Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Autofaultarea in paleoastronautica - un exercitiu de interpretare

Creat de apokryphos, 22 Februarie 2006, 03:15:17

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

apokryphos

Multi uita ca oamenii care au trait cu cateva mii de ani in urma nu erau niste dobitoci, ci aveam cam aceeasi distributie de coeficient de inteligenta si creativitate. Asta implica simbolistica, la randul ei legata de limbaj si contextul cultural. Sa dau un exemplu. In link-ul de mai jos e o gravura a lui Pieter Bruegel facuta cu vreo 450 de ani in urma.
http://www.metmuseum.org/toah/hd/brue/hob_17.3.859.htm



Ce ar vedea un observator care ar exclude creativitatea, simbolistica si simtul artistic al autorului?

- Pesti zburatori;
- hibrizi amfibieni om-peste;
- oameni foarte puternici (cara pesti mai mari decat ei (stanga sus pe scara));
- instrumente misterioase (vezi cutitul imens);
- ceva ce pare un radiotelescop;
- scoici imense care mananca pesti.

Ce poate concluziona un observator care ar vedea desenul fara sa cunoasca simbolistica Bruegeliana?
Pai in primul rand ca in vremea aia existau specii disparute azi, ca pesti zburatori sau scoici carnivore. Se detineau cunostinte avansate de inginerie genetica, putandu-se hibrida intre specii foarte diferite precum oameni si pesti.
Instrumentele erau cel putin ciudate. Cutitul din prim plan ori e facut dintr-un material compozit cu duritatea metalului si foarte usor, sau e un instrument metalic, deci foarte greu la dimensiunile alea, si atunci e manuit de un robot sau supraom.
Pescuitul se facea tinand un peste mai mic suspendat deasupra apei si asteptand ca un peste mai mare sa sara din apa si sa prinda momeala.
As putea continua, dar cred ca nu are sens, ati prins ideea. Scoaterea materialului din contextul cultural si istoric e cea mai buna metoda de a-ti da cu stangul in dreptul in interpretarea artefactelor.

A.

annuki

domnilor recunosc sunt un profan fara scuze,un ignorant de ultima speta... rog pe cineva cu spirit caritabil sa'mi traduca simbolistica hermetica  :-D

apokryphos

Citat din: annuki din  24 Februarie 2006, 00:45:50
domnilor recunosc sunt un profan fara scuze,un ignorant de ultima speta... rog pe cineva cu spirit caritabil sa'mi traduca simbolistica hermetica  :-D


Nu traducerea simbolisticii hermetice sau a oricarei simbolistici ca atare era scopul postului meu. Am incercat sa avertizez ca interpretarea artei/artefactelor fara simbolistica aferenta si in exteriorul contextului cultural poate duce la erori semnificative.

A.

annuki

CitatNu traducerea simbolisticii hermetice sau a oricarei simbolistici ca atare era scopul postului meu. Am incercat sa avertizez ca interpretarea artei/artefactelor fara simbolistica aferenta si in exteriorul contextului cultural poate duce la erori semnificative.

daca in cazul domeniului "ufo" am abordat problema intr'o masura mai mare sau mai mica gresit, in simbolistica am o intuitie(/baza) cu mult mai buna. binenteles ca as fi putut sa glumesc pe simbolistica acestei poze dar m'am abtinut.explicatia d-voastra e valabila insa odata ce ati inceput o astfel de discutie ar fi trebuit sa va faceti temele mai bine asa cum sunteti obisnuit sa le cereti altora. explicatia?-  pentru mine nu tine. rugamintea mea adresata?- era o capcana desigur, care se pare  si'a atins obiectivul. concluzia1?-va eschivati din cauze mai mult decat evidente; cuncluzia2?-grabindu'va bucuros sa aplicati cartonasul rosu altuia v'ati impiedicat si totodata v'ati "autofaultat" chiar d'voastra singur. :roll: acum a continua discutia si a divaga tot mai departe ar fi nefolositor si neplacut, probabil ar rezulata alte concluzii de o parte si de alta--case close-- acest aspect pentru mine cred ca e valabil si pentru alte threduri asadar...
cu ocazia acestui post:
resemnandu'ma un pic si privind in urma am observat ca putinele mele cuvinte de pe forum au avut ca efect o tenta negativa... astfel m'am decis ca ar fi mai bine pentru mine sa ma retrag (pueril? hmm) am inteles in sfarsit.multumesc tuturor pentru bunavointa acordata.


numai bine !

Skywalker

Citatresemnandu'ma un pic si privind in urma am observat ca putinele mele cuvinte de pe forum au avut ca efect o tenta negativa... astfel m'am decis ca ar fi mai bine pentru mine sa ma retrag (pueril? hmm) am inteles in sfarsit.multumesc tuturor pentru bunavointa acordata.


  Annuki, ce faci???? Nu te retrage pentru atat? Cred ca ceea ce crezi e doar parerea unora, dar nu a tuturor. Si din cate am inteles, pe forumul acesta ai voie sa'ti expui liber punctele de vedere.
Crezi ca de mine nu se ia lumea, ca de unde nascocesc toate prostiile ce le scriu, etc.
  Deci, mai gandeste-te!

Momentan nu pot sa spun prea multe despre desen, desi l-am privit de nenumarate ori. Probabil ca e o balena cu dinti... ma mai consult

IONUT

Mda... pare a fi un radiotelescop p'acolo, dacă nu în cel mai simplu caz ar fi o pânză de corabie strânsă, însă în partea de sus are ceva de genulunui LNB sau LNC de antenă parabolică, ori altfel de captator

paleoastronaut

nimic mai criminal decat sa te joci cu creierasele oamenilor...ma adresez tie cel care incerci sa iei distanta fata de un subiect care,daca nu ar fi manipulari anti-paleoastronautice,ar trebui sa fie in mintile tuturor locuitorilor terrei....mi se pare stupid sa te bagi in tabara celor care la un raport clar ozn ori la vederea unui artefact ce indica vizite ale unor "alieni"vine repede cu contraargumente de tipul....ai vazut planeta venus draga,linisteste-te....a ce obiectul asta e un disc magnetic?ash!e un disc de plug.....de-ala pentru arat...bai nene da ce credul esti...hai fugi si da la tata chestia aia...s-o duc la fier vechi....hi-hi..adica la nasa....te rog pe tine cel ce ai deschis acest subiect sa cercetezi subiectul picturilor lui breugel innafara tezei paleoastronautice....apropo simbolistica lui breugel nu a fost descifrata nici pana azi...nu sunt doar alegorii ci pare un cod,care il leaga pe pictor de o organizatie secreta....cine stie ce spun sa aduca mai multe probe....

paleoastronaut

APOKRYPHOS...unde ai disparut...gata?silenzium totale?Apropo te rog sa interpretezi.."CULTURAL"si basorelieful de pe placa de mormant a regelui din Palenque...Probabil calareste pe copacul vietii spre zeita mama a pamantului nu...a si parca prajeste niste mici acolo in fata...saumiroase flori...a si cu picioarele il gadila pe burta pe Quetzalcoatl...

apokryphos

Citat din: paleoastronaut din  07 Iulie 2006, 22:25:55
nimic mai criminal decat sa te joci cu creierasele oamenilor...


Criminal? E prima data cand mi se spune asa ceva. Ma si intreb de ce iti raspund la aceasta filipica.
Criminal pentru ca vreau dovezi concrete pentru suportul unor afirmatii extraordinare? Daca nu iti place Breugel si ti se pare ca este mason/iluminat sau mai stiu eu ce bazaconie, pot sa caut alt pictor in care sa gasesc asa-zise dovezi paleoastronautice. Sa incerc una dintre imaginile iadului pictate de Hieronimus Bosch? Parca e pe acolo ceva ce arata ca o entitate ET. :-))

A.

apokryphos

Citat din: paleoastronaut din  08 Iulie 2006, 16:04:10
APOKRYPHOS...unde ai disparut...gata?silenzium totale?Apropo te rog sa interpretezi.."CULTURAL"si basorelieful de pe placa de mormant a regelui din Palenque...Probabil calareste pe copacul vietii spre zeita mama a pamantului nu...a si parca prajeste niste mici acolo in fata...saumiroase flori...a si cu picioarele il gadila pe burta pe Quetzalcoatl...

Nu am disparut, dar am si alte treburi si hobbyuri pe langa forumul asta.
Si de ce nu ar fi ceea ce toti expertii (cu scoli formale, nu cu scoala vietii) zic? Pentru ca ne place sa-i dispretuim pe cei carora le-a placut scoala?
Masinarii cu reactie (bazate pe aburi) s-au construit si in Europa antica. De ce nu ar fi descoperit si cei ce se rugau la Quetzalcoatl asa ceva, care sa inspire mai tarziu pe unii sa creada ca vad rachete? Sau poate s-au inspirat din vederea unei comete. De ce trebuie sarit direct la ipoteza cea mai extrema? Von Daniken a facut-o pentru ca vroia sa fie celebru si sa vanda carti. Care motivul tau?

In rest, cum se zice, "I try to keep an open mind, but not so open that my brains fall out".

A.

paleoastronaut

Stimate APOKRYPHOS....De vreme ce nickul tau ma duce cu gandul la textele apocrife de la Qumran,marea moarta,etc..inseamna ca esti open minded...deci meriti respectul oricarei fiinte ganditoare...Dar te rog nu ramane in urma curentului....Stiintific vorbind exista,statistic,o infinitate de rase extraterestre....sansa ca in 4 miliarde de ani de viata a terrei nici o rasa de e.t. sa nu ne fi vizitat este practic nula....Coroboreaza te rog miile de texte care descriu sosirea zeilor pe pamant in pasari de fier si foc care tunau si vuiau si ai sa intelegi ca nu sunt deloc figuri de  stil si neintelegeri culturale...Scepticismul tau ca si cel al al oficialitatilor este necesar pentru ca cea mai eficienta arma de manipulare a celor 6 miliarde de pamanteni,RELIGIA trebuie INCA mentinuta activa pentru a nu se produce anarhie mondiala....apocrifos....nu intotdeauna sunt necesare dovezi directe,nici chiar oin stiinta...uneori lucrurile sunt dovedite mai intai in teorie si abia apoi descoperite in practica...de exemplu particulele subatomice,atomii,moleculele,electronii,gaurile de vierme,gaurile negre,energia zero,energia "neagra",materia negra,care ar compune peste 80%! din masa universului,etc...le-ai vazut?Atomii au fost "vazuti" prima data la un microscop cu efect tunel...pana atunci erau doar teorie....De ce nu accepti liniile de logica care conduc la ideea ca SUNTEM CREATIA MAI MULTOR RASE EXTRATERESTRE CARE S-AU MAI SI LUPTAT INTRE ELE PENTRU DREPTUL DE A CONDUCE EXPERIMENTUL UMAN?????APOCRIFOS>>>MAI TII MINTE CE I-AU FACUT ZEII LUI PROMETEU PENTRU CA NE_A DAT NOUA PAMANTENILOR,CONTRA VOINTEI GASTII ZEIESTI,FOCUL?ADICA FORTA CUNOASTERII,SIMBOLIZATA DE LUMINA!!!!!Dar basmul "Tinerete fara..."in care "taranii" romani dovedesc serioase cunostinte despre calatoria superluminica si efectele teoriei relativitatii asupra organismului uman si asupra timpului....Oare "ca gandul" ori"ca vantul" ce sa fie...doua viteze pentru eroii de basm...?

apokryphos

Citat din: paleoastronaut din  08 Iulie 2006, 18:08:51
...

paleoastronaut,

Statistic vorbind, pot sa existe foarte multe civilizatii extraterestre. Experimental vorbind, nu cunoastem decat de existenta unei singure.

Daca limita vitezei luminii este si cea a transportului in spatiu, si sper din tot sufletul sa nu fie asa, atunci chiar si in 4 miliarde de ani probabilitatea de a fi fost vizitati de o rasa extraterestra e mica, desi nenula.

Eu nu consider religia in sine un obiect de manipulare. Este folosita des ca atare, dar personal o folosesc in scop de sporire spirituala.

Ar fi frumos ca anarhia si rautatea mondiala sa fie controlate de undeva, fie de iluminati, masoni sau alte cluburi snobiste de bogatasi cu puteri exagerate in viziunea unora. Odata suprimate acele grupuri s-ar ajunge la o "pace milenara". Din pacate parerea mea este ca rautatea si anarhia se afla in interiorul fiecaruia dintre noi. Acolo trebuie starpite raul si anarhia, nu proiectate in exterior.

Teoriile care preziceau particulele subatomice si restul celor enumerate de tine aveau toate caracteristicile unor teorii stiintifice. Intre altele, preziceau fenomene, erau falsificabile, aveau consistenta interna si cu alte teorii dovedite etc. Nu numai explicau fenomene deja existente.

Taranii romani (fara ghilimele) aveau aceeasi distributie de inteligenta ca si oamenii nascuti astazi. Nici ei, ca de altfel nici egiptenii care au construit piramidele, nu erau niste maimutzoi tembeli, incapabili de intuitie, creativitate, simt artistic si alte caracteristici despre care ne batem cu caramida in piept de parca ar fi fost inventate in secolul XX. "Tinerete fara..." descrie efectele unui timp care curge neliniar in doua locuri. Tu ii pui stampila teoriei relativitatii pentru ca stii ca asta este o instanta in care apar curgeri neliniare ale timpului. De ce nu ar descrie, de exemplu, universuri paralele, wormholes, sau alte fenomene nedescoperite inca? Eu vad doar intuitia unui om din vechime care a trecut peste bariera gandirii de atunci si a propus un timp neliniar. De la intuitie si creativitate pana la teorie stiintifica este insa o cale lunga.


A.

apokryphos

Am uitat ceva.

Citat din: paleoastronaut din  08 Iulie 2006, 18:08:51
De ce nu accepti liniile de logica care conduc la ideea ca SUNTEM CREATIA MAI MULTOR RASE EXTRATERESTRE CARE S-AU MAI SI LUPTAT INTRE ELE PENTRU DREPTUL DE A CONDUCE EXPERIMENTUL UMAN?????

Refuzul ab initio al liniei logice specificate de tine ar fi o prostie din partea mea. Nu ma satisfac insa catusi de putin dovezile aduse in sprijinul acestei afirmatii.

A.

paleoastronaut

Apocriphos...ca de obicei est foarte analitic si sever cu orice abatere de la sfanta logica stiintifica.....oamenii care gandesc ca tine sunt,din pacate,si vor mai fi mult timp cei care vor pune o frana serioasa in calea aflarii adevarului...desi nu cred ca ne-am intelege vreodata imi place sa-mi imaginez ca am pleca amandoi pe banii unui miliardar excentric asa intr-un periplu pe la toate marile situri arheologice ale lumii...Ce zici apo?De la giseh la sacsayhuaman si ollantaytambo,cerro gallan si nazca,la mormantullui chin si triburile dropa si ham,pana in autralia la pesterile cu"extraterestrii"(ghilimelele le-am pus pt.tine)..ori sa vedem statuetele dogu din japonia...ori mormantul celui din palenque..ori...ce zici...mergem?tu cu spiritul tau critic,sceptic si sec...eu cu teoriile  mele paleoastronautice(fanteziste nu Apo?)pt care mi-as pune si capul...apropo...si daca religiile au fost inventate doar pt. a controla omul?de el insusi..ca bine-ai zis...eram si suntem cu totii niste maimute nemernice si de la bata din caverna la zborurile navetelor cosmice ne-a trebuit un baston,niste harti de urmat...am crescut in tiparul cerut..cand s-a depasit tiparul...bal-ba-dac..cu noe ori boooooooooommmmmmmmmmm cu lot la sodoma si gomora...mai reflecteaza apo...crezi ca ne-am intelege asupra simbolisticii petroglifelor de la nazca,acolo la fata locului sau ne-am certa non-stop?apropo ai citit papyrusul de la vatican al prof .tulli?vezi te rog subiectul..ori intalnirea de gradul 3 a parintelui cleopa?

lory

te contrazic, paleoastronaut...daca toata lumea ar fi ca tine, sa creada in orice "tamepnie" fara sa verifice autenticitatea si fara sa gaseasca motivele,unde am fi acum?
sunt sigura ca unele chestii sunt doar din imaginatia noastra, asa cum spunea si ryn la un mom dat,cand demonstra cum creierul asociaza imagini cunoscute cu altele necunoscute, ca unele sunt chiar enigmatice, ca altele sunt falsuri -asa cum f frumos ti-a demonstrat ciuciulete, ca altele sunt aleatorii,pure coincidente etc, dar asta nu inseamna sa anulezi judecata analitica si severa..altfel,poti ajunge sa crezi orice,..nu spun ca unele dovezi sunt intr-adevar uluitoare si mai greu as gasi o explicatie corecta dpdv logic,analitic pt desenele din biserici cu OZN-uri si sateliti tip sputnic, ci ca ar trebui sa mai pui si tu un pic de frana euforiei...
nu tot ce zboara, e ozn...
( apropo,ca mi-am adus aminte de ceva...nu sunt sarcastica, eu sunt franca si spun pe fata direct, ceea ce pri3st3ss ti-ar spune extrem de voalat si cu mult bun -simt....probabil nici nu ti-ai da seama ca ti-a facut observatie,multi nu se prind... )