Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Universul - Big Bang sau creaþie inteligentã

Creat de bluestar3, 06 Septembrie 2008, 21:53:18

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

bluestar3

Citat din: teocratul din  01 Decembrie 2008, 17:26:20
Bluestar3,

Cred ca stiinta - asa cum o cunoastem noi - este inca mult prea dornica de a face o nota discordanta=separata - de sine statatoare - de cea a religiei (aici ma refer la religia adevarata, si nu la opiul spiritului aparut in lume sub diverse marci).

Si, desi Biblia a anticipat=prevazut intradevar, tot ceea ce stiinta a reusit treptat ca sa descopere - doar cu voia inspiratiei divine bineinteles - cu toate astea, eu cred ca stiinta:

continua sa fie instrumentul cu ajutorul caruia Satan=Lucifer, sau, mai bine=aproape de adevar spus: FIARA=BESTIA si nu neaparat ANIMALUL=MAIMUTA,

ISI AROGA FARA MERIT=NEAGA CREATIA DIVINA, INCERCAND S-O SUBSTITUIE=S-O INLOCUIASCA CU "PROPRIILE LUI CREATII" (mai bine zis CREATURI). 

Lui Satan, de aia i se mai si zice: UZURPATORUL TRONULUI DUMNEZEIESC ! 

Un cutzit, poate fi folosit in diverse scopuri: un scop bun, este acela de a taia paine; un scop rau, este acela de a ucide pe cineva. Vezi tu... depinde de cine tzine cutzitul.
"Daca gasesc in mine o dorinta pe care nici o experienta din lumea asta nu o poate satisface,atunci cea mai probabila explicatie e aceea ca am fost creat pentru o alta lume"(C.S.Lewis)

teocratul

Bluestar3,

Nu vreau sa stric topicul, de aceea ma voi rezuma doar urmatoarea remarca:

Cutitul nu face doi bani, tot asa dupa cum nici macar varful de lance n-a reusit sa intimideze si sa infranga:

SPIRITUL !

Si, nu uita, ca cea mai puternica arma a SPIRITULUI este:

CUVANTUL !

bluestar3

Citat din: teocratul din  01 Decembrie 2008, 20:49:07
Bluestar3,

Nu vreau sa stric topicul, de aceea ma voi rezuma doar urmatoarea remarca:

Cutitul nu face doi bani, tot asa dupa cum nici macar varful de lance n-a reusit sa intimideze si sa infranga:

SPIRITUL !

Si, nu uita, ca cea mai puternica arma a SPIRITULUI este:

CUVANTUL !

Altceva am vurut sa zic, exemplificand intr-un fel destul de simplist.
Stiinta este utila in masura in care se observa un Creator inteligent.
Stiinta este diabolica in masura in care se urmaresc scopuri egoiste.
"Daca gasesc in mine o dorinta pe care nici o experienta din lumea asta nu o poate satisface,atunci cea mai probabila explicatie e aceea ca am fost creat pentru o alta lume"(C.S.Lewis)

teocratul


lylyt_ice

 Si daca totus se refera la cu totul altceva, poate la dimensiunea in care suntem captivi....!?! E numai o....PARERE......
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

bluestar3

Citat din: lylyt_ice din  01 Decembrie 2008, 23:49:35
Si daca totus se refera la cu totul altceva, poate la dimensiunea in care suntem captivi....!?! E numai o....PARERE......

Exista confuzie in masura in care omul se complace in confuzie si motivul poate fi destul de simplu: comoditate.

Aceste aspecte nu se vor a fi confuze si sunt destul de clare. Iata un exemplu:

Fap 17:26
El a facut ca toti oamenii, iesiti dintr-unul singur, sa locuiasca pe toata fata pamântului; le-a asezat anumite vremuri si a pus anumite hotare locuintei lor,
Fap 17:27
ca ei sa caute pe Dumnezeu, si sa se sileasca sa-L gaseasca bîjbaind, cu toate ca nu este departe de fiecare din noi.
Fap 17:28
Caci în El avem viata, miscarea si fiinta, dupa cum au zis si unii din poetii vostri: ,,Suntem din neamul lui..."


"Daca gasesc in mine o dorinta pe care nici o experienta din lumea asta nu o poate satisface,atunci cea mai probabila explicatie e aceea ca am fost creat pentru o alta lume"(C.S.Lewis)

lylyt_ice

 bine...si de unde stim noi ,cine anume a formulat si scris aceste texte(Fap17:26-Fap.17.28)...si mai ales!!! CU CE SCOP?
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

bluestar3

Citat din: lylyt_ice din  02 Decembrie 2008, 00:07:52
bine...si de unde stim noi ,cine anume a formulat si scris aceste texte(Fap17:26-Fap.17.28)...si mai ales!!! CU CE SCOP?

Atunci cand punem niste intrebari, suntem noi gata sa si acceptam raspunsuri?
"Daca gasesc in mine o dorinta pe care nici o experienta din lumea asta nu o poate satisface,atunci cea mai probabila explicatie e aceea ca am fost creat pentru o alta lume"(C.S.Lewis)

adi_drula

Citat din: bluestar3 din  02 Decembrie 2008, 07:41:58
Atunci cand punem niste intrebari, suntem noi gata sa si acceptam raspunsuri?

Intr-o mai mica sau mai mare masura.... Fiecare are de fapt un raspuns al lui si fiecare este in masura sa accepte raspunsurile altora atata timp cat coincid cu al lui. In felul asta fiecare are propria idee despre Dumnezeu. Esti gata sa accepti ideea impusa de biserica despre ceea ce inseamna Dumnezeu? Iti faci propria ta idee? Depinde de fiecare. Din punctul meu de vedere nu conteaza ca vrei sa crezi in Dumnezeul Bisericii Crestine, in Allah, in Budha.... Putin conteaza treburile astea atata timp cat iti coordonezi viata dupa ideile bune preluate din aceste religii. De aici intervine liberul arbitru. Pana la urma fiecare face ce vrea, nu?

teocratul

#114
Citat din: adi_drula din  02 Decembrie 2008, 16:13:30
Intr-o mai mica sau mai mare masura.... Fiecare are de fapt un raspuns al lui si fiecare este in masura sa accepte raspunsurile altora atata timp cat coincid cu al lui. In felul asta fiecare are propria idee despre Dumnezeu. Esti gata sa accepti ideea impusa de biserica despre ceea ce inseamna Dumnezeu? Iti faci propria ta idee? Depinde de fiecare. Din punctul meu de vedere nu conteaza ca vrei sa crezi in Dumnezeul Bisericii Crestine, in Allah, in Budha.... Putin conteaza treburile astea atata timp cat iti coordonezi viata dupa ideile bune preluate din aceste religii. De aici intervine liberul arbitru. Pana la urma fiecare face ce vrea, nu?

adi_drula,

toate religiile stiu ca nu exista decat un singur Dumnezeu, si, cu toate astea, doar una dintre ele este dispusa ca sa se sa sacrifice pe sine - din iubire pentru surorile ei - dupa exemplul unic al intemeietorului ei, si anume:

CRESTINISMUL ORTODOX.

Nu uitati insa: CA ACEST SACRIFICIU NU INSEAMNA MOARTE

- NU INSEAMNA SINUCIDERE, ASA CUM INSINUEAZA IUDA ISCARIOTEANUL -

CI INSEAMNA CHIAR DOBANDIREA VIETII VESNICE=ETERNE. 

P.S
Si acum o gluma romaneasca, pentru ca exemplul sa prinda mai bine: " Cel mai destept cedeaza primul ! "

adi_drula

Citat din: teocratul din  02 Decembrie 2008, 16:26:43
adi_drula,

toate religiile stiu ca nu exista decat un singur Dumnezeu, si, cu toate astea, doar una dintre ele este dispusa ca sa se sa sacrifice pe sine - din iubire pentru surorile ei - dupa exemplul unic al intemeietorului ei, si anume:

CRESTINISMUL ORTODOX.

Nu uitati insa: CA ACEST SACRIFICIU NU INSEAMNA MOARTE

- NU INSEAMNA SINUCIDERE, ASA CUM INSINUEAZA IUDA ISCARIOTEANUL -

CI INSEAMNA CHIAR DOBANDIREA VIETII VESNICE=ETERNE. 

P.S
Si acum o gluma romaneasca, pentru ca exemplul sa prinda mai bine: " Cel mai destept cedeaza primul ! "

:)) Vorbesti ca un preot si presupun ca esti unul. Exista insa multe discutii referitoare la Iuda si la faptele sale... Un singur puntc de vedere nu ma poate convinge

teocratul

#116
adi_drula,

nu sunt preot, ci sunt un enorias=un credincios, numai ca imi exercit pasiunea=iubirea pentru Dumnezeu intr-un mod foarte profesionist.

jean

   Este posibil ca Universul sa se fi dezvoltat nu in urma unei explozii (Big Bang), ci ca urmare a unei implozii (denumita de catre cercetatori Big Bounce), urmata de o explozie, toate sub puterea unui cuantum de efecte gravitationale.
Pentru a explica momentul ,,zero" este nevoie de o noua teorie. O posibila candidata este teoria gravitatiei cuantice in bucle, care este o unificare a teoriei relativitatii generale cu conceptele fundamentale ale fizicii cuantice.
Pentru a afla ceea ce s-a intamplat cu adevarat la big bang, fizicienii trebuie sa transceada relativitatea. Pentru acestia a devenit necesara elaborarea si dezvoltarea unei teorii a gravitatiei cuantice, care ar putea ingloba structura fina a spatiului si timpului, fata de care actuala teorie a relativitatii s-a aratat nepasatoare.
  Una dintre posibilitati este ca stadiul initial de densitate ridicata s-a produs in momentul in care un univers preexistent s-a prabusit sub forta puternica a gravitatiei. Densitatea a crescut atat de mult, incat gravitatia a devenit repulsiva, iar Universul si-a inceput cea de-a doua expansiune. Cosmologii se refera la acest proces ca la Big Bounce. Una dintre teoriile de plecare mergea pe ideea ca Universul inainte de Big Bounce era remarcabil de similar cu al nostru: guvernat de relativitatea generala si, probabil, ticsit cu stele si galaxii.
Formarea Universului este intr-adevar un caz special, fara a avea un corespondent in lumea actuala, fie el si la scara mica. Fluctuatiile dinaintea si de dupa big bang nu par a fi foarte legate unele de celelalte. Este posibil ca Universul dinainte de big bang sa fi fluctuat intr-un mod diferit decat a facut-o dupa acest eveniment. Daca este asa, aceste detalii nu au supravietuit dupa momentul big bounce
Sursa informatiilor este un mic rezumat al urmatorului articol:
http://www.descopera.ro/stiinta/3756820-big-bang-graal-ul-modern-al-stiintei
  Ce am inteles din acest articol?....Ca totul este un ciclu. Inainte de Big Bang ar fi putut exista alt univers ce nu are absolut nici o legatura cu universul nostu, dupa universul in care traim ar putea fi altul si asa mai deparete. Seamana cu o respiratie (dilatare contractie). Rerspiratie a cui?...A marelui intreg universul, inteligenta suprema, Dumnezeu? Complicate caile si mica puterea noastra de intelegere.
  Deasemenea, in articol se vorbeste de o structura fina a spatiului si timpului, mult mai fina decat orice structura cunoscuta de noi. Eu sunt convins ca poate exista o asemenea structura, altfel nu vad cum se pot propaga in spatiu undele electromagnetice (lumina), care este unda si energie si cred ca are nevoie de un mediu de propagare. Niste structuri foarte fine pe care noi inca nu le cunoastem dar incepem sa le intuim. Nu stim cum sau daca se propaga lumina in spatiu gol ( fara nimic) deoarece noi nu putem crea un asemenea spatiu.
Adevarul este dincolo de noi

CHIP


ghinionuldracului



Puneti mana si invatati voi insiva, si nu mai credeti orbeste in propagandistica francmasonica!
Dimensiunea unei figuri oarecare, este o mãsura a gradului în care acesta figura "umple spatiul".
ªtim ca o curba are 1 dimensiune, ca o suprafata are 2 dimensiuni, si ca un solid are 3 dimensiuni.
Aceasta clasificare se numeste dimensiune topologica si a fost observata prima data de Euclid cu 23 de secole in urma. Dimensiunea topologica reprezinta numarul gradelor de libertate al obiectului respectiv.
Invatati sa discerneti voi insiva, intre:
* dimensiune topologica;
* dimensiune fractalica sau de autoasemanare;
* dimensiunea capacitiva sau de diversificare:
http://www.geocities.com/cili_12/academic/dimensiunefractala/index.html
Ca sa puteti discerne ca ultimul tip de dimensiune, si anume cea capacitiva sau de diversificare, este si ea masurabila, adica: este la fel de prognozabila si de previzibila ca si celelalte doua tipuri de dimensiuni, adica: la fel ca si dimensiunea fractalica sau de autoasemanare, toate 3 dimensiunile imaginabile nu sunt nimic altceva decat tot niste dimensiuni topologice, dar care au o logica tainica, mistica, secreta, ascunsa, foarte rar, sau poate niciodata dezvaluita!
Definitia dimensiunii topologice generice, fiind aceea ca: figurile, formele – oricare ar fi acestea – nu se pot supune exclusiv – decat initial – propriilor lor logici de aparitie, existenta si manifestare, ci ele se supun – intr-un final, adica pana la dezintegrarea lor – logicii spatiului care le gazduieste, le tolereaza temporar existenta!
Topologie insemnand de fapt, logica prin care spatiul, universul permite figurii, formei respectiva localizare!


In concluzie: spatiul=universul este perfect si neprihanit, "gaurile negre" fiind doar o fictiune, un misticism stiintific, o imensa frauda academica similara cu fraudele religioase!