme

We're born alone, we live alone, we die alone.

StarDust

#100
Citat din: elena78 din  16 Martie 2012, 20:07:29
Informati-va si asupra  sondei spatiale  PHOBOS 1 si PHOBOS 2 ,se pare ca acestea au transmis imagini incredibile cu planeta Marte ....
...

Elena78, am rugamintea de a prezenta date concrete daca doresti sa demonstrezi ceva! Unii dintre noi de pe acest forum suntem destul de "la curent" cu imaginile prezentate de misiunile "Phobos", la ce anume te referi?

Citat din: acme din  17 Martie 2012, 19:54:00
C-SPAN: Buzz Aldrin Reveals Existence of Monolith on Mars Moon

0:50 "Who put that there, who put that there, well, the universe put it there, if you choose, God put it there" apoi filmul de pe youtube se termina... pacat, am sa caut tot interviul, totusi e evident ca "Buzz" Aldrin afirma ca Universul sau pt. altii Dumnezeu a pus acel monolit acolo nu specii extraterestre. Si eu cred ca acel monolit  e mai mult ca sigur smuls de pe un alt corp in urma unui impact violent acesta a intersectat orbita lui Phobos in aproximativ in acelasi sens de deplasare si cu o viteza apropiata. Asadar acesta s-a depus destul de lin pe suprafata satelitului avand in vedere gravitatia reduasa a acestuia dar sufcienta ptr. a-l captura in conditiile expuse mai inainte.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

acme

Citat din: StarDust din  17 Martie 2012, 20:34:53
apoi filmul de pe youtube se termina... pacat, am sa caut tot interviul

Interviul original: http://www.c-spanvideo.org/program/287830-4
La 53:00 e partea cu monolitul.
We're born alone, we live alone, we die alone.

elena78


zana@M

Marte, prima ,,staţie" în drumul spre viitor.
Calatoria pe Marte va fi un pas cheie pentru viitorul omenirii?
Celebrul fizician Stephen Hawking avertiza în 2010 că specia umană riscă să dispară dacă nu vom reuşi colonizarea altor planete. Dacă vom reuşi să evităm dezastrul în următoarele două secole, specia noastră ar trebui să fie în siguranţă, pe măsură ce ne răspândim în spaţiu.
NASA analizează mai multe posibilităţi pentru a îndeplini acest obiectiv, printre care şi aceea de lansa o misiune cargo spre Marte în 2035, care să fie urmată de o misiune umană în 2037.
Se pun insa ,multe intrebari
1)Ce implică o călătorie spre Marte din punct de vedere psihologic?
2)Dar din punct de vedee fiziologic?
O călătorie spaţială de durată ar putea avea consecinţe nebănuite nu doar asupra psihicului uman, ci şi asupra corpului astronauţilor ce întreprind această călătorie.
Dacă acum călătoria spre Marte poate părea doar un vis îndrăzneţ, dar nerealizabil, aşa cum călătoria spre Lună imaginată de Jules Verne a fost considerată mult timp doar o temă a literaturii SF, pentru generaţiile de peste sute de ani aceasta ar putea constitui baza unor noi mituri similare Genezei.
Mai multe detalii aici...http://www.descopera.ro/stiinta/8383045-marte-prima-statie-in-drumul-spre-viitor
,,TU ESTI CAUZA IAR LUMEA ESTE EFECTUL ,SCHIMBA-TI IDEILE DESPRE LUME -SI LUMEA SE VA SCHIMBA,,

jean

Citat din: zana@M din  22 Martie 2012, 23:10:08
Se pun insa ,multe intrebari
1)Ce implică o călătorie spre Marte din punct de vedere psihologic?
2)Dar din punct de vedee fiziologic?
O călătorie spaţială de durată ar putea avea consecinţe nebănuite nu doar asupra psihicului uman, ci şi asupra corpului astronauţilor ce întreprind această călătorie.
Eu am incercat sa atrag atentia ca nu este asa usor de realizat asemenea misiuni. Principala problema este chiar omul inplicat in astfel de misiune. Realizarea habitaului necesar mentineri vietii astronautilor in parametrii normali, probleme care pot aparea si rezolvarea lor. O problema destul de importanata este tocmai psihicul uman. Dar mai multe pe aceasta tema puteti citi aici: http://dfi57.blogspot.com/2011/10/colonizarea-altor-planete-este-posibila.html
Am vazut ca este luata in calcul si o misiune de tipul numai dus spre Marte, fara posibilitatea de
intoarcere. Costurile ar fi mult mai mici. Ma intreb daca ar fi cineva interesat sa participe la o asemenea misiune. Eu nu asi participa la o asemenea misiune in baza cunostintelor si tehnologiei actuale, Asta inseamna moarte sigura, si nu merita sa mori asa ca un cobai.
O carte interesanta pe care o recitesc acum si trateaza astfel de probleme este cartea ,,Psihologia si Cosmosul" scrisa de I, Gagarin si colegul sau V. Lebedev. Am sa mai revin cu amanunte pe aceasta tema dupa ce fac rezumatul.
O seara buna.
Adevarul este dincolo de noi