Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Influenþa sumerianã ºi egipteanã în Vechiul Testament

Creat de Kymosabe, 25 Septembrie 2008, 19:33:05

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

lylyt_ice

Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

teocratul

#106
Lylyt,

Da, aspectul asta al "TRADUCERILOR" a fost - si mai este si actualmente - un foarte mare inconvenient.

Chiar daca proorocii=profetii cunoasteau si intelegeau limbajul si vocabularul divin=super_evoluat TELEPATIC, si nicidecum limbajul "ARTICULAT" animalic=profan, ei nu s-ar fi putut face intelesi de catre profani, si de aceea a fost nevoie ca:

MESAJELE DIVINE sa fie "INTERPRETATE" pe intelesul profanilor.


Mai ales ca profanii sunt atat de comozi=puturosi, incat nici macar n-ar fi incercat vreodata:

CA SA DES_CIFREZE=DE_CODIFICE "TAINELE=MISTERELE=SECRETELE" CONTINUTE IN VOCABULARUL DIVIN, chiar daca li s-ar fi incredintat vreodata de catre prooroci=profeti:

MESAJUL DIVIN BRUT="NE_TRADUS"=ORIGINAL.

Divinitatea nu comunica cu noi printr-una dintre limbile inventate tot de profani pentru a putea comunica doar intre ei, ci, divinitatea comunica cu noi, doar prin:

INSPIRATIE, adica: TELEPATIC !

teocratul

#107
Lylyt,

Si, nu Dumnezeu este cel care a creat "BABELONIA"=incurcarea limbilor (respectiv incurcarea neuronilor pentru a le bloca sinapsele, si astfel a le impiedica sa lucreze intr-un anume fel, adica: transmiterea prin pronuntare si/sau scriere a unor cuvinte, sa nu-i mai poata genera receptorului lor: O REPREZENTARE MENTALA EXACTA pentru a putea intelege si trata corect mesajul primit, procedeu cunoscut astazi sub denumirea de Programare Neuro-Lingvistica) ci:

asta a facut-o Satan Dreaqul stapanul francmasoneriei, tocmai pentru a distorsiona=perturba=intrerupe comunicarea TELEPATICA dintre Om si Divinitate.

Kymosabe

Citat din: bluestar3 din  01 Decembrie 2008, 16:40:31
Iata traducerea (corecta) al versetului care se gaseste in traducerea Cornilescu:

Isa 40:22
El sade deasupra cercului pamântului, si locuitorii lui Sunt ca niste lacuste înaintea Lui; El întinde cerurile ca o mahrama subtire, si le lateste ca un cort, ca sa locuiasca în el.


(Aceasta traducere o folosesc eu. Traducerea in spetza, este pastrata si in editia de studiu Thompson.)

Aceeaºi traducere a lui Cornilescu am folosit-o ºi eu. :lol:

Iatã un verset tot din Isaia
40:28 Nu ºtii? N-ai auzit? Dumnezeul cel veºnic, Domnul a fãcut marginile pãmântului. El nu oboseºte, nici nu osteneºte; priceperea Lui nu poate fi pãtrunsã.

Dacã îmi explici cum poate avea margini o sferã, atunci îþi dau dreptate.
Dumnezeul lui Moise a fãcut un Pãmânt în colþuri. :lol:
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

teocratul

#109
Kymosabe,

Nu mai rade mai si tu, ca tot ...... profanul.

Gandeste-te mai bine ce te faci, daca te pune divinitatea ca sa ne comunici ceva ce nu ne vei putea exprima in cuvinte (deci, ceva pentru care NU EXISTA O REPREZENTARE=IMAGINE MENTALA APRIORI) chiar daca tu poti sa intelegi=SIMTI - TELEPATIC - PERFECT MESAJUL DIVIN ?????

O sa radem cu totii de tine, vazandu-te cum te canonesti ca sa ne traduci mesajul divin, asa cum radem la jocul numit "MIMA".

Kymosabe

Citat din: teocratul din  01 Decembrie 2008, 19:56:24
Kymosabe,

Nu mai rade mai si tu, ca tot ...... profanul.

Gandeste-te mai bine ce te faci, daca te pune divinitatea ca sa ne comunici ceva ce nu ne vei putea exprima in cuvinte

Îl pun sã-mi deseneze, cã de aia e Dumnezeu. :wink:

Citat din: teocratul din  01 Decembrie 2008, 19:56:24
O sa radem cu totii de tine, vazandu-te cum te canonesti ca sa ne traduci mesajul divin, asa cum radem la jocul numit "MIMA".

Eu dacã aud voci, mã duc la psihiatru. :wink:
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

bluestar3

#111
Citat din: Kymosabe din  01 Decembrie 2008, 19:48:53
Aceeaºi traducere a lui Cornilescu am folosit-o ºi eu. :lol:

Iatã un verset tot din Isaia
40:28 Nu ºtii? N-ai auzit? Dumnezeul cel veºnic, Domnul a fãcut marginile pãmântului. El nu oboseºte, nici nu osteneºte; priceperea Lui nu poate fi pãtrunsã.

Dacã îmi explici cum poate avea margini o sferã, atunci îþi dau dreptate.
Dumnezeul lui Moise a fãcut un Pãmânt în colþuri. :lol:


Cand mergi pe tzarmul Marii, oare nu se poate interpreta ca fiind marginea pamantului? Noi astazi suntem mai... evoluati si vorbim de continente...
"Daca gasesc in mine o dorinta pe care nici o experienta din lumea asta nu o poate satisface,atunci cea mai probabila explicatie e aceea ca am fost creat pentru o alta lume"(C.S.Lewis)

teocratul

#112
Kymosabe,

Pai nu ti-am spus deja ca: TELEPATIA este o forma de comunicare NON_VERBALA, deci FARA SUNETE ?????

Cat despre DESENE, da: chiar daca divinitatea va comunica cu tine prin modificarea formelor de relief, tu, probabil ca tot o sa te prefaci ca nu-ntelegi ce zice !

Pentru ca de meschinarii=mazgaleli pe peretii pesterilor sau pe hartie, s-au ocupat doar precursorii unor titani precum: Picasso, Van Gogh, Van Dyk, etc.

Tocmai de aia - din cauza existentei TELEPATIEI=formei de comunicarii specifice DUHURILOR=SPIRITELOR - se si spune, ca orice analfabet si/sau handicapat va percepe si va pricepe mesajul divin.

Kymosabe

Citat din: bluestar3 din  01 Decembrie 2008, 20:33:22
Cand mergi pe tzarmul Marii, oare nu se poate interpreta ca fiind marginea pamantului?

Nu. Acea margine, linie imaginarã se numeºte linia orizontului. :wink:

Citat din: teocratul din  01 Decembrie 2008, 21:00:18

Pai nu ti-am spus deja ca: TELEPATIA este o forma de comunicare NON_VERBALA, deci FARA SUNETE ?????

Tocmai de aia - din cauza existentei TELEPATIEI=formei de comunicarii specifice DUHURILOR=SPIRITELOR - se si spune, ca orice analfabet si/sau handicapat va percepe si va pricepe mesajul divin.

De mult timp încerc sã gãsesc un rãspuns la întrebarea:
Cea a fost înainte, schizofrenia sau telepatia?
Ia-o ca pe o întrebare retoricã.

Eu nu înþeleg de ce Dumnezeu nu alege o altã formã de comunicare divinã, de exemplu scrierea automatã.
În acest mod mesajul divin nu va mai fi alterat de necunoaºterea (sã nu zic prostia)omeneascã.  :wink: 

PS Pentru retardaþi recomand totuºi exemplificarea prin desen. :wink:
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

teocratul

#114
Kymosabe,

Da`, de ce te-ai limitat la intrebarea retorica, si n-ai facut niste teste ?
Ti-a fost cumva teama, ca rezultatul testelor te-ar putea face:

SA CREZI ???

Dar astfel, sa nu mai fii tu insuti CREDIBIL ???

" ... 23.      ªi El le zicea: Voi sunteþi din cele de jos; Eu sunt din cele de sus. Voi sunteþi din lumea aceasta; Eu nu sunt din lumea aceasta. ... "

http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=35&cap=8

" .... 43.      De ce nu înþelegeþi vorbirea Mea? Fiindcã nu puteþi sã daþi ascultare cuvântului Meu.  "

teocratul

#115
Kymosabe,


37.      ªtiu cã sunteþi sãmânþa lui Avraam, dar cãutaþi sã Mã omorâþi, pentru cã cuvâtul Meu nu încape în voi. 

44.      Voi sunteþi din tatãl vostru diavolul ºi vreþi sã faceþi poftele tatãlui vostru. El, de la început, a fost ucigãtor de oameni ºi nu a stat întru adevãr, pentru cã nu este adevãr întru el. Când grãieºte minciuna, grãieºte dintru ale sale, cãci este mincinos ºi tatãl minciunii. 

bluestar3

Citat din: Kymosabe din  01 Decembrie 2008, 19:48:53
Aceeaºi traducere a lui Cornilescu am folosit-o ºi eu. :lol:

Iatã un verset tot din Isaia
40:28 Nu ºtii? N-ai auzit? Dumnezeul cel veºnic, Domnul a fãcut marginile pãmântului. El nu oboseºte, nici nu osteneºte; priceperea Lui nu poate fi pãtrunsã.

Dacã îmi explici cum poate avea margini o sferã, atunci îþi dau dreptate.
Dumnezeul lui Moise a fãcut un Pãmânt în colþuri. :lol:



Citat din: Kymosabe din  01 Decembrie 2008, 22:46:44
Nu. Acea margine, linie imaginarã se numeºte linia orizontului. :wink:

Eu nu incerc sa-ti demonstrez ca o sfera este patrata... Departe de mine o asemenea prostie.

Totusi, intr-o sfera, se pot gasi niste desene... frunze... animalute... care au niste contururi... Oricum, trebuie sa fim bine intelesi atunci cand vorbim intr-un mod abstract, ori mai putin abstract, altfel, apar confuzii.
"Daca gasesc in mine o dorinta pe care nici o experienta din lumea asta nu o poate satisface,atunci cea mai probabila explicatie e aceea ca am fost creat pentru o alta lume"(C.S.Lewis)

teocratul

#117
Kymosabe si Bluestar3,

Decat sa incepeti sa va certati - desi, pana acum ati conceput cel mai frumos topic de pe tot forumul asta - mai bine intreceti-va ca sa concluzionati=sa-l finalizati la fel de frumos !

Nu uitati insa, nici unul si nici celalalt, ca DUMNEZEU:

1) NU VORBESTE;
2) NU SCRIE;
3) SI NICI NU DESENEAZA,

DAR, IN CIUDA TUTUROR ACESTOR "HANDICAPURI" OMENESTI:

COMUNICA !

P.S
Intrebati-l pe Stephen Hawking, daca nu ma credeti pe mine !

bluestar3

Citat din: lylyt_ice din  01 Decembrie 2008, 19:11:10
Si ce intelegeti Dumneavoastra prin "CA UN CORT" ?

Daca vorbim de atmosfera terestra cu toata compozitia chimica, care inconjoara planeta noastra, atunci aceasta atmosfera, poate fi asemanatoare unui cort care are rol protector, impiedicand radiatiile solare si pe cele cosmice sa distruga biosistemul.
"Daca gasesc in mine o dorinta pe care nici o experienta din lumea asta nu o poate satisface,atunci cea mai probabila explicatie e aceea ca am fost creat pentru o alta lume"(C.S.Lewis)

bluestar3

Citat din: teocratul din  01 Decembrie 2008, 23:38:19
Kymosabe si Bluestar3,

Decat sa incepeti sa va certati - desi, pana acum ati conceput cel mai frumos topic de pe tot forumul asta - ...

Nu este nici o cearta.
"Daca gasesc in mine o dorinta pe care nici o experienta din lumea asta nu o poate satisface,atunci cea mai probabila explicatie e aceea ca am fost creat pentru o alta lume"(C.S.Lewis)