Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

1.000.000 $ premiu daca dovedesti ca ai abilitati paranormale !

Creat de Shadowman, 20 Septembrie 2008, 22:32:34

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Shadowman

Precum in fabula :vulpea cind n-ajunge la struguri spune ca-s acrii,ca-s stafiditi,ca-s stropiti cu chimicale...

Citat din: jackie28t din  21 Septembrie 2008, 01:55:40
Iar daca tu vrei sa ma intrebi ca sa stii si sa intelegi ceva extra poate ca ar trebuie sa ma rogi frumos daca vrei un raspuns, daca nu pa si la revedere.Poate ne spui TU ce NU intelegi prin "putere divina castigata prin energie pozitiva"
Este scris in romaneste.Pune mana pe dictionar si incearca sa faci legatura.

  Cind aud ce debitati ,pe tine si pe antoniu,ma cutremur de ris !  :lol:
Tu cu "puteri divine cistigate prin energie pozitiva " ( e "divina","se cistiga" (sic !) prin energie pozitiva...(sic)  :lol:  ),celalalt,antoniu,un alt spiritualizat de seama al forumului,care si-a bagat adinc nasul in metafizica,extrafizica (  :lol: )mai putin in cursurile de istoria religiilor.Daca mai citeati cite ceva despre religia crestina,nu mai fredonati asa convinsi pe forum ,"melodiile" astea cu "cistigatul prin  energii pozitive" si "biovagoforie"...Mai treci pe la scoala,antoniu,da intra si-n clasa,nu sta doar sa faci poze in fata scolii...   
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

darieglobur

Blue, chiar ca nu inteleg la ce te referi. Spune concret ce topic ti se pare ca-l citesc si pe care ba. Eu am raspuns la obiect postarii tale anterioare si mi-am expus un puct de vedere.
...und Sie fliegen doch!

Nox

Citat din: darieglobur din  21 Septembrie 2008, 14:35:21
Chiar ca nu inteleg la ce te referi. Spnune concret ce topic ti se pare ca-l citesc si pe care ba. Eu am raspuns concret postarii tale anterioare si mi-am expus un puct de vedere.

Citeºte topicul DEDUBLARE începând de aici. Iniþial topicul ãsta era un mesaj în topicul DEDUBLAREA ºi shadow a decis sã-l facã unul de sine stãtãtor.

Eu nu am zis cã nu poþi demonstra cã ceva NU EXISTÃ. Ci cã a demonstra cã ceva nu existã e o problemã greºitã. Nu se ascunde nimeni în spatele "poverii adevãrului", dar dacã X vine ºi spune cã el stârmbã linguri cu puterea minþii, Y trebuie sã-l creadã ºi sã ia ce spune X ca pe un adevãr absolut? Sau Y dacã e sceptic de ce trebui sã-ºi jutifice poziþia scepticã demonstrând cã nu se pot strâmba linguri cu puterea minþii (sã demonstreze cã un fenomen nu existã). Nu ar fi normal ºi mai eficient ca X sã demonstreze existenþa fenomenului?

Mai pe scurt pentru tot poporul, e mai eficient sã demonstrezi cã ai ablilitãþi paranormale decât cã nu le ai (sau cã nu le are cineva).
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Shadowman

Citat din: darieglobur din  21 Septembrie 2008, 01:30:01
Dar, pe bune acum, care e scopul acestui thread, de a incerca demonstrarea  inexistentei oricarui fenomen, asa zis, paranormal?

Citat din: darieglobur din  21 Septembrie 2008, 14:19:17
Deci intrebarea mea era simpla: "Care este scopul acestui thread? Ce vrea el sa demonstreze sau sa scoata in evidenta?", si am pus-o numai cu scopul de a simplifica problema si a vedea cum ne situam.

   Scopul acestui thread ( care l-am deschis ) nu e cel de a demonstra inexistenta fenomenelor paranormale,ci de a aduce la cunostiinta persoanelor care au (sau cred ca au ) calitati,capacitati "para" si doresc sa-si rotunjeasca veniturile. Ori sa demonstreze, gratuit daca vor ( ca nu sunt obligate sa ridice premiul  :wink: ) si sa ne convinga de existenta fenomenelor intr-un mediu controlat,monitorizat...
Multi n-au citit ori n-au auzit de aceasta oferta...Iata,le-o prezint !  :-)

  Este interesant ca nimeni n-a trecut testele preliminarii.Un aspect asupra caruia trebuie meditat..Multi spun ca-si dezvolta prin antrenament calitatile,altii afirma ca le-au capatat.  :wink:
   
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

darieglobur

Citat din: bluemoon8520 din  21 Septembrie 2008, 14:49:10
Citeºte topicul DEDUBLARE începând de aici. Iniþial topicul ãsta era un mesaj în topicul DEDUBLAREA ºi shadow a decis sã-l facã unul de sine stãtãtor.

Eu nu am zis cã nu poþi demonstra cã ceva NU EXISTÃ. Ci cã a demonstra cã ceva nu existã e o problemã greºitã. Nu se ascunde nimeni în spatele "poverii adevãrului", dar dacã X vine ºi spune cã el stârmbã linguri cu puterea minþii, Y trebuie sã-l creadã ºi sã ia ce spune X ca pe un adevãr absolut? Sau Y dacã e sceptic de ce trebui sã-ºi jutifice poziþia scepticã demonstrând cã nu se pot strâmba linguri cu puterea minþii (sã demonstreze cã un fenomen nu existã). Nu ar fi normal ºi mai eficient ca X sã demonstreze existenþa fenomenului?

Mai pe scurt pentru tot poporul, e mai eficient sã demonstrezi cã ai ablilitãþi paranormale decât cã nu le ai (sau cã nu le are cineva).

Daca problema asta, cu milionu' lu' Randi, ramanea in topicul cu dedublarea, atunci, nici o problema, poate o abordam in acel context. Apropo, am citit de ieri ce s-a scris acolo si deocamdata ma abtin. Am vazut ca s-a incercat o explicitare a termenilor "dedublare", "remote wieving" etc., si ca veni cineva care sustine ca se "dedubleaza" sau ca, intr-o forma sau alta, "merge" in China dar evita sa dea amanunte si de aici controverse si opinii pro si contra. Personal sunt si eu de parerea ca in momentul cand vii cu astfel de afirmatii, recte ca te dedublezi, calatoresti in alte dimensiuni, in timp, esti in legatura cu "ingeri", cu extraterestrii, sau ca ai orice abilitate asa zis paranormala, mai trebuie sa le si demonstrezi sau macar sa raspunzi la o serie de intrebari firesti si concrete,caci altfel risti sa fii luat peste picior si asta in cel mai bun caz.
Revenind insa la topicul de fata, cum shadow a decis sa faca din acest subiect unul de sine statator, inseamna ca acesta se poate aborda si separat, ceea ce de fapt se si intampla. Deci ca se poate discuta sau nu in context cu dedublarea, foarte bine. Nu vad nici un impediment aici. Dar cineva care intra pe acest forum, citeste subiectul de faþa si-si poate pune firesc intrebarea: Bun, si ce vrea sa-nsemne toata chestia asta cu milionul lui Randi? Ce vrea sa se sugereze sau sa se demonstreze aici?  Ca n-a fost in stare nimeni sa puna mana pe banii lu' Randi pana acum sau ca, de fapt, nu exista asa ceva ca ceea ce noi in mod curent numim fenomene paranormale?

Citat din: bluemoon8520 din  21 Septembrie 2008, 14:49:10
Eu nu am zis cã nu poþi demonstra cã ceva NU EXISTÃ. Ci cã a demonstra cã ceva nu existã e o problemã greºitã.  

Pai, daca a demonstra ca ceva nu exista e o problema gresita, inseamna, conform acestui rationament, ca demersul lui Randi e gresit din start, nu? Caci in fond asta face el, anume incearca sa demonstreze de ani buni ca "abilitatile paranormale" nu exista. :-D
Mai departe, nimeni nu spune (sau, ma rog, eu nu spun asta!) ca daca unu vine si sustine ca stramba linguri etc., sau face o afirmatie care la prima vedere ar parea paradoxala, altul ar trebui sa-l si creada neaparat, dimpotriva. Fiecare trebuie sa demonstreze si sa argumenteze ceea ce spune, mai ales cand discutia are loc pe un forum.
Si, in final, revenind totusi la afirmatia ta initiala: "a demonstra cã ceva nu existã e o problemã greºitã", trebuie sa-ti spun ca nu sunt de acord cu asta. Logic vorbind, exista mai multe moduri de a demonstra ca ceva nu exista:
-verificarea;
-reducerea la absurd;
-inconsistenta logica.
Dar asta-i deja o alta dezbatere si nu cred ca are rost sa insistam prea mult asupra acestei chestiuni pentru ca ne indepartam prea mult de milionu' lu' Randi.


...und Sie fliegen doch!

Nox

Citat din: darieglobur din  21 Septembrie 2008, 16:22:54
Pai, daca a demonstra ca ceva nu exista e o problema gresita, inseamna, conform acestui rationament, ca demersul lui Randi e gresit din start, nu? Caci in fond asta face el, anume incearca sa demonstreze de ani buni ca "abilitatile paranormale" nu exista. :-D

Unde scrie cã Randi încearcã de ani buni sã demonstreze cã "abilitatile paranormale" nu exista? Din câte vãd eu, el a lansat o provocare. Iar faptul cã nimeni nu a luat premiul este un efect ºi nu o cauzã.

Repet: e mai eficient sã demonstrezi cã ai ablilitãþi paranormale decât cã nu le ai (sau cã nu le are cineva), deci eu mã refeream în contextul de faþã în legãturã cu fenomenele/capacitãþile paranormale.

Încã ceva, eu nu am zis cã nu existã unele persoane care au capacitãþi paranormale (ca sã lãmuresc aspectul ãsta). Eu cred accept cã pot/ar putea exista ºi astfel de persoane cu capacitãþi paranormale.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Shadowman

Citat din: darieglobur din  21 Septembrie 2008, 16:22:54
Dar cineva care intra pe acest forum, citeste subiectul de faþa si-si poate pune firesc intrebarea: Bun, si ce vrea sa-nsemne toata chestia asta cu milionul lui Randi? Ce vrea sa se sugereze sau sa se demonstreze aici?  Ca n-a fost in stare nimeni sa puna mana pe banii lu' Randi pana acum sau ca, de fapt, nu exista asa ceva ca ceea ce noi in mod curent numim fenomene paranormale?

 Desigur ca nu...
 Cineva care intra pe forum si citeste subiectul se poate gindi si la altceva ,de exemplu :
 " Ce bogati sunt paranormalii ! N-au nevoie de 1.000.000 $ !  8-)
 " Cita modestie,ce tarie de caracter au paranormalii ! Nu vor ,n-au nevoie de bani ! Presteaza gratuit servicii,doar noaptea,ori pe inserat,in locuri dosnice ,intre 4 pereti sau la lumina reflectoarelor intr-o pivnita sau vagauna ! "  :wink:
  " Ce bine-mi pare ca nu s-au ridicat banii ! Bine ca am aflat de pe forumul RUFOn ! Ia sa-l sun pe Ixulescu si sa-i spun sa ridice banii ! Poate imi lasa si mie un comision !
"  :-D
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

darieglobur

Citat din: Shadowman din  21 Septembrie 2008, 15:09:30
   Scopul acestui thread ( care l-am deschis ) nu e cel de a demonstra inexistenta fenomenelor paranormale,ci de a aduce la cunostiinta persoanelor care au (sau cred ca au ) calitati,capacitati "para" si doresc sa-si rotunjeasca veniturile. Ori sa demonstreze, gratuit daca vor ( ca nu sunt obligate sa ridice premiul  :wink: ) si sa ne convinga de existenta fenomenelor intr-un mediu controlat,monitorizat...
Multi n-au citit ori n-au auzit de aceasta oferta...Iata,le-o prezint !  :-)

  Este interesant ca nimeni n-a trecut testele preliminarii.Un aspect asupra caruia trebuie meditat..Multi spun ca-si dezvolta prin antrenament calitatile,altii afirma ca le-au capatat.  :wink:
 

Am inteles acum...
Totusi, as vrea sa aduc in discutie un aspect pe care l-am sesizat mai demult in legatura cu Randi. Parerea mea sincera e ca acesta e ca n-are nici un gand sa-si dea milionu' si ca din activitatea lui, de cand cu aceasta poveste, se poate lesne trage concluzia ca intentia lui este clara, anume de a demonstra ca nu exista asa ceva ca "abilitati paranormale" si ca, intr-un fel sau altul, totul se reduce la iluzionism.
Un aspect celebru si controversat in acest sens este cel al impactului cu Uri Geller. Ascultandu-l pe Randi, ar rezulta ca Geller este pur si simplu un escroc (de fapt, de cand a acceptat sa fie verificat de Randi, chiar asa i s-a dus si vestea). Totusi, in anii '70 parca, Geller a fost "studiat" si de celebrii cercetatori Puthoff si Targ, rezultatele lor fiind consemnate in fise de cercetare riguroase, concluzia acestora fiind ca Geller are, sa zicem asa, certe abilitati paranormale.
Cantarind toate aceste fapte, cred ca problema e mai complexa aici si trebuiesc luati si alti factori in considerare.
 
...und Sie fliegen doch!

darieglobur

Citat din: bluemoon8520 din  21 Septembrie 2008, 16:39:17
Unde scrie cã Randi încearcã de ani buni sã demonstreze cã "abilitatile paranormale" nu exista? Din câte vãd eu, el a lansat o provocare. Iar faptul cã nimeni nu a luat premiul este un efect ºi nu o cauzã.

Repet: e mai eficient sã demonstrezi cã ai ablilitãþi paranormale decât cã nu le ai (sau cã nu le are cineva), deci eu mã refeream în contextul de faþã în legãturã cu fenomenele/capacitãþile paranormale.

Încã ceva, eu nu am zis cã nu existã unele persoane care au capacitãþi paranormale (ca sã lãmuresc aspectul ãsta). Eu cred accept cã pot/ar putea exista ºi astfel de persoane cu capacitãþi paranormale.

Randi, la toti cei pe care i-a "experimentat", a incercat sa puna in evidenta ca acestia nu au capacitati paranormale. Din "provocarea" pompoasa cu milionul, cat si din atitudinea lui, se poate lesne deduce convingerea lui.

N-am afirmat ca tu nu ai accepta existenta unor persoane cu astfel de "capacitati".
...und Sie fliegen doch!

Shadowman

Citat din: darieglobur din  21 Septembrie 2008, 16:46:47
Am inteles acum...

Cantarind toate aceste fapte, cred ca problema e mai complexa aici si trebuiesc luati si alti factori in considerare.

  Doar am sugerat ca vointa si putinta subiectului nu sunt totul... :wink: Problema e complexa. In cadrul testelor,calitatile pot disparea,desi subiectii le aveau pina in acel moment...De ce ar disparea, e o alta problema,la fel de complexa... :wink:
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

darieglobur

Citat din: Shadowman din  21 Septembrie 2008, 17:04:28
  Doar am sugerat ca vointa si putinta subiectului nu sunt totul... :wink: Problema e complexa. In cadrul testelor,calitatile pot disparea,desi subiectii le aveau pina in acel moment...De ce ar disparea, e o alta problema,la fel de complexa... :wink:


Bingo! Mi-am permis sa-ti "boldesc" afirmatia  :-D, pentru ca, da, asta se pare ca e una din concluziile celor care studiaza cu adevarat aceste lucruri si pentru ca si eu impartasesc acest punct de vedere. Cam asta urma sa spun si eu...
...und Sie fliegen doch!

Shadowman

Citat din: darieglobur din  21 Septembrie 2008, 17:20:27
Bingo! Mi-am permis sa-ti "boldesc" afirmatia  :-D, pentru ca, da, asta se pare ca e una din concluziile celor care studiaza cu adevarat aceste lucruri si pentru ca si eu impartasesc acest punct de vedere. Cam asta urma sa spun si eu...

  :wink:
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY