Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Sedii RUFOn în fiecare oraº

Creat de Renovatio, 25 August 2008, 11:27:54

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Renovatio

Citat din: cklaudyu din  25 Mai 2007, 17:43:10
EXista filiala la Constanta? Daca da unde este acesta si daca nu hai sa facem una!!!


Citat din: spooky din  25 Mai 2007, 19:32:39
Salut Claudiu.

Momentan nu exista nici un sediu in nici un alt oras. Una din temele de la intalnirea ce va avea loc in iunie, va fi aceasta, posibilitatea crearii de sedii.

Eu ti-as propune, daca poti, sa participi la intalnirea noastra sa putem discuta personal aceste detalii.

E un subiect care l-am pus pe hartie de ceva timp si care as vrea sa incep sa-l pun in practica.

Iti multumesc de interes. Detalii putem vorbi pe personala.








Vin in asentimentul vostru a celor care doresc sa infintam in limita bugetului si a timpului nostru liber  a unor sedii Rufon (reprezentanti Rufon) in fiecare oras.Sper ca am putea demara un asemenea proiect cu ajutorul celor implicati pe acest forum .Suntem destui oameni care suntem  pasionati mai mult sau mai putin de aceste fenomene atit ozn cat si alte fenomene legate de  inexplicabil ,de istorie,de paranormal etc.

Eu zic ca ar fi o ocazie sa ne stim mai bine  sa legam chiar si pretenii ,sa avem o comunicare mai buna unii cu altii.sa speram ca vom reusii sa aducem cit mai multi membrii in acesta organiatie de care suntem mandri.
Sper ca sunt in asentimentul si lui Paul Dorneanu si speram ca avem tot concursul lui pt a sustine aceast proiect.Ar fi bine daca se vor organiza mai des intilniri (sesiuni ) in care sa dezbatem si sa aprofundam cunostiinte noi.
Idea este ca desi nu sunt bani destui ,sa speram ca sunt cativa oameni cu bani (din pct de vedere logistic )care sa incerce sa ne ajute sa ne sponsorizeze,desi eu sunt cam sceptic ca cineva plin de bani ar sari cu o donatie pt asemenea proiecte. Eh traim in Romania si aia cu bani mai bine si-ar taia o mana decit sa ajute pe cineva in scopuri caritabile.:)
In fine ramine  sa discutam si sa vedem cine doreste sa participe la acest proiect.  Daca mai sunt doritori sa vina cu idei ,comentarii.



romulus

Salut Renovatio  si bine venisi p'acilea. Cu avant ....organizatoric !

Citatin asentimentul si lui Paul Dorneanu si speram ca avem tot concursul lui pt a sustine aceast proiect

Pai aia e !
E vorba aici de formalitati adminsitrative, vointa si intentia  de a de sherui  RUFOn - ul .... !
Ceva, ceva ar fi, din cate am inteles prin iarna, ar fi unele proiecte in acest sens , ca e vorba de formaliti, alea lea, ...
Ce-o fi o fi, numa sa fie, da' stiu ca dl. Paul Dorneanu e destul de ocupat asa ca ....cine stie !?
Poate ca s-or gasi baieti cu apriga dorinta si intiativa  si atunci se va face !
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

Kbal

#2
"Sedii RUFOn în fiecare oraº" ... 8-) oare ?
Si in plus la ce ar ajuta , ca loc de reuniune/barfa ? Si sa zicem ca se realizeaza cine vine/studiaza/cerceteaza/contribuie etc.  2-3 ?
E deja totul pe tava ;) pe acest forum restul e risipa ...
Ok hai sa zicem ca se fac cateva sedii 3 la numar , chirie pt spatiu (ca nusi permite nimeni sa le cumpere) 1500 eur/ luna x 3 + alte cheltuieli sa spunem 500 eur/ luna x 3 , total = 6000 eur / luna... wow  :mrgreen: .

Ps. "Renovatio" vino tu mai bine cu o propunere de ... "income" si pe urma merge si una de outcome/expenses .
Only the best is good enough ...

Renovatio

De ce neaparat sa dai bani pe spatii de inchiriere.Multi aveti poate firme si nu mai dati bani de chirie ,eu cum nu am firma pot  sa am sediul meu si acasa.nu?In alta ordine de idei poate ca am exagerat putin da no ,asta e.fara intentie.Asa cum ai zis poate nu chiar in fiecare orash dar macar in citeva orase  sa existe  reprezentanti ai Rufon.Uite de exp. Paul D. a umblat jumatate de tara dus intors pt faza cu Sibiul  ,daca era la Cluj 2-3 oameni reprezentind Rufonul ,nu se mai deplasa Paul pina la Sibiu ,era cine sa mearga .Dar no ce sa zic Avem servici,familie,timp liber putin ,e cam greu sa avem timp si de altele.nu?
Eu sincer doresc sa sprijin Rufon asa cum pot in limita posibilitatilor mele.
Suntem o mana de oameni bine intentionati si ar trebui sa facem ceva mai mult decit sa discutam pe forum ,chiar daca aici suntem oarecum ascunsi dupa sticla (monitor) ,sa raminem asa in continuare?Putem face mai mult.Avand un statut legal de reprezentant Rufon avem posibilitatea sa cercetam si sa avem o mobilitate mai mare de a afla lucruri atit de pe teren,putem sa aducem mai multi membrii in organizatie.Sunt de exp prieteni de ai mei care nu au auzit de Rufon,pana nu le-am zis eu.Cum  am zis poate unii din noi reusesc sa facem rost si de sponsorizari,sunt atitea lucruri de care are nevoie Rufon ,aparatura,logistica,cheltuieli de deplasare etc.De ce nu noi acei cativa membri sa nu putem sa ne aducem aportul la dezvoltare posibilitatilor de cercetare si organizare a Organizatiei Rufon.?De ce Rufon sa ramana pentru noi  la un format de forum si atit?Nu poate fi cunoscut Rufon la un nivel  mai mare ?Uite Paul Dorneanu  a avut curajul sa infinteze aceasta organizatie pe banii lui ,deplasarile le face pe banii lui,si noi astia care avem mura in gura totul nu putem face nimic pt Rufon decit numai sa stam sa palavragim pe forum.?Putem ca membrii sa facem si noi un bine Rufonului si sa donam si noi atitata cum putem fara vreo obligatie(daca vrei dai daca nu ,nu)o suma modica ca sa sprijinim Rufonul.Sunt atitea idei  care ar trebui puse in practica dar nu sunt bani.Totul se rezuma la bani bineinteles dar asta e viata .As fi vrut sa propun sa avem  o revista Rufon in care sa putem aduce oamenilor informatii despre ceea ce discutam si noi aici ,ar fi multe de facut dar nu prea sunt oameni care sa se ocupe.Multi pe acest forum sunteti oameni remarcabili atit prin ceea ce discutati ,si expuneti pe forum,aveti unii dintre voi chiar posibilitatea sa ffaceti mai mult de atit.Stiu ca viata asta  e plina de greutati si ca multi dintre noi suntem cum suntem ,dar haideti oameni buni daca aveti o pasiune  pentru ceva ,haideti sa facem mai mult.veniti cu idei constructive,cu pareri ce sa facem sa fie mai bine pentru Rufon.sunt de 2 ani pe acest forum dar dupa cum obsv nu prea am multe de povestit ,am aceleasi pasiuni ca si voi,dar eu prefer sa citesc pe nerasuflate ce multi dintre voi ati expus aici si credeti-ma sunt profund recunoscator pt munca voastra.Asa am ajuns sa descopr lucruri noi si sa imi aprofundez informatii de care nici nu stiam.In fine nu o lungesc prea mult ca plec la serv.Numai bine.

Kbal

"As fi vrut sa propun sa avem  o revista Rufon in care sa putem aduce oamenilor informatii despre ceea ce discutam si noi aici ,ar fi multe de facut dar nu prea sunt oameni care sa se ocupe."

Uite fara sa-ti dai seama ai venit cu o idee geniala ... Revista Rufon  :ufo: dar nu cu scopul de informare ci cu scopul de "income"  :-D cu o organizare buna si putina publicitate... daca o astfel de revista ar fi publicata ar face priza la oameni in general . 8-) :evil:

Asa cu aparitii lunar... cine a mai pomenit de o astfel de revista pe piata romaneasca unde se aduna cele mai fantastice relatari din domeniu ... CLAR ar merge . Un designer , unu care se ocupa cu materialele si o colaborare cu o tipografie ... simplu si eficient... .
Only the best is good enough ...

alx

Citat din: Kbal din  26 August 2008, 16:59:28
Asa cu aparitii lunar... cine a mai pomenit de o astfel de revista pe piata romaneasca unde se aduna cele mai fantastice relatari din domeniu ... CLAR ar merge .

a..uite ca mai sunt si unii care nu stiu...cum cine a mai pomenit de o astfel de revista?  sau nu auzirati de una care se chema rUFOr?
  Si o astfel de revista NU AR TREBUI sa adune cele MAI FANTASTICE RELATARI,ci sa ajute la descoperirea adevarului...reviste de 2 bani care publica numai senzational au fost si vor mai fi...la ce ar sluji una in plus?
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

lylyt_ice

 alx, tu stii cum e treaba...cu ideile astea; oricum de la zis pana la punerea in practica, este drum lung...nu costa nimic sa spui vorbe mari.
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

spooky

Foarte putin probabil sa avem sedii in actualul cuvant in fiecare oras. Sedii regionale intr-un viitor, da.

Dar, in schimb, am alta rugaminte. Destul de curand o sa fac si anuntul.

Doresc sa incep o campanie de a cunoaste membrii din tara si pentru a stabili o retea de oameni in tara, pe un sistem de organizare pe care o sa-l prezint mai tarziu.

Prima faza va fi ca toti cei care doresc sa se implice mai mult sau mai putin si sa contribuie cu ceva, le voi cere urmatoarele lucruri: sa imi trimita un email cu datele lor de contact insotit de un fel de CV. Ma intereseaza experienta profesionala a fiecaruia / specializare, locul de munca. Ma intereseaza timpul disponibil pe care il pot acorda unor astfel de activitati. Ce echipamente detin. Daca dispun de un mijloc de transport la indemana... si ce mai cred ca este util si benefic cu care pot contribui.

Voi incerca sa reusesc sa ma intalnesc cu cat mai multi posibil in tara si sa putem avea reprezentanti in tara care sa reprezinte RUFOn.
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

LP

Salutare,

S-a mai progresat cu ceva de anul trecut pana acuma? Din pacate sunt destul de ocupat si cu un program foarte greu de stapanit, dar trebuie sa fac ceva timp si pt altceva decat job. Noutati?

Fr0styan

judetul Covasna, la intrarea dinspre Brasov in orasul Sfantu Gheorghe dispun de spatii pentru foarte multe birouri si hale pentru construit ozn-uri sau orice altceva :D(extra XXL)

CHIP

Ideea infiintarii de sedii in fiecare oras nu poate decit sa imbunatateasca considerabil activitatea Rufon.Asteptam o hotarire in sensul asta.

angellla29

Citat din: spooky din  26 August 2008, 20:27:47
Foarte putin probabil sa avem sedii in actualul cuvant in fiecare oras. Sedii regionale intr-un viitor, da.

Dar, in schimb, am alta rugaminte. Destul de curand o sa fac si anuntul.

Doresc sa incep o campanie de a cunoaste membrii din tara si pentru a stabili o retea de oameni in tara, pe un sistem de organizare pe care o sa-l prezint mai tarziu.

Prima faza va fi ca toti cei care doresc sa se implice mai mult sau mai putin si sa contribuie cu ceva, le voi cere urmatoarele lucruri: sa imi trimita un email cu datele lor de contact insotit de un fel de CV. Ma intereseaza experienta profesionala a fiecaruia / specializare, locul de munca. Ma intereseaza timpul disponibil pe care il pot acorda unor astfel de activitati. Ce echipamente detin. Daca dispun de un mijloc de transport la indemana... si ce mai cred ca este util si benefic cu care pot contribui.

Voi incerca sa reusesc sa ma intalnesc cu cat mai multi posibil in tara si sa putem avea reprezentanti in tara care sa reprezinte RUFOn.

Regiunea Oltenia...va asteapta cu drag la Craiova...Orasul meu natal si unde locuiesc in prezent!!!! Cred ca sunt destui craioveni care pot ajuta in acest sens....permiteti-mi sa "raspandesc barfa" :-D  Voi reveni cu amanunte daca reusesc ceva!!!!

panta_rh_ei

Buna ziua
Cu permisiunea dumneavoastra imi permit o parere+ o sugestie.
Necesitatea si utilitatea unor sedii in fiecare oras...nu prea vad la ce ar folosi,  in schimb... o revista a forumului, da. Si pentru a-i da o nota de seriozitate-asa cum toti ne-am dori- ar trebui mai degraba sa organizam expeditii in care sa culegem date concrete despre tot ceea ce vrem sa publicam , din diferite regiuni ale tarii pline de informatzii/dovezi. Unii suntem liberi de contract :) (poate pensionari sau liber profesionisti care dispun mai lejer de timpul lor) altii suntem" inregimentati" dar beneficiem de concedii de odihna pe care ne li putem programa-ca timp si durata- astfel incat sa putem participa la astfel de actiuni-fiecare isi poate aduce contributia dupa priceperea lui; in fond... conteaza buna credinta si daruirea.
Contribuim cu totii si scriu.. cei care au talentul de a scrie astfel incat sa fie o revista  atractiva, interesanta- eventualele orgolii sa nu aiba ce cauta in acest club, sa spunem-parerea mea.
  Detaliile... se pot stabili prin contacte e-mail la un 'punct' central ca sa putem coagula actiunea.
Mie mi-ar place sa contribui la o astfel de actiune.
Va multumesc pentru atentie si nu ma certati prea tare daca nu va place ideea  mea :)
LIBERTATEA este doar aspectul negativ al intregului fenomen - viatza omului - al carui aspect pozitiv este RESPONSABILITATEA. LIBERTATEA  este in pericol sa degenereze intr-un capriciu daca nu este vietzuita in termenii RESPONSABILITATZII.

criss

Panta_rh_ei,am dorit cu ceva timp in urma,sa suport costul unei expeditii la padurea Baciului(costul se ridica mult peste 15.000 lei)si,felul cum mi sa vorbit pe forum...acum stau pe margine.VORBIM DESPRE SEDII,REVISTE

alx

Citat din: criss din  18 Decembrie 2011, 19:26:55
Panta_rh_ei,am dorit cu ceva timp in urma,sa suport costul unei expeditii la padurea Baciului(costul se ridica mult peste 15.000 lei)si,felul cum mi sa vorbit pe forum...acum stau pe margine.VORBIM DESPRE SEDII,REVISTE

Citat din: criss din  18 Ianuarie 2010, 22:16:33
Ce rost au aceste comentarii,legate de Padurea Baciului,sau de dl.padurar.Mult mai simplu este sa mergem noi acolo.Eu sunt dispus,sa particip oricand la o expeditie si chiar sa o sponsorizez.Aceasta ar fi o tema serioasa,de discutat.

Am si eu o intrebare pentru tine:de unde ai scos frumusica suma de 15000lei?  Pt ca nu stiu sa-ti fi cerut bani eu sau alti colegi de pe aici,dintre cei care au "prostul" obicei de a "bantui" prin Padurea Baciu...
Singura discutie PUBLICA  avuta vizavi de sponsorizarea unei expeditii este redata in citatul de mai sus...asa ca da te rog o explicatie: CINE TI-A CERUT BANII ASTIA PENTRU O EXPEDITIE LA PADUREA BACIU?
astept un raspuns de la tine,chiar daca suntem off-topic...si asta pentru ca NICIODATA nu s-a pus problema de a plati altcineva expeditiile facute de noi...si nici de a-si cumpara locul...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."