Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Misterele cercurilor din lanul de grau!

Creat de jackie28t, 22 Februarie 2006, 23:51:17

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

extrateresru_ro

#240
 Daca ET vor vrea sa ne transmita ceva... sigur vor alege alta cale.

pai ne transmite si nu doar pe calea asta,cred ca sunt ..............destule.                                                                 facute de om,hmmm!!!!!!!!                                                           
am incrededere in fiecare OM,dar nu am incredere in diavolul din el.

extrateresru_ro

am incrededere in fiecare OM,dar nu am incredere in diavolul din el.

extrateresru_ro

#242
acest desen facut de un artist rus de la revista "Spoutnick" in 1967 in legatura cu un articol cum ca, omenirea a fost vizitata acum 12000 de ani in urma.a fost publicata in diferite limbi,germana,engleza,franceza,etc.
tratand de verificar informatia,se realizo o extranie similitudine intre acesta pictura si la formatiunea Crabwood,care a aparut in anglia pe 16 august 2002.
am pus amandoua fotografii,uitativa cu atentie ce tin in mana.cele 2 discuri sunt identice!
am incrededere in fiecare OM,dar nu am incredere in diavolul din el.

pri3st3ss

acea imagine  considerata ca fiind o "cave painting", e falsa!!!!


" Basically it was a sketch done by a russian artist for a magazine "Spoutnik" in 1967 for an article concerning astronauts visiting mankind 12,000 yrs ago. Spoutnik was a magazine from the former USSR (in Reader's Digest format). It was published in several languages including russian, german, english, french and italian. Below is the original sketch, the artist's signature and the cover of the magazine.
The 'cave painting' was done by a Russian artist in 1967 for a magazine cover (a photo of the magazine cover is can been seen below the text). There are several other hoaxes explained, including that platter-like object posted earlier."


sursa: ufo artwork
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

antoniu

ai dreptate ..tacerea este de aur...cand nu ai ce spune.... dar factorii puterii sunt: spada ,giuvaerul si oglinda.
                 in traducere=forta militara,forta bancara, si INFORMATIA.
             primele sunt limitate ,ultima e infinita..!!!!!!!!!!!!!!

antoniu

ca sa aflati misterul ,folositi cele sapte intrebari la care sa incercati singuri sa dati raspuns fara mimele culturale si presiunea ideilor celorlalti...esti in joc cu natura ,cu tine si cu strategiile celorlalti... ok da-ti singur raspunsul ..gandeste,mediteaza ,informeaza-te
    ex. de ce in lanurile de grau ...???????..............................................

Shadowman

Citat din: antoniu din  24 Februarie 2008, 23:18:21
ca sa aflati misterul ,folositi cele sapte intrebari la care sa incercati singuri sa dati raspuns fara mimele culturale si presiunea ideilor celorlalti...esti in joc cu natura ,cu tine si cu strategiile celorlalti... ok da-ti singur raspunsul ..gandeste,mediteaza ,informeaza-te
    ex. de ce in lanurile de grau ...???????..............................................

   Va multumesc pentru sfaturile si indicatiile pretioase !  :-D
  As prefera sa citesc raspunsuri pe acest topic.Ori pareri.Nu sfaturi si intrebari.
"Gindeste,mediteaza,informeaza-te..." Mda...
Ati gasit raspunsul,ati deslusit misterul folosind cele 7 intrebari ?  :roll:
Daca n-ati gasit raspunsul,va ajut eu cu inca 3...Exemplu:
  1.De ce cercuri si nu trapeze ?
  2.De ce nu se formeaza cercuri in leustean ori in culturile de sfecla ?
  3.De ce vara si nu primavara ?
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

lylyt_ice

 Cand eram copil, am vazut forme ciudate (nu cercuri) in brazdele de usturoi si ceapa...dar cazul a fost imediat elucidat, de o comisie formata din babele care stateau pe banci pe la porti, in frunte cu bunica-mea. Dupa ce au zgarmat cu un bat prin brazde, au ajuns la conclusia ca erau coropisnite....Nu stiu daca ele au folosit cele 7 intrebari, dar in orice cal au gasit raspunsul, fara mimele culturale sau presiunea ideilor celorlalti si si-au dat imediat seama ca este vorba despre un joc al naturii si strategiile coropisnitelor...!
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

lylyt_ice

 Pardon...am vrut sa zic in orice caz, nu; in orice cal...
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

spooky

Citat din: pri3st3ss din  24 Februarie 2008, 21:50:33
acea imagine  considerata ca fiind o "cave painting", e falsa!!!!


" Basically it was a sketch done by a russian artist for a magazine "Spoutnik" in 1967 for an article concerning astronauts visiting mankind 12,000 yrs ago. Spoutnik was a magazine from the former USSR (in Reader's Digest format). It was published in several languages including russian, german, english, french and italian. Below is the original sketch, the artist's signature and the cover of the magazine.
The 'cave painting' was done by a Russian artist in 1967 for a magazine cover (a photo of the magazine cover is can been seen below the text). There are several other hoaxes explained, including that platter-like object posted earlier."


sursa: ufo artwork

Nu neaparat falsa, dar asa cum se zice, este o reproducere.
http://www.ozn.ro/tiki-browse_image.php?imageId=43
   Picturã ce aparține unui artist rus ce recreeazã picturile gãsite într-o peșterã din Fergana, Uzbekistan. Aceastã picturã a fost, probabil, expusã pe coperta revistei Sputnik din 1967. Aceeași picturã a fost inclusã în cartea lui Erich von Daniken, ,,Carele Zeilor". Ulterior, o recreatie a fost inclusã în revista ,,Lumini în noapte" (,,Lumières dans la Nuit"), numãrul 335 din luna februarie a anului 2000, unde Didier Leroux a gãsit originea acestei imagini. Picturile din peșterã sunt datate fie din 2000 î.Hr. fie din 7000 î.Hr.

http://ufologie.net/htm/fergana.htm
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

pri3st3ss

Citat din: pri3st3ss din  24 Februarie 2008, 21:50:33
acea imagine  considerata ca fiind o "cave painting", e falsa!!!!





Citat din: spooky din  25 Februarie 2008, 15:32:56
Nu neaparat falsa, dar asa cum se zice, este o reproducere.

ai dreptate,scuza-ma,m-am exprimat gresit...
am vrut sa spun ca nu e cu adevarat o minunatie realizata acum 2000 de ani
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

antoniu

da! am folosit cele sapte intrebari si am aflat raspunsul = VANARE DE VANT.......va invartiti pe langa tehnologia militara....si asa cum inca nu s-a dat drumul la sezonul de pescuit ,tot asa inca nu se va da drumul la sezonul de INFORMATII PIVOT ,DE TIP ANCORA......inca multi ani de acum incolo... v-am avertizat ca suntem in plin razboi psihotronic ,dar se pare ca nu am interlocutori....pregatiti sa mestece informatia,stirea ,mesajul...DEZINFORMAREA.........LA MULTI ANI.

pri3st3ss

#252

Citat din: antoniu din  25 Februarie 2008, 20:08:42
da! am folosit cele sapte intrebari si am aflat raspunsul = VANARE DE VANT.......va invartiti pe langa tehnologia militara.......


sincera sa fiu nici eu nu am o explicatie logica si stiintifica pentru acest fenomen...nu imi prea vine sa cred ca sunt realizate de ET...



Citat din: antoniu din  25 Februarie 2008, 20:08:42
....si asa cum inca nu s-a dat drumul la sezonul de pescuit ,tot asa inca nu se va da drumul la sezonul de INFORMATII PIVOT ,DE TIP ANCORA......inca multi ani de acum incolo...



de asemenea,cred ca niciodata nu am avut parte,noi astia profanii, de informatii revelatoare de tip pivot si ancora....vivat manipularea si infloriturile pe margine, mergand pe deviza "da-le un tantar,ca ei fac armasar" ;imaginatia e in floare,iar dorinta de a "vana,descoperi si expune conspiratii" e un sport la fel de vechi...
eu stau uneori si ma intreb daca macar 1% din tot ce stim e adevarat si sincera sa fiu nu imi prea vine sa imi raspund....

dar e si asta un sport totusi,nu? incercam sa ne dezvoltam imaginatia,sa inflorim,sa "descoperim", sa "bagam strambe" intre noi,sa ne certam, sa deviem de la subiecte,sa hranim samanta de paranoia ,sa gasim oriunde raspunsuri mura in gura la intrebari  retorice..trebuie sa facem si noi ceva,domn profesor...


Citat din: antoniu din  25 Februarie 2008, 20:08:42
v-am avertizat ca suntem in plin razboi psihotronic



nu cred ca trebuia sa ne spuneti ca suntem in plin razboi....suntem de plin razboi psihotronic de foarte multa vreme...poate sa ne amintiti,si chiar si asa,fara rost...ce am putea face? doar sa ne dam peste cap si sa gasim alt subiect de discutat pe forum...?! la ce folos,oricum adevarul nu il stim si asa va ramane....
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

alx

Citat din: antoniu din  25 Februarie 2008, 20:08:42
da! am folosit cele sapte intrebari si am aflat raspunsul = VANARE DE VANT.......va invartiti pe langa tehnologia militara....si asa cum inca nu s-a dat drumul la sezonul de pescuit ,tot asa inca nu se va da drumul la sezonul de INFORMATII PIVOT ,DE TIP ANCORA......inca multi ani de acum incolo... v-am avertizat ca suntem in plin razboi psihotronic ,dar se pare ca nu am interlocutori....pregatiti sa mestece informatia,stirea ,mesajul...DEZINFORMAREA.........LA MULTI ANI.


ehei...dom' profesor...as avea si io o intrebare:  ce fel de tehnologie militara exista in secolul 17,si apoi pe la 1800 si ceva,capabila sa faca cercuri in lanurile de grau,si de care noi sa nu fi aflat,inca?   si ca sa nu ma invinuiti ca vorbesc degeaba,serviti de mai jos...sper ca stiti engleza...
   
The earliest recorded image claimed to be a crop circle[attribution needed] is depicted in a 17th century English woodcut called the Mowing-Devil. The image depicts a strange creature (the Devil with a scythe) mowing (cutting)[10] a circular design in a field of oats. The pamphlet the image appeared in states that the farmer, disgusted at the wage his mower was demanding for his work, insisted that he would rather have "the devil himself" perform the task.


1678 pamphlet on the Mowing-Devil.A more recent historical report of crop circles was republished (from Nature, volume 22, pp 290-291, 29 July 1880) in the January 2000 issue of the Journal of Meteorology.[11] It describes the 1880 investigations by an amateur scientist named John Rand Capron:
"The storms about this part of Surrey have been lately local and violent, and the effects produced in some instances curious. Visiting a neighbour's farm on Wednesday evening (21st), we found a field of standing wheat considerably knocked about, not as an entirety, but in patches forming, as viewed from a distance, circular spots....I could not trace locally any circumstances accounting for the peculiar forms of the patches in the field, nor indicating whether it was wind or rain, or both combined, which had caused them, beyond the general evidence everywhere of heavy rainfall. They were suggestive to me of some cyclonic wind action,..."[12]
In 1966 one of the most famous accounts of UFO traces happened in the small town of Tully, Queensland, Australia. A sugar cane farmer said he witnessed a saucer-shaped craft rise 30 or 40 feet up from a swamp and then fly away, and when he went to investigate the location where he thought the saucer had landed, he found the reeds intricately weaved in a clockwise fashion on top of the water. The woven reeds could hold the weight of 10 men.

sursa:http://en.wikipedia.org/wiki/Crop_circles
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

jackie28t

#254
Citat din: alx din  25 Februarie 2008, 21:30:28
ehei...dom' profesor...as avea si io o intrebare:  ce fel de tehnologie militara exista in secolul 17,si apoi pe la 1800 si ceva,capabila sa faca cercuri in lanurile de grau,si de care noi sa nu fi aflat,inca?   si ca sa nu ma invinuiti ca vorbesc degeaba,serviti de mai jos...sper ca stiti engleza...
   
The earliest recorded image claimed to be a crop circle[attribution needed] is depicted in a 17th century English woodcut called the Mowing-Devil. The image depicts a strange creature (the Devil with a scythe) mowing (cutting)[10] a circular design in a field of oats. The pamphlet the image appeared in states that the farmer, disgusted at the wage his mower was demanding for his work, insisted that he would rather have "the devil himself" perform the task.

sursa: http://en.wikipedia.org/wiki/Crop_circles


Cazul respectiv este defapt DIAVOLUL SECERATOR aparut public pe data de 22 August 1678 in care spune :

Un fermier se tanguia cu un biet secerator, cum sa coseasca 3 ha si jumatate de ovaz: si cum seceratorul il intreba prea multe, fermierul a jurat ca in locul lui, ar trebui sa secere diavolul. Asa s-a intamplat ca in fiecarte seara, campul de ovaz arata ca si cum ar fi tot in flacari; dar a doua zi parea atat de bine secerat de catre diavol, incat nici un muritor nu era capabil sa faca la fel. De asemenea, diavolul culca ovazul la pamant si proprietarul nu putea sa-l adune.

Stirea originala este exact cum se vede si pe imaginea originala.Vezi imaginea de pe linkul urmator:
http://www.ozn.ro/tiki-browse_image.php?imageId=47

adica citez,

CitatThe Mowing - Devil :
Or, Strange NEWS out of
Hartford - shire.

Being a True Relation of a Farmer, who Bargaining with a Poor Mower, about the Cutting down Three Half Acres of Oats: upon the Mower's asking too much, the Farmer swore That the Devil should Mow it rather than He. And so it fell out, that very Night, the Crop of Oat shew'd as if it had been all of a flame: but next Morning appear'd so neatly mow'd by the Devil or some Infernal Spirit, that no Mortal Man was able to do the like. Also, How the said Oats ly now in the Field, and the Owner has not Power to fetch them away.
Liscensed, August 22nd, 1678


Despre cazul DIAVOLUL SECERATOR eu cred defapt ca este vorba mai mult de un cerc produs de un vant puternic decat ceva extraterestru.Adica de un fenomen natural.Pe acea vreme fermerii nu stiu cat de informati erau despre fenomenele naturale. :-D
Asa ca uneori natura poate sa produca lucruri unice iar unii pot foarte usor da vina pe DIAVOL in cazul in care nun are o explicatie.

Sincer sa spun si eu m-am socat cand am vazut intr-o zi cu ochii mei cum in gradina fermerului exact in locatia unde crestea iarba pentru a fi stocata ca mancare pentru bovine,intr-o zi exact dupa un viscol puternic se putea observa foarte clar cateva cercuri mari cam de 5 si 10 metri in care iarba era total la pamant si forma un cerc perfect ca un vartez.Din pacate nu aveam camera la mine dar m-a surprins atat de tare incat m-am uitat la acele cercuri si le-am studiat cam 20 de minute.Era pur si simplu fascinant.Le observasem de la o anumita inaltime deoarece privisem de pe fereastra care era la etaj.Deci chiar si natura produc cercuri perfecte si fascinante la care pe unii poate sa-i si impresioneze.Iar cei care sunt si socati si deavand o logica sau un raspuns la un anume fenomen poate foarte simplu da vina pe Dl.Diavol sau pe altceva cum poate fi si in cazul prezentat acel din anul 1678 numit si DIAVOLUL SECERATOR.


Mai departe cred ca imaginatia unor atisti au facut sa dea inspiratii si altor artisti care usor usor de-a cursul timpului s-au format cercuri din ce in ce mai complicate care apareau pe ogoare din mai multe motive ca reclame,faima,atractie turistica etc.

Cat despre implicare armatei in aceste cercuri...as spune ca poate exista si ceva adevar legat de acest subiect tinand cont ca exista deja un caz in UK unde un proiect militar a fost implicat intr-o locatie cu lanuri de grau la care in urmatoarea zi in aceasi locatie aparuse si cercuri misterioase.Defapt exista mai multe cazuri.Putin le stiu ca informatiile sunt putine.Informatiile sunt scurgeri tot de la persoane din cadre militare implicate in asa spuse experimente ce implica nave trunghiulare negre de care se speculeza ca este tehnologia noua avansata ale armatei USA si UK folosite pentru anumite scenarii de rapiri si alte proiecte.
Tot ce este posibil ca anumite elite ale armatei prin unele operatiuni top secret sa vrea sa reproduca aceleasi efecte de simboluri in lanurile de grau tocmai pentru experiment.Credibilitatea fata de cercuri va creste,fata de vizita extraterestriilor,influentarea,control mintal,experiment...etc..etc,deci poate fi posibil.Binentels ca vorbim aici de speculatii fara a avea nici unul dintre noi dovezi cu o credibilitate de 100%.  :wink: