Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Echipament pentru observarea cerului

Creat de StarDust, 07 Noiembrie 2008, 22:38:38

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

romulus

Deja discutam in afara subiectului, asa ca hai sa-l rugam pe bluemoon sa mute discutia asta in "Laborator" ori altunde crede el !
StarDust si eu ma gandeam la o asemenea "intreprindere" insa aveam momente de entuziasm cand imi strambam gatul urmarind diverse miscari , noaptea, pe cer, si momente de luciditate(?) cand ziceam ca asa ceva e copilaresc, naiv .....
Pe langa toate astea nici nu am know-haw ul necesar! Vad ca tu de pricepi, oarecum , iar impreuna cu altii de p'aici (par examplu: alx, ciuciulete si altii ) , am putea face ceva relevant daca mai multe minti se reunesc;
Ca s'o scurtez, uite sunt convins ca nu esti bogat, ca nu te dau banii afara din casa si in consecinta eu sunt dispus sa ajut cat pot, cu bani , cat ma tine punga , cu doua trei sute de lei lunar. Poate e ridicol de putin dar daca , cine stie , se mai gasesc si altii ? Ce ziceti ?
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

alx

Citat din: romulus din  10 Noiembrie 2008, 12:43:11
eu sunt dispus sa ajut cat pot, cu bani , cat ma tine punga , cu doua trei sute de lei lunar. Poate e ridicol de putin dar daca , cine stie , se mai gasesc si altii ? Ce ziceti ?
Am zis !
pai nenea Romulus...dacadoua-trei sute de lei,adica 2-3 milioane de lei vechi e putin...eu ce sa mai zic?  La banii astia nu cred ca mai gasesti pe nimeni... :evil:
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

StarDust

#17
Pai eu sunt dispus sa investesc pana la 1000 RON in acest proiect, fara probleme. Deja m-am hotarat, sistemul de orientare il construiesc eu, avand in vedere ca o sa montez camera intr-un loc inaccesibil trebuie un sistem de orientare. Am gasit o camera f. sensibila, iluminare minima 0,02 LUX si fiind camera CCD e posibil sa o fac sensibila si la IR daca indepartez filtrul de IR, dar asta e optional si mai putin important. Importanta e sensibilitatea. Camera e la un pret f. acceptabil, e camera de interior dar am sa cumpar carcasa  pt. exterior si cu incalzire. Pun aici link sa vedeti camera, astept sugestii. Da dl-Romulus, sunt entuziast cand imi propun sa fealizez ceva :D si multumesc mult pt. oferta, cred ca si dvs sunteti la fel de entuziast ;).

Link-ul cu camera:
http://magazin.elsimultimedia.com/supraveghere-video/camere-de-interior/camere-de-supraveghere-video-ccd/camere-de-supraveghere-video-box/mc-b20snh.html

M-am cam hotarat sa fac eu propriile mele observatii, ramane de vazut ce rezultate voi avea, oricum cu alte obiective montate la camera voi putea face si alt gen de observatii, ISS, sateliti, ploi de meteori, etc...
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Nox

Citat din: romulus din  10 Noiembrie 2008, 12:43:11
Deja discutam in afara subiectului, asa ca hai sa-l rugam pe bluemoon sa mute discutia asta in "Laborator" ori altunde crede el !

Done. :D
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Nox

Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Fr0styan


alx

Citat din: bluemoon8520 din  19 Noiembrie 2008, 00:54:05
Mi-am adus aminte aveam pe aici pe unde linkul... ceva interesant. Nu ºtiu dacã se gaseºte pe la noi încã.

http://www.linksys.com/servlet/Satellite?c=L_Product_C2&childpagename=US%2FLayout&cid=1175229403526&pagename=Linksys%2FCommon%2FVisitorWrapper&lid=0352686883B01

Citat din: Fr0styan din  19 Noiembrie 2008, 07:52:07
salut..cea mai buna camera penru tine ar fi
http://www.e-tc.ro/articol/152/10776/philipscamera_web_philips_spc1300nc_cmos_1_3mp_max_6mp_90fps_zoom_digital_8x_2_microfon_directional_pixel_plus_2_usb2_0.html

cu placere

doooooooomnilor!
   astea sunt camere web...ce draq sa faci cu ele la observarea cerului?   ca astea nu vor fi capabila s avada clar nici avioanele... :evil:     ce poti astepta de la o camera a carei lentile sunt la fel de mari ca si gamalia de ac? :-D
    exista niste camere speciale,care se ataseaza pe telescoape...astea sunt facute pentru observarea cerului :
http://www.meade.com/dsi_ii/index.html
http://www.meade.com/dsi_3/specifications.html
    in mod normal,camerele astea se ataseaza pe telescop,dar sunt convins ca ele ar putea fi folosite si cu un obiectiv normal de camera SLR...sau cu lentile varifocale de aici http://www.esmart.ro/video.html#varifocale
sigur,ramane problema banilor...da asta e alta poveste... :-D
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Nox

Citat din: alx din  19 Noiembrie 2008, 08:24:22
doooooooomnilor!
   astea sunt camere web...ce draq sa faci cu ele la observarea cerului?   ca astea nu vor fi capabila s avada clar nici avioanele... :evil:     ce poti astepta de la o camera a carei lentile sunt la fel de mari ca si gamalia de ac? :-D

înseamnã cã eram offtopic  :evil: :evil: :evil: :-D :-D :-D
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Fr0styan

#23
daca te uiti pe forumuri cu amatori de telescoape ai sa ramai mirat cat de mult se folosesc camerele philips din seria SPC de la 900 in sus :P

http://www.youtube.com/watch?v=-_7doU9XYAU&feature=related

StarDust

Va salut, eu m-am cam hotarat asupra tipului de camera care il voi folosi:
http://magazin.elsimultimedia.com/supraveghere-video/camere-de-interior/camere-de-supraveghere-video-ccd/camere-de-supraveghere-video-box/mc-b20snh-2.html

La aceasta se pot adapta obiective varifocale,(se gasesc tot pe acest site) si este f. sensibila. Astept pareri pro/contra :)
Binenteles ca fiind camera de interior va avea o carcasa de protectie. Iar dispozitivul de orientare e in lucru... :)
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Kymosabe

#25
Citat din: alx din  19 Noiembrie 2008, 08:24:22
doooooooomnilor!
   astea sunt camere web...ce draq sa faci cu ele la observarea cerului?   ca astea nu vor fi capabila s avada clar nici avioanele... :evil:     ce poti astepta de la o camera a carei lentile sunt la fel de mari ca si gamalia de ac? :-D
    exista niste camere speciale,care se ataseaza pe telescoape...astea sunt facute pentru observarea cerului :
http://www.meade.com/dsi_ii/index.html
http://www.meade.com/dsi_3/specifications.html


Stardust nu cred cã doreºte sã facã astrofotografie. :lol:
Deci nu are nevoie de niciun telescop ºi nici de vreo camerã video foarte sofisticatã.
El vrea doar sã ,,monitorizeze luminiþele'' de pe cer, nu din spaþiu!!!!
Iar rezultatele pe care  le va obþine vor fi cam aceleaºi pe care le-am urmãrit ºi analizat cu toþii în cazul presupusului OZN  de la Otopeni, unde  camerã de supraveghere a filmat planeta Venus. :wink:
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

StarDust

#26
Cred ca nu ai citit atent ce vreau eu sa monitorizez Kymosabe, Am zis ca "luminitele" mai mari nu oricare, eventual si cele cu miscari mai deosebite, zigzag, etc. :D
Iar la sensibilitatea de 0,02 Lux color camera e mai mult decat sensibila, mai ales cu functia Starlight, si lentila varifocala, automata (deci, zoom).
Fi sigur ca nu o sa filmez planeta Venus... am cunostinte de astronomie,  :D
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Kymosabe

#27
Citat din: StarDust din  19 Noiembrie 2008, 18:30:21
Cred ca nu ai citit atent ce vreau eu sa monitorizez Kymosabe, Am zis ca "luminitele" mai mari nu oricare, eventual si cele cu miscari mai deosebite, zigzag, etc. :D
Iar la sensibilitatea de 0,02 Lux color camera e mai mult decat sensibila, mai ales cu functia Starlight, si lentila varifocala, automata (deci, zoom).

Eu am înþeles perfect Stardust ce doreºti tu sã faci. Crede-mã.  :lol:
Normal cã ai nevoie de o camerã cu senzor de miºcare, sensibilã la anumite intensitãþi luminoase, s.a.m.d, cã doar nu eºti controlor de trafic aerian sã stai tot timpul ºi sã beleºti ochii la cer. :lol:

Citat din: StarDust din  19 Noiembrie 2008, 18:30:21
Fi sigur ca nu o sa filmez planeta Venus... am cunostinte de astronomie,  :D

Normal, cã doar nu ãsta este scopul proiectului tãu.  :lol:



Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

StarDust

Pai clar ca voi folosi si software de detectie a miscarii, si eventual si autotracking (asta e un add-on care poate il voi face ulterior) ca-ci intr-adevar, nu prea voi avea eu timp sa ma "holbez" la cer. :D
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Kymosabe

Citat din: StarDust din  19 Noiembrie 2008, 18:43:00
Pai clar ca voi folosi si software de detectie a miscarii, si eventual si autotracking (asta e un add-on care poate il voi face ulterior) ca-ci intr-adevar, nu prea voi avea eu timp sa ma "holbez" la cer. :D

Pãi dacã ai senzor de miºcare la ce îþi mai trebuie autotraking.
În astrofotografie este folosit deoarece poate fi setat pentru a urmãri miºcare unui obiect a cãrui traiectorie este cunoscutã.
Iar tu cum nu vrei sã filmezi Venus sau stelele, autotraking-ul în cazul tãu este inutil. Doar dacã nu ai vreun soft cu care sã anticipezi miºcarea OZN-urilor. :lol:
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)