Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Rase Extraterestre....Cine sunt ei?

Creat de jackie28t, 24 Februarie 2006, 14:18:48

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

jean

Mai, da multi sunt.....Sariti!!!!!! Invazie extraterestra pe Pamant.
De fapt, multe sunt falsuri. Sau, reprezentari ale anumitor entitati in lumea noastra,  si poate 1, 2% sunt fiinte fizice ca noi.
Ce pot sa spun? Parerea mea.
Adevarul este dincolo de noi

jean

Am vazut pe net dar si in literatura de specialitate tot felul de imagini cu tot felul de entitati presupus extraterestre.
Dupa unii autori, pamantul ar fi vizitat de peste opt zeci de specii extraterestre. Foarte multe zic eu. Opt zeci de specii inseamna opt zeci de locuri de unde vin, in contrast cu linistea din jurul nostru. Marea majoritate au o forma umanoida. Vin sa vada terrienii, sa faca experiente pe noi, ne rapesc, ne arata pe la altii, fiecare specie este de capul ei. Parca am fi o gradina zoologica, asa cum spune una din teorii.
Am stat si am reflectat la aceste aspecte. Care sa fie explicatia de sunt atatea rase?.....Bazandu-ma pe diferite cazuri de intalniri cu astfel de entitati am ajuns la urmatoarea concluzie:

1-Majoritatea entitatilor intalnite nu au o natura fizica asa cum o cunoastem noi, desi in anumite momente sunt foarte fizice. Se cunoaste faptul ca entitatile respective pot trece prin pereti, usi, geamuri, tavane, se deplaseaza prin plutire sau in zbor, s-a tras in ele si nu mor. La entitatile care se deplaseaza in acest mod nu s-a observat aparate ajutatoare in acest sens. Poate doar, mici cutiute s-au baghete, s-au ceva asemanator unui mic rucsac.
Rezulta ca, cel putin in anumite momente entitatile respective nu sunt de natura fizica, altfel ar interactiona cu corpurile materiale. Nu ar putea trece prin materie asa cum intelegem noi lumea fizica. Din aceasta cauza nu putem vorbi de fiinte si voi folosi termenul de entitate.

2-De ce majoritatea speciilor au o forma umanoida?......Au fost cazuri cand s-a observat ca, entitatile respective poseda un anumit mimetism. Se transforma din animal in umanoid, poate sa-si schimbe infatisarea, Poate fi un umanoid incomplet, fara cap sau membre, se transfoma din umanoid in glob de lumina, sau nor de gaz ce se disipa treptat, dispare instantaneu, apare in alt loc, etc. Acestea nu sunt proprietatile unei fiinte fizice dupa standardele noastre.
Daca ar arata ca un animal urat sau insecta? Ar fi capturat, impuscat sau omorat cu pietre. Daca ar avea dimensiuni foarte mici nu ar puea fi observat si luat in seama. Ar trebui ca multi indivizi sa se uneasca si sa creeze o entitate de dimensiuni mai mari (un stol) pentru a putea fi observati.
Aceste insusiri le fac diferite fata de noi oamenii. Atunci de ce au o forma umanoida?
Este posibil ca aceste forme umanoide sa fie niste copii pentru a ne atarage atentia, fara sa ne sperie prea tare intalnirea cu ele. Omul asociaza forma umanoida cu inteligenta. Iar cei care le trimit stiu ca vom interactiona puternic cu ele. Prin intermediul lor ei nu se pun in pericol nici noi teoretic nu suntem in pericol, transmit si primesc informatii, desfasoara anumite activitati.
Binenteles ca nu putem exclude toate speciile, nu sunt toate copii, universul este mare si are inca multe secrete. Dar, daca asa stau lucrurile numarul speciilor este mult mai mic, vorbim de mult mai putine rase.
Acesta este cauza pentru care nu sunt de acord cu clasificarea speciilor extraterestre facuta in diverse carti si reviste de specialitate cu imagini subiective sau chiar imaginare.
Adevarul este dincolo de noi

tractorbeam

Interesant punct de vedere dar presupun ca functioneaza afirmattile lui Clarke  ceva de genul o tehnologie prea avansata poate parea magie unei culturi tehnologice mai putin avansate. Faptul ca pot trece prin pereti poate fi sau nu realitatea dupa cum poate fi ceea ce vor ei sa vedem. Cred ca  ei ne pot modifica perceptiile si atunci care este realitatea obiectiva? Putem noi deosebi in acest caz subiectivul de obiectiv?