Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Marte

Creat de StarDust, 22 Noiembrie 2008, 20:32:25

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

prodcomb

Este aceeaşi umbră care se afla iniţial mai la stânga.
Bineînţeles că umbra este a angajatului NASA, "ROVER"!
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

horia2008

#256
Inteleg ca se vrea a se spune ca umbra s-a deplasat in zona indicata cu rosu
Daca ma uit mai atent totusi observ ca umbra nu s-a deplasat de loc, vezi zonele indicate cu roz in ambele cadre; eu zic ca este exact in acelasi loc; parerea mea...
Acum ce, cum si a cui umbra o fi, cred ca nu stiu (vorba lu' Penescu  :-D)


prodcomb

Umbra s-a deplasat în cadrul pozei, nu pe teren.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

horia2008

Eu zic ca obiectivul s-a deplasat un pic, cadrul fotografiei este mai la dreapta un pic; nu umbra; umbra este aceesi si nemiscata


StarDust

De-ai nostrii in nici un caz. Chiar si eu daca as fi seful roverului si as fi trimis trupa de intretinere acolo cu el, bagam din cand in cand niste ipotetice furtuni cosmice "groaznice"(de paravan) :D , momente in care cei de la intretinere is vedeau linistiti de treburi pe acolo, mai verificau "presiunea in pneuri", verificau jocul la directie si stergeau lentilele, apoi se retrageau in bunkerul subteran si asteptau urmatoarea tura linistiti departe de ochii lumii.

Acolo e doar umbra roverului, nimic altceva. Daca aveam o macheta detaliata a roverului puteam verifica usor asta.
Binenteles... doar parerea mea.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

jean

Mai oameni buni, vedeti ca sunteti intr-o mare eroare. Citat din articolul postat mai sus de SLEAH19:
CitatRoverul Viking se plimba intr-un perimetru stabilit initial
Sondele Viking 1 si 2, nu se plimba pe suprafata martiana, sunt stationare  :-D Acolo au cazut, acolo au ramas. Parca a fost si un vehicul mic cat o masinuta ce se impiedicase de o piatra. Nu am timp sa caut acum. Poza cu roverul pusa de eGuest, reprezinta altceva.
Este vorba de Spirit sau Opportunity, alta misiune.
Adevarul este dincolo de noi

acme

Se pare ca s-au hotarit si americanii in privinta lui Marte: vor folosi capsula Orion.
We're born alone, we live alone, we die alone.


acme

Interesant discurs despre cum sa ajungem pe Marte ieftin si eficient dar si despre cum sa aleg programele la Nasa:

! No longer available
We're born alone, we live alone, we die alone.


fiulploii


fiulploii

De ce NASA, China si Emiratele Arabe Unite gonesc spre Marte in acelasi timp? E vreun simpozion acolo si noi nu stim?

prodcomb

Citat din: fiulploii din  31 Iulie 2020, 15:04:29
De ce NASA, China si Emiratele Arabe Unite gonesc spre Marte in acelasi timp? E vreun simpozion acolo si noi nu stim?

Depinde ce dotări au sondele la bord.
Altfel este o coincidență datorată ferestrelor de lansare.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

StarDust

E de bine! Cred ca e simpozionul: "Cine va descoperi primul dovezi despre viata de pe Marte din trecut".
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

fiulploii

@prodcomb  yep  dar ferestre au mai fost si vor mai fi.
@Stardust  cred ca mai degraba s-a trecut la vânătoarea de artefacte.
Ramane sa vedem ce va transpira catre restul lumii.