Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

RELIGIA SI EXTRATERESTRII

Creat de bluestar3, 10 August 2008, 20:11:46

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

bluestar3

Citat din: adelinn din  26 Februarie 2009, 06:10:38
bluestar3:
              tot in Biblie scrie ca Enoh a fost ridicat la ceruri, Ilie a disparut intr-un car de foc, Pavel daca nu ma insel a ajuns pana in al 3-lea cer... or mai fi si altii despre care nu stim.unde se afla ei? ca Biblia nu precizeaza exact si nici nu i-am aflat intre timp.nu cumva pe la vreo civilizatie extraterestra?
              si ingerii ce natura au de nu ii vedem? ba stim,cica spirituala.adica ne invartim in jurul cozii. natura asta spirituala din ce e facuta de nu o vedem? ca nici asta nu ni se explica.
              as zice ca astea sunt cateva motive care sa faca legatura intre religie (crestina ) si extraterestri .dar atata timp cat noi nu cunoastem in totalitate civilizatia pamanteana  nu prea putem emite pretentii sa stim ceva despre cea extraterestra.ca sa ne dam seama ce apartine lor si ce ne apartine noua.
             adica putem da vina pe extraterestri pentru ceea ce nu intelegem in religiile noastre pamantene, dar e oare asta adevarata explicatie a celor prezente in ele? pana la urma de ce nu "religia si intraterestri". si intra.... sunt la fel de controversati ca extra....terestri.ca daca ingerii sunt in ceruri... diavolul si ingerii lui nu pot fi tot acolo,nu?
              si cum in genesa scrie: la inceput Dumnezeu a facut cerurile si pamantul... daca in ceruri sunt ingerii, pentru diavol nu mai ramane decat sa locuiasca in pamant.sau pe pamant.deci ar fi intraterestru.desi nii pe el si ingerii lui nu-i vedem fizic.ci unii ar zice ca doar manifestarea lor.
             sa nu uitam semnificatia cuvantului inger care inseamna trimis...mesager.

Imi pare rau despre tine ca postezi fara sa te informezi. Cel putin daca urmareai de la inceput pana acum, intelegeai anumite aspecte...
Ceea ce postezi, nu este decat o provocare pentru a repeta anumite principii care le-am asternut virtual aici... si crede-ma... nu sunt papagal.
"Daca gasesc in mine o dorinta pe care nici o experienta din lumea asta nu o poate satisface,atunci cea mai probabila explicatie e aceea ca am fost creat pentru o alta lume"(C.S.Lewis)

bluestar3

Citat din: Interesent din  26 Februarie 2009, 11:11:28
Fiecare religie sau filozofie de viata cere si impune sa credem, ceea ce inseamna ca prin credinta se cere ca omul sa nu cerceteze si sa se gindeasca singur si logic, ci sa ia de bun ca adevar ci i se spune, fara sa controleze cele spuse.

Cine crede ca, anume, crestinismul se impune cu forta, nu intelege ceea ce este crestinismul, care transcede dincolo de formele exterioare.
Crestinismul nu este alcatuit din naivi sau indivizi care nu au reusit a se integra in societate. Nu este nici macar un club de pensionari ori vreun club sportiv.
Crestinismul nu este alcatuit din mase de oameni. Crestinismul este alcatuit de INDIVIZI. Mai stii ce inseamna termenul de INDIVID, intr-o societate in care se incearca anihilarea INDIVIDULUI, care incearca sa-l faca parte dintr-un sistem care la un moment dat mai este sau nu mai este folositor (dupa caz) ? Nu este nevoie sa-mi raspunzi... raspunde-ti personal la aceasta intrebare.

Daca crezi ceea ce afirmi, anume "prin credinta se cere ca omul sa nu cerceteze si sa se gindeasca singur si logic, ci sa ia de bun ca adevar ci i se spune, fara sa controleze cele spuse", atunci este grav... Aceasta pentru ca acest termen este diabolic.
Crestinismul ne invata sa cercetam ca sa credem.
"Daca gasesc in mine o dorinta pe care nici o experienta din lumea asta nu o poate satisface,atunci cea mai probabila explicatie e aceea ca am fost creat pentru o alta lume"(C.S.Lewis)

adelinn

bluestar3,ti-am citit toate post-urile de aici dar fiind foarte multe, poate ca intradevar mi-a mai scapat cate ceva.oricum e greu sa urmaresti mai multe subiecte in paralel,asa ca e posibil sa imi mai fi scapat cate ceva.problema mea nu e neparat cunoasterea crestinismului sau a Bibliei.as zice ca o cunosc peste medie,sper sa nu fie doar o lauda,ci realitatea.dar daca am motive de indoiala si pare ca o contest e pentru ca nu sunt multe argumente care sa o sustina.se apeleaza la motivatii care te aduc de unde ai plecat.practic se merge pe credinta si pe Biblie.adica daca e o chestiune atat de importanta ca viata noastra,atat de pe lumea asta cit si urmatoare,cum o fi ea,oare nu am avea nevoie(sau nu am merita) de mai multe motive ca sa credem? sunt un pic off-topic dar trebuie sa explic undeva.
      ai dreptate in postul anterior ce spui despre crestinism.dar asta e in teorie ce spui tu,si e mesajul Bibliei.asa ar trebui sa fie crestinimul si crestinii.insa....cateva aspecte de viata:
-constatin cel mare a devenit crestin si a hotarat ca cretinismul sa fie religie recunoscuta.apoi a incercat oarecum  sa o si impuna
-unele sarbatori crestine au fost suprapuse peste cele necrestine pentru a se amagi oarecum constiinta celui care devenea crestin
-sa nu uitam cruciadele.par a fi ele o activitate potrivita pentru un crestin.sunt conforme cu spiritul Noului Testament?
-oameni omorati pentru crezul lor care nu corespundea cu cel al bisericii.sau ingradirea libertatii lor de expresie. giordano bruno,galilei,etc...
-inchizitia,care a fost tot din sanul crestinismului,respectiv a bisericii catolice
    o sa spui ca sunt actiuni ale bisericii catolice ,pe cand ortodoxia nu ar fi facut asa ceva.ai avea dreptate,insa am pierde din vedere un aspect.cei au facut faptele mentionate au facut-o din  credinta.din credinta ca fac ceva bun.asa sa fi fost oare? si e vorba de actiuni intinse pe 1000 si ceva de ani.deci nu evenimente izolate.
      ca sa revin la subiect, vechiul testament spre desebire de cel nou prezinta cateva intamplari care ar putea fi catalogate ca intalniri cu extrateresti.si daca ne gandim, oare cate fapte descrise de mituri ni se mai par chiar atat de fantastice? acum cand se poate arunca cu un fulger (am putea descrie asa o racheta,nu? sau un trasor) sau omul poate zbura,etc...de ce zeii mitologici nu ar putea fi extraterestri? aratand oamenilor din vremea aceea o tehnologie care ii uimea si pe care nu o prea puteau descrie. iar apoi sa apara si fenomenul telefonului fara fir.a deformarii neintentionate a mesajului transmis de-a lungul generatiilor
eliminand imposibilul,ceea ce ramane,oricat de improbabil ar fi,constituie adevarul.Arhtur Conan Doyle

bluestar3

#108
Citat din: adelinn din  28 Februarie 2009, 13:58:06
bluestar3,ti-am citit toate post-urile de aici dar fiind foarte multe, poate ca intradevar mi-a mai scapat cate ceva.oricum e greu sa urmaresti mai multe subiecte in paralel,asa ca e posibil sa imi mai fi scapat cate ceva.problema mea nu e neparat cunoasterea crestinismului sau a Bibliei.as zice ca o cunosc peste medie,sper sa nu fie doar o lauda,ci realitatea.dar daca am motive de indoiala si pare ca o contest e pentru ca nu sunt multe argumente care sa o sustina.se apeleaza la motivatii care te aduc de unde ai plecat.practic se merge pe credinta si pe Biblie.adica daca e o chestiune atat de importanta ca viata noastra,atat de pe lumea asta cit si urmatoare,cum o fi ea,oare nu am avea nevoie(sau nu am merita) de mai multe motive ca sa credem? sunt un pic off-topic dar trebuie sa explic undeva.
      ai dreptate in postul anterior ce spui despre crestinism.dar asta e in teorie ce spui tu,si e mesajul Bibliei.asa ar trebui sa fie crestinimul si crestinii.insa....cateva aspecte de viata:
-constatin cel mare a devenit crestin si a hotarat ca cretinismul sa fie religie recunoscuta.apoi a incercat oarecum  sa o si impuna
-unele sarbatori crestine au fost suprapuse peste cele necrestine pentru a se amagi oarecum constiinta celui care devenea crestin
-sa nu uitam cruciadele.par a fi ele o activitate potrivita pentru un crestin.sunt conforme cu spiritul Noului Testament?
-oameni omorati pentru crezul lor care nu corespundea cu cel al bisericii.sau ingradirea libertatii lor de expresie. giordano bruno,galilei,etc...
-inchizitia,care a fost tot din sanul crestinismului,respectiv a bisericii catolice
    o sa spui ca sunt actiuni ale bisericii catolice ,pe cand ortodoxia nu ar fi facut asa ceva.ai avea dreptate,insa am pierde din vedere un aspect.cei au facut faptele mentionate au facut-o din  credinta.din credinta ca fac ceva bun.asa sa fi fost oare? si e vorba de actiuni intinse pe 1000 si ceva de ani.deci nu evenimente izolate.
      ca sa revin la subiect, vechiul testament spre desebire de cel nou prezinta cateva intamplari care ar putea fi catalogate ca intalniri cu extrateresti.si daca ne gandim, oare cate fapte descrise de mituri ni se mai par chiar atat de fantastice? acum cand se poate arunca cu un fulger (am putea descrie asa o racheta,nu? sau un trasor) sau omul poate zbura,etc...de ce zeii mitologici nu ar putea fi extraterestri? aratand oamenilor din vremea aceea o tehnologie care ii uimea si pe care nu o prea puteau descrie. iar apoi sa apara si fenomenul telefonului fara fir.a deformarii neintentionate a mesajului transmis de-a lungul generatiilor


Ca sa intelegi ce inseamna a fi crestin, este bine sa stii... sa cunosti, dar nu totul sta in aceste aspecte. Abia ceea ce este mai important este ca poti sti din... proprie experienta. Aceasta pentru ca DA, Crestinismul este subiectiv, in sensul ca priveste propria-ti persoana.
Ai zis ca ai cunostinte despre Biblia. In acest sens, vreau sa fac apel la aceste cunostinte si sa observi un pasaj... Ioan 4:4-42. Ceea ce vreau sa subliniez, este expresia folosita de acei oameni:
Ioan 4:42
Si ziceau femeii: ,,Acum nu mai credem din pricina spuselor tale, ci din pricina ca L-am auzit noi însine, si stim ca acesta este într-adevar Hristosul, mântuitorul lumii."

Este bine de stiut faptul ca una este sa stii despre cale si alta este sa mergi pe acea cale.
Cand mergi la un restaurant, scopul este nu de a citi un menu, ori cat de frumos iti explica chelnerul despre diverse mancaruri gustoase. Nu te saturi din asa ceva. scopul principal este acela de a face consumatie (nu vorbesc despre alte exceptii...)

Ai punctat cateva aspecte interesante, insa nu vreau sa ma rezum decat la vreo doua...

Cruciadele le consider si eu o mare rusine pentru crestinism. Acelasi lucru este valabil pentru inchizitie.

constantin cel mare (intentionat am scris cu litere mici), a facut mult rau crestinismului, pentru ca DA, a facut destule compromisuri cu sistemele pagane ale diferitelor popoare. Aceasta numai daca fac referire la lucrurile care se pot "vedea" cu ochiul liber, pentru ca la nivele mult mai subtile, a "creiat" multe chestii in detrimentul altora mai putin observate, printre care "inventarea" crestinismului de... "masa". Daca ai intalnit des expresia precum ca "noi suntem crestin de doua mii de ani", sau "parintii nostrii au fost..." ma rog... nu vreau sa vorbesc de nume... ei bine, acestea sunt numai doua mici exemple in acest sens.

Ar mai fi cateceva de zis, insa imi este teama ca sunt (-em) off topic. Totusi... imi asum consecintele de a fi mutat acest dialog la "cosul de gunoi".
"Daca gasesc in mine o dorinta pe care nici o experienta din lumea asta nu o poate satisface,atunci cea mai probabila explicatie e aceea ca am fost creat pentru o alta lume"(C.S.Lewis)

Interesent

Buna seara.
Bluestar3 scrisese anterior:
CitatNu este nevoie sa-mi raspunzi...
Gasesc ca unele ginduri pot fi dezbatute aici, de aceea o sa-ti raspund.
CitatCrestinismul ne invata sa cercetam ca sa credem.
Da, nu te contrazic. Numai, acest credo il folosesc si celelate religii sau feluri de credinta.
Dar eu sper ca tu poti difera intre stiinta (logica si acceptata de oricine din orice cerc de cultura) si credinta (cu o pseudo-stiinta proprie, care are cu totul alt aspect si intentie)!
CitatCine crede ca, anume, crestinismul se impune cu forta, nu intelege ceea ce este crestinismul, care transcede dincolo de formele exterioare..... Crestinismul nu este alcatuit din naivi sau indivizi care nu au reusit a se integra in societate.
Acest argument la credinta folosesc si ceilaltii: musulmanii, iudeii, budistii, hindusitii, etc. I-mi dau seama, ca aceia care au infiintat religia crestina nu au fost naivi, ci au folosit unele ideii si un curent de a capata influenta asupra oamenilor. O procedura care se foloseste inca si astazi in sectorul economic. Ideiile care o acceptanta mare se comercializeaza pina la influenta in forma de "life-style".
Crestinismul nu se mai impune in ziua de astazi cu forta, dar in trecut si-au pierdut destui oameni viata si tot ce aveau, pentru ca ei credeau altfel si in alte puteri naturale.
Misionarii crestinii nu mai folsoesc astazi arme si vilolenta ca pe necredinciosi sai cistige, ci merg cu bliblia in lumea nestiutoare ca sai invete sa citeasca si sa scrie. Mai contruiesc citeva scoli si spitale, si asa s-au profilat mai usor. Mai ales ca sub acest fel rezistenta bastinasilor impotriva lor este zero.
CitatCrestinismul este alcatuit de INDIVIZI. Mai stii ce inseamna termenul de INDIVID, intr-o societate in care se incearca anihilarea INDIVIDULUI,...
Ucenicii care l-au insotit pe profetul Jmmanuel(alias Isus) erau cumva "Indivizi", cu personalitati individuale cu felul lor de crezut si gindit propriu. Acestia au inteles informatiile date de Jmmanuel oamenilor in felul lor totoasa individual, cu felul lor logic individual, si au redat mai tirziu acele intimplari asa cum le-au inteles ei.
Din acele spuse mai departe de ucenici si dupa cum oamenii au inteles acea filozofie de la mina a doua, s-au creat alte informatii cu un alt sens si logica. Acuma gindestete ca ani mai tirziu au fost scrise toate acele fragment mentinute intr-o carte din cele crezute si auzite.
O credinta, indiferent de ce fel, nu are interes la o intelegere si acceptanta in logica, altfel ea nu ar mai fi o credinta ci o stiinta. Stiinta pretinde munca si logica si este in orice cultura acceptabila, deoarece ea este oriunde de reprodus.

Din cauza stiintei nu se duc razboaie (numai cu ajutorul ei!), dar din cauza credintei individuale pot murii milioane de oameni.
Va salut - Interesent

Shanti Nilaya

Poate cineva sa spuna cu precizie unde anume in biblie scrie"Crede si nu cerceta?"

bluestar3

Citat din: Shanti Nilaya din  28 Februarie 2009, 21:36:26
Poate cineva sa spuna cu precizie unde anume in biblie scrie"Crede si nu cerceta?"

Nu exista aceasta expresie, ci este mai degraba o inventie omeneasca.

In schimb gasim in Biblie expresii precum

Ioan 5:39
Cercetati Scripturile, pentru ca socotiti ca în ele aveti viata vesnica, dar tocmai ele marturisesc despre Mine.

Efe 5:10
Cercetati ce este placut înaintea Domnului,

Rom 10:17
Astfel, credinta vine în urma auzirii; iar auzirea vine prin Cuvântul lui Hristos.


s.a.m.d.
"Daca gasesc in mine o dorinta pe care nici o experienta din lumea asta nu o poate satisface,atunci cea mai probabila explicatie e aceea ca am fost creat pentru o alta lume"(C.S.Lewis)

mm

De acord cu bluestar3.
CitatEste bine de stiut faptul ca una este sa stii despre cale si alta este sa mergi pe acea cale.
Cand mergi la un restaurant, scopul este nu de a citi un menu, ori cat de
Aceasta e ideea principala. Orice alte idei/discutii sunt marginale. Altii, diferiti de ortodocsi, spun cam la fel facand paralelismul un gram de practica//o tona de teorie. (In favoarea gramului.)
Cand te afli la frontierele cunoasterii trebuie sa privesti dincolo de gard.

Osho

Citat din: Shanti Nilaya din  28 Februarie 2009, 21:36:26
Poate cineva sa spuna cu precizie unde anume in biblie scrie"Crede si nu cerceta?"

In foarte multe ocazii se invoca aceasta sintagma  cu trimitere la biblie cand de fapt nu exista.
Iata inca o dovada  de manipulare mentala ...

    Cereþi ºi vi se va da; cãutaþi ºi veþi afla; bateþi ºi vi se va deschide. Cã oricine cere ia, cel care cautã aflã, ºi celui ce bate i se va deschide. (Matei 7, 7-8)

În schimb formula "crede ºi nu cerceta" are cu totul alte origini, fiind atribuitã filozofului grec Celsus, ce a trait în secolul al II-lea dupã Cristos, un opozant al religiei creºtine. Filozofia sa a fost combãtutã ani mai târziu de teologul creºtin Origen Adamantius în lucrarea "Contra Celsus", mijloc prin care numeroase citate din opera lui Celsus s-au pãstrat, deoarece scrierile sale nu s-au pãstrat. Celsus dorea sã ridiculizeze modul în care oamenii simpli erau convertiþi la creºtinism, fiindu-le bãgatã pe gât o religie nouã cum era creºtinismul.

adi_drula

Citat din: bluestar3 din  28 Februarie 2009, 23:25:31
Nu exista aceasta expresie, ci este mai degraba o inventie omeneasca.

In schimb gasim in Biblie expresii precum

Ioan 5:39
Cercetati Scripturile, pentru ca socotiti ca în ele aveti viata vesnica, dar tocmai ele marturisesc despre Mine.

Efe 5:10
Cercetati ce este placut înaintea Domnului,

Rom 10:17
Astfel, credinta vine în urma auzirii; iar auzirea vine prin Cuvântul lui Hristos.


s.a.m.d.



,,Cele mai grele de tine nu le cerca si cele mai tari decit tine nu le cerceta. Cele ce ti s-au poruncit tie, acestea cugeta, pentru ca nu-ti sint de treaba tie cele ascunse. Intru prisoseala lucrurilor tale nu iscodi, pentru ca mai mult decit intelegerea omului s-au aratat tie. Caci pre multi au inselat gindul lor, si in socoteala rea au lunecat cugetele lor."
(Intelepciunea lui Isus Sirah, III, 20-23)

bluestar3

Citat din: adi_drula din  01 Martie 2009, 17:25:35
,,Cele mai grele de tine nu le cerca si cele mai tari decit tine nu le cerceta. Cele ce ti s-au poruncit tie, acestea cugeta, pentru ca nu-ti sint de treaba tie cele ascunse. Intru prisoseala lucrurilor tale nu iscodi, pentru ca mai mult decit intelegerea omului s-au aratat tie. Caci pre multi au inselat gindul lor, si in socoteala rea au lunecat cugetele lor."
(Intelepciunea lui Isus Sirah, III, 20-23)

Cu siguranta, este bine de retinut ca nu este bine sa mananci miere peste masura, dar nu este bine nici sa fim lenesi, ori comozi pentru a nu cerceta anumite lucruri care se afla dincolo de orizont...
"Daca gasesc in mine o dorinta pe care nici o experienta din lumea asta nu o poate satisface,atunci cea mai probabila explicatie e aceea ca am fost creat pentru o alta lume"(C.S.Lewis)

Nox

Am decis sã închid acest topic pentru cã a devenit unul mai mult de RELIGIE ºi mai puþin de EXTRATEREªTRII.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee