Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

RELIGIA SI EXTRATERESTRII

Creat de bluestar3, 10 August 2008, 20:11:46

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

romulus

CitatImposibil. E de ajuns sa citesti forumul RUFON ! 
---Asa-i shadow !
---Da' pan la urma si pan' la urma, parca tot nu-mi vi-ne a crede ceea ce  zice dl. ronin,  care vede peste tot numa draci ! Nici chiar asa! Or mai fi, acolo de samanta  si  niscaiva ingeri/sfinti pe undeva !
---Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

bluestar3

#61
Citat din: Ronin din  13 August 2008, 10:46:14
Profetia biblica descopera

Biblia face multe descoperiri. A merge pe linia escatologica al Bibliei, sunt multe de vorbit, dar trebuie mentionat ca Biblia nu da nume si date. Nu acesta este scopul, dar nici scopul meu sau locul nu este potrivit pentru o astfel de dezbatere.

Citat din: Ronin din  13 August 2008, 10:46:14

Atat 'Ioan' cel inviat, delegatia de extraterestrii, 'Iisus' ...nu sunt decat, popular vorbind, DRACI, draci care incearca sa-si realizeze 'agenda' (au si ei o agenda de 'lucru') prin ignoranta multora in materie de educatie biblica (nu religioasa) si 'instrumentele' lor principale, Vaticanul cu Ordinul Iezuit...


Nu inteleg ce vrei sa zici aici... sa fie o blasfemie... ma rog... nu ma fac eu avocatul nimanui. Dumnezeu se apara singur.

Citat din: Ronin din  13 August 2008, 10:46:14

Ultimul papa...


Cu siguranta, nu sunt un sustinator al papei, dar comentariile care se fac pe marginea personajului, sunt pure speculatii si asocierea acestor comentarii cu Biblia, nu sunt decat neintelegeri...
"Daca gasesc in mine o dorinta pe care nici o experienta din lumea asta nu o poate satisface,atunci cea mai probabila explicatie e aceea ca am fost creat pentru o alta lume"(C.S.Lewis)

jean

                        In revista magazin am gasit urmatoarele informatii despre extraterestrii si religie
   Asociatia Americana a Clarvazatorilor (remote viewers), a lansat în 1996, un studiu, cât de cât stiintific, folosind în acest sens metoda "dublu orb". Sapte clarvazatori, identificati doar printr-un cod numeric, au primit spre cercetare, în sedinte succesive, un numar de probleme-obiectiv. O parte dintre obiective au vizat OZN-uri. Mediumii nu cunosteau dinainte care va fi obiectivul studiului în respectiva sedinta; totusi, când s-a lansat, simultan, tema legata de OZN-uri, cinci din sapte si-au dat seama imediat ca cerceteaza fiinte nepamântene si navele lor.
   Una dintre întrebari a fost: "cine sunt cei ce viziteaza în mod curent Pamântul?". Clarvazatorii au descris mai multe rase, atât cele raportate si în relatarile martorilor unor întâlniri apropiate, cât si un soi de albinosi. Ei traiesc într-un spatiu multidimensional, din care se pot "materializa" printre pamânteni când si unde vor. Ar exista si fiinte spirituale sau energetice, care pastreaza, în aparitiile lor, o parte din înfatisarea lor fizica.
   O alta întrebare a vizat obiectivele vizitatorilor. Un raspuns a fost ca acestia ne ocrotesc, Pamântul fiind o planeta "cu grad ridicat de risc". Ar exista si vizitatori care nu au tocmai gânduri bune.
  La întrebarea daca fenomenul OZN are vreo tangenta cu domeniile religioase, spirituale sau metafizice, s-a aflat ca vizitatorii au în vedere un Dumnezeu impersonal, ca un câmp de forta, sau ca o informatie generatoare a Creatiei si o aparatoare a vietii. Exista însa si un "Acela", catre care se înalta rugaciunile. Uneori acesta parea însa a fi totalitatea fiintelor inteligente din Univers.

   Una dintre piedicile pentru a ne întâlni cu locuitorii altor lumi sta tocmai în faptul ca oamenii nu pot percepe si concepe realitatea daca nu au o ,,dovada fizica", prin cele ,,cinci simturi". Este ceva dificil, spun vizitatorii, deoarece ,,noi nu constam din date fizice... noi nu ne aflam în spatiu/timp. Noi nu avem nici o forma... suntem o mladita a ceea ce voi ati numi Dumnezeu".

   www.revistamagazin.ro

Citatele de mai sus, reflecta intr-o masura destul de mare si conceptia mea despre asa numitele inteligentele extraterestre-intraterestre. Cam aceasi idee am si despre Dumnezeu. Nu am fost influentat de textele de mai sus, ele au venit ca o confirmare a cea ce cred de mai mult timp.

Adevarul este dincolo de noi

jean

Adevarul este dincolo de noi

DepthOfField

interesant si plauzibil, insa aici e o contradictie:

pe de o parte:

CitatEi traiesc într-un spatiu multidimensional, din care se pot "materializa" printre pamânteni când si unde vor. Ar exista si fiinte spirituale sau energetice, care pastreaza, în aparitiile lor, o parte din înfatisarea lor fizica.

pe de alta parte:

CitatUna dintre piedicile pentru a ne întâlni cu locuitorii altor lumi sta tocmai în faptul ca oamenii nu pot percepe si concepe realitatea daca nu au o ,,dovada fizica", prin cele ,,cinci simturi". Este ceva dificil, spun vizitatorii, deoarece ,,noi nu constam din date fizice... noi nu ne aflam în spatiu/timp. Noi nu avem nici o forma...

adica se pot materializa (face cunoscuti) cand si unde vor, dar de fapt dimpotriva e dificil, o piedica a se reduce la cele 5 simturi ale noastre. Adica se poate dar nu se poate? crede si nu cerceta?
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

jean

#65
   Pote fi vorba de un anumit fel de energie cu potente foarte mari si greu de inteles cu simturile si cunostintele noastre, sau un anumit tip de materie mult mai fina ca materia cunoscuta de noi. Cum spunea cineva pe forumul de astronomie
   ,,Aamintim de la formula lui Einstein E=mc2 ca; masa si energia sunt echilvalente si se pot transforma unele în altele".
Deci din energie se poate crea materie in anumite conditii, si invers. Asta explica cel mai bine cele din postul anterior.
Adevarul este dincolo de noi

bluestar3

Citat din: jean din  15 August 2008, 22:34:49
                        In revista magazin am gasit urmatoarele informatii despre extraterestrii si religie
   Asociatia Americana a Clarvazatorilor (remote viewers), a lansat în 1996, un studiu, cât de cât stiintific, folosind în acest sens metoda "dublu orb". Sapte clarvazatori, identificati doar printr-un cod numeric, au primit spre cercetare, în sedinte succesive, un numar de probleme-obiectiv. O parte dintre obiective au vizat OZN-uri. Mediumii nu cunosteau dinainte care va fi obiectivul studiului în respectiva sedinta; totusi, când s-a lansat, simultan, tema legata de OZN-uri, cinci din sapte si-au dat seama imediat ca cerceteaza fiinte nepamântene si navele lor.
   Una dintre întrebari a fost: "cine sunt cei ce viziteaza în mod curent Pamântul?". Clarvazatorii au descris mai multe rase, atât cele raportate si în relatarile martorilor unor întâlniri apropiate, cât si un soi de albinosi. Ei traiesc într-un spatiu multidimensional, din care se pot "materializa" printre pamânteni când si unde vor. Ar exista si fiinte spirituale sau energetice, care pastreaza, în aparitiile lor, o parte din înfatisarea lor fizica.
   O alta întrebare a vizat obiectivele vizitatorilor. Un raspuns a fost ca acestia ne ocrotesc, Pamântul fiind o planeta "cu grad ridicat de risc". Ar exista si vizitatori care nu au tocmai gânduri bune.
  La întrebarea daca fenomenul OZN are vreo tangenta cu domeniile religioase, spirituale sau metafizice, s-a aflat ca vizitatorii au în vedere un Dumnezeu impersonal, ca un câmp de forta, sau ca o informatie generatoare a Creatiei si o aparatoare a vietii. Exista însa si un "Acela", catre care se înalta rugaciunile. Uneori acesta parea însa a fi totalitatea fiintelor inteligente din Univers.

   Una dintre piedicile pentru a ne întâlni cu locuitorii altor lumi sta tocmai în faptul ca oamenii nu pot percepe si concepe realitatea daca nu au o ,,dovada fizica", prin cele ,,cinci simturi". Este ceva dificil, spun vizitatorii, deoarece ,,noi nu constam din date fizice... noi nu ne aflam în spatiu/timp. Noi nu avem nici o forma... suntem o mladita a ceea ce voi ati numi Dumnezeu".

   www.revistamagazin.ro

Citatele de mai sus, reflecta intr-o masura destul de mare si conceptia mea despre asa numitele inteligentele extraterestre-intraterestre. Cam aceasi idee am si despre Dumnezeu. Nu am fost influentat de textele de mai sus, ele au venit ca o confirmare a cea ce cred de mai mult timp.



Clarvazatori
Spiritisti
Astrologi
s.a.m.d.

Cu siguranta, vad ceva... "real"
Dar ce anume vad ei de fapt? Prin ce puteri? Cu siguranta, multi vor fi din cei care viseaza sa fie forte latente umane. Oare?

Citat din: jean din  15 August 2008, 22:34:49

Cam aceasi idee am si despre Dumnezeu


Cat de usor se imping niste Adevaruri fundamentale catre relativism...
Dar de fapt ce fel de Adevaruri... Cand tot ce-i vechi este demodat... Cand turma anihileaza individul si "credem" la fel, pentru ca altfel poti fi considerat un ciudat...

Multi din cei care cred in "extraterestrii" stiu ei in ce cred cu adevarat?
Multi din cei care cauta experimente, "contacte" cu "extraterestrii" stiu ei ce cauta, cu cine vor ei sa dea mana?

Totul este inchis in obscurantism, vizavi de acest fenomen.
Insusi acest forum arata ca omul vrea sa comunice cu semenii sai, dar "ei" lasa omul sa zboare gandurile catre cele mai fanteziste imaginatii, ori sa coboare catre cele mai intunecate imaginatii si nimic real.
Da. Omul are nevoie de un GHID. Cine nu recunoaste acest lucru, nu are nici o justificare. Omul se afla in diferite etape ale vietii cand are nevoie de o "licarire" pentru a sti incotro sa-si indrepte pasii prin diferitele "intersectii" ale vietii.
GHIDUL sa fie acesti "extraterestrii" care nu inspira nici un pic de incredere?
"Daca gasesc in mine o dorinta pe care nici o experienta din lumea asta nu o poate satisface,atunci cea mai probabila explicatie e aceea ca am fost creat pentru o alta lume"(C.S.Lewis)

bluestar3

#67
Cheia intelegerii originii spiritiste a acestui fenomen este totusi "teologia" mesajelor transmise contactatilor. Conform zecilor de carti scrise de acestia si relatarilor verbale, rezumand, iata ce spun aceste "avansate fiinte" extraterestre: ca, religia crestina este falsa si este demodata sau depasita de vremuri; ca, omul trebuie sa-si dezvolte puterile sale psihice; ca, noi ne aflam in pragul unei Noi Ere de iluminare ocultica; ca, omul, creatia si Dumnezeu fac parte impreuna din aceeasi esenta divina, tot este una si una sunt toti - panteism; ca, entitati din spatiu sunt prezente aici pentru a asista umanitatea sa atinga o stare avansata de spiritualitate. Pe langa acestea nu sunt de neglijat mesajele care recomanda unele forme de control social drastic al unei autoritati planetare unice care poate asigura supravietuirea acestei planete.
"Daca gasesc in mine o dorinta pe care nici o experienta din lumea asta nu o poate satisface,atunci cea mai probabila explicatie e aceea ca am fost creat pentru o alta lume"(C.S.Lewis)

bluestar3

Nu este alta cale mai buna prin care fortele intunericului sa se reveleze la acest ceas pe Pamant, decat sa para ca ar fi "mantuitorii" problemelor complexe ale unei omenirii confuze ce-si cauta drumul spre viitor.
"Daca gasesc in mine o dorinta pe care nici o experienta din lumea asta nu o poate satisface,atunci cea mai probabila explicatie e aceea ca am fost creat pentru o alta lume"(C.S.Lewis)

bluestar3

Puterile demonstrate de aceste fiinte, levitatia, telepatia, posesiunea si puterea supranaturala inumana sunt asemanatoare celor asociate posesiunii demonice si ocultice. O anume interpretare data acestora, spune ca binecunoscutele elemente de folclor, spiridusii, vampirii, zanele, etc. nu sunt decat incercarile trecutului de a descrie vizitele extraterestre. Mult mai sinistre sunt relatarile din sec.al XVII-lea, ale "sucubuzelor" (spirite demonice feminine care intretin relatii sexuale cu barbatii) si ale "incubuzelor" (demoni de parte barbateasca care au relatii sexuale cu femeile). Aceste spirite poseda trasaturi similare unora dintre aparitiile extraterestre moderne.

Carl Raschke, un profesor de studii religioase de la Universitatea din Denver, vede mesajele extraterestre ca fiind un amestec de stiintifico-fantastic si crezuri religioase populare. Crezurile OZN se imprumuta din Teozofie (o cunoscuta miscare ocultica infiintata de Helena Blavatski), ne spune el, pentru a-i deghiza pe extraterestri in maestri spirituali inaltati si care astfel au fost secularizati in cultul modern al OZN-urilor. "Eu nu cred ca OZN-urile ii reprezinta pe vizitatori veniti din spatiul extraterestru", afirma profesorul. "Sustin cateva teorii si nu sunt convins de nici una. Dar, nici nu pot spune ca sunt niste farse. Ori de cate ori este aratat un film ca E.T. apare un interes sporit in OZN-uri. Atunci cand incepi sa scoti pe piata niste crezuri, intotdeauna se vor gasi oameni care sa le creada. Nu este vorba de o misterioasa forta sociala, ci sunt acele persoane din mass-media si din publicitatea comerciala care cred ca publicul este receptiv la aceste lucruri", mai completeaza el explicand aparentul interes al maselor.

"Daca gasesc in mine o dorinta pe care nici o experienta din lumea asta nu o poate satisface,atunci cea mai probabila explicatie e aceea ca am fost creat pentru o alta lume"(C.S.Lewis)

parere

In primul rand noi ,oamenii secolului XXI avem un imens avantaj in cazul unei presupuse invazii extraterestre facute in numele religiei: deja putem constientiza notiunea de extraterestru ca fiinta inteligenta din afara Terrei...si atat. Nu asimilam eventualele OZN-uri cu trimisii lui Dumezeu. Oricum imi par forate teoriile conform carora ET s-ar ar vrea sa inrobeasca pamantul cu ajutorul religiilor,tehnologia lor cred ca ar fi de ajuns

jean

CitatCat de usor se imping niste Adevaruri fundamentale catre relativism...
Dar de fapt ce fel de Adevaruri... Cand tot ce-i vechi este demodat...
Cine cunoaste cu adevarat ce este adevarul? Da totul este vechi si demodat. Capitolul de inceput al Bibliei, incearca o explicatie fantezista a aparitiei si dezvoltari rasei umane pe pamant. Pina la noul testament multe legende si ceva istorie. Abia din noul testament ne putem baza pe anumite chiestii.
Citatiata ce spun aceste "avansate fiinte" extraterestre: ca, religia crestina este falsa si este demodata sau depasita de vremuri; ca, omul trebuie sa-si dezvolte puterile sale psihice
-Am explicat mai sus partile false din religia crestina. Ati vazut mai mari preotimi cum se imbraca ca niste regi? Cat de diferiti se cred fata de ceilalti oameni. Unde este smerenia, ce case au , ce masini, si ei spun oamenilor sa nu faca averi pe Pamant. Religia, da este demodata si depasita de vremuri. Ce este rau daca omul dezvolta puterile psihice? Isus spune ,,La mine puteti ajunge numai prin cunoastere",nu cum scrie in biblie ,,crede si nu cerceta".
Citatnoi ne aflam in pragul unei Noi Ere de iluminare ocultica; ca, omul, creatia si Dumnezeu fac parte impreuna din aceeasi esenta divina, tot este una si una sunt toti
- Nu a fost facut omul dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu din aceasi esenta divina.
   -Va este frica de schimbare? Dragi mei nu ati inteles ca pe aceasta lume totul este relativ, ce a fost azi valabil  maine nu mai este. Totul se schimba. Daca Isus a venit sa schimbe vechia lege, care nu era chiar atat de buna, ce dovezi avem ca modul cum traim acum este corect si nu sufera schimbari? Din contra mai avem multe de facut pentru progresul nostru. poate este necesara o noua era, o noua intelegere a conditiei noastre.
  Da omul, creatia si Dumnezeu fac parte impreuna din aceeasi esenta divina, tot este una si una sunt toti. Exista un singur univers multidimensional in care toata materia, energia, inteligenta apartin aceleasi entitati universale.
  Aceasta nu reprezinta o restalmacire a ceor ce scrie in cartea sfanta, este, ca sa folosesc o expresie deja cunoscuta ,,o integrare in absolut" in acest caz neavand legatura cu yoga.
Citatentitati din spatiu sunt prezente aici pentru a asista umanitatea sa atinga o stare avansata de spiritualitate
-Pai nu scrie in Biblie ca Dumnezeu are ajutoarele sale ingerii (extraterestrii-intraterestrii)? Acestia pot fi cei care au grija de pamant in numele inteligentei supreme, cosmice? Poate cineva sa demonstreze ca nu poate fi si asa?
CitatPuterile demonstrate de aceste fiinte demonice, levitatia, telepatia, si puterea supranaturala
-Puteri suplanaturale au si personajele pozitive din religia crestina. Depinde cum le folosesti. Poti fi inger sau demon. Asa cum am mai spus si in alta parte, ce este rau si ce este bine, totul este relativ. Vdedeti discutiile legate de stirile tv in legatura su stiri pozitive si negative. Foarte greu de tras o linie intre ele.
Citatspirite demonice feminine care intretin relatii sexuale cu barbatii) si ale "incubuzelor" (demoni de parte barbateasca care au relatii sexuale cu femeile
-In literatura de specialitate sunt multe cazuri de relatii sexuale, insamantari artificiale, intre fiinte de origine pamanteana si altfel de inteligente (extraterestre-intraterestre). Chiar nasterea lui Isus Hristos s-a facut in acest mod si mai sunt exemple prin Biblie. Cieva a venit cu material genetic mult superior fata de cel al oamenilor, pentru a se naste o fiinta cu calitati deosebite si care avea o anumita misiune pe acest pamant. Eu cred ca ei intervin regulat in baza genetica a omeniri, tot modificand cu un anumit scop fiintele umane. Si asta de foarte mult timp. Este plina literatura de specialitate de astfel de cazuri. Numai ca altereaza mintea umana asa cum facem noi cu animalele tranchilizate pentru a nu produce traume si  a fi totul confuz si de necrezut.
  Nu sunt o persoana ne cedincioasa, Chiar cred cu adevart, dar asa cum am mai spus nici o religie de pe pamant nu poseda adevarul absolut. Adevarul absolut este Dumnezeu el este unic, este totul, este inteligenta universului iar noi avem o particica  din scanteia divina. Cineva a spus o data ca, prea complic lucrurile. Nu le complic, le simplific ,, le integrez in absolut" in Dumnezeu.
  Fiti mandri ca in fiecare din voi exista scanteia Dumnezeiasca, aveti grija, curatenie sufleteasca, intelepciune si iubire fata de creatia lui Dumnezeu.
Adevarul este dincolo de noi

bluestar3

Citat din: jean din  16 August 2008, 12:02:48
  Cine cunoaste cu adevarat ce este adevarul? Da totul este vechi si demodat. Capitolul de inceput al Bibliei, incearca o explicatie fantezista a aparitiei si dezvoltari rasei umane pe pamant. Pina la noul testament multe legende si ceva istorie. Abia din noul testament ne putem baza pe anumite chiestii. 

Citat din: jean din  16 August 2008, 12:02:48

-Pai nu scrie in Biblie ca Dumnezeu are ajutoarele sale ingerii (extraterestrii-intraterestrii)? Acestia pot fi cei care au grija de pamant in numele inteligentei supreme, cosmice? Poate cineva sa demonstreze ca nu poate fi si asa?


Pai hotaraste-te... ori este alba, ori este neagra. Fii consecvent macar cu tine insuti. Ori crezi una, ori crezi alta... Cat despre "credinta in functie de imprejurari"... sa avem pardon

Citat din: jean din  16 August 2008, 12:02:48

Da omul, creatia si Dumnezeu fac parte impreuna din aceeasi esenta divina, tot este una si una sunt toti. Exista un singur univers multidimensional in care toata materia, energia, inteligenta apartin aceleasi entitati universale.


Cat despre panteism, sa avem pardon. Dar fiecare este liber sa creada orice in oricine, in functie de imprejurari. Poti crede si intr-o minciuna... care-i problema? Tot "inainte"...


"Daca gasesc in mine o dorinta pe care nici o experienta din lumea asta nu o poate satisface,atunci cea mai probabila explicatie e aceea ca am fost creat pentru o alta lume"(C.S.Lewis)

jean

Citatvizitatorii au în vedere un Dumnezeu impersonal, ca un câmp de forta, sau ca o informatie generatoare a Creatiei si o aparatoare a vieti
Citatnoi nu constam din date fizice... noi nu ne aflam în spatiu/timp. Noi nu avem nici o forma... suntem o mladita a ceea ce voi ati numi Dumnezeu
CitatCitatele de mai sus, reflecta intr-o masura destul de mare si conceptia mea despre asa numitele inteligentele extraterestre-intraterestre. Cam aceasi idee am si despre Dumnezeu

Pentru a sustine cele de mai sus vezi si urmatorul link. Aici este vorba de ce spun oameni de stinta (cosmonautii).
    http://www.ziua.ro/display.php?data=2008-06-23&id=239153   Asa cum am spus, rezulta ca totul este un intrg. Si mai sunt mii de exemple de acest fel.
Adevarul este dincolo de noi

romulus

"Efectul de ansamblu"  ori "conexiunea cosmica " nu fac decat sa confirme si sa intareasca vorbele lui ISUS " Iubiti-va unul pre altul ..." ! [/b] EL cunostea aceste conexiuni cu universul si prin indemnul sau nu facea dacat sa indemne omenirea sa mentina acele conexiuni in armonie .
Hai sa ne inchipuim ca El care cunostea starea de fapt, ar fi inceput sa explice ascultatorilor stiintific, de cum devine cazul cu ura, cu frica, cu uciderile, cum toate acestea nu fac decat sa altereze acel echilibru universal !!!
Avand in vedere nivelul de cultura si instructie in ale stiintei ale contemporanilor LUI , cu siguranta ca ar fi fost luat drept nebun si batut/omorat  cu pietre. Asa , s-a multumit doar sa lanseze mesajul , iar ucenicii trebuiau sa inregistreze si sa transmita mai departe. Uite ca noi acum, presupunand ca ne duce capul,  il putem completa/explica cu informatiile stiintifice.
Si apoi, vorba lui jean :
Citatmai sunt mii de exemple de acest fel.
...... numai ca trebuie sa avem mintea si ochii deschise, sa le putem vedea si intelege ......
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David