Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Acea putere de a CREDE

Creat de jackie28t, 10 Octombrie 2008, 23:17:50

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Shanti Nilaya

Citat din: maiami din  08 Decembrie 2008, 09:55:48
:ufo:
nu cred in fenomene paranormale
singurul cu adevarat paranormal a fost IISUS asta daca e adevarat ce se spune despre minunile lui ca poate totul e o inventie a evreilor


Sa nu uitam ca insusi IIsus a spus despre cele facute de El "Eu am facut atat.Voi puteti face mai mult...", iar in Bilblie scrie "Am pus in voi toata cunoasterea, tot adevarul si tot dorul de Mine, pentru ca la sfarsitul veacului nimeni sa nu intrebe unde si cine este D-zeu"...Deci, o concluzie logica ce deriva fie si numai din acestea este ca, putem si noi fi..."paranormali", trebuie sa accesam puterile latente din fiinta care suntem si sa ne "dezlimitam".Eu insami am trecut prin multe  experiente in viata pe care nu mi le puteam explica decat prin studiu si meditatie, mai apoi.Iata un exemplu:Intr-o noapte, pe cand toti dormeam, am inceput sa aud niste sunete ingrozitoare ce veneau de afara.M-am ridicat usurel din pat, mirata ca sotul meu si copilul, care erau in aceeasi camera cu mine, nu s-au trezit...Am mers la fereastra camerei si am privit cerul, caci zgomotul era de motoare foarte puternice(credeam eu avioane...)si de sirene de avertizare.Pe cer nu se vedea nimic, la geamurile blocurilor de vizavi nu se vedeau oameni alertati, cum normal m-as fi asteptat...Si pt. ca sunetele nu incetau, m-am dus usor spre camera in care dormea mama mea, ea avand de obicei un somn f. usor, dar...dormea!Mi-am dat seama ca sunt singura care aud ...M-am urcat incetisor in pat langa copil, hotarata sa stau linistita pana cand totul va inceta, moment in care copilasul meu(avea 3 ani) ma intreaba:mami, ce se aude?I-am raspuns ca nu stiu, dar ca trebuie sa stam linistiti ...Ne-am privit in ochi inca vreo15 min., pana cand copilul a adormit...Cu prima ocazie am intrebat pe cineva mult mai erudit decat marea majoritate dintre noi ce crede ca a fost, si mi-a raspuns ca am patruns printr-o falie a timpului, luand parte la ceva din alt timp...Asta e doar un exemplu,multe alte intamplari m-au convins sa nu limitez eu existenta prin prisma a ceea ce, deocamdata, nu cunosc...

lylyt_ice

 Si daca patrunzi in acea "FALIE A TIMPULUI" cum patrund cam toti cei de la Balaceanca,,,,,atunci ce mai ai de comentat?
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Shanti Nilaya

Citat din: lylyt_ice din  27 Februarie 2009, 06:04:38
Si daca patrunzi in acea "FALIE A TIMPULUI" cum patrund cam toti cei de la Balaceanca,,,,,atunci ce mai ai de comentat?

Dupa cum am mai spus, pentru ceea ce stii tu sa spui pe acest forum nu voi comenta chiar...NIMIC.
Doar TE IMPLOR citeste cu atentie ceea ce spun altii mai intelepti ca noi!!! :wink:

lylyt_ice

 Unde dai si unde crapa? Eu intreb una si tu o iei pe alte meleaguri...Ce treaba au inteleptii cu vocile auzite de tine in noapte?
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

CHIP

Citat din: Shanti Nilaya din  16 Februarie 2009, 17:54:22

Sa nu uitam ca insusi IIsus a spus despre cele facute de El "Eu am facut atat.Voi puteti face mai mult...", iar in Bilblie scrie "Am pus in voi toata cunoasterea, tot adevarul si tot dorul de Mine, pentru ca la sfarsitul veacului nimeni sa nu intrebe unde si cine este D-zeu"...Deci, o concluzie logica ce deriva fie si numai din acestea este ca, putem si noi fi..."paranormali", trebuie sa accesam puterile latente din fiinta care suntem si sa ne "dezlimitam".Eu insami am trecut prin multe  experiente in viata pe care nu mi le puteam explica decat prin studiu si meditatie, mai apoi.Iata un exemplu:Intr-o noapte, pe cand toti dormeam, am inceput sa aud niste sunete ingrozitoare ce veneau de afara.M-am ridicat usurel din pat, mirata ca sotul meu si copilul, care erau in aceeasi camera cu mine, nu s-au trezit...Am mers la fereastra camerei si am privit cerul, caci zgomotul era de motoare foarte puternice(credeam eu avioane...)si de sirene de avertizare.Pe cer nu se vedea nimic, la geamurile blocurilor de vizavi nu se vedeau oameni alertati, cum normal m-as fi asteptat...Si pt. ca sunetele nu incetau, m-am dus usor spre camera in care dormea mama mea, ea avand de obicei un somn f. usor, dar...dormea!Mi-am dat seama ca sunt singura care aud ...M-am urcat incetisor in pat langa copil, hotarata sa stau linistita pana cand totul va inceta, moment in care copilasul meu(avea 3 ani) ma intreaba:mami, ce se aude?I-am raspuns ca nu stiu, dar ca trebuie sa stam linistiti ...Ne-am privit in ochi inca vreo15 min., pana cand copilul a adormit...Cu prima ocazie am intrebat pe cineva mult mai erudit decat marea majoritate dintre noi ce crede ca a fost, si mi-a raspuns ca am patruns printr-o falie a timpului, luand parte la ceva din alt timp...Asta e doar un exemplu,multe alte intamplari m-au convins sa nu limitez eu existenta prin prisma a ceea ce, deocamdata, nu cunosc...

E adevarat dar daca nu reusesti sa accesezi aceste forte degeaba le ai,e ca si cum ar fi inexistente.

CHIP

Citat din: lylyt_ice din  27 Februarie 2009, 06:04:38
Si daca patrunzi in acea "FALIE A TIMPULUI" cum patrund cam toti cei de la Balaceanca,,,,,atunci ce mai ai de comentat?

lylyt
Unde se afla acel loc unde toti pot accesa acea falie a timpului ?

Shanti Nilaya

Citat din: CHIP din  27 Februarie 2009, 16:56:15
lylyt
Unde se afla acel loc unde toti pot accesa acea falie a timpului ?

In interiorul tau, trebuie doar sa aprinzi lumina  :wink:

lylyt_ice

 pai, vad ca deja ai primit raspunsul, nici eu nu stiam de fapt...dar asa am inteles si eu ca ar fii spus acel erudit, pe care l-a intrebat Shanti.N...ce anume s-a intamplat de a auzit acele voci in noapte.....
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

CHIP

Citat din: Shanti Nilaya din  27 Februarie 2009, 17:00:12
In interiorul tau, trebuie doar sa aprinzi lumina  :wink:

Ma refeream la spatiul fizic nu la interiorul corpului.

Shanti Nilaya

Citat din: lylyt_ice din  27 Februarie 2009, 17:05:43
pai, vad ca deja ai primit raspunsul, nici eu nu stiam de fapt...dar asa am inteles si eu ca ar fii spus acel erudit, pe care l-a intrebat Shanti.N...ce anume s-a intamplat de a auzit acele voci in noapte.....

Voci ??Ai confundat textele...Citeste...


Shanti Nilaya

Citat din: CHIP din  27 Februarie 2009, 17:35:42
Ma refeream la spatiul fizic nu la interiorul corpului.


Daca incercam sa discutam aici de dimensiunea fizica a timpului ma tem ca ne trebuie niste cunostinte mai aprofundate, caci in cazul acesta, nu putem vorbi de  un timp  care sa existe independent de observator (intelegi?  :wink:)
În teoria relativitãþii, simultaneitatea, duratele ºi ordinea cronologicã a evenimentelor depind de observator. Transformãrile Lorentz stabilesc (în teoria relativitãþii restrânse) relaþia dintre duratele fenomenelor aºa cum sunt percepute de observatori diferiþi, în funcþie de viteza cu care se deplaseazã faþã de fenomenele studiate.
Ca urmare, timpul nu mai existã independent de observator.
În schimb, se poate construi un model matematic de spaþiu cvadridimensional, spaþiu-timpul, astfel cã fiecãrui eveniment i se poate asocia un punct din spaþiu-timp. Pentru un observator dat, fiecare punct din spaþiu-timp este vãzut ca un punct având o anumitã poziþie în spaþiu faþã de sistemul de referinþã al observatorului ºi un anumit moment în timpul observatorului. În teoria relativitãþii restrânse, spaþiu-timpul este modelat ca spaþiu Minkowski.

Noþiunea absolutã (independentã de observator) de ordine cronologicã se pãstreazã doar în anumite limite. Anume, fiecãrui eveniment (fiecãrui punct din spaþiu-timp) i se poate asocia:

    * un con de luminã viitor, constituit din punctele aflate la distanþã (în spaþiu) mai micã sau egalã cu timpul scurs de la evenimentul considerat la acel punct înmulþit cu viteza luminii în vid; cu alte cuvinte, mulþimea de puncte în care poate ajunge lumina emisã în punctul din spaþiu-timp corespunzãtor evenimentului sau mai târziu;
    * un con de luminã trecut, constituit din punctele aflate la distanþã mai micã sau egalã cu timpul scurs de la ele la evenimentul considerat înmulþit cu viteza luminii în vid.

Conurile de luminã trecut ºi viitor ale unui punct din spaþiu-timp sunt independente de observator.

Punctele din conul de luminã viitor apar oricãrui observator ca fiind ulterioare (în timp) evenimentului considerat. Punctele din conul de luminã trecut apar oricãrui observator ca fiind anterioare evenimentului considerat. Orice punct aflat în afara conului viitor ºi a conului trecut apare faþã de unii observatori ca fiind anterior evenimentului considerat, faþã de alþii ca fiind ulterior evenimentului ºi faþã de alþii ca fiind simultan cu evenimentul considerat. Deoarece viteza luminii în vid este cea mai mare vitezã de deplasare a unei acþiuni, rezultã cã evenimentele din afara conurilor de luminã ale unui eveniment nu pot influenþa ºi nu pot fi influenþate de acel eveniment.


alx

Citat din: Shanti Nilaya din  27 Februarie 2009, 20:05:57
Punctele din conul de luminã viitor apar oricãrui observator ca fiind ulterioare (în timp) evenimentului considerat. Punctele din conul de luminã trecut apar oricãrui observator ca fiind anterioare evenimentului considerat. Orice punct aflat în afara conului viitor ºi a conului trecut apare faþã de unii observatori ca fiind anterior evenimentului considerat, faþã de alþii ca fiind ulterior evenimentului ºi faþã de alþii ca fiind simultan cu evenimentul considerat. Deoarece viteza luminii în vid este cea mai mare vitezã de deplasare a unei acþiuni, rezultã cã evenimentele din afara conurilor de luminã ale unui eveniment nu pot influenþa ºi nu pot fi influenþate de acel eveniment.

einsteinu lu tata...unde te ascundeai tu si noi nu stiam... :-D

  pe bune..."teoriile" astea iti apartin sau au dat copy/paste de pe undeva?
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

lylyt_ice

   Aua......! da, am gresit eu, nu voci draaaaaga, motoare de avioane si sirene de avertizare....... :x
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Shanti Nilaya

Citat din: alx din  27 Februarie 2009, 20:13:26
einsteinu lu tata...unde te ascundeai tu si noi nu stiam... :-D

  pe bune..."teoriile" astea iti apartin sau au dat copy/paste de pe undeva?

Nu e necesar sa citesti ce nu te intereseaza!!!. E un raspuns pentru CHIP la intrebarea sa, si fi sigur ca el a inteles perfect ca e vorba de fizica (timpul in mecanica relativista, nu cea clasica ).


Daca mai alte intrebari de genu' ,gaseste singur raspuns si inca...fara fizica, tata... :wink:

alx

Citat din: Shanti Nilaya din  27 Februarie 2009, 20:30:59
Nu e necesar sa citesti ce nu te intereseaza!!!. E un raspuns pentru CHIP la intrebarea sa, si fi sigur ca el a inteles perfect ca e vorba de fizica (timpul in mecanica relativista, nu cea clasica ).


MDA...imi cer scuze...m-am inselat! :-D  daca einstein ar trai,cand ar vedea afirmatiile tale cred ca ar face infarct...
    in plus,observ la tine acea tendinta tipica oamenilor superficiali,care folosesc din anumite domenii numai ceea ce da bine in teoriile lor...ti-as recomanda sa mai studiezi putintel teoriile astea pe care le tot scoti la inaintare,si apoi sa mai vb...in caz ca nu ti-ai dat seama,pe forumul asta NU s-a rasturnat caruta cu prosti...aia sunt probabil pe alte forumuri si se prosterneaza la de astia ca tine...aici m-ar mira sa-ti tina figura...

Citat din: Shanti Nilaya din  27 Februarie 2009, 20:30:59
Daca mai alte intrebari de genu' ,gaseste singur raspuns si inca...fara fizica, tata... :wink:
exact ce spuneam...fizica e buna numai pentru primul enunt...de acolo incolo poti debita tot ce vrei,sub aparenta unei coerente logice si rationale...doar te folosesti de nume sonore si de teorii ultracunoscute,pentru a-ti imbraca "ideile" intr-un vesmant credibil...asta se cheama MANIPULARE,draguta...si de mult nu mai prinde la popor...
  a...sa nu uit cuvintele magice:parerea mea!  :-D
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."