Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Rase Extraterestre....Cine sunt ei?

Creat de jackie28t, 24 Februarie 2006, 14:18:48

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Serban M

#30
Citat din: valmigliore din  06 Iunie 2008, 18:13:10
da fratilor, or fi extraterestrii ,dar in biblie sunt asemuiti cu demonii pentru ca duc lumea la pierzanie, si in anatema. acestia nu respecta in nici un chip poruncile divine universale, chiar daca cred ca exista si sunt convinsi ca exista un creator.cititi in vietile sfintilor despre alieni, si despre viziunile lor cu alieni ca nu sunt doar niste simpli extraterestrii care traiesc nu stiu unde in constelatia pleiadelor sau pe osiris. e de ajuns sa credem in ei si in ce spun ei atunci cand trimit mesaje prin canale de legatura ca astfel ne lepadam de Iisus si ne-am luat adio de la mantuire, pentru ca ne asemuim cu ei si ne vom duce impreuna cu ei la sfarsitul veacurilor, in groapa de gunoi a sufletelor

stimabile,ei vezi tu cu isus si biblia ca asta e ceva nou,sunt ferm convins ca extraterestrii se tem cel mai mult de un contact starnitor de panica in randul oamenilor de genul tau [mass panic],imagineaza-ti sa fim asa 6 miliarde cred ca ne-am devora reciproc.. si unde mantuire ? deschideti-va mintile oameni buni si poate dati si un ochi peste zeigeist sa mai intelegeti care e faza cu religia.nu vreau sa atac pe nimeni insa am ajuns sa stiu cum gandesc multi din fratii nostrii si ce iritati sunt de acest subiect ce va deveni foarte curand istorie.

valmigliore


valmigliore

religie= istorie?!! da, e foarte posibil pentru ca va fi o dezbinare intr-un final, si cine o creeaza? tot printul acestei lumi, pentru ca asta vrea, ratacirea rasei umane de la credinta adevarata, or oare am uitat ca razboiul se da pe plan spiritual? acolo e buba lui! Iar religii sunt cu duiumul, credinta e doar una, cine spune asta? Eeee uite, Iisus, Dumnezeu intrupat in om care s-a jertfit ptr unii ca noi care inca mai cred si idolatrizeaza statui cu patru maini, elefanti, vaci, sobolani (hinduism),iar cea mai grava e credinta in reancarnare. Or, oare nu se spune ca la sfarsitul acestei perioade de freamat vor invia in trup mortii? sufletele se vor unii cu trupurile, si va fi cea de pe urma minune a lui Dumnezeu? oare cate trupuri va avea atunci un suflet, si pe care il va ocupa el? si sunt multe alte argumente care combat reancarnarea. Sunt oarecum mirat ca in india sunt 25 milioane de crestini, ceea ce ma bucura. 

vlad09

Am gasit pe torente colectia audio "Billy Meier Pleadian Contact Notes (01-32) read by Randolph Winters".
E un set de casete care insotesc cartile lui Billy Meier si care au fost transpuse in format electronic si facut publice.
Ofera multe lamuriri cu privire la viata extraterestra si contactele lui Billy.
http://www.dump.ro/download.php?id=12528&act=VZj3amEATIuKA9Rz

DepthOfField

apropo de Billy Meier, suspiciuni grave de fals si povesti inventate exista la adresa experientelor si scrierilor sale, asadar informatiile date de el trebuie privite cu atentie (reticenta critica).

pe forum s-a discutat pe larg aici:

http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,257.msg3493.html#msg3493
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,486.0.html
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

lylyt_ice

 Domnul Meier, are multe de spus in lumea SF, dar intrebarea este. el prezinta numai "realul?" acceptat de cei care sunt creduli in fata vorbelor lui de "DUH", sau sunt si oameni care stiu prin propria experienta ca ce spune el este real? Eu personal inclin sa cred ca el a transpus anumite vise intense in realitate...el a experimentat ceea ce spue, (POATE?) dar numai in stare de vis(SOMN)...atunci am sa spun ca e adevarat ce spune...DAR? ca toate acestea s-au petrecut real(?!), asta sa spuna cui doreste sa creada in fantezii...!!!
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Interesent

Va salut.
Cu toata intelegerea care o am, si incurajarea de a controla ce se scrie, spune si povesteste la tema UFO-OZN, pot exprima ca eu am cu totul o alta impresie despre Billy Meier. Anul trecut am avut ocazia sa-l cunosc pe Billy personal avind un termen la el. El m-a ajutat cu un sfat intr-o problema personala si pot spune ca acest om este normal, modest, binevoitor si exact asa cum acei oameni din imprejurimea lui (Grupa FIGU), de zeci de ani l-au descris - un om bun.
Ca nu poti avea peste tot prieteni si de aceia care vorbesc bine despre tine, nu este nimic nou. Fiecare dintre noi are oameni cu care se poate intelege bine si cu care mai bine ramii la distanta.
S-a scris mult negativ despre Billy si unele falsificari aparute in numele lui. Nu se scrie nicaieri ca falsificarile nu au fost facute de el ci de altii cu materialul lui lasat pentru analiza sau la developat.
Dar el are mai mult material care este clasificat autentic si nefalsificat, care dupa cum se vede nu intereseaza pe nimeni.
In acesti 15 ani, decind am contact cu membrii din grupa FIGU si recent cu Billy personal, nu am avut ocazia sa gasesc o situtatie sau un caz unde se poate condamna Billy de neseriozitate, de truc si minciuna. Dar la concluzia aceasta am ajuns in timpul anilor si preocupinduma cu materialul lui Billy scris, auzit si in discutii cu altii. Sigur, cine are probleme cu unele idei si argumente mentinute de Billy si de FIGU, nu o sa scrie obiectiv ca este de alta parere, o sa scrie ca totul publicat este o minciuna.
Eu gindes , ca adevarul cazului unic al lui Billy Meier o sa apara mai tirziu intr-o alta lumina decit este descris astazi. Pina atunci ramine obligatia a fiecaruia sa cerceteze si sa analizeze ce este adevarat si ce nu.
Unele lucruri le-am recunoscut astazi ca adevarate, pentru altele mai este nevoie de timp. Si mai ramin acelea care nu se vor adeveri, deoarece unii parametrii de evolutie se vor schimba si rezultatul v-a deveni un altul.
In orice caz, Billy nu ar fi dat atitea informatii si material la analiza si cercetare, daca acelea ar fi putut sa fie depistate repede ca minciuni si falsificari. Gindesc ca nici noi, fiind in locul lui, nu am fi procedat in acest fel.
Toate bune  - Interesent

lylyt_ice

 Nu vreau sa fiu rautacioasa; dar daca ce spune este real...unde sunt probele(?) de ce nu are obiecte sau macar un fir de par de la acei "EXTRATERESTRI"? Nu cred ca era asa de dificil sa pastreze ceva cat de mic de la ei...astfel ar fi putut prin probe de laborator dovedii provenienta extraterestra si veridicitatea spuselor lui. Eu nu cred ca musafirii din alte lumi ar fi avut ceva impotriva.
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Interesent

Lylyt_ice : Poti sa fi sigura, ca Billy are destule probe si alte amintiri de la prietenii lui extraterestrii. Numai, ce rost are sa le arate, daca fotografiile, proba de ton si acele probe metalurgice (toate analizate in diferite laboratoare in SUA) nu au ajuns penrru justificarea autentica a lui in acest caz?
Eu cunosc citiva oameni, care au fost martori si au avut ocazia sa vada, si sa fotografieze urme si nave extraterstre in aproprierea lui Billy. Tot asa exista unii vecini a lui Billy care tot asa ar putea marturisii ce au vazut si au ascultat - ziua si noaptea. Dar indiferent ce Billy ar putea arata ca dovada, ce nu are voie sa fie, nu o sa fie. De acea s-a oprit justificarea si necesitatea de a tot arata lumii ce contacte are el si cu cine. Este intre timp de ajuns ca exista destui martori care au avut intimplarile lor si le pot relata in felul cum ei le-au petrecut. Aceste lucruri se pot citi intr-o carte scrisa in mod special numai cu articolele scrise si publicate der martorii care au avut ocazia sa vada si sa fotografieze unele nave spatiale extraterestre. Cine are interes, poate sa o gaseasca pe pagina de FIGU la rubrica de carti.
Actual gindesc ca aceasta carte si celelalte carti si articole publicate, ajung pentru ani de zile de studiu si analiza, ca oricine sa-si poata crea o parere proprie. Cine vrea, poate sa viziteze si centrul FIGU in Elvetia si sa reserseze la fata locului. Daca exista si intrebari speciale se pot adresa acestea direct lui Billy.
Va salut - Interesent

DepthOfField

#39
Interesent..esti foarte probabil un promotor al FIGU :D . Noi am mai avut discutii pe topicurile respective , linkuri amintite de mine in postul anterior, si ai venit mereu si mereu cu alte exemple sau marturii, si in acelasi timp ai negat, evitat sau ai precizat mereu ca falsurile sunt manipulari ale altora asupra imaginilor lui Meier, si nu ale lui Meier.
Nu e asa cum spui, e doar o varianta pe care o sustii, neglijand o gramada de indicii de FALS, si exista o tona de materiale pe net care demonstreaza ca pozele lui Meier sunt FALSURI, intreaba tu ORICE fotografi profesionisti pe mai multe exemple de poze de-ale lui Meier, si invariabil iti vor spune ca unele dintre ele sunt din punct de vedere TEHNIC obligatoriu niste machete nu prea mari puse apropiat de aparatul foto, pentru ca Meier este un bun regizor de imagine daca vrei.

CitatAceste lucruri se pot citi intr-o carte scrisa in mod special numai cu articolele scrise si publicate der martorii care au avut ocazia sa vada si sa fotografieze unele nave spatiale extraterestre. Cine are interes, poate sa o gaseasca pe pagina de FIGU la rubrica de carti.
Actual gindesc ca aceasta carte si celelalte carti si articole publicate, ajung pentru ani de zile de studiu si analiza, ca oricine sa-si poata crea o parere proprie. Cine vrea, poate sa viziteze si centrul FIGU in Elvetia si sa reserseze la fata locului. Daca exista si intrebari speciale se pot adresa acestea direct lui Billy.

Pai asta si se vrea: sa existe interes in jurul subiectului, din care unii au de castigat. Daca nu ar exista interes in legatura cu FIGU si cartile publicate, ce rost ar mai avea FIGU de a exista? Ratiunea existentei oricarui club, este interes din partea membrilor sau auditoriului.

Cazul Meier seamana foarte mult pe latura asta, (adica "hai sa discutam despre acest subiect") cu cazul Jose Escamilla, cel care filmeaza insecte si pasari banale, si vinde carti sau documentare despre misterioasele "flying rods" care vin cica din a patra dimensiune. "Argumentele" pro au ajuns departe, s-a promovat, s-a facut reclama, s-a creat un adevarat mit, iar cazul se autointretine prin forta propriului mit. Insa cine trece de nivelul superficial si ia in considerare si elementele TEHNICE (mult mai putini decat spectatorii avizi de mister), poate vedea ca nu e nici un mister acolo, in ciuda nenumaratelor exemple si "argumente" si documentare si aparitii televizate etc care sustin cazul "flying rods"...insa totul e doar un "fals mit" intrat in legenda si in constiinta publicului. La fel cazul Meier, va avea mereu adepti pur si simplu pentru ca a devenit un mit, si se vorbeste depsre el, se promoveaza, se face valuri, si nu pentru ca este ceva cu adevarat real. Ca sa nuantez, poate o fi ceva adevaruri in spusele lui Meier, sau a avut unele experiente autentice, dar faptul ca uzeaza de FALSURI in pozele sale, ca si in modul (ce indica iluzionism) cum "demonstreaza" martorilor intalnirile sale singuratice cu plejarii...scuza-ma... denota MANIPULARE si deci DECEPTIE. Ca tu nu o vezi, in ciuda anilor de studiu despre care spui... si negi niste fotografii INDUBITABIL false (pentru ca personal nu te pricepi, dar acorzi credit vre-unui prieten cu veleitati tehnice sustinator a lui Meier, care "demonstreaza" adevarul acelor poze pana in punctul "asa au vrut plejarii sa lase lucrurile interpretabile")... asta e, daca ai apucat-o pe calea asta si refuzi sa vezi si punctele slabe dar esentiale pentru cazul Meier. Degeaba zici tu ca-s o mie de martori care au fotografiat ceva similar sau au fost martori (partiali oricum) la intalnirile singuratice ale lui Meier cu plejarii prin padure, daca ceea ce vedem din partea klui Meier sunt deseori poze cu machete. Ma rog, tu iti faci datoria si incerci sa atragi interesul asupra FIGU.  :wink:
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

Interesent

Buna dimineata Ciuciulete.
Scuzama ca folosesc inca aliasul tau vechi, dar acesta este mai usor de retinut.
Din punctul tau der vedere te inteleg. Ca promotor pentru FIGU eu nu ma vad. Chiar nici nu este nevoie de reclama, pentru ca cei care sint curiosi si vor sa afle mai mult, vin de la sine spre FIGU si se informeaza. Eu am pastrat intentionat o distanta nefiind membru, dar tot avind interes la materie si preocupinduma cu temele lor, intre timp de 15 ani. Pretind ca am un pic abilitatea sa diferez ce este real si ce nu. Daca ajungeam la concluzia ca cea ce se scrie si se publica din partea de FIGU si Billy Meier este rau, pierdeam interesul la ei. Eu sustin ceea ce stiu si in timpul anilor mi-am gasit ca explicatie.
Intre timp am cautat sa ma preocup si cu tema de fotografiere. Un curs am facut, altele urmeaza. Nu ca sa devin experte, dar ca sa inteleg mai mult. Tu spuneai sa intreb fotografi profesionisti cum Billy ar fi manipulat pozele. Cu stiinta si posibilitatile din ziua de astazi, se poate truca mult. Acum 40 de ani inainte era mai greu, mai ales ca era nevoie de echipament fotografic bun si de stiinta profesionala de a manipula. Toate astea nu le-a avut Meier, si inca si astazi nu le are. La acea ora s-au preocupat expertii cu materialul fotografic si celelalte dovezi prezentate. Paradox: unii au spus ca materialul aratat si pus la dispozitie este nefalsificat si altii, tot experti, vorbeau invers. Daca intrebi astazi expertii, tot acelasi lucru se va intimpla.
Acuma depinde de parerea si felul de gindit propriu daca ma dau de partea acelor experti care dovedesc falsificarea sau aceia care spun ca este totul in ordine si real.
Ca sa gasesti martori care sa minta, in special la tema UFO, gindesc eu ca este greu. Eu nu asi marturisi ceva nici pentru reputatie si nici pentru bani. Meier nu are mijloacele financiare (care se tot sustin) sa faca asta si nici nu are nevoie. Nu nu cunosc nici un martor care ar fi fost angajat sa sutina sau sa arate unele dovezi falsificate.
Fi sigur ca toti care ajung si se intereseaza la FIGU sau Billy sint asa de indoiti, atenti si neincrezatori ca si tine. Billy nu este un ilusionist cum este Uri Geller ca sa poata manipula lumea.
Ca sa tin tema pe scurt, vreau numai sa mai repet odata: cine vrea sa descopere adevarul in acest caz, pentru el propriu, sa mearga in Elvetia si sa investigeze singur la loc.
Fi sincer, informatiile tale fotografice despre Meier le ai din Internet, dar tu nu ai analizat pina acum nici o fotografie originala din mina lui Billy.
Eu accept parerea altora, dar o sa-mi pastrez si parerea mea creata in timpul anilor.
Te salut - Interesent

padme

eu nu pot vedea fotografiile postate la inceputul topicului, poate da cineva un link?

Tayka

Ucenic fiind aº pune ºi eu o întrebare pe tapet:Dacã EI ne-au creiat dupã înfãþiºarea lor, dar pentru muncã(sclavie)scop pentru care ne-au învãþat de toate,ne au mai dat ºi niscai inteligenþã,Ne-au introdus in cod instincte primare de nestãpânit ca: supravieþuirea cu ori ce preþ,chemarea la reproducerea speciei,apãrarea protejarea ºi creºterea progeniturii,s-au folosit de noi vremuri îndelungate –vezi mineritul de aur ptr.Nubiru-ne-au lãsat nenumãrate construcþii mega.,unora leau cam fugit ochii dupã femeile noastre(semn cã ºi ei mai aveau niscai instincte pe atunci) Întrebarea e –Atunci dece oare ne-au lãsat de izbeliºte?dece ºi-au întrerupt opera?sã se fi înfiinþat vreun minister al mediului care sã le interzicã ori ce amestec?sau or fii dispãrut ºi ei ..ce so fi întâmlat ?
:? :? :? :ufo: :-)
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

Tayka

Este clar cã noi oamenii nu am apãrut in urma unei evoluþii ci a unei creaþii ce nu e clar însã,este motivaþia,rostul, acestei enorme munci creiative de o mãiestrie extraordinarã ºi care a fost brusc întreruptã,iar noi rodul creaþiei LOR am fost pãrãsiþi de EI dupã ce au îndepãrtat cu mare grijã toate urmele genezei noastre.De ce oare? Ne-au lãsat poate tocmai pentru a ne civiliza singuri?sau ne conduc din umbrã pentru a ne simþii liberi ºi stãpâni?sau sântem nedoriþi? Ori care ar fii explicaþia, eu cred cã am merita un rãspuns mãcar noi umaºi ai atâtor seminþii de oameni ce au trãit ºi trudit din negura vremilor pe-acest pãmânt miraculos,ºi mai vreau sã cred cã dacã vreodatã ºi noi oamenii om semãna cândva viaþã pe undeva prin universul infinit n-o vom pãrãsii precum au fãcut ei cu NOI.          :star:
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

jean

CitatEste clar cã noi oamenii nu am apãrut in urma unei evoluþii ci a unei creaþii
Sunt de aceeasi parere.
Citatmunci creiative care a fost brusc întreruptã,iar noi rodul creaþiei LOR am fost pãrãsiþi
Esti sigur ca am fost parasiti? Gandestete la semenii nostrii care au fost rapiti, la multitudinea de cazuri din toata lumea.
Nu, nu am fost parasiti. Ei intervin discret si continu in primenirea rasei umane. Ai vazut oamenii rapiti ce trairi confuze au? Cam asa ca animalele tranchilizate si studiate de noi. cand se trezesc nu stiu daca a fost realitate sau vis. Asa si noi din contactele cu ei. Si nici macar nu stim daca sunt extraterestrii, terestrii, interdimensionali sau altceva.Ce stim sigur este ca, este un alt tip de inteligenta pe care nu o intelegem.
CitatNe-au lãsat poate tocmai pentru a ne civiliza singuri?
Cred ca DA. Dar suntem supraveghiati asa cum un parinte supraveghiaza copilul care se joaca si prin joaca lui el invata sa interactioneze cu mediul inconjurator. Nu vom fi lasati sa distrugem Pamantul, si nici sa fie distrus de altcineva. La momentul respectiv vor interveni, asa cum un parinte intervine cand copilul sau umbla la aragaz sau priza. Pamantul nu este creat de noi si noi nu vom fi lasati sa-l distrugem.
Citatmai vreau sã cred cã dacã vreodatã ºi noi oamenii om semãna cândva viaþã pe undeva prin universul infinit n-o vom pãrãsii.
Asta daca vom fi lasati sa imprastiem viata prin univers. Daca sunt inteligente (entitatii) mult mai avansate, care se cunosc intre ele, mai mult ca sigur ca lucreaza in comun si supraveghiaza civilizatiile noi aparute. Cei ce se abat de la creatia universala vor fi scosi din schema sau fortati sa faca ce trebuie. Cel putin  eu asa cred. :-D
Adevarul este dincolo de noi