Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Zeitgeist: Addendum (2008)

Creat de Nox, 04 Octombrie 2008, 16:07:05

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

alx

#15
Citat din: Cautatorul din  04 Noiembrie 2008, 21:38:43
De ce Prigoana care este mason declarat, promoveaza un astfel de film.
Citat din: Cautatorul din  04 Noiembrie 2008, 21:38:43
de ce un mason asmute lumea impotriva bancilor si sistemului financiar?
Citat din: Cautatorul din  04 Noiembrie 2008, 21:38:43
Ori Progoana isi taie creanga de sub picioare si a inceput sa o ia pe aratura, ori e un plan pe care acum eu personal inca nu-l inteleg pe deplin.
Citat din: Cautatorul din  04 Noiembrie 2008, 21:38:43
Ceva e putred la mijloc...  :|  :?

pai E CAMPANIE ELECTORALA!   :evil:   de aia :lol:   si la unii nu conteaza CU CE APAR pe sticla,conteaza CA APAR pe sticla  :fullmoon:
   ba mai mult...nu conteaza UNDE APAR!  DOAR SA APARA...iar zero tv e locul ideal :lol: pentru astfel de personaje...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Serban M

#16
Citat din: Cautatorul din  04 Noiembrie 2008, 21:38:43
Eu nu inteleg altceva: De ce Prigoana care este mason declarat, promoveaza un astfel de film.

Se spune ca lumea e condusa de un grup de oameni mai mult sau mai putin publici, care apartin sau se folosesc de masonerie.
De asemenea teoria conspiratiei mai spune ca masoneria detine puterea economica si/sau politica si implicit sistemul financiar e controlat de aceasta organizatie oculta.

Atunci de ce un mason asmute lumea impotriva bancilor si sistemului financiar?

Ori Progoana isi taie creanga de sub picioare si a inceput sa o ia pe aratura, ori e un plan pe care acum eu personal inca nu-l inteleg pe deplin.
Ceva e putred la mijloc...  :|  :?

Prigoana trebuia sa prezinte astazi la OTV caseta cu demonstratia ca 911 was an inside job si turnurile demolate  :-D din pacate asta nu s-a intamplat si nici de Zeitgeist nu se mai aude nimic la OTV unde avem in prin plan Magda si un Dan Diaconescu cu o fata post-mortem   :|

ceva s-a intamplat,Prigoana a spus-o cu gura lui ca are gura mare iar eu i-am  observat foarte atent reactiile si expresivitatea fetei la anumite intrebari (nwo/illuminati)...speram sa nu pateasca ceva rau;se pare ca mai gasim si un Iuda al lor pe ici pe colo.

Rog din nou sa uploadeze cineva emisiunea de aseara pentru ca este absolut SENZATIONALA  :-D

alx

Citat din: Sirius13 din  04 Noiembrie 2008, 22:30:57
Prigoana trebuia sa prezinte astazi la OTV caseta cu demonstratia ca 911 was an inside job si turnurile demolate  :-D din pacate asta nu s-a intamplat si nici de Zeitgeist nu se mai aude nimic la OTV unde avem in prin plan Magda si un Dan Diaconescu cu o fata post-mortem   :|
fata aia ''post-mortem'' sa fie din cauza  ca le-a ''soptit'' vreo pasarica ca materialele pe care ei intentionau sa le prezinte drept "mega-extra-senzationala-fenomenala-incredibila" demonstratie circula pe net de vreo cativa ani?  :evil:  si ca nu mai reprezinta o noutate decat pentru cei pentru care internetul s-a inventat degeaba?

Citat din: Sirius13 din  04 Noiembrie 2008, 22:30:57
ceva s-a intamplat,Prigoana a spus-o cu gura lui ca are gura mare iar eu i-am  observat foarte atent reactiile si expresivitatea fetei la anumite intrebari (nwo/illuminati)...speram sa nu pateasca ceva rau;se pare ca mai gasim si un Iuda al lor pe ici pe colo.
gura mare...informatie putina...daca se poate,deloc :evil:
cel mai rau lucru pe care ar putea sa il pateasca prigoana e sa dea fata in fata cu soacra sa... :lol:   aia e masoana adevarata :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Citat din: Sirius13 din  04 Noiembrie 2008, 22:30:57
Rog din nou sa uploadeze cineva emisiunea de aseara pentru ca este absolut SENZATIONALA  :-D
:evil: :evil: mda...o emisiune SENZATIONALA la ZERO TV...asta e contradictie in termeni... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Cautatorul

Citat din: Sirius13 din  04 Noiembrie 2008, 22:30:57
Prigoana trebuia sa prezinte astazi la OTV caseta cu demonstratia ca 911 was an inside job si turnurile demolate  :-D din pacate asta nu s-a intamplat

Chiar acum se da filmul.. cu atentatele teroriste...
Am citit comentariile de pe blogul lui Progoana si multa lume afla pentru prima data despre controversele legate de evenimentele de la 11 septembrie si teoriile conspiratiei...

Yagg

Am urmãrit ºi eu filmul. Acelaºi stil ca prima parte. Am opinii pro ºi contra ideilor pe care doresc oamenii din spatele acestui film sã ni le prezinte.
Am cãutat mai multe detalii despre autenticitatea informaþiilor ºi mi-am dat seama cã este bine pus la punct, dar nu ºi încãrcat cu detalii complete, ci doar un fel de rezumat a unor chestii mult mai complexe.

Argumente pro:
- Societatea ºi sistemul în care trãim sunt extrem de bolnave ºi corupte.
- Politica este inutilã, vidã ºi doar o marionetã a unor oameni psihopaþi.
- Manipulare prin mass media existã. ªi nu existã doar manipulare, politicã, financiarã, teroristã, ci ºi prostire în masã. Un fel de proces invers al educãrii umane.
- Este clar cã lumea depinde de bani în momentul de faþã, iar banii sunt niºte hârtii. Dacã rãmâi fãrã bani, te gândeºti cum poþi sã îi faci pentru a supravieþui. Dacã ai o educaþie sau o pasiune într-un domeniu în care sunt investiþi bani, vei avea bani atâta timp cât vei fi ocupat sã îi faci ºi nu te vei gândi ºi la alte lucruri, decât la cele necesare supravieþuirii ºi confortului propriu. Dacã ai destui bani, mult mai mulþi decât ai nevoie, vei continua sã faci pentru cã, trebuie sã îi pãstrezi, sã rãmânã valoroºi ºi sã scoþi profit. Profitul de pe urma celor care muncesc pentru a-ºi asigura ºansa la viaþã pe Planetã. Dar dacã nu ai nicio educaþie ºi niciun ban atunci ai trei opþiuni, din care una e implicitã, în cazul în care nu alegi dintre celelalte douã mai puþin crude; ori eºti sclav pentru a supravieþui, ori devii criminal, ori mori, ultima fiind ºi cea implicitã. E un fel de canibalism. Se aruncã într-o cuºcã una bucatã populaþie a Terrei de ~6 mld. de oameni ºi se pun la foc mic de supravieþuire.
Banii sunt peste tot ºi în tot, dar mai ales, nu ºtiu dacã aþi observat, copiii, cel puþin cei români, toatã ziua vor ceva cumpãrat, orice, doar sã se cheltuie bani, iar pãrinþii de dragul lor, chiar fac acest lucru. Copiii, tinerii ºi chiar unii tineri mai înaintaþi în vârstã se fotografiazã lângã ºi cu obiecte de lux, cu bani, lângã bani, pe bani, fãrã sã ºtie cã de fapt adevãrata valoare e într-o minte cititã ºi conºtientã.
- Religiile, miturile ºi prejudecãþile sunt cu siguranþã nãscociri ale imaginaþiei umane ºi mesaje interpretabile, dar în niciun caz nu se poate afirma cã nu existã ceva sau cineva care sã fi fãcut imensul Univers.
- Conservatorismul este cu siguranþã o piedicã în faþa evoluþiei umane ºi a societãþii.


Argumente contra:

- Legile sunt utile. Dar sã nu le spunem legi, ci reguli. Pânã ºi Asimov le-a dat maºinãriilor cele 3 legi. Deci, precum legile fizicii sunt niºte reguli de bun simþ din partea naturii, astfel ºi o societate umanã trebuie sã se bazeze pe câteva reguli. Nu ca cele de azi, dar nici deloc.
- Internetul nu e lipsit de acþiunile duºmanilor sãi. Internetul îi poate conºtientiza pe oameni deoarece e un fel de arbitru liber, un umil servitor al alegerii pe care o face omul. Internetul poate face mult mai mult decât la ce a fost limitat în ultima vreme, adicã la interacþiunea dintre oameni cu ajutorul calculatoarelor interconectate. Când mã refer la Internet, mã refer chiar la Internet, nu la Web.
- Nu ai cum sã trãieºti într-o lume utopicã ca cea propusã de proiectul Venus. Chiar dacã oamenii vor fi eliberaþi de mici de bolile umane ºi sociale din societatea actualã, tot va trebuie sã existe cineva care sã controleze roboþii, care sã prepare hranã, care sã trateze o afecþiune sentimentalã. Roboþii nu pot face acest lucru ºi chiar dacã îl vor face, nu pot avea sentimente ºi nu pot fi umani. Unde mai pui cã laºi moºtenire unei societãþi complet schimbate ºi remodelate, ca istorie, o societate care ar putea da idei. Chiar dacã oamenii moºtenesc de la societate lãcomia, bogãþia, iubirea de bani ºi alte idei dintr-astea, oamenii, precum animalele, au în esenþa lor ceva care îi face rãi ºi buni. Ce, doar animalele nu moºtenesc comportamentul violent, egoist ºi flãmând de la societatea umanã educatã de bancocraþie.

Oricum, dacã vor apare ceva efecte în urma difuzãrii acestui film, care are o putere de convingere foarte mare, apelând la unelte asemãnãtoare Religiei ºi bãncilor, ºi care nu este în totalitate atât de obiectiv pe cât vrea sã parã, ar putea produce puþin haos în temelia viitorului care se clãdeºte acum.

Astfel de scenarii am întâlnit ºi în piesele Imagine - John Lennon (Beatles), Dreamer - Ozzy Osbourne ºi cred cã mai sunt zeci de cãrþi scrise pe aceste teme, dar cum se putea populariza ºi readuce în discuþie aceste idei, decât cu ajutorul Internetului. Unde îºi pierd cel mai mult timp tinerii ºi oamenii din ziua de azi? Doar nu în cãrþi ºi studii proprii, nu?

Serban M

Citat din: Cautatorul din  05 Noiembrie 2008, 01:04:45
Chiar acum se da filmul.. cu atentatele teroriste...
Am citit comentariile de pe blogul lui Progoana si multa lume afla pentru prima data despre controversele legate de evenimentele de la 11 septembrie si teoriile conspiratiei...

Anyone readed this ?

CitatDomnule Prigoana, stiu ca sunteti mason si vad ca de fiecare data cand vi se pun intebari mai stanjenitoare despre masonerie o aparati. Dar se pare ca de ceva vreme a-ti inceput sa fiti, cel putin pentru mine singurul mason roman care merita toata admiratia si respectul pentru ideile si faptul ca incepeti sa spuneti lucrurilor pe nume, si ma refer in special la aceste documentare stiute de putini oameni.
Eu stiu ca masonii sunt de fapt nise pioni ai diverselor organizatii secrete si in special GRUPUL BILDERBERG care de fapt a devenit de vreo 50 de ani guvernul din umbra al omenirii. Din fericire, in acest grup, am inteles de la oameni precum PAVEL CORUT si ILEANA STAN ca s-a produs o ruptura si s-au facut 2 tabere : unii retrograzi care incearca in continuare sa tina de protocoalele vechi si sa aduca omenirea iar in starea de EV MEDIU ( foamete, decimarea populatiei, tehnologia sa dispara etc ), iar aceasta criza mondiala este urmatorul pas spre Noua Ordine Mondiala Regresiva, dar si cei progresisti condusi de seful Bilderberg, daca am inteles eu bine David Rotschild care incearca sa spuna lumii adevarurile ascunse si sa duca lumea la contactul cu fratii nostrii din spatiu care sunt deja aici ne supravegheaza dar considera ca suntem inca prea salbatici si inapoiati pentru consecintele ce ar urma CONTACTULUI OFICIAL.
Stiu de asemenea ca si Traian Basescu este mason de rangul 22 ( cel putin asa era acum vreo 10 ani ) ca si Mugur Isarescu ( Clubul de la Roma ) si Adrian Nastase ( rang 33 ). Dar dumneata fata de ei esti singurul care spune lucrurilor pe nume si vad ca incearca sa faca ceva bun si concret pentru oamenii aestei tari. poate ca ai si dezlegarea necesara sa spui in contextul APROPIERII MOMENTULUI DE CONTACT OFICIAL CU EXTRATERESTRII care oricum a fost deja trenat prea mult ( vezi incercarea lui Putin din ziarul Pravda de a spune cate ceva despre extraterestrii ).
Din aceasta cauza ai tot respectul meu si de asemenea m-ai facut sa ma razgandesc cu votul. Adica vin pentru dumneata sa te votez, desi stiu ca alegerile sunt iarasi mai mult ca sigur trucate si de asta nu mai vroiam sa votez niciodata.

p.s. : Sry about offtopic ,daca e necesar propun un nou topic ''Prigoana'' si mutarea discutiei acolo  :-D

Andy

#21
De unde ai copiat textul asta ? :-o  Ar fi foarte bine daca ai posta sursa. Prigoana ar putea sa "zguduie"  si sa deranjeze foarte mult. Oricum bravo lui ca a avut curajul sa spuna + ca un progres spre desecretizare incepe sa se vada. Probabil ca odata cu inlaturarea republicanilor din SUA o sa inceapa o "ploaie" de surprize. Usor, usor adevarul iese la iveala! :-)

libelulu

Citat din: Urban din  22 Octombrie 2008, 21:55:34
si in curand Miscarea Zeitgeist Romania...
http://zeitgeistromania.blogspot.com


Urban, ai renuntat la blog? Am vrut sa intru pe link-ul indicat dar mesajul era: "Blogul a fost eliminat"

Nox

Citat din: romulus din  04 Noiembrie 2008, 10:39:12
Zeitgeist= prosteala ieftina pentru  oameni / cetateni frustrati si revolutionari de mucava

Stãteam ºi mã gandeam la ce ai spus aici. Oare este posbil ca aceste genuri de documentare ºi numai sã fie special fãcute a funcþiona ca un fel de "supapã psihologicã". Cãci dacã este aºa înseamnã cã cei care leagã ºi cei care dezleagã sunt unii ºi aceiaºi...
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Serban M

#24
Citat din: bluemoon8520 din  17 Noiembrie 2008, 20:24:11
Stãteam ºi mã gandeam la ce ai spus aici. Oare este posbil ca aceste genuri de documentare ºi numai sã fie special fãcute a funcþiona ca un fel de "supapã psihologicã". Cãci dacã este aºa înseamnã cã cei care leagã ºi cei care dezleagã sunt unii ºi aceiaºi...

Nu sunt deacord;cine isi taie craca de sub picior nu e om cu frica.

dezlegatorii isi vor arata adevarata fata abea dupa taierea nodului;

am zis !
  :-D

spooky

"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

romulus

CitatStãteam ºi mã gandeam la ce ai spus aici. Oare este posbil ca aceste genuri de documentare ºi numai sã fie special fãcute a funcþiona ca un fel de "supapã psihologicã". Cãci dacã este aºa înseamnã cã cei care leagã ºi cei care dezleagã sunt unii ºi aceiaºi...

Nu este exclus monser.
Acum, sincer sa-ti spun, nu prea m-a interesat (adica n-am cercetat cu de'amanuntul ) cine sunt CU ADEVARAT realizatorii si ce "istoric" au in spate. Eu am privit filmul doar cu ochiul celui care are ceva informatii .....in cap.
Si reevaluand un pic spusele mele, cred ca m-am cam grabit sa va spun ca e "o prosteala ieftina". De ce ? Pentru ca am considerat apriori ca si voi cei care cititi, ori scrieti,  pe aici pe forum aveti informatii la acelasi nivel ...
Deci reformuland as zice acum ca,  pentru un om avizat este o prosteala. Pentru marea masa a oamenilor, cei care cad usor prada manipularilor venoite din varii directii , ar putea si o revelatie . N'ar fi de mirare .

CitatNu sunt deacord;cine isi taie craca de sub picior nu e om cu frica.

dezlegatorii isi vor arata adevarata fata abea dupa taierea nodului;

Ce copil esti monser !
Pai daca stai un pic si te gandesti, bluemoon ar putea avea dreptate !
De ce ? Pentru ca la nivelul la care  gandesc "stapanii"- adica dupa formula lor favorita -by the book-ar fi chiar in logica lucrurilor sa creeze si ceva "impotriva" . "Ceva" care - la o adica - sa poata fi controlat/dirijat !!! Vezi cazul /actiunea BIN (ben) LADEN teroristul lumii.... Ha, ha , ha ,......

Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

Serban M

#27
Citat din: romulus din  26 Noiembrie 2008, 12:24:35
Ce copil esti monser !
Pai daca stai un pic si te gandesti, bluemoon ar putea avea dreptate !
De ce ? Pentru ca la nivelul la care  gandesc "stapanii"- adica dupa formula lor favorita -by the book-ar fi chiar in logica lucrurilor sa creeze si ceva "impotriva" . "Ceva" care - la o adica - sa poata fi controlat/dirijat !!! Vezi cazul /actiunea BIN (ben) LADEN teroristul lumii.... Ha, ha , ha ,......

Am zis !

Monser, vezi ca asa o dam in extrema cealalta ,unde ei nici nu misca degetu' si noi stam cu pusca in mana impotriva oricarui potent ''eliberator'' aka paranoia in masa; daca ne gandim putin la cazul ''teroristul lumii'' ,acesta a avut si un motiv rational sau la mintea cocosului,iar eu pana acum nu am auzit de nici un geniu manipulator tatic sa-si arate fata ;oricum de tras linie nu este momentul potrivit ,vedem cum decurg lucrurile si spre ce duce zeitgeist.

romulus

Citatunde ei nici nu misca degetu' si noi stam cu pusca in mana i
Noi (romanii, citeste serviciile de informatii) nu mai stam de multa vreme " cu pusca in mana ". Am aruncat-o!
Ne-am "integrat" cu tot, cu arme si bagaje, catel si purcel la cei care au castigat razboiul rece daca intelegi ce vreau sa zic !

Citatoricum de tras linie nu este momentul potrivit ,vedem cum decurg lucrurile si spre ce duce zeitgeist.

De acord.
Retine insa ca  majoritatea temelor continute in Zeitgeist Addendum noi "le-au fumat" de mult! Sunt tocite, perimate - ori cel putin asa mi se par mie .
Hai sa ne reamintim ce "lupte" mediatice au fost acum 20 de ani , imediat dupa "revolutie" cand Brucan si exegetii de la Romania Libera convingeau prostimea ca , domle, e bine sa fii imprumutat la FMI ca , vezi Doamne, cei care te-au imprumutat "au grija de tine" sa traiesti ca sa le poti da banii inapoi.....Da! Dar ca sclav !Uite, prostioara asta apare acum ca mare dezvaluire in Zeitgeist ?!!
Fassssssss !
Ca sa nu mai zic de faptul ca, daca ciuleai urechea in liceu, la cursurile de economie politica, unde se facea critica sistemului capitalist en gross, acum nu ti se mai parea " dezvaluire mare " de cum functioneaza "societatea de consum" si iluzia crearii de bani inexistenti. Si multe, multe altele .
Am zis!
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

Nox

Citat din: bluemoon8520 din  17 Noiembrie 2008, 20:24:11
Oare este posbil ca aceste genuri de documentare ºi numai sã fie special fãcute a funcþiona ca un fel de "supapã psihologicã".

Am uitat sã pun semnul întrebãrii la sfârºtiul propoziþiei de mai sus...  :oops: ...adicã

Citat din: bluemoon8520 din  17 Noiembrie 2008, 20:24:11
Oare este posbil ca aceste genuri de documentare ºi numai sã fie special fãcute a funcþiona ca un fel de "supapã psihologicã"?
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee