Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

CIUBÃRUL-intre mit si realitate

Creat de alx, 25 Octombrie 2008, 21:18:24

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

adi_drula

Citat din: teocratul din  02 Decembrie 2008, 14:04:12
mm,

din pacate, nu se va intampla foarte curand ceea ce imi doresc eu, ci se va intampla mai intai, exact asa cum a prevazut Biblia, si anume:

FIARA ni se va arata in toate ipostazele=hidoseniile ei.

Si, a inceput cu actuala criza financiara.

Oare? :)  Obiceiul descris mai sus e stravechi. Poate dinainte de crestinism. Ca si o mie si una de alte obiceiuri. Nu cred ca vin politistii dupa un furt sa adune niste fetite si sa ia butoiul ala cu apa sa vada cine a comis fapta. Este insa un obicei care inca se mai practica prin Transilvania. Iar referitor la paralela intre aceste obiceiuri si ipostazele si hidoseniile Fiarei... hmmm... te sfatuiesc sa-ti amintesti de crimele in numele bisericii.... ;)

teocratul


imi amintesc, dar alea numai biserici nu erau, ci, mai mult ca sigur erau tot niste holograme francmasonice.

adi_drula

"Prigoana vrãjitoarelor

Are loc între secolul XV-lea ºi secolul XIX-lea, ultimul proces a unei vrãjitori are loc în Salem SUA 1888, perioada de apogeu a acestor procese odioase este atinsã în perioada 1450 - 1750, cu toate cã masele denunþã deja vrãjitoare într-o perioadã anterioarã autoritãþile nu i-au luat mãsuri de pedepsire a acestora.
Motivul principal al prigonirii vrãjitoarelor de cãtre inchiziþie nu sunt de fapt vrãjitoarele ci pedepsirea ereticilor, pentru a împiedica extinderea ereziei."
Sursa: wikipedia

Inchizitia a facut chestia asta. Inchizitie condusa de capii crestinatatii  :-D

Ce vreau sa spun este ca Biserica a incercat dintotdeauna sa supime obiceiurile populare stravechi. Motivand ca toate aceste obiceiuri erau legate intr-un fel sau altul de diavol, preotii incercau in acest fel sa-i aduca pe oameni spre biserica. La un moment dat, incepand cu Evul Mediu, toate problemele se rezolvau numai si numai prin intermediul bisericii - ca institutie!

teocratul

#18
adi_drula,

iti repet: o biserica adevarata nu este o dictatura.

si oricum, pana de curand - uneori chiar si in vremurile de azi - biserica s-a confundat cu statul=autoritatea laica si viceversa, ceea ce inseamna ca:

biserica a jucat orice rol numai pe cel de biserica a lui Dumnezeu nu l-a jucat.

doar ai vazut ce spirit are crestinismul ortodox: " cel mai destept cedeaza primul ".

chiar daca ereziile=fantasmele sunt con_damnabile, mai ales atunci cand vor sa faca prozelitism pentru a profita de pe urma acestor erezii=fantasme.


adi_drula

Citat din: teocratul din  02 Decembrie 2008, 18:42:19
adi_drula,

iti repet: o biserica adevarata nu este o dictatura.

si oricum, pana de curand - uneori chiar si in vremurile de azi - biserica s-a confundat cu statul=autoritatea laica si viceversa, ceea ce inseamna ca:

biserica a jucat orice rol numai pe cel de biserica a lui Dumnezeu nu l-a jucat.

doar ai vazut ce spirit are crestinismul ortodox: " cel mai destept cedeaza primul ".

chiar daca ereziile=fantasmele sunt con_damnabile, mai ales atunci cand vor sa faca prozelitism pentru a profita de pe urma acestor erezii=fantasme.




Cine defineste ereziile? :) Dar ne-am indepartat de la subiect.... Spuneam ca stiam despre obiceiul asta cu ciubarul - am rude prin Tarnaveni si de la ei am aflat de el. Personal n-as avea incredere in "modalitatea" asta. Dar am vazut ca prin statele unite si uneori si prin unele state europene se apeleaza la clarvazatori pentru depistarea unor infractori si se pare ca in multe cazuri a mers...

mm

D-le teocratul,
Eu i-as intelege pe taranii aia; vreme de mii de ani politia si judecatorii nu prea au fost pe acolo sa le rezolve problemele. Si au facut-o ei singuri cum au putut si cu ce au avut la indemana. La noianul de natii dornice de venit pe-aici cu oarece ganduri trebuiau sa se descurce. E foarte posibil sa se fi mostenit niste metode dinaintea crestinismului. Ma intreb, daca ati avea o problema de rezolvat, prin politie si judecatorie, cam cat timp v-ar lua, cati bani si cu ce succes, rezolvarea ei? Oare nu v-ati gandi la o alternativa ? Si oare nu e un pacat sa judecam/condamnam pe altii?
Cand te afli la frontierele cunoasterii trebuie sa privesti dincolo de gard.

adi_drula

Citat din: mm din  02 Decembrie 2008, 19:03:28
D-le teocratul,
Eu i-as intelege pe taranii aia; vreme de mii de ani politia si judecatorii nu prea au fost pe acolo sa le rezolve problemele. Si au facut-o ei singuri cum au putut si cu ce au avut la indemana. La noianul de natii dornice de venit pe-aici cu oarece ganduri trebuiau sa se descurce. E foarte posibil sa se fi mostenit niste metode dinaintea crestinismului. Ma intreb, daca ati avea o problema de rezolvat, prin politie si judecatorie, cam cat timp v-ar lua, cati bani si cu ce succes, rezolvarea ei? Oare nu v-ati gandi la o alternativa ? Si oare nu e un pacat sa judecam/condamnam pe altii?


Nu cred ca judeca nimeni pe cineva aici... Sunt doar puncte de vedere. E adevarat ca in zonele alea unde s-au pastrat traditiile, sau macar unele dintre ele, ceea ce numim noi ocult, ezoterism, a tinut loc de judecatorie, politie si tot ce vrei... Si e normal sa fie asa. Religia (de orice fel) a dat dintotdeauna raspunsul final. Si toti oamenii au privit-o cu teama si respect. De ce? Pentru ca "cine tine cheile raiului e stapan pe pamant". E un citat dintr-o carte... mi se pare ca din "codul lui Davinci". Nu e exact citatul, dar ma rog... ideea e aceeasi.

teocratul

#22
Eu va mai spun doar atat pe acesta tema, si cu asta am incheiat:

niste "baieti destepti" au intretinut si exploatat intotdeauna, atat ne_stiinta, dar mai mult decat atat, chiar si onestitatea=curatia sufleteasca

- pe care tot ei, "baietii destepti" au definit-o cand in mod bland drept naivitate, cand in mod rautacios drept prostie -

a unor oameni carora le fusese deja inoculata - la fel de fals=eronat - frica de Dumnezeu, tocmai:

ca sa fuga in bratele=sa se refugieze in caz de nevoie la sanul dreaqului!

maiami

 :ufo:
eu nu cred in fenomene paranormale ci doar in stiinta
voi credeti ca un butoi poate gandi?
VOICA MARIAN tel. 0746075513
va invit la cunoasterea prin stiinta